^
A
A
A

Zdravotní systém na Ukrajině je považován za morálně zastaralý

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

21 April 2017, 09:00

Odborníci Světové banky, organizace, která je vyzvána, aby přispěla ke společnému blahu světové populace, odhadovala ukrajinský systém zdravotní péče jako morálně zastaralý. Podle statistik je průměrná délka života lidí na Ukrajině dnes 71 let - a to je o deset let méně než ve většině evropských zemí.

Specialisté věnují pozornost skutečnosti, že jde o zastaralé principy zdraví a jsou důvody pro nedostatečný stav zdraví lidí v zemi. Financování medicíny se provádí nesprávně a neúčinně, což vyžaduje dlouhodobou radikální reformu. Takové závěry vypracovali odborníci z tematického centra Světové banky.

"Systémové principy ukrajinské zdravotní péče se prakticky nezměnily ani od doby existence Sovětského svazu - v těchto letech se hlavní směr medicíny považoval za epizodickou léčbu exacerbací a akutních stavů," říká odvolání. Připomeňme si, že sovětský systém zdravotní péče byl založen na známém schématu Semashka, který původně znamenal poskytování bezplatné lékařské péče všem potřebným. Jeden takový režim byl v Evropě nazýván nejlepším, ale dodnes na Ukrajině zbylo jen málo.

Odborníci konstatují, že dnes míra úmrtnosti zástupců dospělého obyvatelstva Ukrajiny je mnohem vyšší než evropská - o 65%. Z tohoto počtu se u pacientů s onemocněním kardiovaskulárního systému a maligních nádorů vyskytuje méně než 80% úmrtí.

Nejméně jedna čtvrtina dospělých zástupců národů - od 18 do 65 let - má chronické patologie a 6-8% trpí třemi nebo více chronickými onemocněními současně.

Odborníci se domnívají, že promyšlené reformy medicíny je nyní velmi důležité, a to jak pro zdraví obyvatel Ukrajiny, stejně jako pro další ekonomický růst v zemi: špatná kvalita zdraví rezidentů má přímý dopad na snížení produktivity a efektivity.

Podle informací získaných v důsledku výzkumu může zvýšení celkové délky života pouze 1 rok zvýšit HDP na osobu o cca 4%.

Podle Světové banky musí být naléhavě provedena reforma medicíny na Ukrajině. Především musíte věnovat pozornost finanční stránce problému. V této oblasti však okamžitě vznikají spousta obtíží a především ukrajinská legislativa. Provádíme globální úpravy systému ochrany zdraví, je nutné předem připravit příslušné zákony - ve skutečnosti v okamžiku, kdy zákon stanoví, že lék v zemi je sociálně orientovaný.

Kromě toho existuje ještě jeden "ale": Ukrajinci sami nejsou příliš optimistickí o všech změnách v systému zdravotní péče, a případné inovace z ministerstva zdravotnictví způsobují paniku u mnoha Ukrajinců. Z tohoto důvodu k tomuto datu stále chybí toto řešení bez konkrétního řešení.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.