^
A
A
A

Kabinet zavádí nový systém pro vydávání bezplatných léků

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

17 November 2016, 09:00

Nyní na Ukrajině dostávají pacienti s chronickými nemocemi (astma, hypertenze apod.) Na lékařský předpis recept na získání potřebných léků (zdarma nebo se slevou). Kabinet ministrů hodlá tento systém změnit od příštího roku a zahájí program úhrady. Samozřejmě existují některá rizika pro nový systém získávání léků, především korupce, kdy se jednou droga vyplácí dvakrát. To může také ovlivnit kvalitu - lékaři mohou předepsat ukrajinské analogie namísto cizích léků, aby ušetřili peníze.

Hlavním rozdílem mezi návratností a stávajícím systémem je omezený seznam lékařů pro lékaře, který bude poskytnut pacientům - od příštího roku budou vydány pouze léky doporučené kabinetem ministrů.

Seznam léků bude sestaven na začátku roku, předpokládá se, že v něm bude 22 léků a tento seznam nebude v průběhu roku revidován.

Před několika lety byl zaveden podobný program pro pacienty trpící hypertenzí, kteří předepisovali předpis, a lék byl pro něj dán v lékárně. Pro všechny vydané léky dostala lékárna náhradu.

V příštím roce budou místní lékárny kompenzovány místními zdravotními odděleními. Podle bývalého vedoucího ministerstva zdravotnictví Olega Musia a nyní člena Výboru pro zdraví Nejvyšší rady, nový princip vydávání léků chronickým pacientům přinese naši zemi blíže k pojišťovacím lékařům.

Nyní reimburnatsii program je stále uzavřen, jak poznamenal Alexander Yabchanka odborným BP reformního intenzivní péče balíčku je nyní přesně známo, které léky budou podávány pacientům, a které lékárny se bude podílet na programu, a aby se zabránilo různým manipulacím lepší doporučujeme spíše na léčivou látku než specifická lék.

Otázka přechodu na levné analogy cizích drog zůstává otevřenou otázkou. V dubnu letošního roku byl zahájen podobný program pro pacienty s diabetem, kterým bylo doporučeno přejít na ukrajinský inzulín, ale mnozí považují za méně kvalitní.

Yabchanka také vyjádřila obavy z prodeje drog, kdy lékárny jim mohou dát fiktivní recepty a dostat za ně náhradu a pak je opět prodat za běžné ceny. V takovém případě by mohl pomoci jediný registr pacientů, ale v současnosti neexistuje ani přibližný vývoj tohoto dokumentu.

Podle společnosti Oleg Musiya se náhrada vyvaruje korupce, neboť mezi farmaceutickými společnostmi a pacienty neexistují žádné zprostředkovatele.

Léky však nebudou poskytovány všem pacientům zdarma, kabinet ministrů poznamenal, že úplné nebo částečné uhrazení nákladů na léky bude záviset na sociálním postavení pacienta. Například je plánováno, že drogy veteránům, obětem v Černobylu a invalidům zdarma, bude poskytnuta sleva dětem mladším 17 let.

Stojí za zmínku, že v praxi se pacienti setkávají s různými nepříjemnými problémy, když dostávají léky. Podle samotných pacientů by léčba hypertenze měla být konzistentní, je nutné užívat určité léky a je třeba je vybrat individuálně. Často nejsou drahé analogy domácích výrobců zcela neúčinné.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.