Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Acyclovir na chřipku a nachlazení

Lékařský expert článku

Pulmonologist
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.04.2020

S nástupem chladného a mokrého období se zvyšuje počet návštěv lékaře u respiračních infekcí, které postihují děti i dospělé. Statistiky tvrdí, že většina nachlazení má virovou povahu a nevyžaduje antibiotickou terapii. Vzhledem k charakteristice života virů dospěli vědci k závěru, že samotné tělo je s infekcí schopno se vypořádat, pokud mu to trochu pomůžete. Imunostimulanty a antivirová léčiva jsou právě takovými pomocníky. Takže pomocí jednoho z nejoblíbenějších léků této skupiny „Acyclovir“ nachlazení a chřipku můžete zastavit šíření infekce kvůli expozici samotnému viru a imunitě hostitele.

Jak relevantní je léčba Acyclovirem?

Antivirová léčiva jsou relativně mladý vynález farmakologické vědy. První droga tohoto druhu byla vyrobena v polovině minulého století. Potřeba těchto léků byla dána rozšířeným výskytem nachlazení, jehož příčinou je virová infekce.

Pokud nebyly pochybnosti o tom, jak bojovat s bakteriemi po objevení antibiotik, vyvolala antivirová terapie mnoho otázek. Faktem je, že bakterie jsou extracelulární paraziti a pronikání účinných léků do krve a tkáně tekutin rychle rozhodlo o výsledku jejich další existence uvnitř osoby nebo na kůži. Viry jsou intracelulární paraziti, což znamená, že přístup k nim je omezený.

Boj s intracelulární infekcí není tak snadný. Koneckonců je nutné minimalizovat aktivitu infekce, aniž by to ovlivnilo vlastnosti buňky, její biochemické složení, aniž by způsobilo mutace. V ideálním případě bych se chtěl navždy zbavit viru, ale některé typy virových infekcí jsou natolik stabilní, že mohou pouze omezit svou aktivitu tím, že vytvoří podmínky, které brání reprodukci virionů. Takovou infekcí je například herpes virus.

Výskyt herpesu je extrémně vysoký, ale mnoho lidí prostě nedůvěřuje přítomnosti viru v těle. K tomu přispívá silná imunita. Jakmile se však opar uvolní, herpes se plazí na povrch a vytvoří se na kůži a sliznicích, svěděné ložiska pokryté vyrážkou vezikul. Když se vezikuly otevřou, vytvoří se povrch rány, který je živnou půdou pro bakteriální infekci, a proto ji přitahuje. Vzhledem k tomu, že na naší kůži jsou vždy přítomny bakterie, je riziko komplikací extrémně vysoké. A pokud herpetická vyrážka přináší hlavně nepohodlí, pak bakteriální komplikace přináší mnohem větší nebezpečí.

Ano, ale co má opar co do činění s nachlazením a chřipkou, protože původci akutních respiračních virových infekcí (respirační virové infekce) se obvykle stávají zcela rozdílnými viry. Za příčinu nástupu příznaků chřipky se považuje virus viru ortomyxovirů, který má 3 odrůdy (2 z nich A a B způsobují epidemie, C jsou pouze ojedinělé případy onemocnění).

Jakýkoli sérotyp viru chřipky je přenášen vzdušnými kapičkami. Reakcí těla je produkce protilátek odpovídajících hemaglutininu daného infekčního sérotypu. Se stabilním fungováním imunitního systému se tělo vyrovná s infekcí samo o sobě v krátkém čase. Pokud k tomu nedojde, virus vstoupí do krevního řečiště a začne mít toxický účinek na tělo, zvyšuje cévní permeabilitu, vyvolává přesné krvácení, negativně ovlivňuje fungování různých tělesných systémů, včetně imunitního systému.

Další oslabení obranyschopnosti těla, které inhibuje aktivitu herpetické infekce (a je přítomna u 90% dospělých), vede ke vzniku vnějších příznaků herpesu ak navázání bakteriální infekce. Poměrně často se nachlazení nazývá faktem nemoci, která vznikla pod vlivem nachlazení (je to on, kdo zpočátku oslabuje imunitní systém), ale jeho projevy ve formě herpetických erupcí na rtech, v rozích nosu, uvnitř ní.

Viry, které vyvolávají vývoj respiračních infekcí, nutí imunitní systém, aby se vzdal veškerého úsilí v boji proti nim, je jasné, že prostě nezbývá žádná energie, která by obsahovala latentní herpetickou infekci. Není divu, že v prvních dnech nemoci člověk zažívá vážnou slabost a ztrátu síly. Bylo také běžné, že během akutních respiračních virových infekcí se na kůži a sliznicích obličeje objevují herpetické erupce, které nazývají nachlazení. Genitální herpes také zvyšuje jeho aktivitu, ale málokdo ji spojuje s respiračními infekcemi.

"Acyclovir" je specializovaný lék aktivní proti viru herpes. Proto otázka, zda lze Acyclovir použít pro nachlazení, může mít pouze jednu odpověď - pozitivní. Je to nejen možné, ale také nezbytné, aby se zabránilo šíření viru na velké části těla a přilákala bakteriální infekce.

„Acyclovir“ je antivirový lék, který může způsobit dysfunkci herpetického viru, takže mnoho lidí rozumí jeho účelu nachlazení, ale není jasné, proč lékaři předepisují lék proti chřipce, protože nemoc způsobuje úplně jinou rodinu virů. Po přečtení pokynů k danému léčivu a nezjištění v indikacích pro použití zmínku o takových diagnózách, jako jsou akutní respirační virové infekce nebo chřipka, si mnozí dovolují pochybovat o relevantnosti takového jmenování.

Ano, existuje samostatná skupina antivirových látek, jejichž účinek je zaměřen konkrétně na chřipkový virus: interferony (analogy proteinů produkovaných imunitním systémem k deaktivaci viru) a léky s antivirovými a imunostimulačními účinky (inhibitory enzymů zapojených do procesu kopírování virové DNA v předvečer buněčného dělení, jako výsledek což znemožňuje reprodukční proces). Druhá skupina drog zahrnuje: Amantadin, Remantadin, Arbidol, Amizon, Relentsa, Immustat, Tamiflu a další. A pokud se interferony mohou začít užívat v jakémkoli stádiu nemoci, pak jsou léky druhé skupiny vhodnější pro prevenci nebo zastavení nemoci v časném stádiu (ideálně během inkubační doby).

"Acyclovir" se ve své činnosti blíží lékům druhé skupiny. Ale má své vlastní vlastnosti. Jako profylaktický je schopen zastavit vývoj jak herpes viru, tak i viru chřipky. A v období po inkubaci (pokud začnete užívat lék, když se objeví první příznaky malátnosti), díky imunostimulačnímu účinku zabrání nástupu symptomů herpesu a pomůže rychle se vypořádat s původcem respirační infekce.

Pokud se již příznaky oparu objevily, Acyclovir bude inhibovat reprodukci infekce, tj. Zvýšení počtu a velikosti ložisek herpetické vyrážky a stávající ložiska zmizí v důsledku posílení imunity (tělo deaktivuje zbývající aktivní viriony). [1]

Vzhledem k tomu, že převážná většina dospělých a slušné procento dětí na planetě je již infikovaných herpes virem, můžeme říci, že Acyclovir bude užitečný ve většině případů akutních respiračních virových infekcí.

Klasifikace ATC

J05AB01 Aciclovir

Účinné látky

Ацикловир

Indikace Acyclovir

Léčba nachlazení pomocí „acykloviru“ vyvolává u pacientů mnoho otázek, zejména kvůli záměně pojmů. Koneckonců, nazýváme nachlazení virovou respirační infekci i její komplikaci ve formě aktivace herpes viru. Ale ARVI nezpůsobuje herpetickou infekci. A i když mluvíme o virové (herpetické) angíně, ve skutečnosti jde pouze o aktivaci herpesu ve sliznicovém hltanu a mandlích, vyvolaném oslabením imunitního systému, pravděpodobně pod vlivem jiných virů a nachlazení. V tomto ohledu se role Acycloviru při léčbě respiračních infekcí stává nepochopitelnou.

V pokynech k léku nenalezneme zmínku o obvyklých respiračních infekcích, kombinovaných zkratkou ARVI. V odstavci, kde jsou uvedeny indikace pro použití léku, najdete:

 • léčba infekcí kůže a sliznic vyvolaných herpetickým virem, včetně genitálního oparu, ovčích neštovic a pásového oparu,
 • prevence recidivy herpetických chorob.

A opět podivnost. Pokud lék zachází s opary, co s tím má ovčí neštovice - vysoce nakažlivé onemocnění přenášené vzduchovými kapičkami?

Většina lidí trpí planými neštovicemi v dětství a neví, že nemoc, jako je vyrážka na rtech nebo genitáliích, je způsobena herpetickým virem. Ano, tento virus je velmi rozmanitý a má několik druhů (typů).

Herpes viry typu 1 a 2 způsobují onemocnění zvané herpes simplex. Virus typu 1 se přenáší orálně, takže jeho projevy jsou nejčastěji viditelné ve rtech, méně často v blízkosti nosu, na jeho sliznici nebo na sliznici hltanu. Druhý typ viru má sexuální přenos, a proto se šíří genitální herpes.

Virus herpes typu 3 (zoster) je právě ten typ viru, který je přenášen vzduchovými kapičkami a vyvolává vývoj nemoci, kterou známe jako ovčích neštovic. Stejně jako jakýkoli typ herpetické infekce je tento typ viru rezistentní. Příznaky nemoci zmizí, ale virus zůstává v těle.

Protilátky produkované imunitním systémem prozatím udržují virus neaktivní, ale s věkem související a hormonální změny, časté infekce, chronická onemocnění, stres, přepracování, počasí, infekce HIV oslabují imunitní systém a virus si znovu připomíná, ale už je to poněkud jinak. Jednosměrná vyrážka se objevuje podél smyslových nervů, kde se virus tak dlouho skrývá. Starší nemoc s takovými příznaky se nazývá pásový opar, i když v podstatě je to stále stejný planý neštovic herpetické etiologie.

Herpes virus typu 4 (jeden z nejčastějších) je viník infekční mononukleózy - benigní onemocnění, ke kterému dochází při poškození lymfatických uzlin, jater, sleziny a některých onkologických chorob, například Burkittova lymfomu.

Virus typu 5 (cytomegalovirus) je přenášen různými tělními exkrecemi. Stejně jako předchozí typ podporuje rozvoj infekční mononukleózy, ale může také způsobit hepatitidu (zánět jater) a rozvoj selhání jater.

Vědci se domnívají, že existují alespoň 3 typy virů, ale nebyly dostatečně studovány. To však není tak důležité, protože pokud hovoříme o drogě „Acyclovir“, pak je její účinek nejvýznamnější ve vztahu k prvním třem typům viru, které způsobují opary na rtech, nosu a krku, herpes genitálií, neštovicích kuřat a jejích druzích pásového oparu. To znamená, že má široké použití, i když není stejně účinné u různých typů virů. Těžké patologie herpetické povahy způsobené viry typu 4 a 5 nemohou být léčeny antivirovým léčivem samotným, takže je rozumné použít jej jako součást komplexní terapie ke snížení aktivity infekce.

Je zřejmé, že „acyklovir“ lze předepsat jak pro léčbu genitálního herpesu nebo ovčích neštovic, tak pro nachlazení na rtech, které bylo způsobeno chřipkou nebo SARS. Herpes v tomto případě slouží jako druh komplikace chřipky.

Během nosu se často objevují i herpetické erupce. Mnozí je připisují podráždění v důsledku rýmy. Sůl v nosních sekrecích a mechanické tření může samozřejmě dráždit kůži, ale specificita vyrážky s herpesem naznačuje její virovou povahu. Specifická vyrážka uvnitř nosu se někdy nazývá nachlazení v nose a Acyclovir se často stává drogou volby, když se objeví tento symptom.

Při předepisování antivirového léčiva Acyclovir na nachlazení a chřipku má lékař současně dva cíle: zabránit vzniku virové infekce, která způsobila základní onemocnění (zejména chřipky), a zabránit vzniku komplikací ve formě aktivace spící herpetické infekce.

Droga vykazuje malou aktivitu proti viru chřipky, takže se obvykle předepisuje těm pacientům, kterým byla dříve diagnostikována herpes vyrážka (podle historie nebo slov pacienta). Ale pro lidi se sníženou imunitou může být lék pro vnitřní použití předepsán pro preventivní účely, protože u těchto lidí se sníženou ochrannou bariérou se herpes „drží“ na prvním místě

Formulář vydání

Pokud je herpes virus v těle v neaktivním stavu, nepředstavuje žádné nebezpečí a žádným způsobem neovlivňuje pohodu člověka. To je důvod, proč nemáme takové okolí podezření, a jedeme k lékaři, pouze pokud se spící virus náhle probudí a začne se množit aktivně a ničí kožní buňky a sliznice. Dozvieme se tedy o přítomnosti viru a jeho lokalizaci.

Znalost lokalizace viru, lokální léčba může být předepsána s použitím externích činidel, která zastaví reprodukci viru a podporují lokální imunitu, která usnadní rychlou regeneraci postižených tkání. U chřipky a akutních respiračních virových infekcí nikdy nevíte, kde se může objevit ohnisková infekce, která je pro bakterie tak přitažlivá, takže při absenci vnějších projevů herpesu je logičtější předepisovat systémová léčiva, tj. Léky pro vnitřní použití.

Výrobci Acycloviru poskytli všechny tyto body, proto má lék několik lokálních forem uvolňování: tablety různých dávek (200, 400 a 800 mg), mast (2,5 a 5%), prášek pro přípravu roztoku použitého pro intravenózní kapání v případě vážného stav pacienta. Existují také léky, které obsahují účinnou látku acyklovir. Proto je „Genferon“ (kombinace acykloviru a interferonu) k dispozici ve formě čípků a lze jej použít k prevenci a léčbě herpetických symptomů vaginálně i rektálně.

Masť "Acyclovir" se používá pro nachlazení, které má vnější projevy ve formě bublinkové vyrážky v rtech, nosu, očích a sliznicích genitálií. 3% mast (oční) je určena k léčbě herpetických ložisek na sliznicích očí. %% - mast a krém se používají na kůži a v oblasti genitálií. Jedná se o efektivní lokální léčbu herpesu, který lze použít jak pro primární infekci, tak i pro relapsy infekce.

Tablety Acyclovir pro nachlazení lze předepisovat jak pro profylaktické účely, tak pro léčbu herpetických komplikací v přítomnosti akutních respiračních virových infekcí a chřipky. Před výskytem vyrážky na oparu jsou tablety jediným způsobem, jak tomu zabránit. Po nástupu herpetických příznaků je předepsána kombinovaná terapie, tj. Systémová léčba je kombinována s lokální expozicí. Lokální použití Acycloviru na nachlazení a chřipku zvyšuje lokální imunitu, tj. Ochranné funkce kůže a její schopnost zotavit se a systémové - stimuluje celkovou imunitu, která zvyšuje sílu těla v boji proti jakékoli virové nebo bakteriální infekci, která do těla vstoupila.

Farmakodynamika

S ohledem na účinek léku na lidské tělo u různých nemocí věnují lékárníci a lékaři 2 hlavní body:

 • Jak lék působí na původce nemoci a její příznaky (farmakodynamika). Na tom závisí účinnost léku při léčbě specifických chorob.
 • Jak je absorpce, metabolismus a vylučování účinných látek v těle (farmakokinetika). To ovlivňuje jak účinnost léku, tak jeho bezpečnost.

Farmakodynamika nebo mechanismus účinku Acycloviru je založen na genetickém výzkumu, protože účinná látka musí virus deaktivovat bez ovlivnění buněk, ve kterých se může skrýt.

Účinná látka léčiva (acyklovir) je schopna interagovat s enzymem thymidinkinázou produkovanou zdravými buňkami a infikovanou. Ale jeho akce je selektivní. Normální buněčná thymidinkináza neovlivňuje metabolismus acykloviru, ale enzym produkovaný herpes viriony uvnitř lidské buňky přeměňuje účinnou látku na acyklovir monofosfát, který je následně přeměněn na di- a trifosfát chemickými enzymy buňky.

Pro virus je nejnebezpečnější acyklovir trifosfát, který se může integrovat do virového genomu (virová DNA, dědičný materiál). Interakcí s polymerázou (enzymem zodpovědným za syntézu polymerů nukleových kyselin, které tvoří řetězec RNA a DNA), derivát acykloviru inhibuje jeho aktivitu. To vede k nemožnosti replikace (zdvojnásobení) DNA nezbytné pro reprodukci (dělení) virionů. Koneckonců, dceřiný virion by měl dostat kopii DNA rodičovské buňky, ve které se dědí vlastnosti viru.

Můžeme tedy dojít k závěru, že vniknutí do lidského těla, acyklovir nachází infikované buňky, mění svůj tvar a vlastnosti, je vložen do DNA viru a brání jeho reprodukci.

Pokud jde o farmakokinetiku léčiva, aniž bychom se podrobně zabývali pouze odborníky, můžeme zmínit následující body, které je třeba vzít v úvahu při předepisování "Acycloviru" nachlazení a chřipku:

 • lék nemá výrazný neuro- a ototoxický účinek, neovlivňuje strukturu a vlastnosti tělesných buněk,
 • v důsledku metabolických procesů v játrech se tvoří zanedbatelné množství aktivního metabolitu, který poskytuje specifický účinek,
 • při lokální aplikaci není absorbován do krve na intaktní kůži,
 • mast se vstřebává pomaleji než krém, takže je lepší ji používat na exponované části těla, krém se vstřebává rychle a nezanechává žádné zbytky, takže může být aplikován pod oděv,
 • většina léku (asi 85%) je vylučována ledvinami beze změny,
 • u pacientů se závažnými renálními patologiemi je vylučování léčiva výrazně zpomaleno, což zvyšuje jeho toxický účinek (to je třeba vzít v úvahu při výpočtu účinné a zároveň bezpečné dávky léčiva).

Používejte Acyclovir během těhotenství

Mnoho žen napadá potřebu a bezpečnost antivirových léků během těhotenství. Za prvé, během tohoto období je lepší omezit příjem jakýchkoli léků, zejména těch, které pronikají krví. Za druhé, existují důkazy o vysoké toxicitě určitých antivirových činidel a mnohočetných vedlejších účincích léčiv na bázi interferonu. [2]

"Acyclovir", předepsaný pro chřipku a nachlazení jako prevenci recidivy herpetické infekce a zvýšení obranyschopnosti těla, nepatří do skupiny interferonů a nemá zjevně toxický účinek. Tento relativně bezpečný lék je však také u mnoha matek pochybný. Nicméně jeho účinnost proti viru chřipky, který je nebezpečný jak pro nastávající matku, tak pro její nenarozené dítě, je extrémně nízká a herpes virus je pro dítě nebezpečný pouze při kontaktu s aktivním zaměřením, což je možné pouze během a po porodu.

Navzdory absenci toxických a teratogenních účinků na plod není pravděpodobné, že by zkušený lékař předepisoval Acyclovir pro profylaktické účely. Ale s výskytem herpetické vyrážky je účel léku plně oprávněný, alespoň pro vnější použití, nicméně infekční komplikace, když bakterie vstupují do rány, může mít mnohem nepříjemnější důsledky, například otravu krví.

Orální formu léku během těhotenství předepisují lékaři pouze tehdy, existuje-li vážné riziko pro život matky, které převyšuje život plodu. Účel drogy je však někdy odůvodněn skutečností, že její použití zabraňuje přechodu nemoci z matky na dítě. Relaps herpesu v předvečer porodu je tedy spojen se zvýšeným rizikem nakažení viru dítěte během průchodu porodním kanálem. V tomto případě je „Acyclovir“ nejoptimálnější cestou ven ze situace, protože pro novorozence je jakákoli virová infekce určitým nebezpečím.

Při kojení je třeba mít na paměti, že acyklovir přechází do mateřského mléka. Je pravda, že jeho koncentrace v mléce je mnohem nižší než v krvi a je nepravděpodobné, že by dítěti ublížilo, zejména vzhledem k tomu, že tento lék nepůsobí na zdravé buňky. Nepřekračujte však dávku předepsanou lékařem. A pokud je to možné, je lepší dočasně přejít na umělé krmení. [3]

Kontraindikace

Droga "Acyclovir" je často předepisována pro nachlazení a chřipku, nejen proto, že je účinná proti viru herpes, který se aktivuje na pozadí snížené imunity. Druhým důvodem popularity léku je minimální kontraindikace jeho užívání.

Formy léku pro vnější použití se tedy mohou používat k léčbě dětí od narození a lék v tabletách (dříve rozdrcený a smíchaný s vodou nebo džusem) se podává dokonce jednoletým dětem, přičemž se volí optimální dávka. Lék není během těhotenství nebo laktace zakázán.

„Acyclovir“ zachází s dětmi i se staršími lidmi. Úprava dávky léku je nutná pouze pro těžké poškození ledvin, v důsledku čehož lék v těle déle přetrvává. Užívání standardních dávek v této situaci může vést k předávkování.

Jedinou vážnou kontraindikací k použití "acykloviru" v jakékoli formě uvolňování je individuální nesnášenlivost kterékoli ze složek léčiva. Opatrnost by měla být věnována pacientům s neurologickými poruchami (vzhledem k tomu, že herpes virus, zejména 3 typy, je skrytý v nervových buňkách) a dehydrataci těla. Přijetí "acykloviru" znamená dostatečný příjem vody do těla, spolu s tím ledviny také odstraní vyčerpaný lék. To je zvláště důležité, pokud je léčba vysokými dávkami acykloviru.

Tablety některých výrobců obsahují laktózu. To by mělo být zváženo u pacientů s metabolickými poruchami této složky, tj. S dědičnou nesnášenlivostí galaktosy, nedostatkem laktázy (enzym, který štěpí laktózu), jakož i se syndromem malabsorpce glukózy a galaktózy.

Vedlejší efekty Acyclovir

Bez ohledu na důvod předepisování léku "Acyclovir" je jeho tolerance u většiny pacientů dobrá. Stížnosti na zhoršení pohody jsou velmi vzácné a nejsou vždy spojeny s užíváním drogy.

Jaké mohou být negativní příznaky antivirového činidla? Typicky se jedná o gastrointestinální poruchy charakteristické pro perorální formy acykloviru. Mohou se objevit bolesti břicha, nevolnost, méně často zvracení a rozrušení stolice. Podobné příznaky se nejčastěji objevují u lidí se závažnými onemocněními trávicího systému.

V některých případech dochází k hyperaktivitě jater, což svědčí o zvýšení krevních hodnot jejích enzymů. Jiné změny ve složení krve jsou méně časté: zvýšení hladiny močoviny, kreatininu, bilirubinu, jakož i snížení koncentrace leukocytů a červených krvinek (leukémie a erytrocytopenie).

Reakce centrálního nervového systému na léčivo může být následující: výskyt bolesti hlavy, slabost, závratě, ospalost. Takové příznaky se vyskytují zřídka. Ještě méně často si pacienti stěžují na halucinace, křeče, zhoršenou inervaci hlasového aparátu (dysartrie), třes, diskoordinaci pohybů (ataxie), dušnost spojenou s kardiovaskulárním onemocněním.

Bolest v ledvinách se může objevit u pacientů s onemocněním tohoto orgánu (selhání ledvin, ledvinové kameny atd.).

Při používání mastí a krémů se často vyskytují kožní reakce, ale se zvýšenou citlivostí na složky jakékoli formy uvolňování, svědění se může objevit malá alergická vyrážka (kopřivka) a může se zvýšit citlivost kůže na sluneční světlo. Alergické reakce se obvykle vyskytují v mírné formě, ale při nesnášenlivosti léku jsou možné i anafylaktické reakce, například Quinckeho edém.

Ještě jednou si vzpomínáme, že takové příznaky se vyskytují ve vzácných případech. Pokud je navíc Acyclovir předepisován nachlazení a chřipku, je někdy obtížné odlišit příznaky nemoci od vedlejších účinků léku. Totéž lze říci o malátnosti pacientů s mnoha onemocněními a poruchami v těle.

Dávkování a aplikace

Pokyny pro antivirové léčivo Acyclovir naznačují doporučené dávky pro herpetické léze, ale neexistují žádné informace o tom, jak používat imunostimulační činidlo pro nachlazení a chřipku. Lékař může vzhledem k průběhu onemocnění (doba odjezdu do nemocnice, příznaky, možné komplikace) dodržovat doporučení výrobce nebo předepsat jiný léčebný režim. V tomto případě je lepší důvěřovat specialistovi, který díky jeho znalostem bude schopen určit potřebu léku pro každého konkrétního pacienta, s přihlédnutím k individuálním a věkovým charakteristikám jeho těla.

Stojí za zmínku, že lék ve formě prášku, používaný pro intravenózní infuze, není prakticky předepsán pro chřipku, nemluvě o mírném nachlazení. Předepisování se obvykle týká tablet (používaných jak pro profylaxi, tak pro léčebné účely) a jejich kombinovaného použití společně s externími látkami (mast nebo krém). Pokud neexistují žádné příznaky chřipky a je přítomna pouze herpetická vyrážka, je možná pouze lokální léčba, i když její účinnost je ve srovnání s kombinovanou léčbou nižší.

Podle pokynů musí být tablety Acycloviru užívány v dávkách odpovídajících skutečné příčině onemocnění. K léčbě infekcí vyvolaných herpetickým virem typu 1 nebo 2 a pro prevenci relapsu onemocnění se používá stejná jednotlivá dávka - 200 mg. V případě primární infekce by se však tato dávka měla užívat v intervalech 4 hodin (asi 5krát denně). Pokud mluvíme o sekundárních projevech infekce (recidivě) vyvolaných například chřipkovým virem nebo jinou patologií, která oslabila imunitní systém, je frekvence podávání snížena na 4krát denně (interval mezi dávkami tablet je přibližně 6 hodin).

U pacientů s významně sníženou imunitou (imunodeficience v důsledku HIV, transplantace kostní dřeně atd.) Lze jednorázovou dávku zvýšit na 400 mg, aniž by se změnila frekvence užívání léku. Ale pokud existují závažná onemocnění ledvin, která snižují vylučování léku z těla, nemůžeme mluvit o zvýšení dávky. Léčba je individualizovaná.

Průběh profylaktické léčby Acyclovirem nachlazení a chřipka málokdy přesahuje 5 dnů.

Kuřecí neštovice způsobené virem herpes simplex typu 3 vyžadují vyšší dávky léku. Účinná jednotlivá dávka je 800 mg a frekvence podávání zůstává stejná jako pro prevenci herpesu typu 1 a 2, tj. 5krát denně v pravidelných intervalech.

Průběh planých neštovic u dospělých je obvykle závažný, proto je nutná týdenní léčba. Po stejnou dobu trvání kurzu počítají také s léčbou šindelů.

Pro nachlazení a chřipku může lékař předepsat Acyclovir v tabletách v mírně odlišných dávkách. Pokud se objevily příznaky oparu nebo lékař ví o předchozí infekci oparem, může být lék předepsán podle následujících schémat:

 • 4-5krát denně, 200 mg,
 • 400 mg dvakrát denně
 • 200 mg třikrát denně.

Pokud je lék předepsán pro preventivní účely, tj. Neexistují žádné příznaky oparu a neexistují žádné informace o jeho přítomnosti v těle, lékaři jsou často omezeni na nízké dávky: 2 nebo 3krát denně, každá 200 mg.

Lék ve formě masti nebo krému se aplikuje na ložiska herpetické vyrážky 5krát denně, přičemž se snaží dodržet čtyřhodinový interval po dobu 5 (někdy i více) dnů. Předepisuje se pouze s výskytem vnějších příznaků herpetického viru. Pro prevenci se tyto prostředky nepoužívají.

"Acyclovir" pro děti s nachlazením a chřipkou

„Acyclovir“ v tabletách je určen k léčbě pacientů starších 2 let, zatímco dítěti v tomto věku s nachlazením je nabízena dávka doporučená dospělými, tj. 200 mg 4-5krát denně (pokud lékař neurčil jiný režim). U dětí ve věku 1–2 let může být léčivý přípravek podáván v poloviční dávce, než je doporučená dávka (100 mg 4–5krát denně), ale pokud nejsou příznaky oparu, může být i méně.

Je však nutné dát dítěti lék na prevenci oparu, pokud takové příznaky nemá? Musíte pochopit, že imunitní systém u dětí je tvořen nejméně 3 roky. Během této doby obrana těla nemůže odolávat tlaku infekce, takže jakýkoli kontakt s ní se může stát rozhodujícím pro vývoj herpetického onemocnění.

A pokud je navíc organismus chřipkovým virem dále oslaben, co může zabránit tomu, aby do něj herpetický virus vstoupil a zahájil aktivní činnost? Droga "Acyclovir" je antiherpetikum a imunostimulant u jedné osoby. Sotva je možné přijít s prevencí lépe než takové komplexní působení, zejména proto, že léčivo neovlivňuje zdravé buňky a nemá znatelný toxický účinek.

Pokud mluvíme o léčbě planých neštovic, které vyžadují vysoké dávky, mělo by se přistoupit ke jmenování léku na základě věku pacienta. Děti starší 2 let, ale mladší než 6 let, jsou léky předepisovány v poloviční dávce. Jedna dávka 400 mg je nabízena 4krát denně.

U dětí starších než 6 let se považuje za bezpečnou dávka 800 mg, která by měla být podávána také 4krát denně.

Protože průběh planých neštovic u dětí je snadnější než u dospělých, stačí 5denní léčebný kurz.

Lékaři doporučují léčit lokální projevy herpesu nachlazením a chřipkou u dětí pomocí externích látek: mastí nebo krémů. Dávka pro děti do 12 let se počítá na základě skutečnosti, že na každý čtvereční centimetr těla dítěte nelze použít více než 10 mg léku. U starších dětí může být dávka zvýšena pětinásobně, tj. Ne více než 50 mg na 1 m2.

Aplikujte masti nebo krém na ohniska vyrážky 4 až 5krát denně v intervalu 4 hodin, pokud není narušena funkce ledvin u dítěte. Jinak se dávkovací a léčebný režim nastaví individuálně. Obvykle postačuje k dosažení požadovaného účinku 5 dnů lokálního ošetření, ale v případě potřeby se prodlouží doba trvání léčby.

Předávkovat

U většiny léčiv s nízkou pravděpodobností vedlejších účinků je spokojenost pacienta spojena s překročením doporučených dávek nebo prodlouženou léčbou vysokými dávkami léčiva. Předávkování vede k nepozornosti pacientů.

Antivirová léčiva podobná „Acyclovir“ lze snadno zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu nebo lékařského předpisu. Pokyny k danému léčivu uvádějí bezpečné dávky pro všechny kategorie pacientů. Zvláštní pozornost je věnována dětem, starším osobám a pacientům s onemocněním ledvin, zejména v případech, kdy se tento orgán aktivně podílí na odstraňování složek léčiva z těla. Pokud pacient se selháním ledvin a močovými poruchami začne brát standardní dávky léku, léčivo se v těle hromadí. Dosažení kritické dávky ovlivní pohodu pacienta,

Pokud jde o Acyclovir, jeho kritická dávka je poměrně vysoká. Ani náhodný příjem 20 g léku za den nevedl ke znatelnému narušení pohody (nestojí to za kontrolu!). Ale skutečnost, že vysoké dávky léku poprvé neměly toxický účinek, neznamená, že v budoucnu bude všechno stejně hladké. Opakované epizody předávkování vyvolaly gastrointestinální rozrušení, které trvalo několik dní.

Porušení ledvin u zdravých lidí a neurologické poruchy se obvykle vyskytují při předávkování roztokem léku "Acyclovir" pro intravenózní podání, který se obvykle nepoužívá pro nachlazení a chřipku.

Pokud se objeví příznaky předávkování, je třeba vypláchnout žaludek (pokud byl lék užíván perorálně) a vyhledat pomoc lékaře. Jsou uvedeny postupy pro hydrataci těla (pitný režim, kapátka), symptomatická léčba. K očištění krve od účinné látky se provádí hemodialýza, což je v tomto případě vysoce účinné.

Interakce s jinými léky

Při předpisech se lékaři často zajímají o to, jaké léky pacient užívá. Tento zájem není náhodný, protože se specialista zajímá nejen o léky, které pacient bere v souvislosti s diagnózou, která způsobila žádost o lékařskou pomoc, ale také o léky předepsané nebo užívané bez lékařského předpisu k nápravě jiných poruch.

Skutečnost je taková, že mnoho léků má tendenci interagovat s jinými drogami a ethanolem (alkohol), a výsledek takové chemické reakce nemusí mít vždy pozitivní účinek. Pokud interakce může zhoršit stav pacienta nebo minimalizovat terapeutický účinek, musí to být uvedeno v pokynech k lékům.

Antivirová látka "Acyclovir", předepsaná pro nachlazení a chřipku, stejně jako v případě výskytu herpetické vyrážky jiné etiologie, neměla klinicky významné interakce. To naznačuje, že se perfektně hodí do různých schémat komplexního léčení. Užívání „acykloviru“ nemusí odmítat přijímat jiné dříve používané drogy.

Některé body však stojí za zvážení. Antivirové léčivo Acyclovir je vylučováno ledvinami glomerulární filtrací. Při užívání jiných léků se stejným mechanismem odstraňování z těla je důležité si uvědomit, že to zvyšuje zatížení orgánů, v důsledku čehož může být koncentrace acykloviru v krevní plazmě mírně vyšší a poločas je delší.

Například probenecid a cimetidin mohou významně prodloužit poločas acykloviru, což znamená, že stojí za to snížit frekvenci užívání drogy. Přestože během normální funkce ledvin, s ohledem na nízkou toxicitu acykloviru, nemusí být nutná úprava dávky u dospělých.

Totéž platí pro interakce s imunosupresivy (inhibují přirozenou imunitu). Na jedné straně se zdá, že účinek léků je antagonistický, ale na pozadí potlačení imunity je prostě nezbytná pomoc v boji proti virům. Imunostimulační účinek antivirových látek je malý, takže imunosupresivní účinek zůstává dostačující. Zvýšení koncentrace acykloviru v krvi kvůli prodloužení poločasu nehraje rozhodující roli.

Podmínky skladování

Téměř všechny léky prodávané v lékárnách mají určitou trvanlivost. Výrobci obvykle označí lékem na obalu dvě data: datum výroby a konečnou trvanlivost léku. Poslední datum je považováno za povinné, protože po datu expirace mnoho léků nejen ztrácí svou účinnost, ale také se stává nebezpečnými pro člověka, protože může způsobit těžkou intoxikaci.

Pokyny k léčivům uvádějí celkovou skladovatelnost léku, bez ohledu na datum vydání. Hodně záleží na složení konkrétní formy léčiva, takže různí výrobci mohou používat různé pomocné látky (pouze obsah účinné látky nebo účinné látky by měl být konstantní). To vysvětluje rozdíl v trvanlivosti stejného léku.

"Acyclovir", jako účinný terapeutický a profylaktický prostředek proti nachlazení a chřipce, má slušnou historii. Různé farmaceutické společnosti se zabývají uvolňováním tohoto populárního antivirového léčiva po celá desetiletí, ale použité technologie a komponenty (s výjimkou současného, tj. Acyklovir samotný) se mohou lišit, což se odráží ve složení a době použitelnosti. Proto „Acyclovir“ v tabletách jednoho výrobce může mít skladovatelnost 2 roky, jiné farmaceutické společnosti zaručují bezpečnost vlastností léku své vlastní výroby po dobu 3 let. Uchovávejte tablety při pokojové teplotě.

Doporučuje se skladovat mast 2-3 roky (viz pokyny konkrétního výrobce), přičemž teplota skladování by měla být pod 15 stupňů. Je pravda, že mrznoucí mast nebo krém také nestojí za to.

Recenze o drogě

Čtení recenze drogy "Acyclovir" znovu ujistěte se, že kolik lidí, tolik názorů. Kromě toho mezi těmi, kteří cíleně užívají lék proti herpetické infekci a jejím relapsům, jsou také ti, kteří rozmazávají bradavice, papilomoly a krtky mastí. Překvapivě, lék „pomáhá velmi dobře“ pro mnohé (boj proti infekci lidským papilomavirem, odstranění molů?).

Výhoda takových experimentátorů není moc. Alespoň lék není toxický a nemůže způsobit újmu. Většina lidí používá Acyclovir tak, jak bylo zamýšleno, tj. Pro boj a prevenci oparu. Pravda, ne vždy, jak je předepsáno lékařem.

V případě nachlazení a chřipky je přípravek „Acyclovir“ předepsán méně často, zejména pokud neexistují žádné viditelné příznaky nebo důvody, které by očekávaly jejich nástup. Mast se nejčastěji předepisuje nachlazení na rtech nebo v blízkosti nosu, ke kterému dochází v důsledku snížení imunity při virových respiračních infekcích. V tomto případě se nachlazení chápe jako výskyt vyrážky vezikulární vyrážky charakteristické pro herpes. Bubliny mají tendenci se spontánně otevírat vytvářením mokrého povrchu a poté hnědé kůry. Ohniska infekce se postupně zvětšují a mohou být infikovány bakteriální infekcí.

Zkušenosti však ukazují, že dlouhodobé používání masti není vždy vhodné. V průběhu času se u viru vyvine rezistence na účinnou látku a účinek léčiva se postupně oslabuje. V tomto případě stojí za to najít jiného antivirového agenta. Je však důležité věnovat pozornost účinné látce, která by se měla lišit. Například nemá smysl měnit „Acyclovir“ na „Herpevir“ nebo „Zovirax“ - léky se stejnou účinnou látkou.

V některých případech není účinek masti dostatečný k omezení infekce. Odstraněním jejích ohnisek na jednom místě nelze počítat s tím, že se neobjeví na jiném místě. Silnějšího a stabilnějšího účinku lze dosáhnout tím, že se pilulky a lubrikují ložiska infekce mastí. Je nepravděpodobné, že by lokální léčba pomohla těm, jejichž infekce má silnou pozici a připomíná sebemenší snížení imunity. Při častých relapsech bez perorálního podání „Acycloviru“ nelze počítat s dobrým účinkem.

Antivirový lék Acyclovir podle své anotace aktivně ovlivňuje 5 typů herpes viru. U některých pacientů, u kterých je diagnostikován jeden z pěti typů, však tento lék nepomůže. To je vysvětleno mutacemi viru, v důsledku čehož se objevují kmeny rezistentní na dlouho používaná léčiva. Stejný typ infekce může zahrnovat jak citlivé, tak rezistentní kmeny. Virus se tedy snaží přežít.

Pokud lék nepomůže, nezkoušejte dávky a nemučte se. Je logičtější nahradit léčivo lékem jinou účinnou látkou po konzultaci s lékařem. Totéž by mělo být provedeno, pokud dojde k alergické reakci na Acyclovir.

Neexistují žádné odkazy na vedlejší účinky a toxicitu léku. Ale spoustu zkušeností a pochybností u budoucích matek. Mnoho pochybuje, i když lékař předepsal lék.

Musím říci, že zkušenosti těhotných žen jsou většinou neopodstatněné. Podle mnoha studií (ačkoli nestačí prohlásit lék za zcela bezpečný), lék nemůže ublížit nastávající matce ani nenarozenému dítěti. Indikace, že by měl být Acyclovir používán, je vzhledem k poměru rizika pro matku a plod jednoduchým zajištěním, které mimochodem pomáhá snížit počet epizod neoprávněného užívání drog. Tyto poznámky lze nalézt v anotacích pro mnoho drog.

Pokud je Acyclovir předepsán lékařem pro nachlazení nebo chřipku pro těhotnou ženu nebo kojící matku, musí se spoléhat na jeho profesionalitu. Mechanismus účinku léku navíc neimplikuje buněčné změny, které mohou ovlivnit průběh těhotenství nebo vývoj plodu. Viry přijaté od matky, včetně virů přenášených během porodu nebo při kontaktu s kůží dítěte v postnatálním období, mají mnohem větší negativní dopad na dítě.

Farmakologická skupina

Противовирусные (за исключением ВИЧ) средства

Farmakologický účinek

Противовирусные препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Acyclovir na chřipku a nachlazení" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.