^

Mikroelementy pro silné kosti a úbytek hmotnosti

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Abyste zajistili, že kostní tkáň je silná a že hmotnost je kontrolovaná, potřebujete dostatečné množství stopových prvků. Jaké vitamíny a stopové prvky jsou potřebné pro kontrolu síly a kontroly hmotnosti?

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Vápník pro regulaci hmotnosti

Vápník pomáhá kosům silnějším, reguluje metabolismus, pomáhá stabilizovat náladu, člověk díky tomu, že se vápník uklidňuje před spaním, a také svaly se stávají pružnějšími.

Pokud tělo má málo vápníku, kosti a nehty se stanou křehkými, vlasy vypadnou, neklidný spánek, změny nálady a častá deprese. A přesto, i přes to, lidé používají trochu vápníku, který se zbavuje plného života.

Podle statistik se do lidského těla dostávají pouze 500 mg vápníku a denní dávka je 2-3krát vyšší - až 1000 mg. To znamená, že každý den se člověk zbaví alespoň poloviny denní dávky vápníku.

To je zvláště nebezpečné pro ženy, které jsou v menopauze. Během tohoto období se kosti stávají obzvláště křehkými, vypadají vlasy a zuby nebo ztrácejí svou vitalitu.

Pak žena musí užívat vápník a pro jeho lepší stravitelnost - estrogen. Během podávání estrogenu by měl být denní příjem vápníku zvýšen na 1500 mg.

Mnoho žen neví, ale nedostatek vápníku v těle nedává příležitost plně udržet váhu - nedostatek vápníku vyvolává jeho akumulaci.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Výživa a vápník

Pokud žena nedostane dostatečné množství mléka a výrobků z dřeně (tvaroh, kysaná smetana, kefír), zbaví se přírodního přírodního vápníku. Zvlášť je špatné, když žena chce ztratit nadváhu odmítnutím mléka. Výsledkem bude přesný opak, protože vápník pomáhá normalizovat váhu.

Pokud pijeme sody a alkoholické nápoje, dokonce i nízkoalkoholické nápoje, pak se zbavíme vápníku ještě víc. Fosfáty a fosfor, které jsou obsaženy v těchto nápojích, narušují absorpci vápníku tenkým střevem.

Nejbohatším zdrojem vápníku je mléko a jeho produkty. Zelenina je také dobrá jako dodavatel vápníku, ale po mléce stojí na druhém místě. Plody jsou zdrojem vápníku, i když ne tak bohaté jako zelenina a mléčné výrobky. Ale stojí za to vědět, že vlákno obsažené v zelenině nám neumožňuje asimilovat vápník o 100%. Proto pokud nemůžete dostat vápník z jídla, musíte ho vzít v lékárně.

Jak posílit kosti minerály

Hořčík

Pomáhá růst kostí a snižuje jejich křehkost, podporuje dobrý svalový tonus, stabilizuje krevní tlak

Denní dávka 400-600 mg

Zdroj

Luštěniny, vločky, otruby, mořské produkty z celozrnné mouky, ideálně - s otrubami

Zinek

Řídí syntézu proteinů i DNA, pomáhá svalovým tkáním být pružnější tvorbou kolagenových vláken, podporuje jejich růst, reguluje hladinu glukózy v krvi

Denní dávka

400 - 600 mg

Zdroj

Maso zvířat a ptáků, fazole, hnědá rýže a nejlépe nezpracované, zelenina, mořské plody

Mangan

Pomáhá vylučovat zbytky vitamíny E, C, vyšší než jejich dávek, a také řídí metabolismus energie v buňkách, pomáhá udržet hladinu glukózy v krvi, přispívá k dobrým výsledkům štítné žlázy, zejména tvorba T4 hormonu štítné žlázy, posiluje imunitní systém.

Denní dávka

10-25 mg

Zdroj

Semena, ořechy, obiloviny a naklíčená pšenice, mrkev, zelí, zejména brokolice, listy čaje, otruby

Vápník

Simuluje práci svalů a jejich vývoj, podporuje lidský růst, zejména růst a rozvoj kostí, posílení kostní tkáně, pomáhá normalizovat spánek

Denní dávka

1000-1 200 mg před nástupem menopauzy a za předpokladu, že žena neužívá estrogeny, 1500 mg po menopauze

Zdroj

Mléko a mléčné výrobky, džusy, zelenina, zejména brokolice

Vitamin D

Pomáhá lépe asimilovat vápník v těle, zvláště řídí jeho sekreci v ledvinách, pomáhá posilovat kostní a svalové tkáně, je dobré pro prevenci osteoporózy

Denní dávka

400 mezinárodních jednotek

Zdroj

Vejce, mléko a mléčné výrobky, ryby

Bor

Pomáhá posilovat kosti a chrupavku, podporuje méně uvolňování hořčíku a vápníku

Zdroj

Zelená zelenina, například zelená paprika nebo rajčata, stejně jako zelí

Na jaké léky bych měl dávat pozor?

Velmi často nabízejí přírodní přípravky s vápníkem, které se vyskytují v lasturách. Například ústřice. Tyto léky by se však měly vyhnout, protože mohou obsahovat toxiny ve formě olova, arzénu a rtuti.

Vápníkové doplňky mohou také obsahovat citran vápenatý, který lékaři považují za škodlivý pro tělo. Inzerenti naopak píší, že tento lék je dobře absorbován tělem. Ve skutečnosti tomu tak není. Kromě toho je citrát vápenatý aditivum, ve kterém vápník obsahuje příliš malé dávky. Proto nemusíte užívat jednu nebo dvě tablety, ale několik, ale to není napsáno na obalu.

Jak testovat možnost absorbce vápníku?

K tomu musíte předložit denní test moči. Ukazuje, kolik vápníku absorbuje tělo a kolik je nadbytek vápníku vylučován močí. Zvláště důležité je provést tuto analýzu, pokud má člověk hormonální terapii po zlomeninách nebo při opravě kostí.

Je také důležité zkontrolovat, kolik vápníku je absorbováno, s velkou ztrátou kostní hmoty u některých onemocnění, například osteoporózy.

Pokud je hladina vápníku v těle nízká, pak je absorpce vápníku přerušena. Pak je třeba obnovit rovnováhu vápníku v těle a užít ho společně s hormonem estradiolem. Poté se vápník absorbuje mnohem lépe než bez estradiolu.

Pokud je hladina vápníku v krvi příliš vysoká, pak užíváte příliš velké dávky tohoto léku nebo tělo neabsorbuje dobře vápník. A ještě více se musí postarat o to, abyste dostali dostatečné dávky estradiolu.

Vitamin D a jeho vlastnosti

Pokud je v těle nedostatek vitamínu D, nemá člověk dobře vyvážené menu. Vědecké studie provedené v Anglii v roce 1999 ukázaly, že 50% žen žije s deficitem vitamínu D. Tyto ženy měly obzvláště křehké kosti, často zlomeniny. Snížená norma vitaminu D je nižší než 30 nmol / l.

Riziko zlomenin je sníženo, pokud užíváte dostatek vitaminu D a děláte gymnastiku končetin. Při normální hladině vitamínu D dieta rychle regeneruje kostní tkáň. Kromě toho osoba rychle ztrácí váhu, pokud tělo postrádá vitamin D, kontrola hmotnosti je velmi obtížná.

Norma vitaminu D není menší než 400 nmol / l, jeho předávkování, jako vada, je nepřijatelné.

Bór pro silné kosti

Bór se aktivně podílí na metabolických procesech, které se vyskytují v kostní tkáni. Je to součást zeleniny, obzvláště zelené, zejména v rajčatech a pepři. Pokud si koupíte multivitamíny, nezapomeňte zkontrolovat, zda je v jejich složení bór.

Neměla by být nižší ani vyšší než norma.

Předávkování borem zvyšuje riziko osteoporózy, vyvolává poškození kostní hmoty, destrukci kostní tkáně.

Nedostatek boru vyvolává slabost, únavu, problémy s hormonálním pozadím.

trusted-source[10], [11]

Co musíte udělat s borem

Mezi minerální látky, které musí být brány dohromady s borem, musí být zinek, hořčík, mangan, vitamin D. Tyto látky pomoci vyvinout lepší kostní stabilizuje spánku, nervový systém, snižuje bolest, snižuje podrážděnost, přispívá k posílení svalové tkáně lépe.

Aby tělo lépe absorbovalo léky, je lepší je užívat v tekuté formě než v tabletě.

Dostatečné množství minerálů ve stravě pomůže zbavit se nadměrné hmotnosti, posílení kostí a svalů. Jen jejich normy by měly být vyvážené. K tomu je třeba se poradit s endokrinologem.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.