^

Zdraví

A
A
A

Absces břišní dutiny

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Břišní absces je zánět dutiny břišní s hnisavých dále jejich taveniny a tvoří dutinu hnisavý různé velikosti s přítomností pyogenní kapsle. Může se tvořit v jakékoliv části břišní dutiny vytvořením řady klinických syndromů: septický, intoxikující, febrilní.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Epidemiologie

Počet chirurgických zákroků prováděných na břišních orgánech neustále roste. To znamená, že použití velkého množství nejrůznějších antibiotik a silné oslabení imunitního systému těla v důsledku rychlého urbanizace vede k častému rozvoji pooperačních abscesů břišní dutiny. Podle statistik se pooperační komplikace ve formě tvorby abscesů projevují u 0,8% pacientů po plánovaných kavitárních operacích a 1,5% po mimořádných operacích.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Příčiny abdominální absces

Typicky, břišní abscesy vyvinut po obdržení různá zranění, gastrointestinální přenos infekčních chorob, zánětlivých procesů v orgánech, které jsou v dutině břišní, a také v důsledku perforace přeběhnout žaludeční vřed nebo duodenální vřed.

Hlavní důvody:

 • Důsledek sekundární zánět pobřišnice (perforované dodatek, anastomotická leak po břišních operacích, slinivky břišní chirurgie, traumatické poškození), atd ...
 • Záněty vnitřních ženských pohlavních orgánů purulentní povahy (salpingitida, zánět vaječníků, purulentní parametry, pyosalpinky, tubo-ovariální abscesy).
 • Akutní pankreatitida a cholecystitida, nešpecifická ulcerózní kolitida.

Osteomyelitida páteře, spondylitida tuberkulózní etiologie, zánět perineální tkáně.

Hlavní patogeny jsou aerobní abscesy (Escherichia coli, Próteus, Staphylococcus a Streptococcus a kol.) A anaerobní (Clostridium, Bacteroides fragilis, Fusobacteriales) bakteriální flóry.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Rizikové faktory

Velmi často se abdominální abscesy vyvíjejí kvůli chirurgickým zákrokům na břišních orgánech (nejčastěji po operacích na žlučových cestách pankreatu, střev). Existují případy, kdy se peritoneum nakazí po zákroku, zvláště pokud anastomóza není úspěšná.

V 70% případů se absces vyvine v intraperitoneu nebo v retroperitoneální oblasti, u 30% je lokalizován uvnitř orgánu.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Patogeneze

Břišní absces vyvíjí v důsledku hyperaktivity imunitního systému s aktivní růst a množení streptokokových a stafylokokových flóry, jakož i E. Coli (apendixu abscesy). Patogeny proniknout do břišní dutiny, nebo lymphogenic hematogenní cestou, stejně jako kontaktu přes vejcovodu, když je destruktivní zánět orgánů nebo poranění orgánů, perforace, selhání spoje, které byly uloženy v průběhu chirurgického zákroku.

Hlavní rozdíl mezi abscesem břišní dutiny je skutečnost, že zaměření zánětu je jasně omezeno ze zdravých tkání, které ji obklopují. Pokud se pyogenní skořápka zhroutí, vzniká sepse a hnisavý únik. Vředy mohou být jeden nebo více.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Symptomy abdominální absces

První známky abdominálních abscesů se liší, ale ve většině případů se pozorují pacienti:

 • Ostrá horečka, zimnice, která je doprovázena mírně výraznými tahovými pocity v břišní oblasti, které jsou zesíleny palpací.
 • Častá nutkání močit (protože břišní dutina je blízko močového měchýře.
 • Zácpa.
 • Nevolnost, která může být doprovázena zvracením.

Další objektivní příznaky abdominálního abscesu jsou:

 1. Tachykardie, vysoký krevní tlak.
 2. Napnutí svalů přední stěny břicha.

Pokud je absces subdiafragmatický, jsou zde také hlavní příznaky:

 1. Bolestné pocity v hypochondriu, které mohou během inspirace vzrůst a ozařovat lopatku.
 2. Změnou v chůzi pacienta začne naklonit trup směrem k nepohodlí.
 3. Vysoká tělesná teplota.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40], [41], [42]

Komplikace a důsledky

Pokud diagnostikujete absces břišní dutiny včas a nespustíte správnou léčbu, mohou nastat závažné následky:

 1. Sepse.
 2. Peritonitida.
 3. Přirozený hnis v pleurální dutině nebo peritoneu.

Proto, pokud máte pocit nepohodlí nebo bolestí v břiše, měli byste okamžitě vyhledat pomoc od gastroenterologa nebo terapeuta.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50]

Diagnostika abdominální absces

Hlavní diagnostické metody jsou:

 1. Rentgenové vyšetření hrudníku a orgánů břicha.
 2. Ultrazvukové vyšetření.
 3. CT a MRI jako pomocné diagnostické metody.
 4. Odstranění punkce z zadní vaginální klenby nebo přední stěny konečníku (pokud existuje podezření na vznik abscesu v oblasti Douglas).

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55], [56], [57], [58]

Analýzy

Pokud nemůže být absces diagnostikován kvůli nepřítomnosti jakýchkoli příznaků, mohou být předepsány testy včetně obecného vyšetření krve. Při této nemoci je pacientovi téměř vždy pozorována leukocytóza, někdy neutrofilie (ostrý posun leukocytového vzorce doleva), stejně jako zvýšení ESR.

trusted-source[59], [60], [61], [62], [63], [64], [65], [66], [67], [68], [69], [70], [71]

Instrumentální diagnostika

Pomocí rentgenového snímku hrudníku můžete vidět, že na straně postižené je kopula membrány vysoká. V pleurální zóně můžete vidět reaktivní výpot. Při subdiafragmatickém abscesu je na rentgenových fotografiích vidět plynová bublina a hladina kapaliny pod ním.

Ultrazvukové známky abdominálního abscesu

"Zlatým" standardem pro diagnostiku abscesů břišní dutiny různých lokalit je ultrazvuk. Ultrazvukové známky jsou: jasně vymezená kapalina v kapsli, jejíž obsah je nerovnoměrný a má formu vláknité struktury nebo echogenní suspenze. Existuje takzvaný efekt dozvuku vlivem plynů, kdy vícenásobné odrazy zvuku postupně snižují jeho intenzitu.

Léčba abdominální absces

Léčba spočívá v provádění chirurgického zákroku, jehož účelem je odstranění abscesu a odvodnění katétrem.

Léčba léků neposkytuje příležitost vyléčit abdominální absces, ale pomocí různých antibiotik je možné omezit šíření infekce. To je důvod, proč je lékař předepisuje pacientům před a po operaci. Primárně užívané léky, které mohou potlačit vývoj střevní mikroflóry. V některých případech se také doporučují antibiotika, které jsou účinné proti anaerobním bakteriím, včetně Pseudormonas.

Léky

Metronidazol. Efektivní antimikrobiální a antiprotozoální účinek. Léčivo obsahuje léčivou látku metronidazol. Je schopen redukovat 5-nitro skupinu intracelulárními proteiny v nejjednodušších a anaerobních bakteriích. Po redukci tato nitroskupina interaguje s bakteriální DNA, v důsledku čehož dochází k potlačení syntézy nukleových kyselin příčinných činidel a jejich smrti.

Metronidazol je účinný v boji proti amoebům, trichomonádům, bakteriím, peptokokům, fusobakteriím, eubakteriím, peptostreptokokům a klostridiím.

Metronidazol má vysokou absorpci a účinně proniká do postižených tkání a orgánů. Dávkování je individuální a je stanoveno ošetřujícím lékařem v závislosti na stavu pacienta. Pacienti s intolerancí metronidazolu, anamnéza epilepsie, onemocnění centrálního a periferního nervového systému, leukopenie, abnormální funkce jater, užívání drogy je zakázáno. Také nemůžete předepsat během těhotenství.

V některých případech je využití prostředků může způsobit: zvracení, nechutenství, průjem, glositida, pankreatitida, migréna, závratě, deprese, alergie, dysurie, polyurie, kandidóza, frekvence močení, leukopenie.

Prevence

Preventivní opatření jsou založena na odpovídající a včasné léčbě různých onemocnění orgánů, které jsou v břišní dutině. Je také velmi důležité správně stanovit správnou diagnózu akutní apendicitidy a provést operaci k jejímu odstranění.

trusted-source[72], [73], [74], [75], [76], [77], [78], [79], [80], [81], [82], [83], [84]

Předpověď

Úmrtnost s abdominálním abscesem je od 10 do 40%. Prognóza závisí do značné míry na tom, jak závažná je patologická zátěž, jaký je stav pacienta, kde se nachází vřed.

trusted-source[85], [86], [87]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.