^

Rajčata Gastritis: čerstvá, dušená, pečená

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Všichni čekáme na začátek letní sezóny, abychom získali dostatek této zeleniny ze zahrady a připravili se na zimu. Ale s diagnózou gastritidy musíte být opatrní při jejich výběru, abyste vyloučili exacerbaci nemoci. Takže mohou rajčata na gastritidu?

Rajčata jsou důležitým zdrojem výživy pro celou populaci světa. Jeho světová produkce se odhaduje na přibližně 159 milionů tun a průměrná roční spotřeba čerstvých rajčat je 18 kg na Evropana a 8 kg na obyvatele ve Spojených státech. [1] V posledních několika letech se spotřeba rajčat zvýšila ještě více, protože rajčata se prodávají jak čerstvá, tak ve zpracovaných produktech, jako jsou polévky, džusy, šťouchané brambory a omáčky. [2]

Rajčata s gastritidou s vysokou kyselostí

Gastritida je obecný název pro zánětlivé a zánětlivé dystrofické stavy žaludeční sliznice. Chronická gastritida má dvě formy: neatrofickou a atrofickou. Jedná se o formy gastritidy, které představují různá stádia stejného celoživotního onemocnění. [3],  [4]To zahrnuje takové pojmy jako porušení jeho sekreční funkce, regenerace epiteliálních buněk, jejich atrofie, substituce s časově mukózních žlázek na fibrózní tkáně.

Gastritida s vysokou kyselostí se vyskytuje v důsledku nadměrné syntézy kyseliny chlorovodíkové. Všechna kořenitá, kyselá, mastná, hrubá jídla dráždí stěny orgánu a vyvolávají další sekreci žaludeční šťávy.

Na základě chemického složení rajčete, ve kterém je mnoho organických kyselin (jablečná, šťavelová, citrónová, vinná, jantarová), listová a askorbová, těkavé alkoholy a vláknina,  [5]můžeme určitě říci, že se jedná o produkt, který se stane dráždivý pro nemocný orgán..

Rajčata s erozivní gastritidou

Tato forma gastritidy znamená přítomnost malých defektů - eroze na žaludeční sliznici. Jeho chronický průběh je doprovázen obdobími exacerbací a remise. [6]V prvním případě je nutný speciální dietní výživový systém, který zcela eliminuje mechanické, chemické nebo tepelné účinky potravin. Rajčata v nabídce jsou nevhodné.

S dlouhým klidem bez bolesti, těžkostí v žaludku nebo jinými příznaky charakteristickými pro tuto nemoc si můžete občas dovolit malé zralé cukrové ovoce o hmotnosti nejvýše 100 g.

Rajčata s atrofickou gastritidou

Ztráta sliznic s atrofickou gastritidou je nahrazena růstem nových nezralých glandulárních a epitelových prvků; to znamená, žlázy střevního typu ("střevní metaplasie (IM)"), připomínající žlázy a epitel v tlustém střevě a / nebo tenkém střevě, a / nebo pylorickým typem ("pseudo-pilové metaplasie"), z nichž G - buňky (gastrinové buňky) zmizí. V rámci evoluce jsou vysoce diferencované žlázy, epitel a buňky zničeny atrofií (atrofická gastritida) a ztracené žlázy jsou nahrazeny žlázami a epitelem s nezralými střevními vlastnostmi. [7],  [8],  [9], [10]

Atrofická gastritida je obtížně léčitelná, sliznice orgánu je zředěná, žlázy špatně produkují sekrece, užitečné látky jsou špatně absorbovány, a proto je často přítomen nedostatek vitamínů. 

Po jídle se objeví bolest v epigastriu, závažnost, nevolnost.

Tato diagnóza vyžaduje zvláštní přístup k výživě a jídlo by mělo obsahovat hodně bílkovin a vlákniny, vitamínů a minerálů. Zelenina může být konzumována syrová i vařená (dušená, vařená nebo pečená). Rajčata jsou na seznamu doporučených produktů.

Rajčata pro gastritidu a pankreatitidu

Gastritida, vážená pankreatitidou, klade další nutriční požadavky. Vše, co způsobuje sekreci, je škodlivé pro pankreas. Navíc produkuje pankreatickou šťávu, jejíž enzymy jsou nezbytné pro zpracování potravin a jejich asimilaci v dvanáctníku, ale tam se nedostanou kvůli narušení jeho odtoku. Místo toho jsou recyklovány jejich vlastní tkaniny. Stabilní remise umožňuje zralé sladké rajče v nabídce, ale ne často.

Podrobné menu pro každý den

Při přemýšlení nad jídlem a jídlem byste se měli poradit s lékařskou dietou (existuje 15 léčebných stolů). Pro gastritidu se používá dieta č. 2 (ke snížené sekreci žaludeční šťávy jsou připojeny i další: č. 1, 4, 5).

Je třeba si uvědomit, že jídlo by mělo být časté a zlomkové. Pro nemocné tělo je obtížné vypořádat se s velkým množstvím jídla, dokonce i dietní. Měl by být teplý, nesmí obsahovat hrubé vlákno.

V akutních obdobích převládají při snídani cereálie (rýže, krupice); druhá snídaně - kastrol tvarohu; oběd - kotleta a kaše na přílohu, sušené ovocné želé; odpolední svačina - omeleta; večeře - rybí sufle, šípkový vývar; před spaním - šálek nízkotučného mléka.

Fáze remise rozšiřuje gastronomické možnosti. S nízkou kyselostí musíte zahrnout produkty, které stimulují produkci žaludeční šťávy.

Nabídka pro každý den může vypadat asi takto:

 • ráno - ovesné vločky na vodě s přídavkem másla, čaje s toastem a tvrdým sýrem;
 • druhá snídaně - pečené jablko;
 • oběd - vývar, polévky z telecího masa, salát z okurek a rajče, kompot ze sušeného ovoce;
 • odpolední svačina - syrniki;
 • večeře - ryba, sklenice rajčatové šťávy;
 • v noci - kefír.

Při vaření byste neměli používat luštěniny, plnotučné mléko, zelí, hrozny, česnek.

Hyperkyselinová gastritida vyžaduje vyváženější přístup k vaší stravě:

 • snídaně - mléčná polévka z obilovin nebo těstovin, čaj, sušený bílý chléb;
 • druhá snídaně - líné knedlíky;
 • oběd - vařené kuře, rýže, rajčata, želé;
 • odpolední čaj - sušenky "Maria", jogurt;
 • večeře - rybí masové kuličky, zeleninový guláš, čaj;
 • před spaním - sklenici mléka.

Každý den v týdnu by měl být diverzifikován s jinými produkty, při dodržení dietních zásad.

Recepty potravin

Bylo zjištěno, že biologická dostupnost lykopenu se po tepelně ošetřených rajčatech zvyšuje ve srovnání s čerstvými rajčaty. [11],  [12]Gahler et al. [13]Zkoumal, jak tepelné ošetření ovlivňuje vitamin C a polyfenoly, jakož i hydrofilní antioxidační schopnost. Množství p-karotenu se snížilo nebo bylo stabilní, zatímco obsah a-tokoferolu se při krátkodobém zahřívání významně zvýšil. [14]Patras a kol. Zkoumali vliv tepelného zpracování na obsah antokyanů. Kombinace jednotlivých operací, včetně zahřívání, jako je blanšírování, pasterizace a doba trvání, ovlivnila obsah antokyanů v ovoci a zelenině.

 • Čerstvá rajčata na gastritidu

Poté, co jsme se seznámili s rysy určitých typů gastritidy, shrnujeme: se zánětem sliznice v zhoršeném stavu nelze čerstvá rajčata jíst. Chronický průběh nemoci s vysokou kyselostí v remisi umožňuje omezenou spotřebu masitých zralých plodů, ale je lepší z nich oloupat nebo vyrobit šťávu.

Snížená kyselost není překážkou pro jejich zařazení do nabídky.

 • Dušená rajčata pro gastritidu

Tepelné zpracování a / nebo homogenizace může narušit buněčnou matrici rajčat, což určuje biologickou dostupnost různých živin. [15]

Dušená rajčata jsou méně agresivní pro žaludek, v nich zbývá spousta živin, proto je můžete kombinovat s cuketou, dýní, mrkví a můžete si vařit chutný a zdravý zeleninový guláš. Toto jídlo jde dobře s dietním masem. Nasytí a nezpůsobí nežádoucí reakci gastrointestinálního traktu.

Recepty potravin

Dokonce i terapeutické vaření může být chutné a rozmanité, protože existuje mnoho receptů na jídla, která stojí za to použít:

 • polévka - kousky kuřecího masa se vloží do pánve, zalijeme vodou, přiveďte k varu, tekutinu vypusťte a znovu naplňte vodou. Vařte na mírném ohni. Tam dali nakrájené brambory, mrkev, cibuli, květák, rajče, nakrájenou zeleninu na konci vaření. Sůl mírně;
 • omeleta - porazte 2 vejce, přidejte mléko. Na vyhřívané pánvi v rostlinném oleji nechte cibuli, plátky rajčat a cuketu. Tam se nalije lehce nasolená směs vajec, zakrytá víkem. Oheň by měl být mírný, aby se nevytvořila kůra;
 • rýže kastrol - fazole se vaří, ale až do vaření. Do chlazené ovesné kaše přidejte vejce, předem smíchané s cukrem, teplým mlékem, pečené a šťouchané dýně. V troubě se připravte;
 • masové řízečky - připravte mleté maso ze dvou druhů masa (kuřecího a telecího masa), nakrájejte cibuli přes mlýnek na maso, přidejte bílou sušenku namočenou v mléce, bušte do vajíčka, vytvořte kotlety a nechte ležet půl hodiny. Dušené;
 • rybí filé se přenesou na kroužky cibule, rajčete, lilku, zabalené do fólie a zapečené.

Výhody rajčat

Jíst rajčata snižuje riziko zánětlivých procesů, rakoviny a chronických nekomunikovatelných nemocí, včetně kardiovaskulárních chorob, jako je srdeční choroba, hypertenze, cukrovka a obezita.

Proč by tato zelenina měla být stále v našem menu, pokud není dobrý důvod je z ní úplně smazat? Biochemické složení zeleniny ukazuje na její velkou hodnotu pro lidské tělo. Obsahuje enzymy, proteiny, organické a aminokyseliny, mono-, polysacharidy, karotenoidy. [16]Výhody rajčat jsou také v množství vitamínů: beta-karoten,  [17]PP, C  [18],  [19]E,  [20]H, K, skupina B, foláty. [21]Obsahem kyseliny askorbové jsou srovnávány s citrony. 

Rajčata obsahují 8 až 40 mikronů g na gram lykopenu za mokra, což je asi 80% celkové stravy tohoto karotenoidu. [22]Lykopen je hlavní fytochemickou látkou v rajčatovém ovoci díky své silné antioxidační roli, která je spojena s jeho schopností působit jako absorbéry volných radikálů z reaktivních druhů kyslíku (ROS) vzniklých při částečné redukci kyslíku. [23]

Četné makro- (vápník, hořčík, sodík, draslík, chlor) a stopové prvky (železo, zinek, jód, měď, mangan atd.), Nízký obsah kalorií (20 kcal) umožňují zelenině zlepšit metabolismus, zabránit rozvoji kardiovaskulárních chorob. [24],  [25]Pektin Tomato omezují tvorbu „špatného“ cholesterolu. [26],  [27]Rajčatová šťáva inhibuje růst bakterií, růst hub.

V rajčatech zahrnují fenolové sloučeniny flavonoidy, fenolové kyseliny (kyseliny hydroxybenzoové a hydroxycinnamové) a taniny. Polyfenoly jsou účinné vychytávače volných radikálů zprostředkované para-hydroxylovou skupinou. Fenoly mohou modulovat buněčné signalizační procesy během zánětu nebo mohou samy sloužit jako signalizační činidla. [28], [29

Polyfenolické sloučeniny jsou spojovány s terapeutickými činidly při zánětlivých onemocněních, včetně kardiovaskulárních chorob, obezity a diabetu typu II, neurodegenerativních onemocnění, rakoviny a stárnutí.

Tyto účinky jsou způsobeny fenolickou schopností interagovat se širokým rozsahem molekulárních cílů, které jsou ústřední pro signalizační mechanismus buněk. Klíčové molekulární mechanismy zahrnují:

 • inhibice prozánětlivých enzymů, jako je cyklooxygenáza (COX-2), lipoxygenáza (LOX) a indukovatelná syntáza oxidu dusnatého (iNOS); 
 • inhibice fosfoinositid 3-kinázy (PI 3 kinázy), tyrosin kináz a jaderného faktoru-kappa B (NF-KB); 
 • aktivace gama receptoru aktivovaného peroxizomovými proliferátory (PPAR y); 
 • aktivace mitogenem aktivované proteinové kinázy (MAPK), proteinové kinázy C (PKC) a modulace několika genů pro přežití buněk / buněčný cyklus. [30], [31]

Mezi hlavní odrůdy rajčat patří flavonoly (jako je kvercetin a kempferol), flavanoly (jako jsou katechiny), flavanony (jako je naringerin), antokyanidiny a stilbenes (jako je resveratrol). Obvykle se nacházejí v kůře a pouze v malém množství v jiných částech plodu. [32], [33]

Fenolické kyseliny jsou zodpovědné za svíravou chuť zeleniny. Patří sem kyseliny hydroxybenzoové a kyseliny hydroxycinnamové. Hydroxybenzoové kyseliny jsou galové, p-hydroxybenzoové, proto-katecholické, injekční a vanilkové kyseliny, zatímco kyselina ferulová, kofeová, p-kumarová a synapová jsou hydroxycinnamové kyseliny.

Kontraindikace

Rajčata, spolu s výhodami pro tělo, mají mnoho kontraindikací. Stejně jako každá jasná zelenina a ovoce mohou způsobovat alergie. [34]Tyto plody jsou také nežádoucí v případě cholelitiázy, protože vzhledem k jejich silnému choleretickému účinku existuje riziko pohybu kamene a zablokování žlučovodu.

Kyselina oxalová v nich obsažená nepříznivě ovlivňuje metabolismus ve vodě, ledviny, klouby tím trpí. [35]Jsou kontraindikovány v peptickém vředu.

Všechna tato varování se týkají čerstvého ovoce, ale konzervovaná rajčata jsou zcela nežádoucí.

Možné komplikace

Mírné konzumace zeleniny s ohledem na výše uvedená doporučení nezpůsobí žádné komplikace. Jinak se může vyskytnout exacerbace gastritidy, pankreatitida, bolest kloubů, renální kolika v přítomnosti kamenů v těle, u alergiků - vyrážky, jejich otoky a zarudnutí.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.