Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Z pachu jídla začne organismus stárnout

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.05.2018

Experti varují, že zápach jídla může způsobit procesy urychleného stárnutí v těle, vědci z Jižní Koreje dospěli k takovým závěrům.

Smysly pachu a chuti jsou vzájemně propojené a ty, stejně jako jiné pocity, vznikají v důsledku aktivace senzorických neuronů.

Dřívější studie zjistily, že senzorické neurony se také podílejí na procesech stárnutí u zvířat, ale údaje o tom, kolik chutí a čichových smyslů jsou spojeny s rychlostí procesů stárnutí, nestačí. Vědci se podařilo zjistit pouze to, že pokud jsou senzorické neurony poškozeny, aktivuje se protein FOXO, který zpomaluje stárnutí organismu.

Právě tato skutečnost vedla vědce k myšlence provést několik pokusů o nematodách (roundworms), aby zjistili příčinu takového vzájemného vztahu. Už v prvním experimentu zjistili vědci. To, že chuť a vůně jídla způsobují červům produkci inzulínu-6, hormonu, který snižuje aktivitu proteinu FOXO a v důsledku toho může být příčinou urychleného stárnutí. Další experimenty ukázaly, že podobná reakce se vyskytla také během umělé aktivace senzorických neuronů, a to chuti a pachu pomocí zvláštního záření (nematodové nedostaly žádné jídlo současně).

Vědci uvedli, že získané výsledky jsou relevantní nejen pro okrouhlé červy, ale i pro lidi, ale pro potvrzení této skutečnosti je třeba provést další výzkum. Výsledky jejich práce, jihokorejští odborníci publikovali v jedné ze slavných vědeckých publikací.

Hlístice nejsou první pomoci vědcům prozkoumat mechanismy stárnutí, například v některém z veřejných vysokých škol v USA, vědci používají škrkavky identifikované látky mohou být vyvinuty na základě účinných léků proti stárnutí.

Vědci zkoumali stávající vztah mezi emocionální napětí a zrychlený proces stárnutí organismu, jako důsledek pokusů na studium hlístic a zdravotního stavu lidí, odborníci identifikovali geny, které jsou v různém stupni kontroly nad životem. Vědci zjistili, že emoční stres, změny nálady spojené s prací z několika genů, které mají vliv na délku života obecně, ale hlavní roli v tomto procesu, podle odborníků, hrál ANK3 gen.

Specialisté prováděli experimenty s konvenčními i geneticky modifikovanými nematodami a také vyšetřovali stav zdraví duševně zdravých lidí a měli psychické problémy včetně sebevražd.

Výsledkem je, že stres a některé duševní choroby mohou aktivovat některé geny, včetně ANK3, které mohou také způsobit zrychlené procesy stárnutí a vést k předčasné smrti. Vysoká aktivita genu ANK3 byla pozorována u lidí s dědičnou předispozicí k brzkému stárnutí.

Podle odborníků je možné vyvinout lék, který normalizuje práci genů a pomáhá tělu chránit se před škodlivými účinky stresu. Vědci poznamenali, že kompozice může obsahovat vitamín D, estrogenové sloučeniny a další účinné látky.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.