^

Kyselina nikotinová pro snížení tělesné hmotnosti

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Navzdory skutečnosti, že název kyseliny nikotinové je ve většině lidí spojen s cigaretami, nemají s tím nic společného.

Obecné názvy kyseliny nikotinové:

  • niacin;
  • vitamín PP;
  • vitamín B3.

Název látky v latině je Acidum nicotinicum. Chemickým názvem je kyselina 3-pyridinkarboxylová. Vzorec je C6H5NO3.

Nikotinová kyselina, podle lékařské klasifikaci, - nízkomolekulární organické sloučeniny (vitamin) nezbytné pro lidský organismus není menší než, vitamin C, tokoferol, retinol, kyanokobalamin, atd Niacin ovlivňuje stabilitu centrálního a autonomního nervového systému .. Aktivuje hematopoetický systém, gastrointestinální trakt, pomáhá stabilizovat hormonálních hladin.

Kyselina nikotinová stimuluje tvorbu enzymů, které se podílejí na štěpení lipidů a sacharidů. Nedostatek niacin vede k nadměrné konzumaci sladkých a moučných pokrmů. Pokud neomezujete množství sacharidů ve vaší stravě, výsledkem bude nejen obezita, ale také závažné systémové nemoci.

Zásoby kyseliny nikotinové může být doplňován z přírodních zdrojů, - zelenina (brambory - průměrná pečené brambory s pokožkou obsahuje 3,3 mg niacinu, bez kůže na 2,2 mg, zelený hrášek, zelí (brokolice, kapusty, Savoy), hub, pepř, rajčata), pohanka , divoká rýže, arašídy, pivovarské kvasnice, živočišné vedlejší produkty (hovězí a vepřová játra), a kol. Kyselina nikotinová je stravitelnější z bobů masa a výrobků, než z obilovin. Tento vitamin může být syntetizován tělem z tryptofanu obsaženého v tvarohu a vejcích. Pro snížení tělesné hmotnosti se odborníkům na výživu nedoporučuje, aby se podíleli na použití výše uvedených proteinových produktů. Pro doplnění dodávky vitaminu PP je lepší použít nepotravinářské zdroje. Pro snížení a stabilizaci hmotnosti vědců se vyvinula speciální dieta s použitím tablet kyseliny nikotinové.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Indikace Kyselina nikotinová pro úbytek hmotnosti

Pellagra a další stavy způsobené nedostatkem vitamínu PP (deprese imunitního systému, únava, podrážděnost, nespavost, depresivní stavy, neurózy); migréna; ateroskleróza; paroxyzmální ischemie končetin; porucha mozkového oběhu; cerebrovaskulární choroby; Hartnupova choroba; hyperlipidemie; obezita; Raynaudova choroba; Gastrointestinální onemocnění.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Formulář vydání

Farmaceutický průmysl Kyselina nikotinová je k dispozici ve formě tablet, prášku, roztoku.

Tablety - bílé nebo mléčně bílé, bikonvexní, s dělícím zdvihem, obsahující 0,05 g niacinu, balené v 50 ks.

Prášek má krystalickou strukturu bílé barvy, bez zápachu a mírně kyselé. Sotva rozpustný ve studené vodě, etanol, ether; rychleji se rozpouští v horké vodě.

Injekční roztoky v ampulích. Aktivní složkou je kyselina nikotinová (v 1 ml r-10 mg vitamínu PP). Pomocné látky: natrii hydrocarbonas, aqua destillata. Bezbarvý transparentní roztok, bez zápachu.

Kyselina nikotinová v pilulech pro hubnutí

Kyselina nikotinová patří do skupiny vitamínových přípravků. Je třeba připomenout, že niacin je léčivý přípravek. Před zahájením konzultace je terapeut požadován. Užívání jakékoli léky vyžaduje opatrnost a uklidnění.

Při pronikání do systémové cirkulace vstoupí vitamin B3 do mozku. Neurony reagují na výrobu niacin produkcí serotoninu. Tento neurotransmiter (hormon "radost") poskytuje dobrou náladu osobě. Vědecky prokázáno, že během depresivních stavů je produkce serotoninu minimalizována. Úroveň hormonu "štěstí" závisí přímo na dávce jídla. S nedostatkem serotoninu u lidí zvyšuje potřebu vysoce kalorických výrobků bohatých (sušenky, zákusky, koláče, atd ..) a produktů, které obsahují velké množství glukózy (čokoláda, bonbony, atd.) Tělo se snaží aktivovat produkci hormonů prostřednictvím dodatečné konzumace potravin, které obsahují zvýšené množství sacharidů. Příjem kyseliny nikotinové automaticky snižuje potřebu uhlohydrátových potravin, přispívá k snadnější adaptaci na přísnou dietu.

V pokynech k léku je jedním z indikací pro jmenování obezita, poruchy metabolismu lipidů a glukózová tolerance. Při eliminaci nadbytečných kilogramů je vitamin B3 používán jako katalyzátor pro redoxní reakce při přeměně tuků. Niacin v boji proti obezitě nemůže fungovat jako hlavní prostředek k dosažení cíle. Používá se v komplexu opatření zaměřených na zlepšení metabolických procesů při obezitě. Největší účinnost užívání tablet kyseliny nikotinové pro úbytek hmotnosti bude dosaženo v případě zjevného nedostatku vitaminu PP v těle.

trusted-source[11], [12], [13], [14]

Farmakodynamika

Niacin inhibuje hormonálně závislou transformaci triacylglycerolů v lipidové tkáni, snižuje tvorbu VLDL (lipoprotein s velmi nízkou hustotou).

Má vlastnosti normalizace lipidového složení krve: snižuje tvorbu cholesterolu, snižuje množství neutrálních tuků, zvyšuje hladinu lipidů s vysokou hustotou.

Vitamín B3 snižuje riziko vývoje kardiovaskulárních onemocnění.

Kyselina nikotinová má výrazný detoxifikační účinek. Podílí se na syntéze rhodopsinu. Aktivuje kinin a uvolňuje histamin z depa.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Farmakokinetika

Při perorální absorpci rychle v celém gastrointestinálním traktu. Transformuje se působením enzymů na nikotinamid. Maximální koncentrace v krevním oběhu dosahuje 45 minut.

Metabolizováno játry. Interval poločasu života je 45 minut.

Tělo opouští močí ve formě neaktivních metabolitů.

trusted-source[22], [23], [24], [25]

Dávkování a aplikace

Dávkování je přísně individuální. Maximální denní dávka není větší než 1 g. Průměrná denní terapeutická dávka kyseliny nikotinové je 18-21 mg. Pro snížení tělesné hmotnosti určit 10 až 25 mg léku denně. Tato dávka je dostatečná pro vývoj optimální hladiny serotoninu. Droga je užívána v průběhu 15-20 dnů. Dávkování a trvání léčby upravuje lékař.

Orální tablety se užívají až po jídle.

Lék by měl být opláchnut dostatečným množstvím tekutiny (čistá voda, mléko, kompot). Nápoje s obsahem alkoholu a sycené nápoje jsou vyloučeny. Nedoporučuje se pít kyselinu nikotinovou čajem nebo kávou.

Doba trvání léku závisí na stupni nedostatku vitamínu a je upravena lékařem.

Při užívání vitaminu PP je nutné jíst racionálně.

Používejte Kyselina nikotinová pro úbytek hmotnosti během těhotenství

S velkou péčí určenou lékařem v období gestace nebo laktace. Použití vysokých dávek je nepřijatelné.

Kontraindikace

  • Ulcerózní léze gastrointestinálního traktu v historii nebo období jejich exacerbace.
  • Chronické a akutní funkční poškození jater.
  • Hluboké destrukční změny ledvin s porušením filtrační schopnosti.
  • Zánět kloubů.
  • Zvýšená kyselina močová v krvi (hyperurikémie).
  • Přecitlivělost na lék.

trusted-source[26], [27], [28], [29]

Vedlejší efekty Kyselina nikotinová pro úbytek hmotnosti

V mnoha případech kyseliny nikotinové zaznamenávají spláchnutí obličeje a kůže, pocit tepla po celém těle. Tyto nežádoucí účinky se vyskytují během 2 hodin a nejsou důvodem k přerušení léčby. Pokud jsou vedlejší účinky trvalé, rušivé a trvalé, pak je to příležitost konzultovat specialisty a rozhodnout se, zda droga zrušit.

Použití niacinu může způsobit alergické reakce - intenzivní obličejovou hyperemii, brnění a pocit pálení v končetinách, závratě, hypotenzi, svědění, kopřivka.

Na straně gastrointestinálního traktu - volná a častá stolice, poruchy příjmu potravy, zvracení, poruchy funkce jater, gastritida.

trusted-source[30], [31]

Předávkovat

Při dlouhodobém užívání nebo při náhodném podání velké dávky kyseliny nikotinové se mohou vyskytnout průjmy, zvracení a bolesti hlavy. Tyto symptomy procházejí samy o sobě, když je droga stažena. Používání antidotum se nevyžaduje.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36]

Interakce s jinými léky

Posiluje působení srdečních glykosidů, fibrinolytických léků a léků, které eliminují záchvaty spazmodické bolesti. Snižuje absorpci a aktivitu cholických kyselin. Potlačuje hypoglykemický účinek léčiv na léčbu diabetu. Zesiluje toxické účinky neomycinu, derivátů kyseliny barbiturové, sulfonamidů, antituberkulózních látek. Zvyšuje toxicitu účinků léčiv a nápojů obsahujících alkohol na játra. Pečlivě aplikujte Vit.RP s aspirinem, snižuje krevní tlak, antikoagulancia.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42]

Podmínky skladování

Podle pokynů by měl být přípravek uchováván na suchém místě, nepřístupném slunečnímu světlu, při teplotě vzduchu 15 až 20 ° C.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti - do 5 let. Použití kyseliny nikotinové je zakázáno po uplynutí data spotřeby uvedeného na obalu.

trusted-source[49]

Recenze těch, kteří ztrácejí váhu a lékaři

Na internetu existuje mnoho názorů o výhodách a škodách na kyselině nikotinové pro snížení tělesné hmotnosti. Neexistuje žádná jediná negativní nebo pozitivní odpověď. Ale téměř všechny svědectví těch, kteří zhubnout, svědčí o tom, že kyselina nikotinová pomáhá v boji proti nadměrným kilogramům, podporuje omlazení pokožky, příznivě ovlivňuje posilování vlasů. Příjem vitaminu PP by měl být kontrolován lékařem nebo odborníkem na výživu. U některých onemocnění (akutní nebo chronické poškození jater, tendence ke krvácení, hypertenze) je kyselina nikotinová kontraindikována. V žádném případě byste neměli předávkovat niacin, protože místo přínosů můžete dostat další problémy: závratě, zvracení, anorexii atd.

Lékaři z kyseliny nikotinové na hubnutí jsou následující: léčivo může být jmenován v případě, že je výrazný nedostatek niacinu příznaků: těžký případ je pellagra, hypovitaminóza vitaminu PP, vyjádřený v rozporu s autonomní a centrálního nervového systému, střeva, degenerativních změn na kůži. Vzhledem k tomu, že niacin ovlivňují mnoho metabolických procesů, včetně, a lipid-sacharidů, může být použita jako součást komplexní léčby obezity. Je však třeba vzít v úvahu, že žádný lék sám o sobě nepovede k požadovanému výsledku. Zde potřebujeme synergické řešení problému, který zahrnuje: racionální výživu, venkovní procházky, speciální cvičební komplexy. Tablety kyseliny nikotinové pro úbytek hmotnosti mohou normalizovat metabolické procesy v těle.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Kyselina nikotinová pro snížení tělesné hmotnosti" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.