^

Mýty a pravdu o solární terapii a ochranné kosmetice

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mýtus 1. "Po peelingu je lepší opalování"

Nejčastěji existují křoviny nebo peeling pro tělo bez přidání ovocných kyselin. Opravdu exfoliují malé částice z povrchu pokožky a aktualizují ji. A "nová" pleť se opáje lépe spát.

Pokud mluvíme o hardwarovém peelingu prováděném v kosmetických salonech, pak jsou mistři povinni vás varovat: kůže po tomto postupu je velmi citlivá a může se snadno spálit i ve stínu. Proto je dokonce užitečné vzít klobouk s velkými políčkami na pokrytí obličeje. Také bych nedoporučoval, abych používala peeling s aktivními kyselinami před plážím. Samozřejmě, že nebudou způsobit chemické popáleniny, ale kůže bude mnohem citlivější na sluneční paprsky a pak bude slunce určitě zajištěno.

Mýtus 2. "Můj ochranný krém také vyhovuje mému manželovi"

Samozřejmě, pokud je člověk přirozeně velmi citlivý na sluneční paprsky, může si užít opalovací krém své milované ženy. Ale ve skutečnosti, ne bez důvodu, existuje výraz mužů s hustou kůží. To je opravdu tak - kůže silnějšího pohlaví je silnější než kůže žen. A tmavší - kvůli intenzivnější produkci kolagenu a melatoninu. Proto není krém s velkým faktorem SPF člověkem zvlášť potřebný. Pokud půjdete na jižní moře, v prvních dnech by si žena měla lépe koupit krém s největším SPF (lepší než 30) a člověk stačí na 10 let.

Mimochodem, nezaměňujte opalovací krémy ani spreje a opalovací olej: olej zvyšuje možnost spalování.

Mýtus 3. "Nejdříve si koupíme a pak od slunce budeme rozmazané"

Před a po koupání aplikujte opalovací krém. Kromě toho je krém důležitý aplikovat na nějakou dobu před vystavením slunci, je lepší po dobu půl hodiny, nejméně 15 minut. Koneckonců, jeho aktivní složky začínají jednat okamžitě. A bohužel, bez ohledu na to, jak dobrá vaše kosmetika, ba dokonce vodoodpudivá, - po koupání je stále vymyta. Proto by měla být ochranná vrstva obnovena po každé lázni nebo alespoň jednou.

Mýtus 4. "Ležím dlouho, raději bych se rozsvítil"

To určitě není pravda. Bledě pokrývající severoevropané jsou doslova dost na 10 minut na slunci, aby se spálili. A každé spálení slunce zvyšuje riziko melanomu (rakoviny kůže) někdy - to, bohužel, je již vědecky prokázanou skutečností.

Nezapomeňte, že nejbezpečnější opálení - do 12 hodin denně (nebo lépe - do 11:00) a po 16 hod. Polední slunce je nejvíce násilné a z něho nebudete chránit ani pod deštníkem na pláži. Neopraveným rekreantům, kteří právě dorazili na jižní slunce, je nejdřív lepší zůstat v dopoledních hodinách déle než půl hodiny. Maximum - hodina pod deštníkem. A nezapomeňte na princip koloboku: otočte slunce po různých stranách každých 5-10 minut.

Mýtus 5. "Než půjdu na dovolenou, půjdu na solárium a budu schopen ležet na pláži po celý den"

Obecně je to pravda, opatrně potvrzuje švýcarský dermatolog Eric Schweiger. A okamžitě varuje: vývoj melatoninu, který nás "ztmavne", je v podstatě vážnou prací pro naši imunitu, protože je tímto způsobem nucen chránit pokožku před slunečním zářením. Čím déle budete ležet na slunci, tím více se uvolníte. A kvůli oslabené imunitě i na jihu je velmi snadné zachytit chlad, nemluvě o různých infekcích.

Na jihu nepoužívejte vodovzdornou řasenku

Kosmetologové varují: bez ohledu na to, jak velké je pokušení vzít na mořské vodě odolné kosmetiky, je nejlepší nechat to doma. Koneckonců, aktivní složky jatečně upraveného těla agresivně působí na řasy, což je činí křehčími. Účinky mořské vody zhoršují. Chraňte cibuli před agresivním sluncem pomůže nejen speciální gely s panthenolem, ale také řasenka s touto složkou. Proto je na dovolenou na horké slunce, je nejlepší vzít to.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.