^

Banány s pankreatitidou: možné nebo ne

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Příslušné změny ve stravě jsou základem pro okamžitou léčbu akutní pankreatitidy. Při chronické pankreatitidě správně formulovaná dieta pomáhá minimalizovat pravděpodobnost exacerbace této nemoci. Nicméně, čím těžší je strava, tím více se dotýká nemocná osoba. Můžete například jíst ovoce - zejména banány při pankreatitidě?

Mohu mít banány s pankreatitidou?

Seznam produktů, které mají být vyloučeny ze stravy pro pankreatitidu, obsahuje mnoho bobulí a ovoce. Například, pod zákazem padají zelené jablka, meruňky, broskve, angrešt, rybíz, hrozny, švestky, ostružiny, třešně. Banány jsou považovány za relativní produkt - v některých případech je jejich použití doporučeno omezit a v jiných se dokonce doporučuje používat. Chcete-li porozumět tomuto problému a neškodit zdraví, nejprve si přečtěte tyto informace:

 • Banány jsou skutečně zahrnuty do seznamu dietních ovoce, protože jsou snadno vnímány a tráveny zdravým lidským tělem. Jediná věc - banán je dostatek kalorií, takže musí být opatrný při obezitě a rozbitém metabolismu uhlohydrátů.
 • Banány nejsou doporučovány konzumovat ve velkých množstvích dokonce i naprosto zdravým lidem, zejména v noci. A při pankreatitidě je maximální povoleno použití jednoho nebo několika druhů ovoce za den, ne více.
 • Nejchytřejší banány jsou nejlépe vnímány zažívacím systémem, se žlutou slupkou a měkkou vnitřní strukturou. Při nemocech v gastrointestinálním traktu - a zejména u pankreatitidy - je povoleno používat tyto banány. Zelené a tvrdé ovoce, stejně jako ztmavlé a zkažené tělo by neměly být zkonzumovány - výhody takových banánů na pankreatitidu prostě nevedou.
 • Pokud zažívacího ústrojí, a to i s pankreatitidou, banány lépe jíst ne mokrý, a tepelně ošetřené - například nasekané ovoce nemá přidat viskózní obilovin, pudinky, sýr atd Přednostně banán vařit dolů nebo péct. - Takže tělo absorbuje maximálně snadné .

trusted-source[1]

Indikace

Banány jsou pevně založeny na našem stolu, protože jsou cenově dostupné a prodávané po celý rok. Tato pochoutka je nejen velmi běžná, ale také velmi užitečná. Tak, čerstvé ovoce dřeň obsahuje až 75% vlhkosti na 25% z různých cukrů, bílkovin, škrobu a 0,6% esenciálního oleje, vlákniny, enzymových činidel, pektin, kyselina jablečná, vitamínů a minerálů.

Množství užitečných vlastností banánového ovoce umožňuje jejich použití ve stravě:

 • zánětlivé procesy v ústní dutině;
 • s krvácením z diabetu;
 • s vředem žaludku a dvanáctníku;
 • s mikrobiální dezinfekcí;
 • se zánětem střeva, enteritidou, ulcerózní kolitidou.

Banán je povolen při kardiovaskulárních onemocněních, ateroskleróze, hypertenzi, s mnoha onemocněními jater a močových cest, s křečemi.

trusted-source[2], [3], [4]

Výhody

Není nutné vyloučit ze stravy banány pro pankreatitidu - což je nejdůležitější, nepoužívejte je během období exacerbace a ve zbývajících obdobích pozorujte uklidnění. Banány obecně obsahují malé množství nasycených lipidů, sodných solí a cholesterolu. Maso ovoce je výživné, bohaté na vitamíny, draslík a mangan.

Obsah draslíku v jednom banánovém ovoci může dosáhnout 300 mg. Mnoho lidí ví, že draslík pomáhá posílit myokard, normalizuje krevní tlak. Také draslík se podílí na regulaci metabolických procesů, eliminuje účinky stresu - což je také důležité při pankreatitidě.

Velké množství vitamínů a minerálů pomáhá vyčistit krevní a tělovou tkáň z toxických látek. A železo, přítomné v bananech, aktivuje produkci hemoglobinu a zabraňuje vzniku anémie.

Dietní vlákna normalizují intestinální motilitu. To vám umožní používat banány nejen s pankreatitidou, ale také s tendencí k zácpě. Banánová buničina eliminuje zánět pálení žáhy, protože má účinek proti kyselinám.

Mnoho odborníků na výživu doporučuje konzumovat banány s tendencí k depresi: ve složení plodů je tryptofan - prekurzor serotoninu, který je zodpovědný za pozitivní náladu člověka.

Je také důležité, aby banánová buničina patřila k hypoalergenním výrobkům, takže ovoce lze snadno nabízet dětem, starším osobám a ženám během těhotenství.

 • Banány pro chronickou pankreatitidu jsou povoleny pouze mezi obdobími exacerbace. Když máte akutní bolest, banány by měly být odloženy. Ale po snížení bolestivých symptomů se banány mohou spotřebovat - jedno ovoce denně, nejlépe v pečeném nebo strouhaném provedení. Předtím, než budete jíst banány pro slinivky břišní, je třeba vzít v úvahu individuální vlastnosti pacienta - pokud po jídle ovoce se objeví nepříjemné příznaky zažívacího systému, je lepší nahradit banány s jiným produktem.
 • Banány s žlučníku a slinivky břišní není zakázáno, ale v období od bolesti je vhodné zvolit jiné produkty ze seznamu povolených v cholecystitis a slinivky břišní. Obecně lze říci, banán pankreatitida a žlučníku je dovoleno: ovoce nedráždí trávicí systém, ale jíst to by mělo být v souladu s střízlivost a nejlépe v dopoledních hodinách - asi tři krát týdně.
 • Banány s gastritidou a pankreatitidou se mohou jíst, ale - buď před jídlem, nebo mezi jídly, na volném břichu. Pokud budete jíst banány s pankreatitidou nebo gastritidou spolu s jídlem, může dojít k nadýmání, bolesti břicha. Pokud pacient trpí vysokou kyselostí, doporučuje se jíst před jídlem zejména banán: ovoce přispívá k tvorbě mukózního filmu, který chrání žaludek před korozním účinkem kyseliny. Při nízké kyselosti byste měli vyzvednout plody dobré doby zralosti a dobře je žvýkat a hojně navlhčit slinnou tekutinu: v tomto případě maso rychle a úplně vstřebá.
 • Banány s exacerbací pankreatitidy by se měly vyhnout týdenní době od exacerbace. Pro tuto dobu je zpravidla stanovena přísná strava - například tabulka č. 5. Někdy je možné připravovat kompoty, želé, želé na bázi banánové buničiny - nicméně je lepší diskutovat o těchto nuáncích s ošetřujícím lékařem.

Pečené banány s pankreatitidou

Banány, upečené při pankreatitidě, jsou nejlepší řešení. Buničina tepelně zpracován, je obzvláště stravitelné a nedráždí sliznice zažívacího systému. Navíc: někteří vědci tvrdí, že několik pečených banánů denně pomáhá vyhnout exacerbaci žaludečních vředů nebo gastritidy.

Jaké jsou užívané pečené banány při pankreatitidě?

Terapeutická banánová buničina stimuluje regeneraci epiteliálního tkáně, stimuluje uvolňování hlenu, který chrání vnitřní povrchy trávicího traktu. A japonští experti v oblasti onkologie tvrdí, že systematické konzumace banánů může zabránit rakovinným procesům v zažívacím systému.

Banány s pankreatitidou mohou být pečeny v troubě, v mikrovlnné troubě nebo v mikrovlnné troubě. Zde je jeden z receptů na přípravu banánového dezertu:

 • Vezměte 2 banány, oloupané, nakrájené na délku, nalijte citronovou šťávou a posypeme cukrem, skořicí a mandlovým práškem.
 • Obalte každou polovinu banánu v kusu fólie, vložte do formy.
 • Pečte v dobře vyhřáté troubě po dobu deset až patnácti minut.
 • Po ochlazení se podávají na stole.

Tento dezert se s výhodou konzumuje odděleně od jiných potravin - půl hodiny před tím, nebo jeden a půl hodiny po hlavním jídle.

trusted-source[5]

Kontraindikace

Pro všechny výhody banánů nemůžete tyto ovoce používat, ne všechny a ne vždy. Kontraindikace používání banánů při pankreatitidě jsou:

 • období exacerbace chronické pankreatitidy, akutní pankreatitidy (3-7 dní);
 • sklon ke vzniku krevních sraženin, křečové žíly s rizikem tromboflebitidy;
 • postinfarction status.
 • individuální nesnášenlivost.

Také se nedoporučuje konzumovat banány současně s jinými produkty. No, jestliže banán jíst před jídlem, nebo 1,5 hodiny po jídle. Takže výhoda banánů se bude projevovat co nejvíce a budou se vyhnout nepříjemným následkům v podobě nadýmání nebo fermentace.

trusted-source[6], [7], [8]

Možná rizika

K jídlu banány při pankreatitě po základním bohatém jídle by nemělo být. Pokud se banánová buničina smíchá v dutině žaludku s masem nebo jiným bílkovinným krmivem, které může být tráveno po dobu asi dvou až tří hodin, pak bude bránit transport banánové hmoty do střev. To povede k tomu, že namísto kvalitativního asimilace se maso začne bloudit. V důsledku toho - zvýšená tvorba plynu, narušené trávení a zvýšené riziko exacerbace zánětlivého procesu.

Mimo jiné v důsledku fermentace mohou být uvolňovány toxické látky, které zhoršují průběh pankreatitidy. Aby se předešlo potížím, banány s pankreatitidou by měly být konzumovány půl hodiny před obědem, nebo jeden a půl až dvě hodiny po tom. Mnoho doktorů říká, že je nejlepší jíst banány pankreatitidou ráno.

trusted-source[9], [10], [11]

Komplikace po postupu

Pokud se po požití banánu objevily nepříjemné symptomy pankreatitidy - například plynatost, nadýmání, bolesti břicha, je nutné zvýšit časový interval mezi požití banánu a jíst jakékoli jiné jídlo. Pokud problémy přetrvávají, pak by v tomto případě měly být banány zcela opuštěny.

Nemůžeme vyloučit možnost individuální špatné tolerance banánového ovoce u pacienta. Pokud je taková nesnášenlivost, pak se člověk po jídle banánů bude cítit špatně, bez ohledu na to, zda má pankreatitidu, nebo je zcela zdravý. Důsledkem je, že za přítomnosti intolerance a pankreatitidy se může výrazně zhoršit stav pacienta. Proto doporučujete banány při pankreatitidě, musíte vždy vzít v úvahu individuální charakteristiky těla pacienta.

trusted-source[12], [13]

Recenze

Banány při pankreatitidě nepatří do seznamu zakázaných potravin - což je nejdůležitější, dodržujte užití. Výživová výživa popsaná pro tabulky číslo 2, číslo 4, číslo 5 a číslo 15 (výživa pro gastritidu, onemocnění trávicího systému, játra) znamená přítomnost banánů ve stravě pacientů. Pokud je rozumné zahrnout banány do menu, můžete získat co největší přínos bez nepříjemných vedlejších účinků. Hlavním předpokladem není zapomenout na umírněnost a také dodržovat další doporučení týkající se výživy pacientů trpících pankreatitidou. S kompetentním přístupem se mnozí dokáží vyléčit pankreatitidu nebo dosáhnout stabilního období remise v chronickém průběhu onemocnění.

Banány s pankreatitidou nejsou tabu, což se nedá říci o šťávě z banánové složky. Tyto šťávy jsou absolutně nemohou pít s pankreatitidou, protože kromě ovocných kousků ve šťávě balení obsahují velké množství škodlivých přísad, které se zvláště nemohou být použity pro lidi, kteří mají problémy s trávicím ústrojí.

Banánová šťáva a banány při pankreatitidě mohou být zahrnuty do stravy, pouze jsou si vědomy kvality těchto produktů. V tomto případě budou těžit pouze a pomohou obnovit ztracené zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.