Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hubnutí: jak nebezpečné je odmítnutí tuků, bílkovin nebo sacharidů?

Lékařský expert článku

Gastroenterolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Když narůstáme, určitě něco odmítáme. Toto odmítnutí ohrožuje nejen ztrátu užitečných stopových prvků, ale i zpětný účinek - můžeme se zotavit. Ale to nebyl náš plán vůbec. Co hrozí odmítnutím tuku, bílkovin, sacharidů - alespoň jeden z těchto prvků?

Proč potřebujeme bílkoviny, sacharidy a tuky?

Proč potřebujeme bílkoviny, sacharidy a tuky?

Jedná se o mikroživiny, které nasytí naše tělo užitečnými látkami a poskytují energii pro růst, život a práci. Minerály a vitamíny jsou prvky výživy našeho těla, které potřebujeme poměrně málo.

Osoba dostane glukózu ze sacharidů. Je zdrojem energie pro člověka. Glukózu lze také získat z tuků, bílkovin a použít ji jako palivo pro buňky. Tělo spaluje glukózu a naopak produkuje energii.

Sacharidy

Sacharidy se mohou rychle přeměnit na glukózu již v době, kdy člověk žvýká. Sacharidy mohou poskytnout rychlý přechod glukózy na energii (jednoduché sacharidy) a pomalé (komplexní uhlohydráty).

Jednoduché sacharidy jsou v potravinách, které obsahují škrob. Jedná se o brambory, chléb, obiloviny, buchty a veškerou mouku, ovocné džusy, alkohol.

Komplexní sacharidy jsou v zelenině, obilovinách, ovoci, i když nejsou zpracovány. Komplexní sacharidy jsou dobré, protože krmí naše tělo rozpustnými ve vláknech (pektin a ovoce) a nerozpustné (celer).

trusted-source[1], [2], [3]

Tuky a bílkoviny

Tyto látky se účastní procesů metabolismu, podporují tvorbu glukózy, podílejí se na energetickém metabolismu a pomáhají obnovovat energii. Tato energetická bomba je stále aktivní po dobu 5-6 hodin po tom, co člověk jedl.

Glukóza je pro lidi neustále nutná, bez ní nemůže mozek plně fungovat. Proto by glukóza měla pocházet z jídla ne malých a malých dávek, ale rovnoměrně po celý den.

K tomu je třeba vyvážit stravu a jíst zhruba stejnou frekvencí, aby tělo dokázalo zpracovat glukózu a dodat jí do těla po celý den. To znamená, že je žádoucí jíst s výhodou 5-6krát denně v rozdělených dávkách, a to ve stejných intervalech.

Pokud člověk hodně sžírá, pak trochu, glukóza vstupuje do těla nerovnoměrně a v těchto intervalech funguje mozog špatně. Můžete cítit všeobecnou slabost, ospalost, únavu.

trusted-source[4], [5]

Sacharidy a jejich vlastnosti pro snížení tělesné hmotnosti

Několik let od 60. Let minulého století tisk tiskl myšlenku, že sacharidy přispívají k nadměrné hmotnosti. Za tímto účelem bylo doporučeno, aby byli vyloučeni ze stravy obecně. Pak se změnily názory lékařů a bylo doporučeno používat sacharidy v dietě, ale dávejte pozor na nadměrnou hmotnost. To je názor, že sacharidy jsou užitečné, ale jejich nadměrná hmotnost je škodlivá, to bylo nepraktické.

Nebylo jasné pokyny, jak používat sacharidy a zda je vůbec aplikovat.

Žurnály specifikovaly, že tukové usazeniny na lidském těle byly tvořeny ze skutečnosti, že lidé jedli tuky. Dokonce i později lékaři říkali, že extra kila v osobě jsou tvořena nikoliv kvůli stravování tučných potravin, ale kvůli příliš vysokému obsahu kalorií.

Jaký názor by byl pro kontrolu hmotnosti užitečný a praktický? Jak a kolik můžete použít tuky, bílkoviny a sacharidy?

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11]

Důležité tipy pro kontrolu hmotnosti

Pokud je velikost vašeho těla blízko ideálu (tj poměr výšky a hmotnosti), můžete zkusit několik diet a zůstat na optimální stravě, která zahrnuje jak tuky, bílkoviny, tak sacharidy. To znamená, že v praxi již platí certifikovaný průběh výživy.

Pokud se žena po 30 letech začne zotavovat, pak musíte zvolit formu sacharidů, která bude řídit proces normalizace hmotnosti. To znamená, že si dovolte vybrat si sacharidové menu a nezlepšovat se kvůli nadměrnému obsahu kalorií v potravinách. Jednoduché sacharidy - zdroj nadbytečné hmotnosti, pokud je budete jíst nadměrně. Tato mouka, brambory, ovocné šťávy s přídavkem cukru, cukrovinky, koláče, čokolády.

Všechny tyto produkty přispívají ke zvýšení produkce inzulínu, který má schopnost zadržovat tuky v těle.

Sacharidy a nemoci

Pokud štítná žláza člověka nefunguje dobře, její funkce jsou přerušeny a ve stravě je málo sacharidů, mozok začíná přijímat signály od SOS, že organismus hladuje. A pak mozog vysílá impuls k štítné žláze o tento hlad.

Štítná žláza okamžitě reaguje se zvýšením produkce hormonů T3 a T4. Ale T3 v této situaci má vlastnost vazby na bílkovinné látky v krvi a již nebude aktivně jednat, přestane plnit svou roli aktivace metabolických procesů.

Když se hormon T3 váže, metabolismus je narušován a zpomalován. Tuková tkáň se tak hromadí víc, než jste plánovali. Rovnováha štítné žlázy je přerušena a nepřítomnost nebo malé množství sacharidů dále zhoršuje tento proces. Nemoci štítné žlázy jsou nejen zřejmé, ale i skryté, takže musíte být v pohotovosti před řezáním sacharidů z menu.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Norma sacharidů pro ženy

Samozřejmě, tyto normy jsou individuální, ale obecné doporučení jsou přibližně stejné. Pro ženy ve věku 30-40 let by norma sacharidů měla být až 40% celkové stravy každý den.

U sacharidů jsou kalorie (energetické jednotky) nižší než v tucích - 4 kalorie v 1 gramu. Ale tato energie se vynakládá více než po konzumaci tuku. Pokud žena jí dostatek zeleniny, ovoce a naklíčených obilovin, získá dostatek energie z konzumace složitých sacharidů.

To zvyšuje hladinu glukózy, což znamená, že hladina energie je vyšší než po zařazení jednoduchých sacharidů do menu. Znamená to však, že se žena musí pohybovat více ve stejnou dobu a kontrolovat hormonální rovnováhu, bez níž by byla žádná dieta neúčinná. Žena, která konzumuje dostatek složitých sacharidů, zabraňuje vzniku inzulínu (když hladina inzulínu prudce stoupá).

Správně formulované menu sacharidů umožňuje předejít zvýšení hladiny cukru v krvi, ale zabraňuje poklesu jeho hladiny. Sacharidy v nabídce pomoci jiné látky přirovnány lépe a rychleji, dodat tělu dostatek vlákniny, sacharidů dávají pocit sytosti na dlouhou dobu, takže ta žena nebude doplňovat své zásoby v žaludku, protože se necítí podvýživu. Takže nebude hromadit tukové ložiska.

Bílkoviny a tuky by měly být také vyvážené, což jim pomůže lépe trávit sacharidy.

Proteiny a jejich vlastnosti

Vlastnosti bílkovin jsou tak rozmanité, že jsou schopné tvořit až 30 druhů aminokyselin. Aminokyselina - stavební materiál pro výrobu vlastních bílkovin. Jsou potřebné k tomu, aby člověk mohl růst, svalové a kostní tkáně vyvinuté a obnovené s poškozením, zvýšila se imunita v boji proti nemocem.

Tělo trvale podstupuje metabolické procesy a k tomu přispívají bílkoviny. Zpracovávají se na glukózu v důsledku metabolismu a člověk dostává energii po celý život. Aminokyseliny pomáhají osobě vytvořit mediátory pro konstrukci hormonů endorfinů a enkefalinových látek, které zlepšují náladu a celkovou pohodu.

1 gram bílkovin je 4 kilokalory. To znamená, že stejně jako mnoho lidí přijímá energii z 1 gramu bílkovin. Proteiny jsou převedeny na glukózu mnohem slabší a delší než sacharidy. Pro srovnání: ze sacharidů se glukóza zpracovává během 1-2 hodin po jejich podání a z bílkovin - téměř 4 hodiny po podání bílkovinných bílkovin.

Bielkoviny po přeměně glukózy pomáhají udržovat konstantní hladinu cukru v krvi a hladinu energie současně.

Takže jak bílkoviny, tak sacharidy jsou nezbytné pro udržení životní energie, úrovně metabolismu. Proto by člověk měl užívat jídlo ve stejných částech, aby zajistil tyto výměny po celý den.

Aminokyseliny a jejich vlastnosti

Aminokyseliny pocházejí ze dvou kategorií: přirozené, které se tělo vyrábí samo o sobě, ani se nazývá nepodstatné a přichází do těla z jídla zvenčí - jsou nazývány nenahraditelnými. První je vyráběno více - až 80%, druhá - pocházející z potravy - nenahraditelná - méně - až 20%.

Nevylné aminokyseliny devět: lysin, leucin, methionin, isoleucin, histidin, tryptofan, valin, fenylalanin, threonin. Esenciální aminokyseliny jsou pro tělo velmi důležité, protože pomáhají vyrovnávat se s příznaky bolesti a saturovat buňky těla kyslíkem.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21]

Aminokyseliny jsou obsaženy v proteinech

Potraviny živočišného původu, které obsahuje všechny aminokyseliny, jsou maso, ryby, vejce, sýry, drůbež. Jedná se o vysoce kvalitní bílkoviny, s nimiž je člověk nasycen velmi rychle. V tomto menu jsou nejen bílkoviny a aminokyseliny, ale také tuky. Je pravda, že v tučných typech masa a ryb, stejně jako mléčné výrobky bez tuku, není žádný tuk.

Pokud člověk nejí maso, musí kombinovat stravu tak, aby získal bílkoviny a tuky z jiných potravin, alespoň z rostlin. Ale rostliny je třeba kombinovat tak, aby byly v nich plně zastoupeny bílkoviny a tuky. Například rýže a boby poskytnou jak bílkoviny, tak aminokyseliny. Ale ti, kteří trpí nadváhou, musíme také sledovat obsah kalorií v potravinách a jejich nasycení škrobem. V této kombinaci škrobu hodně, to nemusí být vhodné pro tučné lidi. Kromě toho může škrob vyvolat uvolnění inzulínu v těle.

trusted-source[22], [23], [24]

Tuky a jejich vlastnosti

Biologické tuky vypadají jako kroužky, které jsou upevněny na řetězy ve formě vazeb. Když se jídlo zpracovává v těle, mastné kyseliny pronikají do krve. Převádí se na glukózu, ale velmi pomalu. Proto se hladina glukózy v těle poměrně pomalu zvyšuje při zpracování tuků.

Ale hladina glukózy a padá stejně pomalu. Tuky po dlouhou dobu - několik hodin - poskytuje člověku pocit nasýtenosti. Z tohoto důvodu je snadnější kontrolovat hmotnost, protože člověk po jídle tuku po dlouhou dobu necítí hladový.

trusted-source[25], [26], [27], [28]

Co jsou to tuky?

Zvířata - tedy nasycená, rostlina - tedy polynenasycená a mononenasycená. Jedná se o druhy tuků. Pokud je dostatek tuku v těle, vitamíny rozpustné v tucích se dokonale vstřebávají do krve a poskytují velmi dobrý účinek, který zajišťuje životně důležité tělo.

Mastné kyseliny, které vstupují do těla tuky, dávají osobě možnost produkovat hormony, včetně základních, například testosteronu, estrogenu, progesteronu. Tyto hormony jsou zásluhou reprodukčního systému, který je vytváří.

Důsledky odmítnutí tuků

Pokud člověk odmítne tuk, hormony se dramaticky zastaví a u žen to vede k negativním zdravotním důsledkům. Předčasné ukončení produkce hormonů vaječníky vede k časnému vyvrcholení a negativnímu stavu, který je s tím spojen. To znamená, že odliv a teplo tepla, horečka, bolesti hlavy a tak dále.

Studie ukazují, že tyto ženy také hrozí výskyt krvácení, ucpaných krevních cév, nástup cévní mozkové příhody. Ženy, které odmítají jíst tuky v jídelním lístku, mohou náhle zvýšit svůj krevní tlak nebo pozorovat jejich skoky, nemluvě o nekontrolované nadměrné hmotnosti.

Existují důkazy, že strava, při níž příliš málo tuku vede nejen k nárůstu krevního tlaku, ale také ke zničení mozkových cév, stejně jako k riziku jejich prasknutí.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37]

Tuky a kalorie

Z jednoho gramu tuku člověk může získat mnohem více kalorií než z bílkovin a sacharidů - až 9 kalorií. Proto je mnoho tuků ve stravě nadbytkem energie, kterou nepoužíváme a která se přeměňuje na tukovou tkáň.

Ale kromě toho, abyste mohli kontrolovat množství tuku ve stravě, musíte také věnovat pozornost formě, ve které jsou obsaženy. Například olivový olej obsahuje nenasycené tuky a například u zvířete (například tuku) - nasycené. Ale v obou produktech je stejný počet kalorií.

Takže: zahrnout do stravy olivový olej je užitečnější než tuk. Nasycené mastné kyseliny musí být dodány tělu více než nasycené.

trusted-source[38], [39]

Tuky a žaludek

Tuky mají vysoký obsah kalorií a přesto je můžeme použít více než předepsané, protože v žaludku nezasazují příliš mnoho místa. Toto vlákno zaberá spoustu místa v zažívacím traktu a také se zvětšuje, takže z toho moc nemůžeme jíst. Je nezbytné kontrolovat množství tuku ve stravě, nechceme se zotavit kvůli jejich nadbytku.

Pokud je strava tuků a bílkovin zvednutá nesprávně, pak může narušit bolus v břiše, otok, zácpa, nadváhu. Zvláště tyto příznaky se mohou projevit ve druhé polovině menstruačního cyklu, kdy je tělo zranitelnější kvůli zvýšené produkci hormonů.

Chcete-li správně vypočítat své menu, musíte do něj dát nejvýše 30% tuku a většina z nich musí být nenasycená. Pak bude zbytek množství užitečných látek, které člověk obdrží společně s bílkovinami - bílkovinovým menu.

trusted-source[40], [41], [42]

Skryté tuky

Tuky mohou přemístit tělo za předpokladu, že nevíte o tom, že do něj vstupují skryté tuky. Dokonce i když striktně dodržujete normu tučného jídelního lístku, nemusíte vědět o trans-tucích, které překrývají potraviny. Například trans mastné kyseliny v margarínu, čokoládě, sladkosti, dorty, sušenky. Abyste se nedostali do pasti skrytých tuků, musíte přečíst složení výrobků - vše, co kupujete.

I když označení uvádí "0% tuku" nebo "bez tuku", neznamená to, že nemají trans-tuky, což naznačuje nízkou kvalitu produktů. Levné produkty obsahují tuky, které nemají hodnotu jako živiny, ale mají mnoho kalorií. Takové výrobky mohou vyvrátit veškeré vaše úsilí ke zhubnutí.

Proto se staráte o sebe a používejte pouze vysoce kvalitní výrobky bez trans-tuků.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.