^

Jod

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jód je jedním z nejdůležitějších chemických prvků pro naše tělo. Štítná žláza řídí náš růst a vývoj, a to je to, ve kterém jí "pomáhá" jód. Jak přesně to ovlivňuje naše tělo, není těžké odhadnout, ale je lepší vědět jistě.

Jód je jedním z nejdůležitějších chemických prvků

trusted-source[1], [2], [3]

Co potřebuji vědět o jódu pro každého?

Lidské tělo obsahuje asi 25 gramů jódu. Přibližně 15 gramů jodu je ve štítné žláze a zbývajících 10 gramů je v různých orgánech našeho těla. Část z nich je obsažena v jaterních buňkách, trochu ve vlasech a nehty, zbytek je množství jodu koncentrovaného v ledvinách, prostatické žlázy mužů a vaječníků žen.

Jód lze nalézt v absolutním všem: jak v organických sloučeninách, tak v anorganických sloučeninách. Kromě toho je v těkavém stavu ve vzduchu, takže během srážek může spadnout zpět do půdy vodou.

Kolik potřebujeme jod denně?

Pro každou osobu je nutné obdržet přibližně 100-150 μg jodu denně. Naneštěstí nikdo neposlouchá tuto radu.

Kdy se zvyšuje potřeba jodu?

Potřeba jodu je velmi vysoká (až 200-300 μg) u žen během těhotenství nebo během kojení. Při větší fyzické námaze se také doporučuje zvýšit denní dávku jodu na 300 mcg. Pokud pracujete v podniku, kde může být činnost štítné žlázy depresivní, musíte určitě konzumovat více mořských živočichů a jodované soli.

Jak vyrobit jód lepší stravitelnost?

Nejlepší je trávit jód z potravin, ne z chemických sbírek minerálů. Například mořské kale nebo coelacanth (vědecký jazyk), je dokonale vstřebává lidské tělo a pokrývá všechny jeho náklady na jód denně.

Užitečný účinek jódu na tělo

Úloha jódu v lidském těle je prostě obrovská! Díky němu ve štítné žláze vzniká jód obsahující hormony - tyroxin nebo trijodthyronin. Regulují vývoj těla jako celku, "sledují" výměnu tepla a metabolismus. Na buněčné úrovni jod zvyšuje sacharidy, bílkoviny a oxid tuku. Thyroxin a trijodthyronin jsou velmi důležité pro centrální nervový systém, pomáhají rozpouštět cholesterol a tím chránit před kardiovaskulárními chorobami! Jod je také silný biostimulátor, stimuluje imunitní práci a zabraňuje tvorbě krevních sraženin.

Co se stane, když je v těle nedostatek jódu?

Když je v těle nedostatek jódu, člověk se cítí velmi unavený, může mít poruchu paměti, možná zhoršení zraku nebo sluchu. On může být trýznivý prodlouženými bolestmi hlavy, zácpa a sucho v ústech. Také lidé s nedostatkem jódu v těle automaticky spadají do rizikové skupiny lidí s nadváhou. Prudký pokles tlaku, pokles počtu srdečních tepů (až 60-50), přerušený menstruační cyklus u žen a ztráta sexuální touhy u mužů jsou jasným důkazem nedostatku jódu.

Endemická struma je důsledkem nedostatku jódu v těle. Tato nemoc se vyskytuje u lidí, kteří žijí v oblastech s nízkým obsahem jodu v potravinách.

Množství jodu v rostlinných a masných výrobcích na takových místech je 3-7krát nižší než normální.

U dětí se nedostatek jódu v těle projevuje mentálním a fyzickým zaostáváním, porušením nervového systému. Nadměrné slinění, nespavost a vyrážka jsou také jasnými známkami nedostatku jódu.

Co se stane s nadbytkem jódu v těle?

Hlavní příznaky přesycení těla jódem jsou zvýšené pocení - nadměrné pocení - a průjem. Jód v čistém stavu na podzim je toxický! Proto při "předávkování" jódu může člověk zemřít před šokem, protože všechny nervové zakončení jsou velmi podrážděné. Překročení úrovně jódu v těle způsobuje onemocnění nazývané nemoci Graves.

Co ovlivňuje množství jódu v produktech?

Jód moc je ztracena během produkty tepelného zpracování, takže při pečení chleba, můžete přijít až o 80% jódu, při vaření brambor - až 32%, při vaření obiloviny - 65%, při smažení masa a ryb - až do výše 50% jódu. To je třeba vzít v úvahu při výpočtu denní dávky jodu.

Jaké jsou důvody pro nedostatek jódu?

Množství jodu v zelenině a masných výrobcích závisí na množství jódu ve vodě nebo půdě regionu, kde rostou a žijí tato zelenina a zvířata. Pokud tedy chcete zachovat své zdraví a vědět, že množství tohoto prvku máte omezené, ujistěte se, že jste na skladě iodované soli. To pomůže udržet rovnováhu jódu ve vašem těle.

Výrobky obsahující jod

K výrobkům obsahujícím jód patří kůň mořská, chobotnice, krevety. Množství jodu v nich se pohybuje od 80 do 300 mikrogramů. Mořské plody obsahují hodně jódu, takže štikozubce, pollack, tuňák, platýs a další mořské ryby obsahují od 50 do 150 μg tohoto prvku. Použití mořských plodů pomáhá nejen zvyšovat množství jódu v těle, ale také těžit z trávení.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.