^

Protein

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Protein (protein) - důležitá složka svalové tkáně, organické látky ze skupiny polypeptidů, která obsahuje řetězcové aminokyseliny, je jednou z hlavních dietních složek. Není žádným tajemstvím, že bílkovina je velmi důležitá pro výživu svalového růstu, která plní mnoho důležitých funkcí, vedle tvorby svalové tkáně se aktivně účastní životně důležitých procesů v těle. Nejdůležitějšími zdroji bílkovin jsou mléčné výrobky, ryby, maso a obilné produkty.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Jaké jsou funkce bílkovin?

 • Katalytický - zvyšuje rychlost energetického metabolismu a reakcí metabolismu v těle.
 • Doprava - zajišťuje spojení a přepravu látek z jednoho těla do druhého.
 • Ochranná - je prováděna pomocí bílkovin protilátek, které jsou produkovány tělem. Jsou zodpovědné za fúzi nezbytných složek a neutralizaci škodlivých látek, které se hromadí v těle jako důsledek různých nepříznivých faktorů.
 • Kontrakce - poskytuje svalovou kontrakci s aktinem a myosinem.
 • Strukturální - je základem struktury buňky, bílkoviny se podílejí na konstrukci buněčných membrán a formacích v buňkách.
 • Hormonální - je prováděn pomocí proteinů, které regulují metabolismus.
 • Nutriční - je prováděna pomocí náhradních nebo výživných bílkovin.

O kolik je tělo zásobováno bílkovinami, zdravotním stavem, fyzickou aktivitou a malými dětmi - a duševním vývojem. V důsledku nedostatku bílkovin v těle se mohou vyvinout patologické onemocnění jater, fungování vnitřních orgánů sekrece a obrany těla mohou být narušeny. Optimální obsah bílkovin v konzumovaných potravinách zlepšuje regulační funkci mozkové kůry, zvyšuje tón centrálního nervového systému.

Typy bílkovin

 • Syrovátková bílkovina - rozšířená, cenově dostupná a vysoce stravitelná bílkovina, zlepšuje obranyschopnost těla, která je nezbytná pro zvýšení energetického metabolismu. Doplňky obsahující srvátkové bílkoviny často obsahují vitamíny a minerály. Srvátkový protein je schopen zlepšit vstřebávání vápníku, stejně jako stav střevní mikroflóry. Když používáte tento protein by měl vzít v úvahu jeho vlastnosti jsou nejen snadno strávitelné, ale také rychle odstraněny z těla. Proto musí být tento protein spotřebován častěji než ostatní, aby se zajistilo včasné doplnění bílkovin v těle.
 • Mléčný protein s malým množstvím tuku může zvýšit odolnost těla, má pozitivní vliv na obnovu a nahromadění svalů, vyznačující se průměrnou mírou asimilace. Některé z jeho složek jsou syrovátkový protein (asi dvacet procent) a kasein (osmdesát procent), stejně jako mléčné sacharidy. Mléčná bílkovina má pozitivní vliv na korekci hmotnosti, může být použita k odstranění nadměrné hmotnosti, stejně jako k ochraně svalů před vyčerpáním. Hodí se pro lidi, kteří vedou aktivní životní styl, stejně jako pro profesionální sporty.
 • Sójový protein může eliminovat negativní účinky příliš aktivních zátěží, urychlit proces svalového růstu, zvýšit jejich pevnostní vlastnosti. Sójový protein je považován za jeden z nejcennějších typů bílkovin ve stravě, díky čemuž můžete zabránit vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému, přizpůsobit tělesnou hmotnost a posílit kosti. Zeleninový sójový protein obsahuje aminokyseliny (například lysin a glutamin) třicet pět procent více než jiné druhy bílkovin. Sójový protein je také indikován pro individuální nesnášenlivost mléčných proteinů. Je třeba mít na paměti, že při konstantním nepřetržitém užívání tohoto typu bílkovin u mužů může dojít k narušení endokrinního systému.
 • Vaječný protein - má poměrně vysokou bioaktivitu, přestože se často nenachází ve formě samostatného produktu. Ovlivňuje procesy sekrece anabolických hormonů, skládá se z kyselin obsahujících síru, neobsahuje uhlohydráty.
 • Kasein - umožňuje dlouhou dobu zachovat nezranitelnost svalové tkáně, má antikatabolické vlastnosti.

Vyvážený a aktivní výkon těla zapotřebí sportovců, také zahrnuje použití speciálních přísad, kterých je velmi mnoho. Zvláště důležitou roli v tomto případě je vzhledem k proteinové přísady, které, podle pořadí, jsou rozděleny do dvou typů: Suplementace čistého proteinu (podporovat regeneraci svalů v důsledku poškození po cvičení) a kreatinu (používá se nárůst svalové hmoty, se používají zejména sportsmenami- profesionálové). Když budete sportovat, najít vhodný pro vás protein, je lepší poradit se s odborníkem, který bude vybírat ten správný lék a předepíše vhodné dávkování.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.