Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jitrocel na vlasy: léčivé vlastnosti a výhody

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 25.02.2021

V době, kdy lidstvo nevědělo, jak syntetizovat chemické sloučeniny, věnovali lidé hodně času studiu světa kolem sebe. Díky tomu léčitelé věděli o vlastnostech léčivých rostlin ve starověku a s vynálezem psaní sdíleli tyto znalosti v pracích, které se dnes nazývají pojednání a rukopisy. Zejména starověké knihy hovoří o jedinečnosti jitrocele pro vlasy. Tato bylina zůstává oblíbeným alternativním lékem dodnes.

Výhody jitrocele pro vlasy

O mocném působení skromně vypadající rostliny zvané jitrocel se toho ví hodně. Listy a semena obsahují vitamíny, fytoncidy, třísloviny, enzymy. Hlavní výhodou jitrocele pro vlasy je schopnost obnovit hřídel a poškozené konce vlasů, stimulovat růst a výživu žárovek. Zelená hmota obsahuje látky, které urychlují regeneraci všech typů tkání, což činí rostlinu velmi užitečnou pro hojení poškození kůže a hlubších vrstev. [1]

Výhody jitrocele pro vlasy se projevují také v následujících:

 • regulace produkce kožního mazu;
 • normalizace mikroflóry;
 • zlepšený krevní oběh;
 • deodorace;
 • dezinfekce.

Semena a listy jitrocele se používají k péči o pokožku hlavy. Vyrábí se z nich odvary, oleje, džusy. Doma připravují masky nebo opláchnou copánky po umytí čerstvým jitrocelkovým vývarem. Po takovém postupu se stanou čistšími, silnějšími a příjemně vonícími. Připravte si máchání předem, aby se během procedury ochladilo.

V profesionální kosmetologii se účinné látky jitrocele používají při výrobě šamponů, masek, oplachů a krémů na vlasy i pokožku.

Účinné látky

Подорожника большого листьев экстракт

Indikace Jitrocel vlasy

Alternativní medicína považuje mnoho onemocnění za indikace pro použití bylin, kořenů nebo semen jitrocele. Neoficiální názvy rostliny jsou sedm obydlí, společnice, červotoč, silnice. [2]

 • Semeno se používá k léčbě zácpy a když je nutné změkčení stolice.
 • Šťáva se používá k léčbě poranění rohovky, ke zničení patogenní mikroflóry.
 • Extrakt zastavuje krev, dezinfikuje a hojí rány.
 • Infuze odstraňují hlen, uklidňují, snižují krevní tlak.

Léčitelé z různých zemí, kde nenáročná rostlina roste, jsou o těchto a dalších vlastnostech známí od nepaměti, byly o nich psány teoretické a praktické manuály. V průběhu času byly oficiální informace, stejně jako farmakologie, veterinární medicína, kosmetologie, využívány k tvorbě receptů na léky a přípravky určené pro pokožku, vlasy a jednotlivé části těla. Mladé zelené se také používají k jídlu - jako obohacená součást salátů, příloh, koření. [3]

Plantain na vlasy se používá neméně aktivně. Suché, poškozené, oslabené, lámající se, padající vlasy s různým obsahem tuku vyžadují masky a opláchnutí.

 • Produkty na bázi jitrocele normalizují tvorbu tuku, dělají copánky zdravé a svěží.

Jejich použití se ukazuje zejména u dlouhodobě ošetřených barevných přípravků, které zhoršují stav vlasů. Plážová sezóna také nepříznivě ovlivňuje vzhled kadeří a prospěje jim cyklus masek nebo máchání. 

Farmakodynamika

Jitrocel na vlasy obsahuje komplex biologicky aktivních složek. Při vnitřním užívání léků dochází ke zvýšení sekreční funkce žaludku, zlepšení chuti k jídlu. Farmakodynamika pro topickou aplikaci nebyla popsána. [4]

Farmakokinetika

Farmakokinetika jitrocele pro vlasy nebyla studována.

Používejte Jitrocel vlasy během těhotenství

Existuje mnoho produktů, jejichž použití během těhotenství je upraveno samostatnými pravidly. To platí zejména pro chemikálie - pro barvení, péči, odstraňování lupů a stimulaci růstu vlasů.

Jitrocel může být příliš dráždivý, i když je aplikován lokálně. Vzhledem k tomu, že účinek jeho složek na plod nebyl podrobně studován, je lepší, aby nastávající matka neriskovala a našla neutrální lék nebo obnovila vlasy později, po úspěšném porodu.

Kvůli zachování krásy a zdraví však kosmetologové doporučují těhotným ženám opláchnout vlasy přírodními infuzemi nebo odvarmi, v závislosti na jejich typu. Jsou přesvědčeni, že tyto postupy jsou pro matku a plod bezpečné.

Jitrocel je vhodný pro mastný typ, stejně jako třezalka, lipa, řebříček. Opláchněte suché vlasy infuzí listů máty nebo břízy, normální - heřmánek, vřes, kořen lopuchu.

Kontraindikace

Rostlina je klasifikována jako bezpečná a netoxická, zejména při externím použití. Každá výkonná složka má však kontraindikace pro použití, protože nesprávné dávkování nebo metoda je plná opačného účinku. Biologicky aktivní přípravky z jitrocelu nejsou výjimkou.

 • Použití jitrocele na vlasy je extrémně vzácné, ale může být škodlivé - zejména může vyvolat alergickou reakci. Obzvláště vysoké riziko až do angioedému a kómatu u lidí s autoimunitními chorobami.

Nedoporučuje se používat rostlinu pro těhotné ženy a děti. U prvního může dojít ke komplikacím; u druhého nebyl účinek banánu na rostoucí organismus dostatečně studován. Proto je lepší, pokud vhodnost použití banánu určí kvalifikovaný odborník.

Vedlejší efekty Jitrocel vlasy

Místní aplikace banánu na vlasy je ve skutečnosti bezpečná. S individuální nesnášenlivostí nebo předávkováním jsou možné vedlejší účinky. Píšou dokonce o Quinckeho edému, který představuje vážnou hrozbu pro zdraví.

Když si rostlinu sbíráte sami, je důležité vědět, že je schopna akumulovat olovo a kadmium (pokud roste podél silnic, kde je vzduch znečištěný výfukovými plyny). Suroviny by proto měly být nakupovány v ekologicky čistých oblastech nebo nakupovány v lékárně se zaručenou kvalitou.

Dávkování a aplikace

Úkolem přípravků z jitrocele na vlasy je maximálně využít jedinečných příležitostí přirozených v přírodě. Blahodárně působí na pokožku a vlasy: stimulují růst, posilují, vyživují, opravují poškození, dezinfikují a deodorizují. Při správném způsobu aplikace a dávkách je účinek zaručen. Dávkování závisí v první řadě na formě, ve které se lék na banány používá.

 • Čerstvě připravený vývar se používá k opláchnutí vlasů umytých běžným šamponem. Vysychá na copáncích a zvyšuje jeho účinek. Kapalina se nalije na vlasy nebo se zředí v umyvadle a promyje se takovou vodou.

Na rozdíl od vývaru se džus kupuje v lékárně. Jedná se téměř o hotovou masku: před aplikací ji stačí zředit na polovinu vodou. Pokud máte mokré vlasy s vysokým obsahem tuku, nemusíte je ředit. Nezředěnou tekutinu je třeba vtírat masážními pohyby, sbírat copánky dohromady a nasadit si teplý klobouk. Nebo si zabalte hlavu do vlněného šálu. Sprchová čepice zvýší účinnost a vytvoří jedinečný zážitek ze sauny.

 • Výživná maska pro obnovení vlasů je připravena ze 100 g listů a olejů (lopuch, lněné semínko, každý po 50 ml) připravených podle speciální receptury. Hotový produkt se skladuje v chladničce a před aplikací se zahřívá. Naneste na pokožku a vlasy, zabalte do igelitu nebo sprchové čepice a šálu na 2 hodiny. Průběh léčby je dva až tři měsíce, 1-2 masky týdně.

Oplachování vlasů jitrocelkovým vývarem

Ve vaší domácí kuchyni se snadno připraví jakýkoli recept na jitrocel. Šťáva, maska, odvar, olej se připravují ze semen a zelené hmoty. Oplachování vlasů odvarem z jitrocelu je nejdostupnější možností péče. Za tímto účelem si před umytím vlasů pokaždé připravte čerstvý produkt.

Promytá semena s listy se rozdrtí, umístí do skleněných nebo keramických nádob, zalijí se vařící vodou, přivedou k varu a hořák se vypne. Na 1 litr vody je potřeba 20 g rostlinného materiálu. Připravte kapalinu předem tak, aby se během praní ochladila na optimální teplotu.

 • Umyjte si hlavu obvyklým způsobem a prostředky. Poté opláchněte jablečným vývarem.

Za tímto účelem buď nalijte vývar přímo na vlasy, aniž byste je opláchli, nebo je opláchněte v malé pánvi. Zředěte vývar malým množstvím vody (přibližně na polovinu). Důkladně opláchněte, abyste opláchli zbytky čisticích prostředků, masírujte pokožku a vlasové kořínky.

Pravidelné oplachování pomáhá normalizovat tukovou rovnováhu, obnovit strukturu, podporovat pružnost, lesk, nádheru a sílu každého vlasu. Procedura trvá trochu času a efekt rozhodně nezklame!

Aplikace pro děti

Účinek používání jitrocele na vlasy na těle dítěte dosud nebyl studován. V tomto ohledu je stěží vhodné pravidelně používat odvar nebo rostlinný džus pro děti. Na druhou stranu je nepravděpodobné, že by jednorázové použití u dětí poškodilo vlasy nebo pokožku.

Aplikace spočívá v opláchnutí hlavy po umytí dětským šamponem. Je vhodné produkt připravit předem a uložit jej do mrazničky ve formě kosmetického ledu. Připravte to takto:

 • S horkou minerální vodou bez plynu, ale ne s vroucí vodou, nalijte listy rostliny, trvejte na dni, filtrujte. Nalijte do misky na kostky ledu nebo podobné nádoby. Proporce - 1 polévková lžíce. Lžíce surovin ve sklenici vody.

U suchých a křehkých konců vlasů je užitečné kombinovat jitrocel s lipou v poměru 1: 1. Lipová barva slouží jako přírodní zvlhčovač pro jemné dětské vlasy. Kromě těchto složek jsou ke zmrazení vhodné lístky růží nebo lístky jasmínu, zelený čaj napuštěný a zmražený stejným způsobem. Vhodné jsou čerstvé i suché suroviny.

Podle potřeby se používá led. 2 kostky se hodí do horké vody a po rozpuštění opláchněte umyté vlasy. To je nejlepší způsob, jak je posílit bez použití komerčně dostupných produktů pro dospělé. Aby se umyté dětské kadeře dobře rozčesávaly a vypadaly zdravě, měli byste je česat speciálními hřebeny a každý den se o ně náležitě starat.

Ne všechny ženy jsou připraveny vyrábět své vlastní bylinné přípravky. Snadnější nákup hotových, inzerovaných. Ale ti, kteří vyzkoušeli banány na vlasy, potvrzují jejich účinnost. Levný a účinný přírodní prostředek věnuje své odměny člověku zdarma a neocenitelně přispívá ke zvýšení ženské krásy, která dominuje v tomto kontroverzním světě.


Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Jitrocel na vlasy: léčivé vlastnosti a výhody" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.