^
A
A
A

Pacient může ochránit nemoc před neošetřeným stetoskopem

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 30.05.2018
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

01 August 2017, 09:00

Většina pacientů má příležitost vidět, jak lékař před vyšetřeními zachází s rukama. Ale byl stetoskop léčen po předchozím pacientovi?

Specialisté zastupující Profesní sdružení pro infekční a epidemiologický dozor se rozhodli odpovědět na tuto otázku. V důsledku toho byly zveřejněny velmi zajímavé informace na základě studií provedených na klinikách ve Spojených státech.

Odborníci tvrdí, že lékaři jen zřídka vystavují svůj stetoskop na léčbu - a dokonce i tehdy ne každý nový pacient. A to navzdory skutečnosti, že takové opatření je považováno za nezbytné k zabránění vzniku nozokomiálních infekcí. Podle pokynů pro kontrolu infekcí amerického CKZ musí být všechny nástroje a zařízení pro opakované použití, včetně stetoskopů, povinně zpracovávány.

"Stetoskop se používá při vyšetřování pacientů několikrát denně. Množství všech druhů mikroorganismů, které se na něm setkává, je potenciálně nebezpečné, protože může přímo přenášet infekci. Neošetřený stetoskop představuje vážné ohrožení zdraví, ne méně než lékařské neléčené ruce, "říká Linda Greenová, vedoucí APIC.

Díky činnosti výzkumníků byl od jejich předkládání zahájen projekt dekontaminace stetoskopů a prevence infekčních onemocnění. Specialisté navrhli pravidelné používání roztoků a ubrousků na alkoholové bázi: současně je důležité začít používat je od doby studenta.

Zaměstnanci sdružení jsou šokováni tím, že drtivá většina zdravotnických pracovníků zcela ignoruje samotnou skutečnost, že je třeba takové zařízení zpracovávat. Proto se pro mnoho z nich léčba stetoskopu stala inovací.

Zástupci epidemiologické kontroly prováděli vzdělávací činnost s lékařskými specialisty, během nichž jim připomínali význam zpracovatelských nástrojů: takové pravidla existují již dlouho a nikdo je nezrušil.

Bohužel, následné pokusy, které byly prováděny v průběhu několika příštích měsících, poukázal na to, že vzdělávací činnost prakticky nikdo nebyl řádně přijata: stetoskop na povrchu ještě našel velké množství bakterií.

"Nejsme oprávněni donutit lékaře, aby zpracovávali zařízení řádným způsobem. Můžeme jen konstatovat, že k dnešnímu dni drtivé množství lékařů nevenuje náležitou pozornost léčbě stetoskopu, čímž vystavuje lidi značnému riziku. Je nezbytné změnit kultuře zdravotnických pracovníků na dno, protože situace se pravděpodobně nezmění jiným způsobem. Vyzýváme oddělení zdravotnictví a zaměřit se na tuto skutečnost, "- říká Dr. Green.

Odborníci naznačují, že povrch stetoskopu nejčastěji vysévají takové patogeny, jako je Staphylococcus, Pseudomonas, Clostridium, stejně jako antibiotika-rezistentní enterokoky.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.