^

Jak ovlivňují estrogeny váhu ženy?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Je velmi obtížné pochopit všechny informace, které se týkají účinku estrogenů na ženský organismus. Proto jsme se rozhodli pomoci našim čtenářům a vyjasnit jim tyto otázky.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Jak tři typy estrogenů ovlivňují vaše zdraví?

Existují 3 typy estrogenů: estradiol (E2), estron (E1), estrol (E3). Úroveň těchto hormonů v ženském těle závisí na množství tukových usazenin, jejich hustotě, genetické predispozici k obezitě a věkovým rysům. Samozřejmě, že v hormonálním prostředí hraje nepochybně role ženského způsobu života, zvyků a stravovacího systému.

Vzhledem k tomu, že každý rok se hormonální rovnováha stává slabší, nejistá, prostě musíte sledovat hladinu hormonů, aby nedošlo k nenapravitelným chybám a nezvýšily by tuky. Důsledky mohou být nezvratné.

Je důležité neztrácet okamžik, kdy se estradiol stává méně a hladina ostatních hormonů z estrogenové skupiny kolísá a jejich účinek na tělo je zcela jiný. Vyjasňme podrobně vliv každého z hormonů, aby se informace nezaměňovaly.

Pozitivní hormon beta-estradiol nebo E2

Beta-estradiol je jeden z nejaktivnějších estrogenů, který se v těle vylučuje od dne, kdy má dívka první menstruaci, až do okamžiku zahájení menopauzy. E2 ovládá více než 400 různých funkcí těla.

To je zrak, stav kůže, síla svalů a dobrý systém kostí. Tento hormon také reaguje na normální sexuální touhu.

Jak vypadá žena s nízkou hladinou estradiolu?

Představte si, jak se žena může cítit v okamžiku nástupu menopauzy. To znamená, že vaječníky nyní produkují méně a méně pohlavních hormonů. Také beta-estradiol. Kvůli této skutečnosti může žena vypadat bledě a chabě, její vlasy ztuhne, nehty se rozpadají.

Nejen, že trpí, ale i srdce, nádoby a kostní systém. Oběhový systém také nese ztráty, průtok krve zpomaluje, krev je mnohem pomalejší a kyslík se zhoršuje.

Pokud je beta-estradiol v těle malý, jiné hormony nemohou nahradit jeho nepřítomnost. Je pravda, že v tukové tkáni se produkuje další ženský hormon, estron. Ale nemůže se plně vyrovnat s rolí estradiolu.

Pokud během menopauzy potřebujete nahradit ztrátu estrogenu v těle, pak stojí za výběr z tří typů estradiolu, nikoliv z dalších dvou. To umožní doplnit chemické prvky, které dříve od dne první menstruace a až do menopauzy aktivně vyvinuly vaječníky.

Negativní hormon estron (E1)

Tento hormon pomůže ženě, pro kterou je čas na menopauzu. Tukové tkáně ženského těla ho mohou produkovat i v případě, že vaječníky ztratily své funkce. Produkce beta-estradiolu je inhibována nebo zcela přerušena, takže produkce estronu umožňuje nějakou kompenzaci ztráty estrogenu.

Ale nesdělej s radostí. Studie ukazují, že estron může vyvolat onemocnění, jako je rakovina děložního čípku, rakovina prsu. Zvláště u těch žen, které jsou náchylné k plnosti a které jsou starší než 45 let.

Kde se tvoří estrone?

Je syntetizován játry, vaječníky a nadledviny, stejně jako tukové tkáně. Estrone se v těle používá k reprodukci estradiolu. Je pravda, že tyto procesy se vyskytují v těle ještě před menopauzou.

Po menopauze se estron mění na estradiol již není tak aktivní a není v takovém množství. Důvod - téměř úplné zastavení vaječníků. Ačkoli stejně jako předtím může být estronem tuková tkáň a ve velmi malých množstvích je syntetizována nadledvinami a játry.

Závěr: Estrone, který se nazývá špatný estrogen kvůli jeho schopnosti zničit tělo, je produkován více těmi, kteří mají zásoby tuku. To je plné žen. Více tuku - více estrogenového hormonu zvaného estrone.

Jeden z nejslabších ženských hormonů estriol (E3)

Proč lékaři označují tento sexuální hormon za jeden z nejslabších? Je velmi malá u netehotných žen. Je to mnohem více u těhotných žen, protože estriol je syntetizován v placentě.

Informace o estrolu jsou velmi kontroverzní. Mnoho pokynů pro léky píše, že estrol pomáhá zhubnout, zlepšovat zrak, paměť, sluch a další funkce těla. Ve skutečnosti to není daleko.

Nejprve je estriol u žen, které nejsou těhotné, zanedbatelné, takže nemůže ovlivnit blaho ženy. Za druhé se liší od estradiolu tím, že nemá pozitivní vliv na paměť, na sluch, na pozornost nebo na práci srdce nebo cév. Může být považován za neutrální hormon - ne tak dobrý jako beta-estradiol, ne tak špatný jako estrone.

Receptory estrogenu: jak a proč?

Hormony nejsou jen látky, které ovlivňují vaše zdraví a vzhled. Jedná se o vynikající způsob komunikace. Informace o tom, jak práce orgánů a systémů v těle - samy o sobě a jak se vzájemně ovlivňují. Chcete-li vzít hormonální zprávu, jako na telegrafu, mezi hormony existují speciální cesty - receptory. Na nich orgány přijímají a poskytují informace a pracují podle nich.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Kde jsou hormonální receptory?

Kde jsou hormonální receptory?

Ve všech orgánech: srdce, plíce, mozek, svaly, cévy, močový měchýř, střevo, děloha. A dokonce i oční svaly jsou místem průchodu stop hormonálních receptorů. Zejména estrogenní.

Ale stojí za to vědět, že každý orgán má jiné množství hormonálních receptorů a jsou rozptýleny různými způsoby.

Jak se přenášejí signály hormonálních receptorů?

Aby orgány a systémy pochopily tyto složité a často slabé signály hormonů, musí být v těle dostatečné množství beta-estradiolu. Zvláště v těch částech těla, kde jsou koncentrované hormonální receptory.

Existuje náhrada estradiolu? 

Podle studií je to beta-estradiol, který může aktivovat a amplifikovat signály z jiných hormonů. A v důsledku toho usnadnit jejich správný přenos mezi těly. Když se žena blíží klimakterickému období, estradiol v jejím těle se stává mnohem méně a potom se vaječníky úplně přestanou vyrábět. To vede k porušení orgánů. Zvláště k porušení metabolismu a v důsledku - obezitě.

Někdy v tisku čteme informace o tom, že estrone může nahradit práci estradiolu, protože i během menopauzy tělo může produkovat. Ale, bohužel, není tomu tak. Estrone je příliš slabý, aby mohl převzít všechny funkce estradiolu.

Proto potřebujete navštívit doktora-endokrinologa pro vyšetření a podávání hormonální léčby.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.