^

Šampony na suché lupy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.03.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Problémy s pokožkou hlavy se vyskytují všude: u některých lidí jsou spojeny s nadměrnou mastnotou a mastnotou, zatímco u jiných - s nadměrnou suchostí. V tomto případě je častější suchá forma seboroické dermatitidy, kdy se objevují lupy v podobě drobných šupinek. Jak se vypořádat s nepřízní osudu? Existují účinné šampony na suché lupy? Ano, existují a nyní o nich povíme. [1]

Indikace šampony na suché lupy

Suché lupy jsou malé šupinky bělavého nebo lehce šedého odstínu, které snadno spadnou z povrchu kůže. K tvorbě takových šupin dochází z různých důvodů:

 • bolestivé stavy, při kterých dochází k oslabení imunitního systému, imunodeficience (včetně HIV);
 • hormonální změny - například v důsledku nemocí, těhotenství a kojení, charakteristik souvisejících s věkem (puberta, menopauza atd.);
 • genetické rysy (například dědičná seboroická dermatitida);
 • častý nebo dlouhodobý stres;
 • poruchy trávení, poruchy metabolismu, selhání imunity.

Jedním ze základních faktorů vzniku suchých lupů je kvasinkovitá oportunní houba Malassezia furfur, která se běžně vyskytuje na kůži, ale za určitých podmínek začne aktivně růst a vyvíjet se a způsobuje příznaky, jako jsou suché lupy, svědění, suchost a loupání kůže..  [2]

V těchto případech pomáhají speciální šampony na suché lupy potlačovat nepříjemné příznaky a mají výrazný terapeutický účinek. [3]

Formulář vydání

Bez nadsázky nabízí široká škála šamponů proti suchým lupům možnost vybrat si pro sebe tu nejlepší volbu. Je mnohem snazší to udělat, pokud se předem seznámíte s nejoblíbenějšími zdravotnickými a hygienickými produkty, porovnáte je pomocí samostatných hodnotících kritérií. Vyberte si pro sebe produkt, který není vhodný pouze pro daný typ vlasové linie: je žádoucí, aby byl šampon vysoce kvalitní, nebyl kontraindikován pro konkrétní situaci, neobsahoval parabeny a další potenciálně nebezpečné složky.

Samozřejmě není vždy nutné okamžitě věnovat pozornost nejdražší produktové řadě. V některých případech však cena skutečně odráží kvalitu lékařských a hygienických produktů - a to platí především pro nejlevnější produkty, protože ve většině situací je jejich kvalita pochybná. Zaměřte se na recenze zákazníků, poraďte se s prodejci a lékárníky, pečlivě čtěte složení – a nezapomínejte na intuici. Někdy je možné najít docela účinný lék za relativně málo peněz.

Nejoblíbenější jsou následující šampony proti lupům pro suché vlasy:

 • Squanorm, Squanorm - šampon od Ducray, obsahuje pyrithion zinečnatý, glycerin a guanidinglykolát. Základním účinkem léku je zničení patogenu, který vyvolává tvorbu suchých lupů. Uživatelé říkají, že problém zmizí po první aplikaci produktu. Navzdory tak rychlému účinku by však průběh šamponové terapie měl pokračovat po dobu 4 týdnů. Šampon Ducray by se neměl používat k mytí vlasů dětí do 3 let.
 • Šampon Klorane s lichořeřišnicí od výrobce Pierre Fabre Dermo cosmetique kromě rostlinného extraktu obsahuje vitamíny skupiny B a kyselinu salicylovou. Nástroj dokonale hojí, eliminuje mikropoškození na kůži, zmírňuje suché lupy. Jako příjemný doplněk - znatelná úleva při rozčesávání, zvlhčení a usnadnění úpravy vlasů. Použití takového šamponu je možné jak k léčbě, tak k prevenci tvorby suchých lupů. Pro terapeutické účely se přípravek používá dvakrát týdně a pro profylaktické účely - jednou za sedm dní.
 • Šampon Vichy od výrobce Dercos obsahuje tokoferol a ceramid P a také kyselinu salicylovou. Kromě odstranění suchých lupů přípravek výrazně zlepšuje stav vlasů, urychluje procesy obnovy tkání a eliminuje patogenní mikroorganismy. Průběh aplikace takového šamponu je navržen na čtyři týdny: po každé aplikaci by měl být přípravek ponechán na pokožce hlavy asi 2-3 minuty a teprve poté opláchněte teplou vodou. Neexistují prakticky žádné kontraindikace pro použití produktu: výjimkou je individuální nesnášenlivost ke složení.
 • Šampon Sulsena obsahuje látku disulfid seleničitý. Má mnohostranný účinek: stabilizuje funkci mazového žlázového systému a urychluje obnovu epidermis, inhibuje růst a reprodukci patogenní mikroflóry, mění podmínky existence, za kterých je vývoj bakterií a hub nemožný. Sulsena příjemně voní, po aplikaci je příjemný pocit svěžesti a čistoty. Mimochodem, pozitivní výsledek z aplikace přichází dostatečně rychle: svědění a odlupování zmizí po dlouhou dobu a samotné vlasy jsou posíleny a změkčeny. Mezi některé „mínusy“ léku patří pravděpodobnost opětovného výskytu suchých lupů po léčbě, ne zcela ekonomická spotřeba šamponu a také jeho schopnost odbarvovat barvené vlasy.

Farmakodynamika

Šampony na suché lupy mají zpravidla bohaté složení, protože v komplexu má mnoho látek nejpříznivější účinek. Uživatel by neměl být znepokojen velkým počtem chemických složek v šamponu: to je často nezbytné pro plnou účinnost nápravy.

Chcete-li si vybrat ten nejlepší produkt pro sebe, musíte věnovat pozornost přítomnosti alespoň jedné z následujících látek ve složení:

 • antifungální činidlo (ketokonazol, klotrimazol atd.);
 • pyrithion zinečnatý;
 • sulfid selenu;
 • kyselina salicylová;
 • Březový dehet;
 • ciklopirox;
 • ichthyol atd.

Základní působení těchto látek je protiplísňové, antiseptické, zklidňující, zvlhčující. Kompletní vitamínové komplexy, rostlinné extrakty, přírodní oleje, glycerin dobře doplňují uvedené vlastnosti.

Šampony na suché lupy zastavují životně důležitou aktivitu patogenních bakterií, stabilizují mazovou funkci, zmírňují účinky zvýšené reprodukce plísní, posilují a zlepšují vzhled vlasové linie.

Farmakokinetika

Co jsou suché lupy, mnoho lidí ví z první ruky. Je také známo, že je poměrně obtížné se s takovým problémem vypořádat, takže kvalitní šampon může být skutečnou spásou. Jak takové prostředky fungují a je šance se neštěstí navždy zbavit?

Málokdy se stane, že za vznik suchých lupů je „vinen“ jakýkoli důvod. Často jsou "viníky" vnější i vnitřní faktory - například dlouhodobé vystavení mrazivému vzduchu na pozadí genetické predispozice nebo snížení imunity na pozadí hormonálních změn v těle.

V každém případě je výskyt problému úzce spojen se změnou produkce kožního mazu, který se zase skládá z několika složek - jsou to jak triglyceridy a skvaleny, tak i vosk a estery cholesterolu. Tyto látky se mohou stát potravou pro různé mikroorganismy, které se běžně vyskytují na kůži. A nebezpečí nastává, když lidská imunitní obrana ztratí kontrolu nad jejich růstem a rozmnožováním. V důsledku toho je narušena bakteriální rovnováha a oportunní flóra se stává jednoduše patogenní – tedy takovou, která může způsobit onemocnění (například suché lupy).

Šampony na suché lupy mají výhradně vnější účinek, bez jakéhokoli systémového účinku. Z tohoto důvodu není potřeba studovat kinetické vlastnosti takových externích činidel.

Dávkování a aplikace

K odstranění suchých lupů zpravidla stačí jedna úplná aplikace léčivého šamponu. Každý případ s lupy je však individuální, proto je nutné správně vybrat lék a v případě potřeby jej včas vyměnit za vhodnější.

Šampon na suché lupy se používá pouze zevně. Prostředek se nanáší v množství dostatečném pro dobrou pěnivost, rovnoměrně rozprostřený na suché vlasy (ošetřuje se celá délka vlasů od konečků ke kořínkům, stejně jako pokožka). Masírujte pokožku, nezapomeňte na oblasti za ušima a na zátylku, po dobu tří až pěti minut. Vlasy důkladně opláchněte, osušte ručníkem a hřebenem.

Proceduru je vhodné opakovat každé tři až čtyři dny, dokud suché lupy úplně nezmizí. Někteří výrobci šamponů doporučují mýt si vlasy první měsíc 2-3x týdně, poté jednou týdně po dobu šesti týdnů.

Pokud se během mycího procesu objeví nepříjemné pocity, neměli byste tento šampon používat: musíte přemýšlet o jeho výměně.

Musíte také pochopit, že každý konkrétní výrobce může poskytnout svá vlastní doporučení pro použití léčivých přípravků, takže je důležité pečlivě prostudovat anotaci. Zejména některé šampony na suché lupy by se měly smýt okamžitě, jiné naopak nechat na pokožce hlavy, aby se jejich účinek zvýšil. Neočekávejte okamžitý účinek: většině šamponů trvá zlepšení zdraví pokožky hlavy déle než jeden týden. Přílišná námaha je ale také zavržena: není třeba si mýt vlasy častěji, než je uvedeno v návodu k přípravku, ani šampon nechávat na vlasech déle, než je doporučená doba. Tyto chyby mohou vést k podráždění pokožky a dokonce ke zhoršení stavu.

Odborníci nedoporučují používat neustále léčivý šampon. Optimální je podstoupit doporučený průběh terapie a poté změnit lék z terapeutického na profylaktický.

A ještě jedna praktická rada: pokud má vybraný šampon na suché lupy nedostatečný účinek, pak jej lze střídat s jiným terapeutickým šamponem s jiným složením.

Další benefity může přinést konzultace s imunologem, náprava fyzického a emočního stresu, revize výživy a nastolení spánkového a klidového režimu. Často se suché lupy objevují v nadbytku v době, kdy je tělo extrémně oslabené a jeho imunitní obrana ztrácí schopnost potlačovat růst mikroorganismů. A nedostatek některých živin může způsobit nejen lupy, ale i zhoršení zdraví pokožky a vlasové linie obecně.

Aplikace pro děti

K mytí vlasů u dětí byste neměli používat "dospělé" suché šampony proti lupům, jinak můžete stávající problém jen přidat a prohloubit. V první řadě by mycí a hojivý přípravek měl být vhodný pro dítě podle věkové kategorie. Samozřejmě existují univerzální prostředky, které jsou schváleny pro použití v jakémkoli věku. Ale je jich relativně málo, takže je důležité věnovat pozornost této nuanci a pečlivě si přečíst anotaci (nebo využít radu prodejce).

Pokud je dítě náchylné k alergiím, pak je třeba vyloučit šampony obsahující vonné látky a barviva. Balení musí navíc obsahovat speciální označení „hypoalergenní přípravek“.

Takové složky dětského šamponu pro suché lupy jsou vítány:

 • glycerin - zklidňuje citlivou pokožku, hydratuje;
 • ichthyol - podporuje hojení poškozené epidermis;
 • zinek - má antifungální účinek;
 • rostlinné extrakty, oleje - zlepšují strukturu vlasů a pokožky;
 • vitamíny a minerály - vyživují, optimalizují metabolické procesy na místní úrovni;
 • kyselina salicylová – působí dezinfekčně, ale nedoporučuje se používat u dětí do 1 roku.

Dětské šampony na suché lupy obvykle zcela odstraní problém během pár týdnů používání a první pozitivní účinky lze pozorovat již po 3-4 procedurách: svědění se snižuje, lupy postupně mizí.

Nejznámější šampony na suché lupy pro děti jsou Friederm Zinc, Sulsena, Sebopirox, Sebozol, Nizoral, La Cree, Mustella, Chikko.

Používejte šampony na suché lupy během těhotenství

Problémy, jako jsou suché lupy nebo seborea, je nejlepší řešit před otěhotněním. Problémy se však často objevují v důsledku silných hormonálních změn a v takové situaci musí být terapeutický šampon vybrán pouze na základě konzultace s lékařem a měl by být používán pouze podle jasně stanoveného plánu.

Co musíte věnovat pozornost při výběru léku na suché lupy během těhotenství:

 • Složení povrchově aktivní látky by mělo obsahovat jejich mírné zástupce – například TEA-lauryl. Přítomnost lauryl a laurethsulfátu amonného je nežádoucí.
 • Je dobré, když má šampon hypoalergenní složení.
 • Vítán je výběr bio kosmetiky, který bude uveden v anotaci.
 • Nežádoucí je přítomnost propylenglykolu, ftalátů, formaldehydu, diethanolaminu. Tyto složky mohou způsobit zhoršení stavu pokožky hlavy a dokonce způsobit hormonální poruchy.

Konzultace s lékařem o výběru suchého šamponu proti lupům by měla být povinná.

Kontraindikace

Šampony proti suchým lupům jsou rozhodně kontraindikovány, pokud jsou na pokožce hlavy otevřené léze, rány, škrábance, vyrážky atd.

Šampon navíc nemůžete použít, pokud se po jeho použití objeví svědění, zarudnutí kůže, vyrážka, pocit pálení. Takové příznaky mohou naznačovat zvýšenou citlivost těla na jakoukoli složku léku.

Upozorňujeme, že některé prací prostředky nejsou schváleny pro použití těhotnými a kojícími ženami. Aby nedocházelo k nedorozuměním, je důležité si vždy pozorně přečíst anotaci u šamponů – a to by mělo být provedeno ještě před zakoupením produktu.

Vedlejší efekty šampony na suché lupy

Stejně jako při použití jakéhokoli jiného hygienického čisticího prostředku může léčba suchými šampony proti lupům způsobit známky lokálního podráždění, svědění nebo kontaktní dermatitidy (v důsledku podráždění nebo alergického procesu). Vlasy mohou změnit obsah tuku, i když tento jev je poměrně vzácný.

U některých uživatelů (hlavně lidí s šedou nebo chemicky pozměněnou vlasovou linií) dochází ke změně odstínu vlasů.

Ještě vzácnější jsou následující projevy:

 • tvorba přecitlivělosti, vyrážky jako kopřivka;
 • vypadávání vlasů, vzhled oblastí podráždění pokožky a zvýšená suchost.

Ve většině případů nejsou nalezeny žádné nežádoucí příznaky, ale měli byste si být vědomi všech možných scénářů, abyste mohli včas zasáhnout.

Předávkovat

Standardní používání suchých šamponů proti lupům neznamená předávkování, protože takové přípravky jsou určeny pouze pro vnější použití. Pokud byl šampon náhodně spolknut, nejsou zde ani nutná zvláštní nouzová opatření. Aby se zabránilo vdechnutí prostředku, je zakázáno vyvolat dávivý reflex nebo vymýt žaludek. Optimální je důsledně pít sorbent a projímadlo.

Interakce s jinými léky

Při nanášení a pěnění šamponu na suché lupy je nutné zabránit jeho zanesení na sliznici oka. Pokud se přípravek dostane do očí, je třeba je dobře vypláchnout tekoucí vodou.

Užívání léků dovnitř jde dobře s vnějším používáním šamponů. Pokud je zamýšleno aplikovat na pokožku hlavy další externí prostředky, pak je lepší neléčit dvěma léky současně: po konzultaci s odborníkem byste měli prostředky střídat.

Podmínky skladování

Šampony na suché lupy se obvykle skladují v místnostech s teplotou +8 až +25 °C, mimo otevřený oheň a přímé ultrafialové paprsky, na suchých místech. Láhev by měla být pečlivě uzavřena, aby se děti nedostaly do míst, kde jsou skladovány mycí prostředky.

Skladovatelnost

Většina šamponů proti suchým lupům je použitelná 2-3 roky od data výroby. Neměli bychom se však řídit obecnými čísly: měli bychom věnovat pozornost datu expirace uvedenému na konkrétním léčivém přípravku, protože mohou existovat výjimky. Například organické čisticí prostředky a kúry mohou mít kratší trvanlivost, zatímco šampony s převážně chemickým složením mohou mít delší trvanlivost.

Analogy

Při poměrně závažných projevech suchých lupů je vhodné nezačínat hned používat speciální šampony, ale nejprve léčit podobnými, ale účinnějšími léky – například 10% sírovou mastí. Léčebný kurz se provádí takto:

 • týden každý večer se do kůže na hlavě vtírá sírová mast (vlasy se rozdělí na prameny a přípravek se vtírá do každé pěšinky po dobu alespoň 4-5 minut);
 • 8. Den musíte dát vlasům odpočinek (včetně detergentů);
 • 9. Den se hlava dobře umyje suchým šamponem proti lupům;
 • poté se kůže na hlavě po dobu 4-5 dnů ošetří vodou s přídavkem kyseliny borité (150 g teplé vody a 2 lžičky drogy) - ošetření se provádí večer, poté se zabalí jejich vlasy s šátkem a jít spát;
 • po takovém kurzu se asi po týdnu přechází na kurz použití terapeutického šamponu, lze však indikovanou léčbu provést znovu (lze ji opakovat nejvýše třikrát s intervalem jednoho týdne).

Pokud vezmeme v úvahu mírné případy suchých lupů, pak je možné zlepšit stav pokožky na hlavě bez použití speciálních přípravků. Ke stabilizaci funkce mazových žláz dochází po revizi životosprávy a výživy. Často například stačí omezit konzumaci tučných, škrobových a sladkých jídel, chodit častěji na čerstvý vzduch, nechat vlasy a pokožku „dýchat“, aniž by je zatěžovaly čepice a tlusté šátky.

Kromě šamponů pomáhají zbavit se suchých lupů i esenciální oleje – může to být například cedrový, eukalyptový, cypřišový olej. Jeden vybraný přípravek nebo jejich směs ihned po umytí rozetřete, případně přidáte olej do vašeho oblíbeného šamponu.

 • Dobrý účinek má lopuchový olej: používá se ve formě masek, vtírá se do kořenové oblasti denně po dobu tří týdnů. Maska se udržuje na hlavě asi půl hodiny, poté se smyje teplou vodou.
 • Olej z čajovníku pomáhá při suchých lupech: zahřeje se, smíchá s jakýmkoli šamponem a rozetře po vlasech a pokožce. Dále by se hmota neměla smýt po dobu 20 minut, můžete dokonce zabalit hlavu fólií nebo nasadit gumovou (olejovou) čepici. Procedury by se měly pravidelně opakovat, dokud nedojde ke znatelnému zlepšení stavu.
 • Místo suchého šamponu proti lupům mnoho lidí používá běžný olivový olej. Pro terapeutický účinek vezmou trochu oleje, ošetří kudrlinky a oblast vlasových folikulů, nechají 20 minut a poté je smyjí teplou vodou s jakýmkoli šamponem. Namísto olivového oleje někteří uživatelé s úspěchem použili ricinový olej nebo lněný olej.

Recenze šamponů na suché lupy

Mnoho uživatelů se rozhodlo pro zjevné „plusy“ používání speciálních šamponů na suché lupy:

 • odstraňují svědění;
 • odstranit peeling;
 • stabilizovat funkci mazových žláz;
 • zbavit se lupů;
 • inhibovat vývoj houbové flóry;
 • zbavit se specifických plaků na kůži;
 • někdy může být použit jako prostředek pro sprchování;
 • zlepšit strukturu vlasů a je vynikajícím pečujícím produktem;
 • ekonomické použití;
 • dostupné, protože mohou být prezentovány v různých cenových kategoriích, od rozpočtových prostředků až po dražší.

Někteří uživatelé stále zaznamenávají určité nevýhody šamponů proti suchým lupům. Některé z těchto léků totiž mohou způsobit rozvoj alergických procesů, nebo nejsou vhodné například pro těhotné a kojící ženy, nebo pro děti. Mnohé recenze na konkrétní typy šamponů jsou navíc značně rozporuplné. To je obvykle spojeno s hromadnou výrobou padělků nebo s přítomností individuální hypersenzitivní reakce u uživatele. Šampony na suché lupy je proto vhodné vybírat výhradně podle zkušeností a nezapomínat na konzultace s odborníky.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Šampony na suché lupy" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.