^

Okurky pro gastritidu: čerstvé, nakládané, nakládané

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Slovo „okurka“ vám okamžitě připomene svěží vůni krájení letního salátu. Zvyšuje chuť k jídlu a ústa se plní slinami. Zelenina je kombinována s rajčaty, cibulí, olivami, paprikou, tvarohem, rostlinným olejem, zakysanou smetanou, majonézou a dalšími produkty. Je vhodný pro moření, solení a další způsoby zpracování, díky nimž získává novou chuť a schopnost dlouhodobého skladování. Jen málo lidí se dokáže dobrovolně vzdát známé a chutné zeleniny. Pokud však na naléhání lékařů, kteří silně nesouhlasí s okurkami na gastritidu, stejně jako v některých dalších případech.

Mohou okurky na gastritidu?

Léčba zánětu žaludku zahrnuje dodržování stravy. Zahrnutí okurek do stravy pro gastritidu závisí na fázi vývoje patologického procesu. Ačkoli některé zdroje zakazují produkt pro gastritidu, bez ohledu na formu a období vývoje procesu.

Existují také jemnosti konzumace zeleniny u pacientů s gastroenterologickými problémy. Mohou tedy okurky na gastritidu?

 • Navzdory své příjemné chuti a výživovým výhodám se oblíbená zelená zelenina nedoporučuje pro gastritidu. Pro jeho zpracování v žaludku je nutná další produkce trávicí šťávy. Za normálních okolností se žalud vyrovná s tímto úkolem, ale v zaníceném stavu, bohužel, ne.

U hyperkyselinové gastritidy se rizika zvyšují. Dodatečné uvolňování kyseliny chlorovodíkové je obzvláště škodlivé, protože jeho nadměrné množství vyvolává tvorbu žaludečních vředů.

V remisi někteří lékaři povolují čerstvé okurky v malém množství a po předběžném loupání husté zelené slupky. Je žádoucí, aby se zelenina pěstovala bez použití umělých hnojiv a pesticidů.

Kromě toho nemůžete zneužívat nakládanou a nakládanou zeleninu. Obsahují sůl, která negativně ovlivňuje stěny žaludku a zahušťuje krev, a někdy může vést k tvorbě ledvinových kamenů.

Okurky pro gastritidu s vysokou kyselostí

Se zvýšenou kyselostí se doporučuje dieta, ve které nejsou žádné chemické a mechanické dráždivé látky. Zásady výživy jsou následující:

 • pravidelnost a zlomkovost;
 • sekání a důkladné žvýkání;
 • vyloučení kořeněných, slaných, uzených jídel a dráždivých nápojů.

Použití okurek u gastritidy s vysokou kyselostí není jasně regulováno. Konkrétně se říká pouze o produktech z kyselých okurek: je vyloučeno, stejně jako jiné marinády a nakládané okurky. Čerstvé okurky jsou neutrálnější. S exacerbací nejsou vhodné, ale během remise v mírném dávkování podle některých odborníků na výživu neublíží, protože mohou snížit kyselost. Kvůli této vlastnosti jsou okurky nepřijatelné při nízké kyselosti - ani v akutní ani v remisi. [1]

Po dohodě s lékařem o zařazení okurek do stravy pro gastritidu byste měli rozhodnout o jejím množství, aby nevyvolávaly škodlivé následky. U okurek denní sazba nepřesahuje 300 g. Zelenina se konzumuje s hlavním jídlem nebo po něm. Doporučení odborníků jsou následující:

 • vybírejte zahradní produkty, ne skleníkové;
 • oloupejte zelenou kůru a nakrájejte ovoce na kousky;
 • přidat do salátů s jinými rostlinnými přísadami;
 • nezneužívejte částku;
 • nejezte slaně solenou nebo nakládanou zeleninu.

Okurky na erozivní gastritidu

Jak čerstvé, tak zejména konzervované okurky pro gastritidu jsou přísně zakázány. V tomto stanovisku souhlasí většina gastroenterologů. A během období remise, a ještě více v akutní fázi, poškozují nemocný žaludek. [2]

Porovnáme-li okurky s rajčaty, které se tradičně objevují na stole společně, pak je zelená zelenina chudší na vitamíny a další užitečné složky a má dráždivější účinek na žaludek. To je způsobeno skutečností, že „zelené“ vlákno je tužší než „červené“.

Pro zdravé lidi je to dobrý produkt: pomáhá při zácpě a anémii, odstraňuje ledvinové kameny a toxiny a příznivě působí na ústní dutinu. Ale okurky s erozivní gastritidou mohou situaci zhoršit. Vlákno v buničině působí následovně:

 • zvyšuje tvorbu plynu;
 • provokuje křeče;
 • dráždí střevní stěnu;
 • při nadměrném uvolňování žaludeční šťávy.

Pokud je varování ignorováno, může se z gastritidy vyvinout vřed. Dokonce i v případech, kdy se stav zlepšil a okurky mohou být povoleny pacientovi, jsou nutné záruky, že jsou pěstovány a skladovány bez chemikálií.

 • Nejlepší volbou je svěží, svěží ze zahrady nebo od spolehlivého prodejce. To je možné v létě - období dozrávání zeleniny na postelích.

Před použitím se důkladně umyjí pod tekoucí vodou, oloupou a jemně nasekají. Nebo strouhaný a konzumovaný s přílohou - kaše nebo masové jídlo. Pokud je žaludek vnímá pozitivně, můžete si je občas dovolit vychutnat.

Okurky s exacerbací gastritidy

Hrubé vlákno, které je bohaté na okurky, s gastritidou způsobuje bolest a aktivní tvorbu plynů. Výrobky, které působí tímto způsobem, představují pro pacienty nebezpečí. Většina vlákniny se nachází v hustě zelené kůži, takže neloupané okurky mohou způsobit komplikace a vředy.

Okurky jsou obzvláště nebezpečné při exacerbaci gastritidy. A dokonce i v remisi ne všichni lékaři dovolují pacientům hodovat na své oblíbené zelenině. Pokud je to povoleno, pak varoval, že by měly být vyčištěny, nasekány a porce omezeny. Pro potraviny používejte ekologicky šetrné výrobky.

 • Nejezte zeleninu pěstovanou ve skleníku. Obsahují velké množství dusičnanů a zbytků minerálních hnojiv používaných ve skleníkových technologiích. Nejlepší volbou jsou sezónní okurky z domácích zahrad.

Pokud mluvíme o zimní stravě, pak mezi zeleninou převažuje kyselá zelenina - nakládaná, nakládaná, konzervovaná. Nelze je jíst ani vařené, například v nálevu. Čerstvé okurky lze vařit nebo dusit, pokud je někdo má rád.

S přísnými dietními pokyny a zdravými stravovacími návyky je gastritida léčitelná. A zdravý člověk může jíst to, co je pro nemocný žaludek skutečným nebezpečím. Nebylo by lepší počkat s okurkami na každého, kdo má obavy z gatsritu?

Okurky pro atrofickou gastritidu

Okurky jsou vždy vhodné v jídelníčku zdravého člověka: denně v létě a nejméně jednou týdně v zimě. U gastritidy se obraz mění. Atrofická gastritida reaguje velmi prudce na nevhodné jídlo a okurky s gastritidou spadají do této kategorie. Faktem je, že okurková vláknina není složkou stravy a může dráždit vnitřní sliznici žaludku.

 • Okurky pro atrofickou gastritidu jsou nežádoucí zelenina.

Maximum, které si pacient s gastritidou ve fázi remise může dovolit, je 100 gramová část oloupané a nasekané kaše, nebo lépe kaše z čerstvé okurky. Konzervované a solené přípravky jsou zakázány v jakékoli fázi onemocnění.

 • Vařená zelenina je povolena: brambory, mrkev, cuketa, květák.

Chronická atrofická gastritida je nejnebezpečnější z typů onemocnění. S touto diagnózou dochází k degeneraci epiteliálních buněk, které produkují žaludeční šťávu. Trávicí systém ztrácí schopnost vykonávat své funkce. Dieta v tomto stavu je nezbytná. Je vyloučeno obtížně stravitelné a dráždivé jídlo, které může způsobit kvašení, veškeré konzervování, včetně zeleniny.

Obecně je dieta zaměřena na to, aby poskytla tělu všechny potřebné složky, snížila bolest a zabránila špatné náladě.

Čerstvé okurky na gastritidu

Zelenina a ovoce pro pacienta s gastritidou mohou být velmi nebezpečné, proto musí být jejich výběr a použití zacházeno odpovědně. Koneckonců, strava je klíčovým prvkem léčby. Zdá se, že minimální obsah kalorií, neutrální chuť a nasycení vodou nevyvolávají pochybnosti o jejich stravovacích vlastnostech. Obzvláště dobré jsou produkty pěstované na vlastní půdě nebo využívající ekologické technologie.

 • To však není tak úplně pravda. Okurky jsou užitečné pro zdravého člověka, ale ne vždy užitečné v nabídce, pokud je narušena práce trávicích orgánů.

Navzdory množství užitečných věcí jsou čerstvé okurky kontraindikovány pro gastritidu. Šťavnatá zelená zelenina je bohatá na vlákninu, která aktivuje peristaltiku, a čerstvý džus zrychluje trávení a činnost střev.

 • I když ne všichni gastroenterologové jsou tak kategoričtí. Někteří věří, že zelená zelenina má léčivé vlastnosti pro poškozenou sliznici žaludku. Proto jsou připraveni dát okurkám šanci. A protože nebyly provedeny žádné speciální studie, opatrnost v této věci není zbytečná.

Pokud shrnete informace, pak se o solené zelenině ví více. Takové okurky pro gastritidu jsou v jakékoli fázi rozhodně zakázány pro jakoukoli formu.

Pokud byl žaludek vyléčen, mohou být do nabídky zahrnuty okurky - loupané, drcené, v dávkovém množství: až 200 - 300 g denně. Okurky se konzumují nesolené, a pokud jsou v salátu, pak by zelená zelenina neměla převládat nad ostatními složkami.

Nakládané okurky na gastritidu

Okurky, které se zpracovávají pro dlouhodobé skladování, radikálně mění chuť a poněkud mění jejich vlastnosti. Lehce solené, konzervované, nakládané okurky na gastritidu zůstávají mimo stravu, protože obsahují hodně soli. Tato složka silně dráždí zanícené stěny, které naopak léčí jemným jídlem při příjemné teplotě.

Kromě toho je pro trávení okurek s gastritidou jakéhokoli typu zapotřebí zvýšené množství trávicí šťávy, která působí nejen na jídlo, ale také na sliznici. Jeho agresivita může vést ke vzniku ulcerózních lézí. Okurky se proto nedoporučují - ani v akutní fázi, ani během remise.

 • Důležitým principem výživy pro pacienta s gastritidou je rovnováha mezi tuky, bílkovinami a sacharidy. Nerovnováha vyvolává změny kyselosti, což zhoršuje průběh onemocnění. Musíte jíst často, v malých porcích, bez dlouhých intervalů.

Pokud gastritida probíhá podle typu vysoké kyselosti, jsou z nabídky vyloučeny produkty, které dráždí žaludek a způsobují další produkci kyseliny chlorovodíkové. Důležitým příznakem tohoto typu gastritidy je bolest mezi jídly.

S nízkou kyselostí tvoří základ stravy jídla, která mohou zlepšit trávení. Konzumace správného jídla snižuje bolestivé příznaky a zvyšuje účinnost farmakoterapie.

Nakládané okurky na gastritidu

Podle dietních podmínek byste se měli zdržet nakládaných okurek s gastritidou jakékoli formy, a to i během období remise. Také z jiných zeleninových marinád.

 • Nakládané produkty jsou bohaté na sůl a ocet a tyto produkty po jídle vyvolávají bolest v nadbřišku a pálení žáhy.

Zdá se, že vodnatá struktura zeleniny, kterou mnozí milovali, nemůže ublížit, protože se téměř úplně skládá z vody, chemicky neutrální složky, která je důležitá pro každý živý organismus. A strava pro gastritidu se skládá pouze ze zdravého jídla měkké konzistence a chuti. Účelem této stravy je zabránit přetížení žaludku.

Totéž platí pro velikost porce - přejídání je nepřijatelné; měli byste jíst zlomek, chránit žaludek před mechanickým a fyziologickým stresem. Bohužel, okurky s gastritidou působí na trávicí orgány dráždivě. Navíc, pokud není známo, kde rostly a kým byly připraveny.

 • Nakládaná zelenina povzbudí vaši chuť k jídlu a pocítíte žízeň. To se negativně odráží v procesu obnovy pacienta.

Dokonce i domácí produkty, pěstované a umístěné do sklenic s vlastními rukama, se nejlépe uchovávají až do doby, kdy je zánět vyléčen a žaludek není v rozporu s malou částí křupavého občerstvení.

Výhody okurek pro gastritidu

Čerstvé okurky obsahují 95% a více vody. Jedná se o zdravou vodu obohacenou o biologicky aktivní látky. Rozpouští a odstraňuje toxiny mimo tělo, čistí a léčí. Zbytek tvoří sušina: vláknina, bílkoviny a sacharidy, některé vitamíny, více enzymů, zásady a také minerály, organické kyseliny, éterické oleje. [3]

Výhody okurek jsou různé:

 • zlepšit trávení;
 • očistit od toxinů a toxinů;
 • zmírnit zánět dásní;
 • odstranit ledviny a žlučové kameny;
 • optimalizovat funkce pankreatu;
 • zbavit se přebytečné soli;
 • mají příznivý účinek na střevní mikroflóru.

Navzdory množství užitečných vlastností se okurky nedoporučují pro gastritidu. Vyžadují hodně žaludeční šťávy a nemocný orgán to nedokáže zajistit. Navíc se zvýšenou kyselostí může přebytek kyseliny chlorovodíkové vést k rozvoji ulcerativního procesu. (Ačkoli některé zdroje tvrdí, že okurky mohou neutralizovat kyselost.)

 • Alternativní medicína využívá antipyretické a diuretické vlastnosti a kosmetologie využívá vlastnosti stárnutí okurkové šťávy proti stárnutí.

Šťáva z čerstvého ovoce posiluje nervový systém, zlepšuje paměť, odstraňuje toxiny a předchází vzniku strumy. Okurky jsou choleretikum a projímadlo, udržují vlasy a zuby v dobrém stavu. [4]

Zvláštní pozornost je třeba věnovat kyselé zelenině. Znalci alkoholu dávají přednost občerstvení na kyselých okurkách a v případě předávkování alkoholem neutralizují nepříjemné následky silným okurkovým nálevem.

Kontraindikace

Nedoporučuje se jíst okurky pro gastritidu a vředy v akutní fázi, pro akutní a chronické záněty žaludku, enterokolitidu. Odborníci na výživu nedoporučují míchat okurky s rajčaty, aby se neztratila jejich nutriční hodnota. Kromě toho míchání podporuje tvorbu chemických solí, které jsou škodlivé pro ledviny.

Kontraindikace použití soleného ovoce:

 • exacerbace gastritidy;
 • tělesná obezita;
 • hepatitida;
 • jádra;
 • cholecystitida;
 • dyskineze žlučových cest.

Komplikace

Pokud je strava nesprávně zvolena nebo je produkt zneužit, nejsou vyloučeny možné komplikace. Okurky sklizené na zimu, stejně jako čerstvá zelenina, mohou způsobit bolest, plynatost a exacerbaci zánětlivého procesu. Obzvláště nebezpečná je hustá slupka, nasycená hrubým vláknem.

Aby se zabránilo negativním účinkům čerstvých okurek na gastritidu, některé zdroje doporučují jejich vaření nebo dušení. V této podobě je podle nich zelenina zcela neškodná a chutná. Zda je poslední tvrzení pravdivé, je, jak se říká, otázkou vkusu.

Téma okurek pro gastritidu je velmi relevantní vzhledem k tomu, že mnoho lidí je náchylných k této nemoci. Je nemožné jednoznačně odpovědět ano nebo ne. Odpověď závisí na formě onemocnění, individuálních charakteristikách a zkušenostech lékaře, protože odborníci nemají v této věci jednomyslný názor. Pokud je zelenina vnímána tělem, měl by být její účinek co nejvíce zmírněn: oloupejte ji, jemně nakrájejte, nezneužívejte množství.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.