^

Jablka pro diabetes 1. A 2. Typu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 30.09.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zdraví lidé nikdy nepochybují o tom, zda jablka jíst nebo ne. Ovoce, známé z dětství, roste v každé zahradě, prodává se na každém trhu, proto je považováno za něco známého a samozřejmého - jako vzduch, sluneční světlo nebo déšť. Jablka při cukrovce vyvolávají otázky a každý diabetik si na ně musí odpovědět sám.

Jaká jablka lze jíst s cukrovkou?

Zeleninová strava je nezbytná pro každého, bez ohledu na zdravotní stav. Bohužel ne všechny druhy ovoce jsou pro diabetiky užitečné. Musíte hledat zlatou střední cestu, abyste se příliš neomezili, ale také si neublížili na zdraví. Jablka na cukrovku jsou spolu s citrusovými plody, broskvemi, hruškami zařazeny na seznam povoleného ovoce, a to je principiální postoj odborníků na výživu.

 • Po vyřešení hlavní otázky je pacient postaven před následující: jsou všechna jablka stejně užitečná? Jaká jsou nejlepší jablka na cukrovku? Záleží na odrůdě, barvě, chemickém složení?

Jablka jsou spolu s dalšími rostlinnými potravinami přítomna v diabetické dietě pacientů s oběma typy onemocnění. Podmínky pro jejich použití jsou následující:

 • jíst v omezeném množství (1 ovoce denně);
 • vzít neslazené, zelené;
 • čím menší je hmotnost pacienta, tím menší je jablko;
 • pečivo se používá k nahrazení neužitečných sladkostí;
 • jablko v lehkých salátech je zdravá svačina nebo dezert.

Při správném dávkování jablka přinášejí diabetikovi jen samé výhody. Jsou bohaté na látky, které podporují imunitu, zlepšují krevní oběh, působí příznivě na trávení, zbavují únavy a rozveselí člověka. Jablka jsou užitečnou alternativou k tučným cukrovinkám, s nimi tělo dostává řadu základních minerálů, pektinů a vitamínů. 

Jablka jsou také dobrým zdrojem antioxidantů. Ve srovnání s mnoha jinými běžně konzumovanými ovocemi ve Spojených státech mají jablka druhou nejvyšší úroveň antioxidační aktivity. [1] Jablka se také umístila na druhém místě v celkové koncentraci fenolických sloučenin a možná ještě důležitější je, že jablka měla nejvyšší podíl volných fenolů ve srovnání s jiným ovocem. [2]

Nejen, že jablka mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění, rakoviny a astmatu, konzumace jablek může být také spojena s nižším rizikem cukrovky. V dříve diskutované finské studii na 10 000 lidech bylo snížení rizika cukrovky typu II spojeno s konzumací jablek. [3]Vyšší příjem kvercetinu, hlavní složky jablečné slupky, je také spojován se sníženým rizikem cukrovky II. 

Indikace

Jídelníček diabetika je sestaven tak, aby obsahoval všechny živiny, byla zachována stabilní hladina cukru a nebyly dovoleny prudké výkyvy klíčového ukazatele. Indikace pro jmenování určitých produktů závisí především na povaze a typu onemocnění.

 • Omezení platí pro živočišné tuky. Sacharidy musí být přítomny neustále, ve formě různých dietních produktů.

Jablka pro diabetes jsou zobrazena neslazená, v malých množstvích, aby se vyrovnala rovnováha sacharidů. Dodávají vitamíny, vlákninu, mikroprvky, posilují cévy a obranyschopnost, obohacují jídelníček pro svou čerstvost a příjemnou chuť.

Podle nových údajů se zdá být informace, že diabetici potřebují zelené odrůdy jablek, zastaralá. A že obsah cukru závisí na stupni zralosti a velikosti jablka ne méně než na odrůdě. Takže když zařadíte tyto plody do nabídky, je lepší se poradit s lékařem, abyste zjistili jeho kompetentní názor na tuto záležitost.

Jablka pro diabetes 2

Diabetes typu 2 se nazývá nezávislý na inzulínu. V této formě je inzulin v těle přítomen, ale neexistuje možnost jeho transportu do cukrů. Toto je poněkud zjednodušený diagram, ale snadno pochopitelný proces. Dieta, včetně jablek pro diabetes 2. Typu, slouží ke korekci hladiny glukózy. Denní norma ovoce závisí na celkovém množství sacharidů a vnímání produktu tělem.

 • Při cukrovce se obvykle doporučuje sníst jedno jablko denně.

Při jejich nákupu věnujte pozornost odrůdě, velikosti, vůni, stavu pokožky. V poslední době píší, že pro diabetiky jsou nejlepší zelené odrůdy, většinou méně sladké než červené. Ale to není nezpochybnitelný fakt: existují výjimky. Podle dalších informací se množství cukru v plodech různých barev liší nepatrně a ze zkušenosti víme, že kyselá jsou i červená jablka.

 • Neberte jablka nahnilá, příliš měkká nebo tvrdá, scvrklá, lepkavá.

To vše je typické pro nekvalitní a špatně skladované plody. Je nepravděpodobné, že jablko s červí dírou, údajně naznačující jeho ekologickou čistotu, bude chutné. Možná má opravdu méně chemikálií, ale chuť a trvanlivost takového ovoce zanechávají mnoho přání.

Jablka pro diabetes 1

Důležitou složkou, která určuje hodnotu jablek u diabetu 1. Typu, je vláknina. Slouží ke snížení hladiny cholesterolu a dokáže zpomalit vstřebávání glukózy do krve. Celé ovoce se skládá z užitečných látek, včetně kůry a dokonce i semen - zdroje jódu, který je pro tělo nesmírně důležitý. To však neznamená, že by se měly jíst tolik, kolik chcete.

 • Ne, protože semena obsahují jed zvaný kyanid. 100gramová porce takových semen vede ke smrtelné otravě. A přestože je nikdo v takovém množství nekonzumuje, norma je stanovena: ne více než 6 kusů denně.

Inzulin-dependentní typ diabetu zahrnuje povinné vyvážení stravy. V minulosti byli lidé s cukrovkou velmi závislí na přísných dietách kvůli nedostatku inzulínu a nedostatečně vyvinuté léčbě. Nyní lékaři vědí, jak udělat vyváženou stravu, s přihlédnutím k potravinovým preferencím, takže jablka při cukrovce přestala být zakázaným ovocem. Patří sem pouze produkty, které prudce zvyšují cukr, protože skoky jsou pro pacienta nebezpečné.

 • Jablka díky množství vlákniny nejsou kritickým produktem, naopak obohacují tělo užitečnými sacharidy, které jsou pro každého člověka nezbytné.

Bez jejich přísunu může inzulin nadměrně snižovat hladinu glukózy, a to je plné nových problémů. K jejich prevenci existuje dieta, včasná konzumace potravin a v případě potřeby i léky.

Jablka na těhotenskou cukrovku

Gestační diabetes se nazývá zvýšení hladiny glukózy u těhotných žen. Tento stav se vyskytuje u 4 % nastávajících maminek, v posledním trimestru těhotenství jsou zařazeny do rizikové skupiny pro tento faktor. Glukóza v krvi překračuje normu, ale není tak kritická jako u skutečné cukrovky. To však neznamená, že problém lze ututlat nebo ignorovat. V žádném případě, protože následky nečinnosti se mohou tragicky odrazit na plodu! Podívejme se podrobněji na místo ve stravě jablek u těhotných žen s cukrovkou.

 • Polovinu denní stravy u této varianty diabetu tvoří sacharidy.

Jsou nasyceny sladkým jídlem, což je kontraindikováno pro těhotné ženy. Místo toho je v nabídce zelenina, obiloviny, luštěniny, černý chléb. Jablka při těhotenské cukrovce jsou zařazena do jídelníčku, ale výhradně kyselé odrůdy, spolu s jahodami, malinami, grapefruity, švestkami, hruškami, angreštem, rybízem. Sladké ovoce spolu s banány, hrozny, melouny, fíky, tomel patří na seznam zakázaných potravin.

Jablka budou užitečná, pokud je žena schopna zorganizovat správnou stravu. Mělo by být zlomkové: 3 hlavní a 3 mezidávky, tzv. Svačina, vypít asi 2 litry tekutin denně. Jablka se berou jako svačina a doplněk k večeři.

Kalorický obsah se vypočítá v závislosti na tělesné hmotnosti: 35–40 kcal/kg. V jedné dávce se nekombinují sacharidové a bílkovinné produkty.

Výhody

Jablka obsahují přibližně 85 % tekutiny, zbytek tvoří pevné složky, zejména vláknina. Chemicky se jablka skládají ze stopových prvků, vitamínů, pektinu. Cukr zaujímá v jejich hodnocení nízká místa: průměrné ovoce obsahuje asi 20 g a u zelených odrůd je to ještě méně.

 • Právě kvůli sladké složce vyvstává otázka jablek při cukrovce, v jiných případech nevhodná. Koneckonců, výhody nejoblíbenějšího ovoce mezi všemi druhy ovoce jsou nepochybné.

Jablka otupují chuť k jídlu, podporují trávení potravin, čistí cholesterol a posilují imunitní systém. I přes zvýšené množství glukózy jsou užitečné pro diabetiky k prevenci křehkosti kapilár. Zelené odrůdy s kyselou chutí jsou přijatelnější: má se za to, že mají méně sacharidů.

Omezení se týká množství: stačí až 2 střední plody denně. Je vhodné nejíst velká jablka celá najednou, aby nedošlo k nárůstu cukru. Je lepší rozdělit do dvou dávek, s určitým odstupem. Doporučené odrůdy jsou bílá náplň, Semerenko, Antonovka, Pink Lady, Granny Smith.

Lidem s cukrovkou lze poradit dvě věci: nejezte nic bez porady s lékařem. (Pokud jablka do jídelníčku zařazena nejsou, pak je zjevně marné od nich očekávat nějaké výhody.) A po získání povolení si zjistěte, jak jablka fungují u vás osobně. Za tímto účelem změřte hladinu glukózy před a po konzumaci ovoce. Indikátory ukážou, zda můžete bezpečně jíst své oblíbené ovoce, aniž byste riskovali poškození těla.

Pečená jablka na cukrovku

Čerstvá jablka pro diabetes jsou užitečná, pokud se nezneužívá ani množství, ani sladkost. Za takových podmínek vykazují všechny své příznivé vlastnosti a nezvyšují hladinu cukru v krvi. Pokud jde o zpracované ovoce, není vše jasné. Například sušené jablko a džemy nejsou na stole diabetika tak žádoucí, protože obsahují zvýšené množství sladkých přísad.

 • Existuje však vynikající alternativa, jak naplnit nabídku sladkého: pečená jablka na cukrovku.

Jedná se o velmi zdravý pokrm, který si zachovává ty nejlepší vlastnosti a pro trávení je dokonce příjemnější než čerstvé ovoce. Jablka vypadají a voní chutně, mají příjemnou chuť, úspěšně nahrazují dorty a sladkosti, které jsou ve stravě diabetika nežádoucí.

 • Pektin obsažený v ovoci zahání hlad, odstraňuje toxické látky, snižuje hladinu inzulínu.

K očištění těla od jedů nahromaděných během dne stačí večer sníst jedno pečené ovoce. Obecně je povoleno zkonzumovat maximálně 2 kyselá jablka denně, obvykle zelených odstínů. Jedí je se slupkou a po jídle kontrolují hladinu cukru – aby věděli, jak pokrm působí na konkrétního pacienta.

Recepty na pečená jablka mohou být komplikované: plněné odpovídajícími přísadami - tvaroh se sušenými meruňkami, ořechy, rozinkami, vejci, skořicí, stévií. Je lepší péct nazelenalé plody s tvrdou slupkou (odrůdy Semerenko, bílá náplň).

Sušená jablka na cukrovku

Téměř všechny sušené ovoce si uchovávají vitamíny a minerály, které se nacházejí v čerstvých produktech. Jejich užívání diabetiky závisí na výši glykemického indexu a množství škodlivých sacharidů. Používají se na svačinu, vaření uzvaru, zeleninového guláše, pečeného masa.

 • Sušená jablka na cukrovku jsou na seznamu povolených potravin, i když někteří autoři považují veškeré sušené ovoce za škodlivé a argumentují vysokou koncentrací cukrů.

Přesto jablka na cukrovku ve formě suchých plátků v kombinaci se sušenými švestkami nebo sušenými meruňkami umožňují osvěžit, obohatit krev o složky, které jsou zvláště užitečné pro diabetický organismus.

 • Diabetická dieta zohledňuje nejen prospěšnost jídla, ale také rovnováhu živin.

Bezpečná dávka závisí také na obsahu kyselin v sušeném ovoci. Pokud je kyselost žaludku normální, pak další kyseliny nejsou hrozné. Při zvýšeném pH je tomu naopak: kyselá sušená jablka se stávají zdrojem přebytečných kyselin, což v tomto případě není bezpečné.

Sušený kompot se připravuje po předmáčení surovin a po uvaření dvakrát sceďte tekutinu. Poté se znovu zalije vodou a nakonec se uzvar uvaří s náhražkou cukru, pro chuť se přidá skořice.

Suché plátky jablek jsou zdravější i pro diabetiky po namočení v horké vodě po dobu 8 hodin. Během této doby se voda několikrát vymění a poté se změkčené plátky jablek konzumují s potěšením a užitkem.

Zelená jablka na cukrovku

Čerstvé ovoce, včetně jablek, při cukrovce je prospěšné jako zdroj vitaminového a minerálního komplexu, polysacharidů, fruktózy, kyselin, tříslovin. Tyto látky jsou užitečné pro každého, ale pro diabetiky hrají zvláštní roli. Takže vitamíny posilují cévní systém, který je zvláště zranitelný při cukrovce, a rostlinná vlákna absorbují přebytečné cukry.

 • Optimální odrůdou jsou zelená jablka pro cukrovku. V jejich prospěch mluví méně, ve srovnání se sladkými červenými odrůdami, množství cukru.

I když, pokud se podíváte pečlivě, sladkost jablek přímo nesouvisí s odstínem slupky. Grade není jen barva, ale i další faktory. V domácích zahradách navíc dozrává celá škála: žluté, růžové, téměř bílé, skvrnité, oranžově zbarvené plody.

 • Odrůdy nejvhodnější pro diabetiky jsou Granny Smith, Semerenko, Golden Rangers, Antonovka, nejoblíbenější bílá náplň.

Nejlepší jablka jsou čerstvá. Je vhodné je nemíchat s jinými přípravky: tato kombinace zatěžuje slinivku břišní.

Na kompotování se hodí sušené ovoce ze zelených jablek. Koncentrace cukru v nich je několikrát vyšší než v čerstvém ovoci, což je spojeno se zvýšením glukometru. Voda ředí koncentraci na zcela bezpečné úrovně.

 • Nejlepší variantou je namočené ovoce. Zachovají si celý soubor vitamínů se sníženým glykemickým indexem.

Dušené nebo pečené ovoce je užitečné zejména pro diabetiky se zažívacími problémy.

Džemy, marmelády, džemy se používají k naléhavému zvýšení hladiny cukru u diabetiků závislých na inzulínu. Část sladké drogy rychle působí při hypoglykémii, obnovuje normální stav a pohodu člověka.

Vlastní vaření čerstvé, bez jakýchkoli sladkých přísad, je povoleno v minimálním objemu: do půl sklenice. Nebo plnou sklenici zředěnou vodou.

 • Průmyslové nápoje jsou vždy příliš sladké a to je nebezpečí pro každého diabetika.

Jablka se také používají k dietnímu pečení, ovocným salátům, dezertům a nádivkám. To vše je chutné a zdravé, ale při konzumaci takového jídla nezapomeňte kontrolovat jeho množství, aby se indikátor glukometru „nehoupl“ do nebezpečné hranice.

Jablka Antonovka

Lidé s diabetem musí být obzvláště vybíraví u ovocných produktů. S nepochybnou užitečností všech plodů nejsou všechny stejně dobře vnímány nemocným organismem. I jablka při cukrovce by měla být vybírána pečlivě, s ohledem na odrůdu, kvalitu, stupeň zralosti, prezentaci. Protože nádherné, cenově dostupné, známé ovoce z dětství může nejen poskytnout potěšení z jídla, ale také poškodit tělo.

 • Jablka Antonovka patří k odrůdám doporučeným pro diabetiky.

Bohatá chuť, nízké procento cukru a obsahu kalorií, množství vitamínů a pektinů je činí velmi vhodnými ve stravě lidí s metabolickými poruchami, zejména absorpcí glukózy. Kromě čerstvého ovoce jsou užitečné i namočené.

Ve prospěch Antonovky se doporučuje, aby první krmení dítěte začalo s plody této konkrétní odrůdy. A užívání jablek těhotnými ženami zajišťuje prevenci alergických a astmatických záchvatů u novorozence.

 • Existuje i rubová strana mince. Jakékoli ovoce se může stát škodlivým, pokud se zneužije nebo sní ve špatnou dobu.

Trávicí trakt Antonovku na prázdný žaludek nevnímá a zubní sklovina se může zhoršit organickými kyselinami přítomnými v jablkách. Aby se tomu zabránilo, pokaždé po konzumaci jablek by měla být ústa vypláchnuta vodou.

Kosti tohoto, stejně jako jiné odrůdy, obsahují nejen užitečný jód, ale také látky, které vylučují jedovatou kyselinu kyanovodíkovou v žaludku. Abyste se vyhnuli otravě, neměli byste se nechat unést kostmi: maximální bezpečná dávka je 6 kusů.

Jablka se nedoporučují při nadýmání, při vředech a některých dalších onemocněních trávicího traktu.

Jablka Bílá náplň

Bílá plnicí odrůda je jednou z prvních. Sladká a kyselá chuť, jemná slupka, jemná vůně jablek dozrávajících v polovině léta je činí jedinečnými mezi různými odrůdami: vícebarevné, s celou řadou chutí a barev. Právě s nimi začíná v našich zeměpisných šířkách sezóna jablek.

 • Dužnina jablek je bílá, volná, jemnozrnného vzhledu. Název vznikl v souvislosti se specifickým bělavým odstínem plně vyzrálých plodů.

Příjemná kyselost a vitamínové výhody odrůdy jsou způsobeny množstvím kyseliny askorbové. Díky jablkům se posiluje imunita, ochrana před infekčními chorobami. Nerozpustná vláknina čistí střeva a tělo jako celek, normalizuje cholesterol. Antioxidant kvercetin odolává škodlivým účinkům volných radikálů.

 • Nejchutnější plody jsou získávány přímo z jabloně. Ale tato příležitost je vzácná.

V zásadě se kupují jablka na cukrovku. Krájí se na kousky do dezertů nebo salátů, pečou se vcelku, používají se na kompoty, suší se na uzvar. Náplň na pečení se připravuje z bílé náplně, na zimu marinuje a osolí, zpracuje na džem, džem, víno, šťávu.

 • Šťavnaté nakyslé bílé ovoce je skvělá svačina. Pečené ovoce slouží jako odpolední svačina nebo pozdní večeře. Vhodné pro diabetiky a nakládaná jablka.

Na jídelníčku diabetika by se nemělo objevit sušené ovoce z jablek, džemy, sirupy, průmyslové šťávy: obsahují příliš mnoho cukru, což je nezdravé.

Co může a co nemůže?

Co můžeš jíst?

Jablko je jedním z nejbezpečnějších a nejznámějších druhů ovoce. Jedí je s potěšením lidé jakéhokoli věku a dokonce i pacienti, kteří podstoupili operaci, obnovují dietu pomocí jablek - i když pečených. Jablka jsou rozhodně užitečná při tak specifickém onemocnění, jako je diabetes mellitus. Odborníci na výživu dávají svá doporučení ohledně způsobu a množství ovoce ve stravě diabetika.

Jablka pro diabetes budou nejužitečnější, pokud:

 • jíst je celé;
 • jedno střední jablko na recepci;
 • rozdělte příjem rovnoměrně po celý den;
 • nepoužívejte konzervovanou šťávu, zpracované a sušené ovoce.

Odpověď na otázku „Co můžu jíst?“ kromě jablek pomůže lékaři, který si je vědom vašeho zdravotního stavu a příslušných dietních požadavků. Jedinečná strava pro vás se kvalitativně nezhorší, pokud jsou některé přísady nahrazeny analogy. Hlavní věc je, že celkový počet a počet kritických složek, tedy cukru, se nezvyšuje.

Zkrátka je jedno, jaký druh produktu bude zdrojem sacharidů; důležitá je jejich váha v celkové struktuře stravy. Ze skupiny ovoce a bobulovin patří mezi povolené zdroje grapefruity, pomeranče, jahody, třešně, broskve, hrušky, švestky, borůvky, kiwi.

Co se nedá jíst?

Dieta je důležitou součástí životního stylu lidí s cukrovkou. Mnohé je třeba opustit, mnohé změnit, ale to je v silách každého, kdo chce žít naplno a pozitivně. Zpočátku se diabetik často potýká s otázkou „Co se nesmí jíst?“ a ošetřující lékař je povinen mu odpovědět.

Zejména se objevují otázky ohledně přijatelnosti ovoce, které má tendenci obsahovat sladké složky ovlivňující krevní obraz. Odpovědi je třeba hledat zvlášť pro každé ovoce. Zejména jablka pro diabetes jsou jakýmsi kompromisem mezi nepochybnými přínosy a potenciálními škodami, které se mohou stát skutečnými, pokud jsou používány nesprávně.

Důležité složky pro diabetika se nacházejí jak v dužině, tak ve slupce. Jedná se o mikroelementy, pektiny, vitamíny, kyseliny, antioxidanty.

 • Výživoví poradci vítají ovoce čerstvé, pečené, namáčené, dávají si pozor na sušené ovoce, přesněji na jeho množství a způsob použití, zavařeniny důrazně odmítají.

Sušené se nejlépe hodí na neslazený uzvar a kompot z čerstvého ovoce by se neměl doslazovat.

Pokud jde o džusy, jsou také zakázány, zejména konzervované: vždy mají hodně cukru. Povolené jsou čerstvé šťávy z vlastního ovoce – v malém objemu, nejlépe ředěné vodou.

Kontraindikace

Jakékoli ovoce s nekontrolovaným použitím může zvýšit hladinu cukru v krvi. Jablka na cukrovku nejsou výjimkou. Pacienti by měli dodržovat dietu předepsanou lékařem a v případě kontraindikací si je odmítnout. Zdraví za to stojí.

 • Pokud mluvíme o jablkách, pak se nejedná pouze o čerstvé ovoce.

Neslazený kompot, pečená jablka jsou celkem dietní jídlo. Ale džemy a sušené ovoce, kde je koncentrováno příliš mnoho cukru, se doporučuje vyloučit z diabetické stravy.

Možná rizika

Správná organizace režimu, založená na zásadách zdravé výživy, pomáhá snižovat rizika spojená s dietou. Všechno, jako u zdravých lidí, ale s kontrolou hladiny cukru. Vyvážená strava umožňuje vyhnout se kritickým situacím až po diabetické kóma.

Jablka při cukrovce mohou a měla by být konzumována, a ne nutně zelená. Moderní odborníci na výživu doporučují důvěřovat své chuti a domnívají se, že koncentrace cukru závisí především na zralosti ovoce, a nejen na barvě nebo odrůdě.

Komplikace po postupu

U diabetu je důležité mít proces pod kontrolou, aby se předešlo možným komplikacím. Mezi řadou bodů, jak na to, zaujímá důležité místo zdravá strava, která odpovídá potřebám těla diabetika. Jablka při cukrovce jsou obvykle součástí jídelníčku a při správném použití nezpůsobují komplikace.

Komplikace vznikají za přítomnosti doprovodných problémů, zejména různých patologií trávicích orgánů, u kterých se jablka nedoporučují.

Detailní menu na každý den

Hlavním omezením při cukrovce jsou potraviny s vysokým obsahem cukru: med, sladké bobule, ovoce, koláče, sladkosti. Tradičně se nedoporučují kořeněná, tučná, smažená jídla.

 • Při výpočtu podrobného menu pro každý den je třeba věnovat pozornost přítomnosti dalších patologií, věku, fyzické aktivitě pacienta.

Pro udržení normálního zdraví a výkonnosti musí člověk užívat inzulín v optimální dávce. Nedostatek nebo nadbytek hormonu vyvolává zhoršení a komplikace.

 • Odborníci na výživu nabízejí diabetikům seznamy povolených a zakázaných potravin.

Jablka pro diabetes jsou zahrnuta v prvním seznamu, ale zpravidla s určitými podmínkami. Jednotlivé diety se mohou mírně lišit, ale obecná doporučení pro jablka jsou následující:

 • Nejezte více než jedno ovoce denně, střední velikosti.
 • Vyberte si zralá, čerstvá a zdravá jablka.
 • Preference - kyselé odrůdy, obvykle zelené, pěstované v soukromém sektoru.
 • Kromě čerstvých zařaďte do nabídky pečená jablka, ovocné a svačinové saláty s jablky, kompoty a uzvary bez cukru.
 • Nekupujte průmyslové džusy, džemy, džemy s vysokým procentem sladkých přísad.
 • Nejlepší čas na jablka je druhá snídaně nebo večeře.

Recepty na pokrmy

Klasická verze jablek pro cukrovku je pečená. Pokrm se připravuje rychle a snadno. Jablka není třeba loupat, stačí vyjmout střed. Místo toho položte tvaroh smíchaný s vejci, mletými ořechy, skořicí. Někdo rád přidává různé bobule. Pečte jablka v troubě, připravenost je určena měkkostí.

 • Vzhledem k tomu, že džemy a džemy se nedoporučují pro diabetiky, připravuje se bramborová kaše na zimu.

Buničina, očištěná od veškerého přebytku, se nakrájí na kousky, na dno pánve se přidá cukr, voda a za míchání se vaří. Měkká hmota se umístí do sklenic pro sterilizaci.

Jablečné recepty obsahují více než jen sladké přísady. Svačinové saláty s přídavkem jablek mají pikantní chuť a lehkost. Příklad salátu: nastrouhaná jablka, zelená cibule, kopřivy, ochucené zakysanou smetanou. Nebo nastrouhaná jablka, křen, celer, zalít sraženým mlékem.

Nezaslouženě zapomenutá namočená jablka se vyznačují zvláštní chutí a výhodami. Původní receptury s přísadami pro dnešní dobu tak exotickými, jako je žitná sláma, jsou pravděpodobně ztraceny, ale úspěšně je nahrazují stávající produkty.

 • Vezmou tvrdá zimní jablka, dubový sud nebo obyčejnou skleněnou nádobu, pokryjí dno rybízovými listy, na ně položí dvě řady plodů.

Pokryjte je mátou a poté znovu rozložte jablka. Nahoře pevně zakryté rybízem a nalité solným roztokem: na 1 litr teplé vařené vody - 15 g soli, 20 g medu, 10 g žitné mouky.

Recenze

Neexistují žádné negativní recenze o jablkách. Někteří autoři se odvolávají na anglické přísloví, že jen jedno jablko prodlouží mládí a zachrání člověka od návštěvy lékařů. Existují i další „lichotivé“ komentáře, ale vážně řečeno, jablka na cukrovku by měl (nebo ne) doporučit pouze ošetřující lékař.

Výsledek

Zelenina a ovoce s velkým množstvím rostlinné vlákniny jsou vždy vhodné v jídelníčku člověka, který dbá na zdravou výživu. Změřit konkrétní výsledky jejich užívání podle lékařských indikací a doporučení je však obtížné. Jedna věc je jistá: jablek při cukrovce by se mělo jíst tolik, kolik dovolí denní dávka cukru. V průměru je to 1-2 kusy.

Dieta je často spojována s něčím nevýrazným a bez chuti. Rostlinné potraviny a ovoce jako dezert tvoří kompletní a chutné jídlo. Praxe ukazuje, že jablka při cukrovce v přijatelné dávce nejsou škodlivá; naopak oblíbené ovoce zpestřuje jídelníček, dodává sacharidy a přírodní vitamíny a poskytuje požitek z jídla.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.