^
A
A
A

Ukrajina utrácí hodně za medicínu a vzdělávání

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

28 September 2016, 09:00

Ministerstvo financí Ukrajiny uvedlo, že na medicínu, vzdělání a vědu je zapotřebí příliš mnoho rozpočtových prostředků a doporučuje se snížit výdaje na tyto oblasti. To bylo v rozhovoru s jednou z ukrajinských publikací, ministr financí Alexander Danilyuk řekl.

Podle úředníka jsou rozpočtové peníze ve výše uvedených oblastech rozděleny iracionálně a netransparentně.

Zvláště pan Danilyuk zdůraznil, že pokud vypočítáme celkovou plochu zdravotnických institucí v zemi, bude se přibližně rovnat ploše Estonska. Alexander Danilyuk si je jistý, že je nutné v blízké budoucnosti zastavit "prázdné" financování a usměrnit veškeré úsilí o zlepšení kvality zdravotnických služeb pro obyvatelstvo. Pro poskytování a vytápění veřejných nemocnic jsou z rozpočtových prostředků vynakládány obrovské finanční prostředky, ale na prstech můžete počítat s opravdu vybaveným moderním vybavením a dobrými nemocnicemi.

Ministr financí poznamenal, že veřejné peníze by neměly být využívány pro zchátralé, opuštěné nemocnice, hlavní pozornost by měla věnovat právě poskytování vysoce kvalitní lékařské péče a nikoli budování budov.

Stejná situace pro ministra financí a situace v oblasti vzdělávání, v níž je rozpočet Ukrajiny bere více peněz, než utratí například v Japonsku, Francii, Polsku, Německu, ale kvalita vzdělání je v těchto zemích mnohem vyšší než na Ukrajině. Ministr financí také poznamenal, že navzdory špatné kvalitě vzdělávání úředníci předkládají návrhy na získání finančních prostředků pro sektor vzdělávání a zvýšení státních zakázek pro odborníky. Podle Danilyuk se všechny peníze z rozpočtu prostě šíří a nevedou k žádnému účinku, takže především a především musíme věnovat pozornost kvalitě jak ve zdravotnictví, tak ve vzdělávání.

Dříve se ministr financí Ukrajiny odvolal na ministerstvo školství a doporučil, aby od roku 2017 odmítly platit stipendia a převést všechna místa v magistrátu na placenou formu vzdělávání. Podle odborníků je dnes návrh na zavedení 2 stipendií považován za společenský a akademický, z toho druhý bude vyplácen studentům, kteří mají skutečné akademické úspěchy, zatímco akademické stipendium bude poměrně vysoké.

Stipendia sociálního typu mají být přidělena studentům z velkých rodin, kteří ztratili jednoho ze svých rodičů a jiné materiálně nechráněné skupiny.

Dalším návrhem ministerstva financí bylo zrušení míst v magistrátu na rozpočtové bázi, a proto jsou zapotřebí některé změny legislativy.

Oleg Sharov, vedoucí oddělení vysokoškolského vzdělávání na Ukrajině, poznamenal, že návrhy Danilyuk jsou pouze doporučeními a nyní se zvažuje možnost přechodu na placenou magistrátu.

Na druhé straně, zástupce vedoucího Educational výboru Alexander Spivakovsky poznamenal, že návrhy Danyluk je již známý v ukrajinském parlamentu, ale nebude brán zřetel v blízké budoucnosti s největší pravděpodobností doporučení obdržel od ministerstva financí Ukrajiny.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.