^
A
A
A

Idiopatická dermatitida tváře

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Periorální dermatitida (periorificial dermatitida, syn:. Idiopatická obličeje dermatitida, dermatitida obličeje steroidu, letušky onemocnění, rosacea periorální, rozatseapodobny dermatitida, aktinická seboreid) - onemocnění, které má vliv pouze na kůži a projevuje trvalé zarudnutí, často vyvíjí v periorální oblasti a vznikající na pozadí s malými papulemi a papulopustuly.

Charakteristika onemocnění je vyjádřena rezistencí na tradiční externí protizánětlivé léky. Toto onemocnění je pravděpodobnější u žen ve věku od 20 do 40 let, častěji s fotopatolem I-II od Fitspatricku.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Příčiny idiopatické obličejové dermatitidy

Etiologie a patogeneze nemoci zůstávají nejasné. Tradičně, kvůli společnému umístění vyrážky a podobnosti klinického obrazu je onemocnění označováno jako tzv. Rosace podobné dermatitis. Avšak periorální dermatitida není doprovázena tak výraznými změnami vaskulární reaktivity jako rosacea a má mírně odlišný histopatologický a klinický obraz.

Hlavním spouštěcím faktorem periorální dermatitida je považována za nekontrolované používání topických fluorovaných (halogenované) kortikosteroidy. Vzhledem k silné protizánětlivé účinky, rychlost nástupu účinku vyvolává pacientů používat kortikosteroidy o jakékoliv zánětu v kůži. To je z velké části způsobeno vznikem jedné z názvů periorální dermatitidy - "léčebné nemoci". Delší a bezohledné použití topických kortikosteroidů způsobuje degenerativní změny v epidermis a dermis v důsledku „genomové“ účinku těchto léků a navíc vede k disociaci mikroflóry rezidentů. Teorie spojující výskyt periorální dermatitidy s mikrobiálním faktorem neobdržely dostatečné důkazy. Kromě exteriéru glukokortikosteroidů vyprovokování faktory zahrnují vodotěsné kosmetika, fluorid zubní pasty, žvýkačky, požadované na slunci, perorální antikoncepce. Nicméně, výskyt onemocnění v důsledku těchto faktorů jsou různé, a periorální dermatitida komunikaci s nimi často nejsou přesvědčivé.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Symptomy idiopatické dermatitidy

Klinický obraz je docela typické, a diferenciální diagnóza s rozatsea obvykle není těžké. Onemocnění je častější u mladší věkové skupiny než rosacea. Kožní léze se obvykle vyvíjí rychle, je lokalizována a symetrický charakter, je reprezentován není náchylný k sloučení nefollikulyarnymi, polokulovitých růžově červené barvy lentikulární papuly (1-2 mm v průměru) a typické voskových průsvitných amikrobnymi pustuly a papulopustulami nenápadné na pozadí erytému. Často kožní proces doprovází pocit pálení. Na rozdíl od rosacea, periorální dermatitida se zarudnutím nemá tendenci zesílený příliv monotónně v jeho v podstatě nejsou spojeny s výskytem telangiektázií. Papuly s periorální dermatitidou menší, často sestaveny, tvoří léze pokryté bělavými šupinami. Nejvíce postiženy periorální oblasti, v tomto případě obklopené červeným okrajem pysků tenký okraj zdánlivě nepostižené kůže. Zřídka pozorovány izolované symetrický blefaritida nebo kombinovaný léze periorální a periorbitální oblasti.

Pathomorfologické změny jsou nespecifické a mění se průběhem onemocnění. Na počátku onemocnění je vývoj mírně exprimovaných folikulárních a perifolikulárních infiltrátů různorodější než buněčná kompozice. Charakteristická je absence těchto polymorfonukleárních leukocytů. V epidermis známky spongiosy, které jsou spojeny s tvorbou dutin prvků sterilním obsahem, s prodlouženou dobou trvání charakterizované tvorbou lymfocytárních perivaskulárních infiltráty v dermis.

Nedostatečná externí terapie může vést k tvorbě nevelkých granulomů podle typu reakce na cizí tělo.

Léčba idiopatické dermatitidy tváře

Úspěšná léčba periorální dermatitidy není možná bez eliminace faktorů podezřelých z příčiny onemocnění. Je třeba úplně zrušit topické steroidy. Doporučuje se přestat používat fluorované zubní pasty, voduodolnou kosmetiku, zejména tonizační přípravky, žvýkačky, aby se zabránilo intenzivnímu slunečnímu záření a vystavení se nepříznivým meteorologickým podmínkám. Provádět vyšetření a léčbu souběžné chronické patologie trávicího a endokrinního systému.

Periferní dermatitida obvykle reaguje dobře na terapii používanou u rosacey. Je třeba organizovat přiměřenou jemnou péči o pleť. Lze použít jak léky doporučené pacienty pro tzv. "Couperose", tak i řadu preparátů pro vysoce citlivou pleť. Externí přípravky kyseliny azelaové, klindamycinu, metronidazolu prokázaly významnou účinnost při léčbě periorální dermatitidy stejně jako růžovky. S jasným erytémem a výrazným edémem kůže je vhodné používat lotiony s chladnými roztoky kyseliny borité a taninu. Zachovejte přípravky na bázi síry a síry, zvláště účinné proti prodloužené stávající papulární vyrážce bez výrazného erytému. Přípravky pro externí použití obsahující pimekrolimus stále více dostávají pozornost svojí účinností při periorální dermatitidě a jsou považovány za alternativu k kontraindikovaným glukokortikosteroidům. Podobně jako při terapii růžovky hrají systémová opatření pro periorální dermatitidu pomocnou roli. Za prvé, je třeba vyvinout úsilí k vytvoření důvěryhodného vztahu mezi pacientem a lékařem. Pacient by měl být upozorněn na možnou exacerbaci kožního procesu po vysazení kortikosteroidů. Vzhledem k vysokému kosmetickému významu kožního procesu se často projevují anxiolytické léky, individuální psychoterapie. Použití moderních fyzioterapeutických metod léčby snižuje průběh onemocnění, snižuje závažnost sekundární dyschromie. Mikrocurrent terapie je jedna taková technika. Tato jedinečná ve svých vysokých spotřebitelských vlastnostech má kombinovaný účinek na obličej. Elektrické proudy malé síly a nízké frekvence stimulují obnovu mikrocirkulace, normalizují distribuci tekutin a posilují lymfodrenáže postižené kůže. Pozorované po postupu, lokální anémie má navíc důležitou psychoterapeutickou hodnotu. Kursy léčby mikrokuldu vedou k postupnému zotavení normálního trofismu, k rychlému řezání otoku a přispívají k časné opravě tkání.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.