^
A
A
A

Mám cukrovku, mohu těhotnou okamžitě?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Můžete se rozhodnout pro sebe nebo poslouchat radu lékaře. Tyto informace vám pomohou skutečně zhodnotit situaci a projednat s lékařem možné možnosti.

Pokud máte cukrovku a chcete mít dítě, pečlivě si přečtěte následující:

 • Máte normální hladinu cukru v krvi normální nebo vyšší (nižší)? Budoucí matky s diagnózou cukrovky před těhotenstvím by měly hladiny cukru v krvi co nejblíže normálu. Tím se sníží pravděpodobnost výskytu vrozených vad, předčasného porodu a dalších komplikací. Zkontrolujte hladinu cukru v krvi po celý den, abyste se ujistili, že je normální. Pokud tomu tak není, použijte antikoncepci, dokud nebude normalizována.
 • Užíváte léky na kontrolu cukrovky? Lékař je může změnit před inzulinem nebo předtím, než otehotí. Pokud jste dodrželi doporučení lékaře, ujistěte se, že nové léky kontrolují hladinu cukru v krvi, a teprve pak přemýšlejte o těhotenství.
 • Vydáváte inzulín? Předtím, než začnete těhotná, poraďte se s lékařem, abyste mohli v případě potřeby změnit dávkování nebo způsob podání. Pokud zvolíte správnou dávku před těhotenstvím, riziko fluktuace hladiny cukru v krvi během těhotenství výrazně poklesne.
 • Užíváte léky k léčbě jiných nemocí? Diskutujte o tom s lékařem před těhotenstvím, abyste mohli změnit průběh léčby nebo zakázat jejich užívání.
 • Cukrovka vyvolala onemocnění ledvin nebo ovlivnilo zrak? Pokud ano, pak může těhotenství jen zhoršit vaše zdraví. Vysoký krevní tlak může negativně ovlivnit vývoj dítěte během těhotenství.
 • Máte již děti? Pokud ano, způsobil diabetes jejich vývoj?
 • Užíváte vitamín B6 (kyselina listová)? Denní příjem multivitaminů a prenatálních vitamínů, které obsahují kyselinu listovou, snižuje riziko vzniku vrozených vad.

Co když by měl být diabetes podán před těhotenstvím?

Těhotenství může trvat bez komplikací, pokud normalizujete hladinu cukru v krvi dříve, než začne normální tlak a nejsou problémy s ledvinami. Kontrola hladiny cukru v krvi snižuje riziko vzniku vrozených vad, předčasného porodu a dalších možných komplikací. Odborníci doporučují, aby hladinu vrátila na normální dobu po dobu 3-6 měsíců před těhotenstvím. Chcete-li to udělat, měli byste se aktivně zapojit do sportu, jíst zdravé potraviny, zhubnout v případě potřeby a užívat léky předepsané lékařem.

Co byste měli mluvit se svým lékařem?

Přípravy

Je velmi důležité říci lékaři, že otěhotníte. Pokud užíváte léky na kontrolu diabetu, může je lékař nahradit inzulínem nebo jinými léky. Pokud užíváte inzulin, poraďte se s lékařem, abyste v případě potřeby mohli změnit dávkování nebo způsob podání (dávkovač inzulínu nebo injekce). Informujte také lékaře o lécích, které užíváte k léčbě jiných nemocí. Diskutujte o tom všechno s lékařem před těhotenstvím, abyste mohli opravit průběh léčby nebo zakázat jejich užívání, aby nedošlo k poškození budoucího dítěte.

Screening

Pokud máte cukrovku, měli byste pravidelně navštěvovat lékaře na preventivní vyšetření. To je zvláště důležité před plánovaným těhotenstvím. Screeningový test zahrnuje:

 • Diagnóza vidění příznaků retinopatie (neinvazivní retinální léze).
 • Analýza krve a moči k určení onemocnění ledvin.
 • Měření krevního tlaku. Vysoký krevní tlak může v průběhu těhotenství způsobit komplikace a poškodit budoucí dítě, stejně jako způsobit předčasné narození (protože je placenta rozbitá).
 • Krevní test na úrovni cukru. Lékař bude v případě potřeby poskytovat doporučení ohledně kontroly hladin cukru v krvi před těhotenstvím a během těhotenství.

Nekontrolovaný diabetes a jak se může objevit během těhotenství.

Nekontrolovaný diabetes zvyšuje riziko komplikací během těhotenství, a to jak u matky, tak u dítěte.

Možné komplikace

 • Vrozené vady
 • Předčasné narození
 • Nízká hladina cukru v krvi
 • Žloutenka
 • Narození dítěte váží více než obvykle, což vede ke komplikacím zdraví novorozence.
 • Narození dítěte s nedostatečnou hmotností, která byla způsobena vysokým krevním tlakem, onemocněním ledvin a narušením fungování placenty.
 • Smrtelný výsledek, ačkoli se to stalo ve velmi vzácných případech, protože většina těhotných žen používá inzulín k regulaci hladiny cukru v krvi.

Rizikové faktory pro budoucí matku:

 • Předčasné narození.
 • Onemocnění ledvin, jestliže hladina kreatininu je 2,0 mg / dl.
 • Vysoký krevní tlak během těhotenství.
 • Snížení vidění, které se může normalizovat brzy po narození dítěte.

Těhotenství a diabetes: Plánování těhotenství

Poraďte se s lékařem, pokud máte diabetes typu 1 nebo 2 a chcete se stát matkou. Měli byste normalizovat hladinu cukru v krvi před těhotenstvím a podpořit to všechno 9 měsíců. Pouze v tomto případě bude vaše zdraví a zdraví budoucího dítěte v bezpečí.

Hlavní body

 • Pokud máte cukrovku a plánujete těhotenství, přiveďte hladinu krevního cukru zpět do normálu. To pomůže zamezit riziku předčasného porodu, vrozených vad u dítěte a udržení zdraví.
 • Často kontrolujte hladinu cukru v krvi.
 • Provádějte pravidelné cvičení a držte se zdravé výživy. To pomůže udržet zdravou váhu, nebo v případě potřeby ztratit tyto extra kilo před začátkem těhotenství.
 • Před těhotenstvím užívejte doplňky, které obsahují kyselinu listovou. To sníží riziko poškození dítěte poruchou neurální trubice.
 • Pokud užíváte léky bez lékařského předpisu, ujistěte se, že se poradíte s lékařem, že jste před těhotenstvím přestali užívat přípravek.
 • Pokud kouříte, zkuste sami nebo s pomocí lékaře opustit tento destruktivní zvyk, protože tabák nepříznivě ovlivňuje dítě a zvyšuje riziko komplikací během těhotenství.
 • Pokud máte onemocnění ledvin a špatný zrak, poraďte se s lékařem, protože tyto nemoci mohou během těhotenství být závažné.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Jak plánovat těhotenství s cukrovkou?

Pokud máte cukrovku a plánujete se stát matkou, přijměte opatření ke zlepšení vašeho zdraví bezprostředně před koncepcí. To pomůže vám a vašemu dítěti vyhnout se komplikacím během těhotenství a po porodu. První věcí je přinést krevní cukr zpět do normálu. To může pomoci pravidelné cvičení, správná výživa a zanedbatelná ztráta hmotnosti.

Máte cukrovku. Co mám v těhotenství myslet?

V prvních týdnech těhotenství se začnou tvořit orgány dítěte. Zvýšená hladina cukru v krvi ovlivňuje jejich vývoj a dítě může přijít do světa s vrozenými vadami. Ovšem pokud kontrolujete diabetes, významně se snižuje riziko výskytu odchylek. Většina žen se dozví, že jsou těhotná, teprve po několika týdnech. Pokud v tomto období hladina cukru v krvi neodpovídá normě, riziko předčasného porodu u těchto žen se výrazně zvyšuje. Proto je při plánování těhotenství tak důležité, abyste se ujistili, že diabetes nepoškodí vás a vaše budoucí dítě.

Vysoký krevní tlak může také způsobit:

 • Narození dítěte s nadváhou. Pokud má matka během těhotenství vysokou hladinu cukru v krvi, může ji dítě předat. Dítě má nadváhu, a proto je narození komplikované.
 • Narození dítěte s nízkou hladinou cukru v krvi. K tomu dochází tehdy, když tělo dítěte produkuje více inzulínu k odstranění přebytku krevního cukru během těhotenství. V některých případech dítě těla i nadále pracuje i po narození. To zase vede k nízké hladině cukru v krvi. Pokud to necháte, zdraví dítěte bude ohroženo.

Žloutenka, v důsledku čehož kůže a sklera očí mají ikterickou barvu. Vývoj žloutenka je spojen s vysokým obsahem speciální látky v krvi ze skupiny žlučových pigmentů nazývaných bilirubin. Má charakteristickou zlatožlutou barvu a je produktem rozkladu hemoglobinu a některých dalších složek krve. Taková nemoc se často vyskytuje u dětí narozených ženám s vysokým krevním cukrem.

Jak mohu normalizovat hladinu cukru v krvi před těhotným?

Za prvé, měli byste se o vás zajímat. Poraďte se s lékařem a snažte se snížit hladinu cukru v krvi na normální hodnoty před začátkem těhotenství. Chcete-li to provést, měli byste:

 • Vyvážené jíst. Pokud máte nadváhu před těhotenstvím, měli byste ztratit váhu, ztratit 5-10 kg a normalizovat hladinu cukru v krvi. Existuje mnoho způsobů, jak ovládat, kdy a kolik jíte. V tomto můžete pomoci dietoterovi a lékaři.
 • Pravidelně hrát sporty. Zvolte nejméně 30 minut pro denní cvičení. Během tréninku tělo reguluje hladinu cukru v krvi absorpcí během a po intenzivních sedacích. Sport pomáhá udržovat zdravou hmotnost, snižuje vysoký cholesterol a zvyšuje lipoprotein s vysokou hustotou (dobrý cholesterol) a snižuje vysoký krevní tlak. Chůze, běh, jízda na kole a plavání jsou dobré pro diabetiky. Před zahájením tréninku se poraďte s lékařem.
 • Vezměte léky nebo inzulín striktně podle lékařského předpisu. Nezapomeňte informovat lékaře, že máte v úmyslu se stát matkou. Měli byste také mluvit o jiných lécích, které užíváte, včetně léků bez předpisu.
 • Systematicky kontrolujte hladinu cukru v krvi. To pomůže zjistit, jak léky, cvičení a výživa ovlivňují hladinu cukru v krvi. Také je důležité užívat kyselinu listovou před těhotenstvím a během těhotenství, což zase zabrání vzniku defektu neurální trubice u dítěte.
 • Pokud kouříte, snažte se vzdát tohoto špatného zvyku. Tabák může poškodit dítě a zvýšit riziko exacerbace nemoci.
 • Pokud máte onemocnění ledvin a špatný zrak, poraďte se s lékařem, protože tyto nemoci mohou během těhotenství být závažné.
Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.