^

Minerály-regulátory metabolických procesů

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Minerály, které člověk přidává k jejich stravě, mohou zmírnit nebo dokonce eliminovat příznaky mnoha nemocí. Minerály mají schopnost řídit metabolické procesy v těle. Vůbec ne, a ne každý minerál má stejné vlastnosti.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Hořčík a metabolismus

Bez hořčíku musí být lidské tělo velmi těsné. Hořčík se velmi aktivně podílí na kontrole metabolických procesů. Aktivně pomáhá přenášet impulsy mezi nervovými buňkami, díky nimž svaly kontrastují a posilují kosti, magnesium pomáhá stabilizovat vysoký krevní tlak.

Hořčík má nejvíce aktivní vliv na zastavení bolesti hlavy, pomáhá lépe pracovat na srdci a krevních cévách, snižuje riziko srdečního záchvatu a také se potýká s křečemi tepen.

Hořčík a práce vnitřních orgánů

Hořčík pomáhá aktivněji pracovat s mozkem a přispívá k produkci hormonu dopaminu, který má schopnost kontrolovat chuť k jídlu. Proto osoba, která užívá hořčík, může snadněji ovládat svou hmotnost než bez tohoto nádherného minerálu.

Hořčík pozitivně ovlivňuje práci nervového systému, pomáhá stabilizovat náladu, bojuje s příznaky deprese, podrážděnosti, zvýšené únavy. To platí zejména u žen během menopauzy a před PMS (za týden).

Hořčík a další látky

Hořčík je nutný, aby některé látky v těle lépe ukázaly své vlastnosti a účinky na tělo. Například vitamíny B působí jako katalyzátory při procesu sekrece proteinů, který se používá jako stavební materiál pro svalovou tkáň. Díky bílkovině uvolněné energii, kterou dostáváme s jídlem.

Když člověk hluboce dýchá a ve svém těle přijímá zinek a hořčík, kyslík do krve přichází aktivněji. Jeho příjem zajišťuje aktivnější spalování tuků, což pomáhá kontrolovat hmotnost a ztrátu hmotnosti. Magnesium tak pomáhá vyrovnat se s obezitou.

Hořčík proti volným radikálům

Volné radikály jsou deformované molekuly, které způsobují riziko předčasného stárnutí, stejně jako různé nemoci. Čím méně hořčíku v těle, tím slabší člověk a tím méně může bojovat se stárnutím. Pokud je dostatek hořčíku ve stravě, imunitní systém je posílen a riziko vzniku rakoviny může být sníženo. Horčík také pomáhá zpomalit riziko vývoje nádorových nádorů nebo je zastavit.

Hořčík a jeho interakce s estrogenem

Hořčík pomáhá estrogenu plně se projevovat jeho vlastnosti. Naopak, s nedostatkem hořčíku se snižuje příznivý účinek estrogenů na tělo. Estrogen naopak podporuje aktivnější vstřebávání hořčíku ve svalové tkáni a kostní tkáni, což činí kosti a svaly silnější a pružnější. Jejich funkce se stávají výraznějšími.

Estrogeny v kombinaci s hořčíkem pomáhají kardiovaskulárnímu systému lépe a kostní tkáň se s věkem nerozkládá tak rychle. Avšak dávky a poměry těchto léků musí být nutně vypočítány přesně na doporučení lékaře.

Když věk nebo z důvodu nesprávného jídelníčku ženy v těle stává trochu estrogenu, hořčík je absorbován ne tak rychle, a člověk může mít vysoký krevní tlak a nekontrolované zvýšení tělesné hmotnosti, bolesti hlavy, křehké kosti, onemocnění kardiovaskulárního systému, odolnost k inzulínu.

Co se stane, když se hořčík a estrogen dostanou do těla současně? S malým množstvím hořčíku a velkým množstvím estrogenu klesne hořčík do svalů a kostní tkáně a v něm nebude téměř žádná krev. Tato situace je plná svalových křečí, krevní sraženiny v cévách, bolesti v různých částech těla. Krevní sraženiny se tvoří v cévách, protože vápník a hořčík při interakci zvyšují riziko jejich výskytu v důsledku zvýšené srážení krve.

Pokud vaše léky obsahují vápník a estrogen, potřebujete také hořčík, takže proces srážení krve je normální.

Jaké látky snižují hladinu hořčíku v těle?

Pokud má žena v těle trochu hořčíku, a to i přes normální plnohodnotnou stravu, pak má výrobky nebo látky, které z těla omyjí hořčík. Co jsou tyto produkty?

  1. Soda se sladidly. Neposkytují vápník a hořčík obvykle absorbovány. Důvod - vazba fosforečnanů vápníku a hořčíku, které jsou obsaženy v sóji. Vápník a hořčík jsou špatně absorbovány, protože se stanou nerozpustnými při vystavení fosfátovým kyselinám a tělo je odmítne.
  2. Nealkoholické a nízkoalkoholické nápoje s barvivy a sladidly. Obsahují konzervační látky glutamát sodný a aspartát, takže tělo zvyšuje příjem hořčíku. Jeho dávky s použitím nealkoholických nápojů a nápojů s nízkým obsahem alkoholu je třeba zvýšit, protože látky v sódu tvoří vápník z těla.
  3. Káva. Tento nápoj způsobuje zvýšení koncentrace katecholaminu, což také snižuje dávku volného vápníku v krvi.
  4. Protistresové přípravky. Obsahují hormony, které snižují úroveň stresu, ale mohou snížit hladinu hořčíku v těle.

Kolik vápníku potřebuje člověk den?

Norma pro ženu, pokud nepoužívá léky, které ukrást vápník, je od 400 do 600 mg. A statistiky ukazují, že žena v průměru užívá mnohem méně vápníku - 4-6krát méně než je obvyklé.

Ženy potřebují znát jedno tajemství: pomocí vápníku koordinuje množství estradiolu v těle. Pokud žena použije vyváženou dávku estradiolu a hořčíku, pak výrazně oslabuje a poté se objevuje nepotlačitelná touha po čokoládě, sladkosti a jiné sladké věci, které nás plní.

Pokud žena užívá hořčík a vápník 2krát denně, jak to lékař předepisuje, umožňuje to, aby oba tyto elementy byly dobře absorbovány a působily po dobu 24 hodin. Co se týče poměru příjmu, norma vápníku by měla být dvakrát vyšší než norma hořčíku. Poměr těchto dvou léků je dva k jednomu.

Namísto tablet můžete použít kapsle s vápníkem a hořčíkem - absorbují se mnohem lépe, protože v kapslích - již práškové do nejmenších částic.

Hořčík ve formě kapaliny je také dobrý, protože je mnohem lépe vnímán žaludkem, jeho stěny z kapalného hořčíku nejsou tak podrážděny jako z léku v tabletách, což je navíc také špatně absorbováno.

Hořčík je velmi dobrý v léčbě bolesti hlavy, obezity, svalových křečí, bolesti svalů, úzkosti. Pokud budete platit hold tomuto minerálu, zdraví bude na vrcholu.

Mangan a jeho vliv na hmotnost

Mangan je pro tělo velmi důležitým minerálem, včetně pro udržení normální hmotnosti. V případě, že mangan v těle nestačí, člověk může trpět depresí, bolesti svalů a kloubů, křehké kosti, kolísání hladiny glukózy v krvi, stejně jako trvalé alergie - ochranných reakcí imunitního systému, který se stává agresivní.

Mangan podporuje lepší absorpci vitaminů E, B, C, protože pomáhá speciálním látkám enzymům lépe zpracovat je. Díky manganu se zlepšuje metabolismus, imunitní systém a štítná žláza.

Díky manganu se hormony T4 a T3 (hormony štítné žlázy) vyrábějí v dostatečném množství, zlepšuje se práce hypofýzy - část mozku, která je zodpovědná za mnoho procesů v těle. Mangan kontroluje receptory bolesti a také ovlivňuje změny nálady.

Mangan se aktivně podílí na buněčný metabolismus a pomáhá bojovat proti volným radikálům, protože se jedná o součást antioxidačního enzymu superoxid dismutázy (FSD), který se podílí na eliminaci volných radikálů, deformují zdravé buňky. Díky manganu je možné zlepšit metabolismus a tím snížit hmotnost.

Proč nám chybí mangan?

Proč nám chybí mangan?

Často v našem menu je tento užitečný stopový prvek velmi malý. Důvody jsou chudé půdy, na kterých rostou rostliny, ve kterých je mangan. Zpracování produktů obsahujících mangan, z nichž je tento minerál zničen. Obsah fytátů v rostlinách, které nedávají mangan, je normálně vnímán tělem.

Sójové nápoje také zabraňují tělu absorbovat mangan, stejně jako další užitečné minerály. Obsahují fosfátové kyseliny a fosfor, které neumožňují absorbování užitečných látek do stěn střeva.

Pokud má tělo hodně železa a vápníku, je to také důvod pro špatnou absorpci manganu střevem.

Zdroje manganu

Jedná se hlavně o rostliny: rozinky, obiloviny, ořechy, mrkev, špenát, pomeranče, brokolice, pšeničné klíčky, čajové lístky. Pokud jsou rostliny tepelně ošetřeny nebo čištěny chemickými látkami, v nich je zničen mangan. Ve vyšších stupních mangánové mouky téměř zcela chybí kvůli několika krokům zpracování.

Vzhledem k tomu, že naše tělo spotřebuje nejméně 4 mg manganu denně, musí být tato úroveň obnovena. Toho lze dosáhnout pomocí menu obohaceného manganem nebo lékárenských výrobků s manganem ve složení. Pokud je mangan součástí vitaminového doplňku, nemusíte s ním užívat léky samostatně, aby nedošlo k překročení dávky. Nepostradatelný zinek

Tento minerál je pro naše tělo mimořádně potřebný, protože se aktivně podílí na konstrukci a růstu tkání, stejně jako na jejich obnově. Úloha zinku v těle může být porovnána s úlohou bílkovin, bez kterých není úplný vývoj tkání nemožný.

Pro nervový systém a mozek je zinek jednoduše nepostradatelný. Zinek pomáhá syntetizovat bílkoviny a také reguluje hladinu glukózy v krvi. Díky zinku získává pokožka zdravý vzhled kvůli správné tvorbě kolagenových vláken, bez níž není plasticita svalů možná.

Zinek nejen pomáhá nervovému systému dobře fungovat, posiluje ho, ale také ovlivňuje reprodukční systém a pomáhá normálnímu fungování vaječníků. Řídí proces výroby více než 20 enzymů nezbytných pro tělo, díky nimž reprodukční systém funguje dokonale.

Zinek se aktivně podílí na hojení ran, poškrábání, zotavení a zranění. Zinek pomáhá snížit bolesti člověka.

Normy zinku v těle

Ženy potřebují zejména zinek, protože ve věku jejich reprodukční systém produkuje méně a méně pohlavních hormonů a to přímo ovlivňuje práci jiných tělesných systémů. Pokud žena postrádá zinek, znamená to, že její nabídka neobsahuje produkty bohaté na tento minerál. Zdroje zinku jsou rozmanité: mohou to být produkty a minerály z drogerií.

Pokud je zinek odebrán z obilovin, je velmi důležité, na jaké půdě tyto obiloviny rostou. Pokud je vyčerpaný, zinek bude mít špatnou kvalitu. Poté bude nutné doplnit zásoby zinku v těle za pomoci lékárenských komplexů.

Zinek se stává méně ve výrobcích, což znamená, že jde také méně do těla, protože výrobky s jeho obsahem jsou zpracovány metodou čištění a tepelně. Suroviny jsou bohaté na tento minerál mnohem více než zpracované.

Kolik zinku získáme?

Obsah zinku v rostlině a její koncentrace závisí na tom, kolik rostlin v rostlině. Tato sloučenina, která rovněž neumožňuje vstřebávání vápníku, železa nebo hořčíku. A když člověk konzumuje obilniny s fytátem, užitečné minerály nejsou tělem tráveny.

Zinek lze získat nejen z obilovin, ale také ze semen, mořských plodů a také živočišných potravin. Jako zdroj zinku jsou nepostradatelné dýňová semena. Pokud je máte sklenici 1 den za den, denní sazba zinku bude snížena. Pokud jde o maso, odrůdy s nízkým obsahem tuku, lékaři doporučí zinek v těle, aby jedl ráno a večer v kusu masa o velikosti půl palmy. Toto je denní norma zinku.

Zinek pro vegetariány

Vegetariáni jsou obtížnější než masové jedlíci, protože často mají nedostatek zinku. Tato nevýhoda je zhoršena, pokud často v menu obsahují výrobky ze sóji, které mnoho vegetariánů dělá. Faktem je, že v sójových produktech je mnoho fytátu, což ztěžuje asimilaci zinku. Abyste snížili množství této chemické sloučeniny v sóji, musíte ji použít jako fermentační produkt.

Žádné vaření, kalení, smažení sójových produktů, množství fytátu v nich se nezmenšuje, a proto se prospěšné mikroelementy sóji téměř nebudou asimilovat.

V důsledku toho osoba, která nejí maso, by měla mít zvláštní doplňky na doplnění zásob zinku v těle.

Pokud překročíte dávku zinku

To může způsobit negativní reakce těla, zabránit intestinální absorpci mědi z produktů. Měď zinek - minerály, které je třeba vzít odděleně od sebe. Pokud si vezmete zinek v dopoledních hodinách, pak měď večer. V opačném případě se vzájemně potlačují vzájemné nárazy na těle. V ideálním případě užívejte 1,5 až 3 mg mědi denně a zinek - 15 mg.

Kolik tělo bude vnímat zinek závisí na dalších stopových prvcích v těle. Například nedostatek vitaminu B6 a tryptofanu může vést k tomu, že zinek téměř není absorbován stěnami střeva. Také, když chrom je nedostatečný, zinek bude vnímán tělem mnohem pomaleji než při jeho normální rychlosti. Chrom také pomáhá udržovat hladinu glukózy.

Pokud žena bude užívat dvakrát denně 100 mikrogramů chrómu, nebude mít problémy s absorpcí zinku a normální hladinou glukózy. A naopak - nadměrné dávky chrómu vyvolávají nesnášenlivost glukózy a dokonce saturují tělo toxiny.

Pro lidi, kteří trpí obezitou, chrómovými a zinkovými doplňky, je velmi dobré kontrolovat hmotnost a zabraňovat hromadění tuků.

Samozřejmě by nemělo zapomínat na jiné minerály a na zdravou výživu s bílkovinami, tuky a sacharidy v kompozici.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.