Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kořen zázvoru

Lékařský expert článku

Gastroenterolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Kořen zázvoru je tropický koření, který se používá v kosmetice, potravinách a dokonce i v medicíně. Nabízíme vám užitečné informace o kořenu zázvoru, jeho užitečné vlastnosti, užitečné recepty a způsoby aplikace.

Zrzák roste ve střední Americe, Indii a Japonsku a je tropickou trvalou bylinnou rostlinou. Zázvor jako koření byl používán před třemi tisíci lety, zasáhl s neobvyklou chutí a léčivými vlastnostmi. A v systému starověké medicíny, tj. Ayurveda, zázvor byl považován za univerzální léčebnou rostlinu.

Ginger je v našich dnech oblíbený. Rostlina pomáhá při léčbě řady nemocí a používá se jako prostředek alternativní medicíny. Neméně populární je kořen zázvoru a v potravinářském průmyslu, protože je to exotické koření s velmi neobvyklou, ale příjemnou chutí a vůní.

trusted-source[1], [2]

Vlastnosti kořenu zázvoru

Vlastnosti kořenů zázvoru zapůsobí svým odrůdou. To umožňuje nazývat zázvoru skutečně univerzální rostlinou, jejíž způsoby použití mohou jen překvapit. Zázvor má omlazující a výživné vlastnosti, proto se používá v kosmetologii jako přísada masky a krémy. Kořen zázvoru má vlastnosti při spalování tuků. Z rostliny jsou připravovány nápoje pro hubnutí, přidává se k čaji a připravují se odvarky, které pomáhají urychlit metabolismus a upravit trávicí systém.

Zázvor má protizánětlivé a analgetické vlastnosti. To je důvod, proč je rostlina tak populární v alternativní medicíně. Čerstvý kořen zázvoru se používá pro přípravu upokojujících a tonických nápojů a velmi exotických pokrmů. Šálek čaje s medem a zázvorem je nejlepším osvěžujícím prostředkem, který tónuje tělo a dodává energii po celý den.

Kalorický obsah kořenů zázvoru

Obsah kalorií v kořenu zázvoru je pouze 80 kcal na 100 g, což činí rostlinu nejen užitečnou, ale i dietní. Výživová hodnota čerstvého zázvoru je 1,82 g bílkovin, 15,77 g sacharidů a 0,75 g tuků. Ale mletého zázvoru, který se prodává jako koření obsahuje 347 kcal na 100 g mletého zázvoru nutriční hodnoty odlišné od čerstvé nebo v terénu zázvoru obsahoval 5,95 g tuky, bílkoviny a 9,12 g 58,29 g sacharidů. Rostlina je bohatá na vitamíny a minerály. Zázvor obsahuje kyselinu askorbovou, vitamin B1, B2, BS, a retinol acetát, vitamín tj. Skupiny A. Pokud jde o minerální látky, kořen zázvoru obsahuje fosfor, hořčík, draslík, sodík a vápník.

Kromě vitamínů a minerálů obsahuje rostlina aminokyseliny: leusin, threonin, valin, tryptofan, fenylanin. Ve složení zázvoru jsou známy všechny kyseliny: olejová, nikotinová, kaprylová a tak dále. Oddenka zázvoru obsahuje borneol, cenu, kofein, gingerin a další látky. Taková kompozice hovoří o univerzálních vlastnostech zázvoru a neomezených možnostech jeho aplikace.

trusted-source[3], [4]

Vliv kořenů zázvoru na tělo

Účinek kořenů zázvoru na těle zcela závisí na účelu jeho použití, na součástech, se kterými je rostlina používána, a na způsobu jejího použití.

 • U poruch trávicího systému má kořen zázvoru stimulující a očistující účinek na tělo. To přispívá ke zlepšení chuti k jídlu, tvorbě žaludeční šťávy a zmírnění průběhu mnoha onemocnění gastrointestinálního traktu.
 • Použití kořenů zázvoru na otravu má na tělo čistící vlastnosti, vykazuje toxiny a jedy, má mírný laxativ.
 • Kořen zázvoru má obnovující účinek a stimuluje imunitní systém. Spice pozitivně ovlivňuje paměť, zlepšuje mozkovou cirkulaci, obhajuje prevenci aterosklerózy.

Malé množství zázvoru přidaného do čaje nebo jídla může snížit hladinu cholesterolu. Ginger působí vzrušujícím účinkem, stimuluje sílu a libido. Rostlina je ceněna v kosmetologii, protože používá jako součást anti-agingových činidel ke ztrátě hmotnosti a odstranění celulitidy. Aktivita, kterou má kořen zázvoru na těle, je známá v gynekologii, rostlina léčí neplodnost a pomáhá získat živý orgasmus. Pravidelné používání zázvoru zlepší stav dásní, obnoví dýchání a normalizuje činnost štítné žlázy.

trusted-source[5], [6], [7]

Léčivé vlastnosti kořenu zázvoru

Hojivé vlastnosti kořenů zázvoru se používají v metodách alternativní medicíny a jsou známy již dávno. Rostlina má vylučující, protizánětlivé, baktericidní a antimikrobiální léčivé vlastnosti. Z tohoto důvodu je zázvor doporučován pro užívání s respiračními onemocněními, nachlazeními, bolestmi v krku. Cholagogue a laxativní vlastnosti rostliny pomáhají bezpečně vyčistit stěny nádob z aterosklerotických plaků, to znamená, že zázvor má anti-arteriosklerotické léčebné vlastnosti.

Protože zázvor stimuluje trávicí systém, stimuluje tělové léčebné vlastnosti, které brání akumulaci cholesterolu a odstraňují jeho nadbytek. Zvláště je rostlina hodnocena pro své antispastické vlastnosti a stimulaci krevního oběhu. Kořen zázvoru má pozitivní vliv na sílu žen a mužů, stimuluje sexuální vzrušení a tóny. Použití zázvoru s jinými léčivými bylinami a rostlinami pouze zvyšuje jejich účinek. To vše dělá z kořenů zázvoru cennou a všestrannou rostlinu s neomezenými léčebnými vlastnostmi.

Výhody kořenů zázvoru

Používání kořenů zázvoru pro tělo se projevuje v jeho léčivých vlastnostech. Univerzální složení rostliny má baktericidní, protizánětlivý, uklidňující, tonizující a choleretický účinek.

 • Pokud se kořen zázvoru používá k léčbě zánětlivých onemocnění horních a dolních cest dýchacích, tělo dostane oteplování, antiseptické a antiparazitické působení.
 • Použití korenu zázvoru je, že rostlina snižuje hladinu cholesterolu a stimuluje krevní oběh. Pokud pijete čerstvý džus z rostliny, pomůže to snížit hladinu cukru v krvi.

Používání kořenů zázvoru je založeno na bohatém složení rostliny. Zázvor obsahuje minerály, vitamíny, esenciální oleje a aminokyseliny, vlákninu, bílkoviny, sacharidy. Rostlina zvyšuje imunitu osoby kvůli svým obecným posilovacím vlastnostem. Spice zlepšuje trávení a urychluje metabolismus, což je důvod, proč zázvor je oblíbeným prostředkem pro snížení hmotnosti.

Škody na kořen zázvoru

Poškození kořenů zázvoru může být způsobeno nesprávným použitím rostliny nebo vysokým dávkováním. Použití zázvoru jako léku, stojí za to vědět, že koření má oteplovací účinek, takže zázvor nelze použít při vysoké teplotě a teplo.

Kořen zázvoru je sušen, marinován a konzumován čerstvý. Takto nakládaný zázvor je hlavním kořením asijské kuchyně, která umožňuje očistit chuťové pohárky a chránit tělo před parazity. Používání takových koření ve velkém množství škodí tělu. Marinovaný zázvor se nedoporučuje používat lidé trpící akutními onemocněními trávicího traktu (vřed, gastritida).

Kontraindikace použití kořenů zázvoru

Kontraindikace užívání kořenů zázvoru jsou založeny na jeho vlastnostech. Rostlina se nedoporučuje pro žaludeční vředy, onemocnění trávicího traktu, reflux jícnu nebo žlučové kameny. Zvláštní pozornost je věnována zázvoru během kojení. Takže v prvním trimestru se zázvor používá ke zmírnění příznaků toxikózy. Ale v posledních měsících těhotenství je koření přísně zakázáno, protože může způsobit předčasný porod nebo způsobit komplikace během narození.

Zázvor obsahuje kardioaktivní látky, které zvyšují zátěž kardiovaskulárního systému a zvyšují rytmus srdce. Proto se rostlina nedoporučuje starším lidem a těm, kteří trpí srdečními chorobami nebo užívají antihypertenzivní léky.

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Jak používat kořen zázvoru?

Jak používat kořen zázvoru, abyste získali co největší užitek? V prvé řadě je třeba říci, že používat pouze kořenové části rostliny, jak je to, že obsahuje všechny stopové prvky, vitamíny, minerály, tedy živiny, které jsou potřebné pro léčbu a prevenci zdravotních problémů. Co se týče procesu jíst zázvor, stojí za to zjistit, pro jaké účely ji potřebujete. Máte v plánu použít kořen jako koření a přidat k přípravě jídel nebo plánovat vaření léčivých čajů a dělat infuze z toho? To je z účelu použití závisí na způsobu skladování rostliny, zázvor může být zmrazen, sušen nebo konzumován čerstvý.

Pokud se kořen zázvoru používá při vaření, je lepší nechat ji čerstvý. Když používáte rostlinu k léčivým účelům, zázvor je nakrájený (poskvrněný na strouhaní, řezaný talíři), takže musí být také čerstvý. Mimochodem, pro léky infuze a pleťové vody zázvoru ve formě prášku, který lze zakoupit v nějakém oddělení koření, je vhodné. Takový zázvor se používá k léčbě kloubních problémů a revmatismu. Nezapomeňte, že užitečné vlastnosti zařízení přímo závisí na skladování, přípravě a použití.

Jak připravit kořen zázvoru?

Jak připravit kořen zázvoru zcela závisí na účelu použití rostliny. Zázvor se nalil s vroucí vodou a trval na tom, že doba infúze závisí na způsobu použití rostliny. Pokud je zázvorový čaj připravený z zázvoru, pak se rostlina vaří 30 minut, pokud se jedná o léčivou tinkturu, proces vaření může trvat 2-6 hodin. Podívejme se na několik receptů, které vám pomohou dozvědět se, jak vařit kořen zázvoru.

 • Čerstvý kořen zázvoru, asi 100 gramů nakrájíme na tenké plátky, nakrájíme na pár citrónových a oranžových plátků. Nalijte přísady s vroucí vodou a nechte 20 - 30 minut naplnit. Poté, co je čaj podáván, může být filtrován a opilý. Všimněte si, že kombinace zázvoru s citrusem je vynikající volbou pro tónování těla a udržení imunitního systému v chladné sezóně.
 • Řízku kořenů zázvoru nakrájíme tenkými talíři nebo kostkami a naplníme je vařící vodou. Čaj by měl být infuzován po dobu nejméně šesti hodin. Poté musí být filtrován, vyhřívaný a opilý pouze horký, přidáním šálku lžíce medu a máty. Pivovarský zázvor po dobu 4-6 hodin, rostlina dává všechny užitečné látky ve vodě, to dělá čaj užitečné a chutné.
 • Asi 100 g čerstvého zázvoru je mletý v mixéru nebo tři na jemné struhadlo. Naplníme zázvorovou kaši horkou vodou (lžičku zázvoru na 500 ml vroucí vody) a pomalu hořeme 10-15 minut. Jakmile se zázvor začne vařit, přidáme do pití špetku černé mleté pepře. Nechte nápoj vychladnout a filtrujte. Při konzumaci se doporučuje přidávat citrónovou šťávu a med na zázvorový nápoj. Tento recept pomůže vyrovnat se s nachlazeními a sezónními nemocemi.

Sušený kořen zázvoru

Sušený kořen zázvoru je populární koření, které se používá při vaření. Sušený zázvorový prášek se nachází v rostlinných přípravcích a směsích. Sušené koření se používá k léčbě onemocnění gastrointestinálního traktu, ke zmírnění vedlejších účinků chemoterapie, toxikózy a nachlazení, k problémům s pohybovým aparátem. Podívejme se na základní metody použití sušeného kořenu zázvoru.

 • Pokud máte závratě nebo otravu, vezměte 0,5 g zázvoru 3-4 krát denně. Sušený kořen zázvoru dokonale stimuluje chuť k jídlu a obnovuje trávení, postačí vzít 2 g před jídlem.
 • Při bolestech v krku a bolestí v krku bude účinné oplachování se suchým zázvorem. Nalijte čajovou lžičku prášku se sklenicí vroucí vody, zakryjte a trvejte 10 minut. Poté musí být produkt filtrován, ochlazen a může být použit pro máchání.
 • Pokud existují první známky chladu, vysušený zázvor pomůže předcházet onemocnění. Před spaním posaďte prášek do ponožky, ponořte si ponožky a jděte do postele. Také ze sušeného zázvoru můžete připravit ohřívací komprese. Prášek zázvor zředit vodou, dokud se nedosáhne krémová hmota, a utřete ji nohama. Pro efektivitu tohoto postupu se doporučuje předstartovat nohy. Pod tímto receptorem můžete připravit hořčičné omítky na zádech a na hrudi.
 • Pokud se plavíte v dopravě, přidejte do láhve minerální vody lžíci sušeného zázvoru a trochu si vypijte. U prvních příznaků nevolnosti se napijte vodu se zázvorem.

trusted-source[12], [13], [14]

Extrakt kořenového zázvoru

Extrakt z kořene zázvoru je omlazující a tonizující. Extrakt se používá v kosmetologii, při výrobě masky na vlasy a pokožku. Ginger normalizuje kožní mazu, účinně odstraňuje toxiny a toxiny z kožních buněk, má antiseptický účinek. Masky na vlasy, které jsou připraveny ze zázvorového extraktu, zahřejí pokožku hlavy, což zlepšuje její výživu a krevní oběh. Takové masky urychlují růst vlasů a umožňují zbavit se lupů. Kosmetologové oceňují kořen zázvoru pro své anti-stárnutí a antioxidační vlastnosti.

Výtažek z kořenů zázvoru normalizuje tučnou pokožku, utahuje a tónuje ji. Extrakt se používá k přípravě pleťových krémů a krémů pro mastnou pleť, proti stárnutí a tonikám pro tvář a oči, proti celulitidě krémy a stripy.

Kořen zázvorů pro muže

Kořen zázvoru pro muže působí jako silný a naprosto bezpečný afrodiziakum. Ginger zachází s impotencí, zvyšuje libido a eliminuje prostatitidu. Pravidelné používání čaje s kořenem zázvoru zlepšuje procesy krevního oběhu, což podporuje omlazení a zdraví celého organismu. Zázvor pro muže není jen asistentem v sexuálních záležitostech, ale také skladem užitečných vitaminů a aminokyselin, které podporují fyzické zdraví a zvyšují vytrvalost.

Pravidelná konzumace malého množství zázvoru s jídlem nebo nápojem vám umožní udržet tělo v tónu a imunitní systém ve výšce. Pokud se chystáte na romantické datum, pohár zázvorového čaje nebo čaje s tímto kořením učiní vaše datum nezapomenutelným.

Kořen zázvoru pro potenci

Kořen zázvoru pro účinnost je považován za účinný a nejdůležitější je bezpečný prostředek. Ne nadarmo se nazývá afrodiziakum zázvorových rostlin a ovoce lásky. Rostlina zvyšuje libido a zlepšuje procesy, krevní oběh, což přispívá k dlouhé a trvalé erekci. Mnoho odborníků v oblasti sexu říká, že zázvorový olej je ideálním prostředkem pro nezapomenutelnou a noční a četné sexuální činy.

Zázvor zvyšuje účinnost díky silicím, vitamínům, stopovým prvkům a aminokyselinám, které působí komplexně na tělo a působí jako stimulant. Používáte-li pravidelně kořen zázvoru, problémy se silou mohou být navždy zapomenuty. To platí zejména pro muže, kteří fyzicky nebo pravidelně pracují se stresujícími situacemi, což vede ke snížení libido.

Kořen zázvoru pro ženy

Kořen zázvoru pro ženy je také užitečný, stejně jako u mužů. Rostlina se používá k přípravě kosmetiky a pro léčebné účely. Zázvor je nejlepší pomocník v boji za štíhlé tělo, zdravou kůži, hedvábné vlasy a dobrou náladu. Kořen zázvoru pro ženy je zdrojem mládí a krásy.

Zázvor odstraňuje otoky, stimuluje regeneraci kožních buněk, což urychluje hojivý proces malých ran, řezů a škrábanců. Zázvorové křoviny pomáhají v boji proti celulitidě, utahují kůži, dělají ji jemnou a pružnou. Pravidelné používání čaje a čerstvých kořenů zázvoru a medu tónuje tělo a obnovuje ochranné funkce imunitního systému.

Kořen zázvoru během těhotenství

Kořen zázvoru během těhotenství je povoleno používat pouze v prvním trimestru. Zázvor působí jako uklidňující, antispazmodický a relaxační prostředek. Jedná se o použití zázvorového čaje nebo bujónu, které pomáhá zbavit se příznaků toxikózy, odstranit bolesti hlavy, závratě a prokázat proces trávení.

Velmi často se kořen zázvoru během těhotenství používá jako bezpečný a účinný nástroj v boji proti katarálním a zánětlivým onemocněním. Ženy jsou vyzývány, aby přidaly čerstvý kořen rostlin k čaji a oblíbeným nápojům. Jediná věc, která stojí za pozornost, je dávkování. Těhotné ženy by neměly mít mnoho zázvoru, protože rostlina může vést ke zvýšení teploty a dalším negativním důsledkům pro matku i dítě.

Kořen zázvoru u laktujících matek

Kořen zázvorů kojícím matkám se nedoporučuje používat, protože všechny aktivní složky rostlin společně s mateřským mlékem vstupují do těla dítěte a výrazně zhoršují chuť mléka. To může mít vliv na pohodu dítěte. Ale mluvíme o vysokých dávkách rostlin. Pokud přidáte do vaší čaje trochu koření, bude to nejen chutné, ale také užitečné a nezkazí chuť mléka.

Kořen zázvor k ošetřovatelkám může být přidán do polévek, jako koření pro přílohy, pro čaje a nápoje. Ale nezapomeňte, že zázvor dobře tóny, takže během laktace je povoleno používat pouze ráno. Zázvor pro ženu, která se nedávno narodila, je skvělý prostředek, který pomůže obnovit tělo, odstranit toxiny a toxiny a posílit stěny cév. Všimněte si, že mnoho pediatrů a gynekologů nedoporučuje zázvor kojeným matkám, pokud je dítě mladší než šest měsíců.

Kořen zázvoru s kojením

Kořen zázvoru s kojením se může konzumovat jen v malých množstvích. Taková opatření jsou vysvětlena skutečností, že při požití v matce se zázvor vylučuje do mateřského mléka a zhoršuje jeho chuť. To vede k potížím s potravinami u dítěte (kolik, dysbióza, podráždění).

Ale pokud ošetřovatelka přidá malé množství jídla do jídla a nápojů, nebude to mít za následek nepříjemné příznaky. Konzumace kořen zázvoru během kojení pomáhá normalizovat robota do ženského těla, zlepšuje trávení a gastrointestinálního traktu, normalizuje krevní tlak a stimuluje oběhový systém. Kromě toho zázvor zrychluje metabolismus, což vám umožní vrátit postnatální postava do normálu.

Kořen zázvoru pro děti

Dětský kořen zázvoru je povolen pouze po dvou letech. To je způsobeno skutečností, že rostlina, která se dostane do nechráněného těla dítěte, může způsobit podráždění a problémy s trávicími a zažívacími trakty. Starší děti, zázvor může být podáván jako preventivní doplněk v čaji a nápojích, přidává se do jídla. Jediná věc, která stojí za kontrolu, je množství rostliny. Zkuste, aby se dítě nedostalo příliš horké dávky vonných koření. Protože to dítě odrazí od jíst zázvor.

Kořen zázvoru pro děti může být použit při přípravě dezertů a nápojů. Zázvor lze použít jako džem a nebo kandované ovoce. Podívejme se na pár receptů od zázvoru pro děti.

 • Citrusový čaj se zázvorem

Vezměte 20 g čerstvého kořenového zázvoru, nakrájejte ho a vložte do šálku. Trochu odlupujte pomeranč a citron. Nalijte vroucí vodu a přidejte trochu zeleného čaje. Pokud je to žádoucí, nemůžete do nápoje přidávat zelený čaj, ale pro sladkost přidáme lžíci přírodního medu.

 • Cukrové zázvorové tyčinky

100 g čerstvého kořenového zázvoru by mělo být jemně oloupáno a nakrájeno na tenké podlouhlé desky. Zázvor vložte do hrnce, přidejte do něj plátky citronu a pomeranče, 500 g granulovaného cukru a 200 ml vody. Všechno jsme položili na pomalý požár a zamířili. Zázvor musí vařit a stát průsvitný. Poté se zázvor vytáhne z citrusu a rozloží na pergamen až do úplného vysušení. Cukr karamelu lze použít jako doplněk čaje.

Jak uložit kořen zázvoru?

Jak uložit kořen zázvoru je velmi zajímavá otázka, protože rostlina musí zachovat své léčebné vlastnosti, ale současně se nerozhazuje a nezhoršuje. Způsob skladování závisí na tom, jaký druh zázvoru máte. Podívejme se na pravidla pro ukládání kořenů zázvoru.

 • Doporučujeme, aby čerstvý zázvor držel v mrazáku. To umožňuje dlouhodobou ochranu léčivých vlastností rostliny. Před zmrazením je třeba zázvor umýt, oloupat tenkou pokožku a strouhat. Poté musí být rostlina složena do plastového sáčku, uzavřena, předem odvzdušněna a uložena v mrazáku
 • Pokud máte v úmyslu použít zázvor v blízké budoucnosti, pak kořenová rostlina musí být oloupána, zabalena do sáčku a umístěna do ledničky.
 • Kandovaný zázvor se uchovává v chladničce přibližně 30 dní. Chcete-li připravit kandovaný zázvor, umístit tenké desky rostliny do hrnce, přidat cukr a přidat trochu vody. Jakmile se zázvor průsvitný, musí být extrahován z sirupu a vysušen.
 • Zázvor může být uložen ve formě alkoholové tinktury. Pro jeho přípravu obalte 100 g zázvoru a nalijte litr vodky. Poté pošleme tinkturu do lednice, trváme na 14 dnech, aniž bychom zapomněli potřásat nádobu.

Recenze o kořen zázvoru

Recenze kořenů zázvoru potvrzují účinnost rostliny, její léčivé vlastnosti a úžasnou složení vitaminu. Kořen zázvoru se používá k léčení a prevenci různých onemocnění a onemocnění. Rostlina se používá při vaření kvůli ohromující chuti a aromatickému zápachu. Ginger našel místo v kosmetologii, je používán k výrobě křovin, masky, šampony, tonika a krémy. Zázvor má protizánětlivý účinek, chrání tělo proti sezónním nachlazením a zvyšuje imunitu jak u dospělých, tak u dětí.

Kořen zázvoru je univerzální rostlina, která se používá jak v kosmetice, tak ve vaření. Rostlina nemá prakticky žádné kontraindikace, takže je tak populární v alternativní medicíně. Pokud hledáte bezpečný prostředek, který vám pomůže zhubnout, normalizovat trávicí systém a zlepšit pokožku, vlasy a náladu, potřebujete kořen zázvoru.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.