^
A
A
A

Výtok z očí psa

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 02.07.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Stejně jako lidé jsou i psi náchylní k různým typům očních infekcí. Každý majitel domácího mazlíčka by proto měl vědět, co může způsobit výtok z očí psa a jak se s ním zachází.

Příčiny výtok z očí psa

Nejčastěji veterináři spojují příčiny očního výtoku u psů s oftalmologickými problémy, zejména:

 • zvýšená tvorba slzné tekutiny v důsledku patologie slzných nebo mazových (tarzálních) žláz okrajů očních víček;
 • nadměrné slzení (epifora) s protruzí (prolapsem) slzných žláz niktitační blány - tzv. Třetí století;
 • vrozené nebo získané snížení fyziologické průchodnosti slzných (slzných) bodů spojivky víček nebo jejich úplné ucpání, jakož i neprůchodnost nasolakrimálních (slznonosních) cest vedoucí k poruše drenáže preokulárního slzného filmu s jeho hromadění a proudění na tlamu. V takových případech majitelé poznamenávají, že pes má ráno výtok z očí a říkají, že její oči jsou slzavé;
 • traumatizace rohovky abnormálně rostoucími řasami (s trichiázou nebo districhiázou);
 • převrácení očních víček (ektropium).
 • Příznaky výtoku z očí u psa se také projevují:
 • v případech poranění jakýchkoli anatomických struktur očí a vniknutí cizích těles, která způsobují slizniční výtok z očí psa. V tomto případě pes projevuje úzkost, kňučí, často mrká a tře si oči;
 • když se do očí dostane prach, kouř nebo plynné látky, které dráždí sliznice a často vedou k alergické reakci. V takových situacích se objevuje výtok z nosu a očí psa.

Je třeba mít na paměti, že současný hnisavý výtok z očí a nosu (s krustami podél okraje nosních dírek) - na pozadí horečky, letargie, ztráty chuti k jídlu, dušnosti a kašle, zvracení a průjmu - jsou klasifikovány jako příznaky respirační formy psinky, tedy infekce psím morbillivirem z čeledi Paramyxoviridae (bezpečný pro člověka, ale smrtelný pro tetrapody).

A to není ono. Veterináři poskytují působivý seznam očních onemocnění infekční etiologie diagnostikovaných u psů: invazivní parazitární (přenášená klíšťaty), mikrobiální, virová (včetně s porážkou nebo reaktivací psího herpeviru CHV-1), plísňová (Blastomyces, Aspergillus, Cryptococcus neoformans ). Například při poškození očí blastomycetami trpí jejich cévnatka rozvojem chorioretinitidy a systémová aspergilóza může vést k hnisavému zánětu očních membrán - enoftalmitidě, při které dochází k destrukci kostních struktur očnice.

Kromě zánětu sliznice očních víček - zánět spojivek se zarudnutím očí a slzením se objevuje bílý nebo hnisavý výtok z očí psa se zánětem slzných žláz a slzného váčku - dakryocystitida.

Takové sekrece, doprovázené hyperémií sliznice, intolerancí světla, spasmem očních víček, otokem rohovky a paraokulárních tkání, jsou považovány za první příznaky:

 • zánět očních víček a jejich žláz (blefaritida) - přední, zadní, hranatá;
 • zánět rohovky oka (keratitida), často spolu se zánětlivým procesem spojivky ve formě keratokonjunktivitidy;
 • zvýšený nitrooční tlak (glaukom);
 • přední uveitida (iridocyklitida) - zánět cévnatky duhovky a řasnatého tělíska.

V tomto případě může být výtok bezbarvý serózní, ale často lze pozorovat žlutý a zelený výtok z očí psa, stejně jako ichorózní (hnilobný) - žlutohnědý a hnědý výtok z očí, který je známkou bakteriální povaha onemocnění.

Když zánětlivý proces postihuje cévní membrány, stejně jako glaukom a odchlípení sítnice - včetně v důsledku tupého poranění oka - je zaznamenán červený nebo krvavý výtok z očí psa, což naznačuje hyphema - krvácení v jejich přední části.

Rizikové faktory

Psovodi a veterináři berou na vědomí roli anatomických rysů nazolakrimálního drenážního systému, ve kterém je nadměrné slzení - průhledný vodnatý výtok z očí psa - způsobeno jeho plemenem.

Ale rizikové faktory pro vliv na rohovku, její dystrofii, rozvoj očních onemocnění a predispozici k nim jsou zpočátku přítomny u určitých morfologických typů obličejové části psí lebky.

To platí pro brachiocefalické psy, kteří mají krátké (mírně zploštělé) tlamy a v souladu s tím kratší nosní dutiny a slzné nosní kanálky, stejně jako mělčí oční očnice a zúžené infraorbitální oblasti. Mezi taková plemena patří pekingéz, mopslíci, ši-tzu, čivava, japonští bradáčci, boxeři, angličtí a francouzští buldočci, šarpeje, američtí stafordšírští teriéři. Stejně tak psi s dlouhou srstí na obličeji a hlavě – pudlové, černí a skotští teriéři, lapdogové – trpí infekcemi a podrážděním očí poněkud častěji než jiná plemena.

Hypertrofie žláz na okrajích očních víček, stejně jako zánět a prolaps slzné žlázy niktitační membrány (se syndromem třešňového oka) se může objevit u mladých psů jakéhokoli plemene, ale tyto patologie jsou zvláště časté u amerických kokršpanělů, anglických buldoků, Pekingese a Lhasa Apso.

Komplikace a důsledky

Jakékoli závažné oční onemocnění u psa nebo anatomická abnormalita může mít určité následky a komplikace. Například s obstrukcí slzných bodů spojivky očních víček nebo ucpáním slzných nosních kanálků, neustálým výtokem z očí vedoucím k chronické dermatitidě.

U zvířat s chronickou dakryocystitidou se tvoří píštěle a průběh keratitidy je komplikován ulcerací rohovky a zakalením, které může mít za následek ztrátu zraku. Totéž platí pro glaukom.

Diagnostika výtok z očí psa

Je dobré, když v nemocnici diagnostiku výtoku z očí psa provádí oční lékař veterinář. Ale i když to dělá terapeut, který se specializuje na léčbu malých domácích zvířat, diagnóza vyžaduje:

 • proveďte vizuální vyšetření očních víček a přední části očí pomocí ohniskového zdroje světla (oftalmoskopie);
 • identifikovat poškození rohovky aplikací fluoresceinového barviva na rohovku;
 • určit množství sekrece slzné tekutiny pomocí speciálního Schirmerova testu (Schirmer Tear Test);
 • měřit nitrooční tlak (to znamená provádět oftalmotonometrii);
 • odebrat vzorky výtoku z očí (a nosu) k laboratornímu vyšetření (bakteriální kultivaci) a určit povahu infekce;
 • proveďte krevní test na protilátky (imunoglobuliny);
 • provést ultrazvukové vyšetření vnitřních struktur očí;
 • proveďte kontrastní rentgenografii nazolakrimálních kanálků obličejové části lebky (dakryocystorhinografie).

Diferenciální diagnostika

Samozřejmě, pokud má váš mazlíček jednoduchý zánět spojivek nebo blefaritidu, zkušený odborník a jeho diferenciální diagnostika to rychle zjistí bez ultrazvuku a rentgenu.

Léčba výtok z očí psa

Veterináři předepisují nikoli léčbu výtoku z očí psa, ale léčbu základního onemocnění, u kterého je tento příznak přítomen. V mnoha případech jsou potřeba oční kapky nebo masti.

Základní veterinární oční kapky:

 • Ciprovet (jiný obchodní název Ciflodex) – se širokospektrým fluorochinolonovým antibiotikem ciprofloxacinem. Standardním způsobem aplikace je instilace léku za spojivku - jedna nebo dvě kapky třikrát denně, průběh léčby pokračuje po dobu 7-14 dnů;
 • ZooHealth - ciprofloxacin v kombinaci se syntetickým glukokortikosteroidem dexamethasonem;
 • Gentaline (Dekta-2, Iris) - obsahuje aminoglykosidové antibiotikum gentamicin;
 • Levomikan - na bázi antibiotika chloramfenikol;
 • Leopard - levomycetin + antiseptický furatsilin;
 • Bariéra - kortikosteroid dexamethason + amonný antiseptický dekamethoxin;

Také s konjunktivitidou, blefaritidou a keratitidou je předepsána 1% oxytetracyklinová oční mast.

Pokud má pes zelený zákal, používají se kapky Pilocarpine (kapané až třikrát denně), Brinzolamid (Brinzopt), Timolol aj. Mezi přípravky na léčbu uveitidy patří kortikoidní oční kapky s obsahem dexamethasonu nebo prednisolonu. Orální steroidy mohou být také předepsány.

V případech obstrukce nasolakrimálního vývodu a přetrvávajícího slzení spočívá léčba v chirurgickém otevření vývodu, udržování průchodnosti katetrizací po dobu několika týdnů hojení.

Chirurgickému zákroku se nelze vyhnout u protruze slzné žlázy niktitační membrány a syndromu třešňového oka, dále u pokročilého glaukomu, keratokonjunktivitidy a rohovkových vředů.

Prevence

Jaká je prevence očního výtoku u psů? Pochopitelně v prevenci poranění oka a očních infekcí.

Odborníci radí:

 • pravidelně kontrolujte oči psa a odstraňujte exsudát teplým fyziologickým roztokem, aby se netvořily krusty;
 • zkraťte chloupky kolem očí, aby nedráždily rohovku;
 • zavřete okno, pokud s vámi cestuje pes v autě;
 • nedovolte zvířeti plavat ve špinavé vodě a smáčet si obličej v kalužích;
 • vyberte si obohacené krmivo, které podporuje přirozenou imunitu domácího mazlíčka;
 • očkování proti psince (psinka) by se mělo provádět každoročně.

Předpověď

Prognózu očního problému u psů doprovázeného výtokem z očí určuje mnoho faktorů.

Včasné odhalení patologie nebo onemocnění, správná léčba a péče vedou k úplnému uzdravení. Existují ale nemoci, které bohužel vedou  u psů ke slepotě .

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.