^

Zdraví

A
A
A

Akantamebická keratitida

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mezi mnoha očními chorobami není akantamoebická keratitida zvlášť rozšířená, ačkoli nemá zvláštní sexuální nebo věkovou selektivitu. Toto závažné onemocnění ovlivňující funkci rohovky je primárně postiženo lidmi se zrakovým postižením pomocí kontaktních čoček. Proto bude velmi užitečné vědět, s čím se mohou pacienti setkat při výběru této metody korekce zraku a jak se vyhnout nepříjemným následkům, aniž by to vedlo k nutnosti chirurgické léčby a slepoty.

Co znamená diagnóza?

V lékařském prostředí je běžné označovat zánětlivá onemocnění identicky přidáním přípony „-it“ do kořenového adresáře. Pokud jde o zánět rohovky oka, diagnóza zní jako „keratitida“. Příčiny zánětu se však mohou lišit, proto se ke konkretizaci používají věty:

 • pokud příčinou bylo poškození očí - traumatická keratitida,
 • s virovou povahou choroby - virová keratitida (s infekcí herpetickým virem - herpetická),
 • s parazitární povahou patologie - parazitární keratitida (akantamoebic, onchocercic) atd.

Existují i jiné typy keratitidy vyvolané plísněmi, bakteriemi, spálením očí (jeden z typů traumatické formy onemocnění).

Akantamoebická keratitida je jednou z odrůd parazitární formy nemoci. Jeho původcem je nejjednodušší, který se nazývá „Akantameba“. Vniknutí tohoto malého parazita do oka a následná reprodukce vede ke skutečnosti, že člověk začíná pociťovat nepohodlí v oku a je těžké ho vidět jak při nošení čoček, tak i při vyjmutí. A místo opravy má progresivní poškození zraku. A důvod zde nespočívá v samotných čočkách, ale v jejich nesprávném použití. [1]

Epidemiologie

Statistiky potvrzují, že koupání v otevřených vodách s přímým kontaktem čoček s vodou je na prvním místě mezi příčinami rozvoje akantamoebické keratitidy. Asi 90-96% případů detekce choroby patří do této kategorie. Kromě toho je při použití měkkých kontaktních čoček pravděpodobnost zánětu rohovky mnohem vyšší.

Předchozí studie odhadují prevalenci od 1,2 na milion dospělých a od 0,2 (US) do 2 (UK) na 10 000 uživatelů měkkých kontaktních čoček za rok. [2] Parmar a kol. Navrhl, že výskyt by mohl být desetkrát vyšší. [3] V 80. Letech 20. Století byl pozorován prudký nárůst výskytu akantamoebické keratitidy, zejména v důsledku širšího šíření měkkých kontaktních čoček a použití nesterilních roztoků pro kontaktní čočky. [4]Ve Spojených státech a v Evropě byla zaznamenána další ohniska na konci 90. A 2000. Let a byly epidemiologicky spojeny s řadou možných zdrojů, včetně znečištění vodovodů ve městech,  [5]regionálních povodní [6]a použití široce dostupného víceúčelového dezinfekčního roztoku pro kontaktní čočky. [7], [8]

Jak ukazuje průzkum pacientů, většina nemocných se koupala na otevřených vodních plochách (řeky, jezera, rybníky, moře). Dezinfekce vody zjevně stále snižuje počet bakterií a prvoků, aniž by ovlivňovala pouze mikroorganismy, které jsou v cystovém stadiu. To je jen poslední a vstoupit do těla s tekoucí vodou. A ve vhodném prostředí cysty přecházejí do vegetativního stádia.

Jiné  způsoby infekce  jednobuněčným parazitem nejsou tak relevantní. Například infekce akantamebou po chirurgickém zákroku nebo poranění je mnohem méně častá (přibližně u 4% případů).

Oko je velmi citlivá struktura. Není divu, že i ta nejmenší skvrna prachu nebo řasinek v oku se nám jeví jako velká překážka a způsobuje velmi nepříjemné pocity. Traumatickým faktorem pro rohovku se mohou stát i ty nejjemnější čočky, zejména při neopatrném nebo nesprávném použití. Tření jeho povrchu a poškrábání adherentními mikročásticemi (při použití špatně čistících roztoků čoček) usnadňují proniknutí infekce hluboko do oka a těsně přilnou k oku, poskytují perfektní kontakt mezi rohovkou a patogeny, které se hromadí na čočce po interakci s infikovaným médiem (zejména vodou). Akantameba se zdá být „zamčená“ v podmínkách ideální existence, kde následně parazituje.

Co se týče epidemiologické situace, v průběhu půlstoletí se výrazně zlepšila. Poprvé se lékaři setkali s vypuknutím choroby v roce 1973, kdy zánětem prošlo pouze 10 pacientů používajících kontaktní čočky. V dnešní době je keratitida zřídka diagnostikována (4,2% pacientů mezi těmi, kteří mají zánětlivá onemocnění očí), ale většina pacientů chodí k lékaři kvůli nošení čoček.

Díky důkladné studii příčin onemocnění a vývoji účinných opatření k prevenci keratitidy se lékaři podařilo snížit výskyt. Ale i přes utěšující statistiky o keratitidě bychom neměli zapomenout, že asi 50% hospitalizací a 30% případů ztráty zraku je spojeno se zánětlivými očními chorobami.

Příčiny akantamebické keratitidy

Vzhledem ke schopnosti Akantameby přežít i za nepříznivých podmínek můžeme s jistotou říci, že tento mikroorganismus je součástí našeho obvyklého prostředí. Není divu, že se s ním všude setkáváme. Ale proč pak nemoc nedostává široký vývoj?

A důvodem je, že příroda se postarala o přirozenou ochranu očí. Pro mikroorganismy není snadné proniknout do rohovky, takže jsou obvykle jen tranzitními cestujícími v oku. Ale některé negativní faktory mohou pomoci parazitům proniknout do očních struktur, kde mohou déle vydržet a získat potomstvo, zatímco ničí tkáň rohovky. Tyto faktory zahrnují:

 • zneužití kontaktních čoček,
 • zranění očí
 • škrábance rohovky nebo jakékoli jiné porušení její integrity, včetně chirurgických opatření a pooperační péče.

Akantameba nepotřebuje hostitele, aby vůbec existoval, ale to neznamená, že nebude schopen poškodit zrakové orgány, které jsou ideálním živinovým médiem a obsahují látky organického původu. [9]

Akantamebská keratitida je zánět rohovky vyvolaný Akantamebou, pronikající hluboko do tkání oka nebo množící se v ideálním prostředí, které pro něj kontaktní čočky vytvářejí. Není divu, že většina pacientů s touto diagnózou aktivně používá čočky v každodenním životě. A jak se obvykle stává, nejsou vždy schopni dodržovat pravidla pro používání a péči o kontaktní čočky. V tomto případě může nemoc postihnout jedno i obě oči.

Oftalmologové zvažují následující rizikové faktory pro oční infekci akantamebou a vývoj zánětlivého procesu v rohovce:

 • koupání v kontaktních čočkách, zejména v přírodních vodách,
 • nesprávná péče o čočky:
  • opláchněte tekoucí vodou,
  • použití vodovodní vody nebo nesterilních roztoků pro skladování čoček,
  • nesprávná dezinfekce čoček nebo jejich nedostatek,
 • nedostatečná péče (čištění a dezinfekce) zásobníku na čočky,
 • ukládání řešení pro skladování čoček (opětovné použití, přidání čerstvého roztoku k použitému),
 • nedodržování hygieny rukou a očí při používání kontaktních čoček.

Přestože se poslední bod jeví jako nejpravděpodobnější faktor infekce, je nebezpečnější jako jedna z příčin bakteriální keratitidy. Akantamebný keratitida se nejčastěji vyskytuje při kontaktu s vodou, tj. V důsledku koupání bez odstranění kontaktních čoček nebo manipulace s čočkami mokrýma rukama. V podmínkách přírodních rezervoárů je tedy velmi obtížné dodržovat nezbytnou hygienu rukou při vyjímání nebo instalaci kontaktních čoček, navíc zde nejsou vždy podmínky pro jejich skladování, takže koupající se raději nevyjímají. Ale to je dvojsečný meč: péče o zachování vlastností čoček může mít na oči škodlivé účinky.

V literatuře bylo zjištěno, že opotřebení kontaktních čoček je nejsilnějším rizikovým faktorem pro rozvoj akantamoebické keratitidy, a asociace této choroby a kontaktních čoček je uvedena v 75–85% případů. [10]

Dříve hlášeny korelaci s herpes simplex keratitida,  [11],  [12]: asi 17% AK zobrazení historie HSV onemocnění očí nebo aktivní ko-infekcí HSV. 

Patogeneze

Patogeneze akantamoebické keratitidy zahrnuje parazitem zprostředkovanou cytolýzu a fagocytózu rohovkového epitelu, jakož i invazi a rozpouštění rohovkové strómy. [13]

Toto onemocnění patří do kategorie infekčních a zánětlivých, protože vývoj patologického procesu je spojen s parazitární infekcí. Příčinou onemocnění (akantameba) je jednobuněčný parazit, jehož obvyklým místem je voda. Obvykle se vyskytuje v přírodních nádržích, odkud parazit také vstupuje do vodovodní vody. To však vůbec neznamená, že vodu v umělé nádrži (rybník nebo dokonce bazén) lze považovat za absolutně bezpečnou, zde najdete také akantamebu a také v půdě navlhčené stejnou vodou.

Rod Acanthamoeba zahrnuje několik druhů volně žijících améb, z nichž 6 je pro člověka nebezpečných. Jedná se o aeroby žijící v půdě a vodě, zejména pak kontaminované odpadními vodami. Najdete je také v prachu, kde padají po zaschnutí rybníků nebo půdy. V tomto případě se mikroorganismy jednoduše dostanou do fáze nízké aktivity (cysty), pokud se nebojí žádných změn teploty nebo dezinfekčních postupů.

Akantameba se cítí skvěle v tekoucí vodě a odpadních vodách, v tekutině cirkulující v topném systému a v dodávce horké vody. Vysoká teplota vody přispívá pouze k množení mikroorganismů.

Voda, která obsahuje mikroorganismy, se může dostat do očí při koupání, mytí a kontaktu s očima mokrými nebo špinavými rukama. Samo o sobě však požití vody nebo půdy napadené parazity do očí nezpůsobuje nemoc. Acanthamoeba se navíc nachází u zdravých lidí (v nosohltanu a stolici).

Naše oko je navrženo tak, aby slzné žlázy, které jsou v něm přítomny, přispívaly k fyziologické hydrataci a čištění rohovky. Prach a mikroorganismy, které na něj padají prostřednictvím drenážních systémů slzného aparátu, jsou odstraňovány do dutiny nosohltanu, odkud jsou společně s hlenem odstraňovány. Parazit prostě nemá čas „se usadit“ v oku a začít se aktivně množit.

Pokud dojde k narušení drenážní funkce, acantameba se nejen pohodlně usadí v ideálním prostředí (teplé a vlhké), ale také se začne aktivně množit a vyvolávat difúzní zánět rohovky.

Symptomy akantamebické keratitidy

Akantamobická keratitida je zánětlivé oční onemocnění, které se neobejde bez příznaků spojených s tímto procesem: zarudnutí očí, pocit cizího tělesa a související nepohodlí v oku, bolest (společník s častým zánětem), který se zesiluje po odstranění kontaktních čoček. Lze je považovat za  první příznaky  zánětu rohovky, ačkoli mnoho jiných očních chorob, včetně mote v oku, má stejné projevy. Dále si mohou pacienti stěžovat na bezpříčinné slzy, které tečou za vůlí člověka, bolest v očích, zhoršení jasnosti vidění (jako by byl film před očima). [14]

Všechny tyto příznaky jsou podobné pocitům, když do oka vnikne malá skvrna, ale v tomto případě nebude fungovat „mrknutí“. Klinický obraz se vyznačuje přetrváváním, ale s rozvojem zánětu  se příznaky akantamoebické keratitidy  zesilují. Nejprve je cítit nepohodlí po víčka, pak bolest a nakonec ostré řezné bolesti jako u otevřené rány, provokující a zhoršující slzení.

Je však třeba poznamenat, že ostrý nástup choroby nebo rychlý progres zánětu není zaznamenán u více než 10% pacientů. U ostatních je nemoc charakterizována pomalým, ale nikoli mírným průběhem.

Bez ohledu na příčinu zánětu se keratitida projevuje jako specifický komplex symptomů, který lékaři nazývají rohovkový syndrom. Vyznačuje se:

 • ostrá silná bolest v oku,
 • zvýšené slzení,
 • konvulzivní kontrakce okulárního svalu oka, která vede k nedobrovolnému uzavření oka (blefasmus),
 • bolestivá reakce očí na jasné světlo (fotofobie).

Tento syndrom je specifický a pomáhá odlišit zánět rohovky od zánětu spojivky před analýzou patogenu zánětu.

V pokročilém stádiu, pokud nebyla léčba zánětu provedena nebo nebyla dostatečná, lze pozorovat zakalení rohovky (porušení její průhlednosti je jedním z charakteristických znaků keratitidy), tvorba jasného bodu na ní (oči), znatelné zrakové postižení až po slepotu. V některých případech se na rohovce tvoří hnisavý vřed, což naznačuje zavedení infekce do hluboké tkáně oka.

Komplikace a důsledky

Tkáně orgánu vidění jsou opět velmi citlivé, proto reagují tak ostře na jakékoli negativní podmínky. Ve skutečnosti je tato složitá optická struktura velmi něžná a podléhá degenerativním změnám. Zánět, který se vyskytuje v rohovce, je obtížně léčitelný, zatímco dlouhodobý zánětlivý proces je snadno schopen změnit vlastnosti a funkčnost orgánu.

Akantamoebická keratitida je onemocnění se závažnými nepříjemnými příznaky, které způsobují značné nepohodlí a zhoršují kvalitu života pacienta. Je pro vás snadné dělat předchozí práci, pokud skvrna letí do očí a dráždí ji? Všechny myšlenky se okamžitě přepnou na to, jak je odstranit. Ale se zánětem rohovky jsou takové amulety améby, které není tak snadné odstranit z oka, a proto bolestivé příznaky člověka neustále trápí, někdy oslabují a poté se zhroutí s obnovenou energií.

Je zřejmé, že tento stav ovlivní schopnost člověka pracovat a jeho duševní stav. Zhoršená pozornost spojená s bolestí spojená se zrakovým postižením může být překážkou při plnění pracovních povinností. Spontánní zavírání očí a špatný zrak zvyšují riziko zranění v domácnosti a průmyslu.

To jsou důsledky keratitidy jakékoli etiologie, pokud pacient nehledá odbornou pomoc nebo se samomedikuje, nechápe příčinu a mechanismus nemoci. Existují však také komplikace, které mohou nastat jak při absenci léčby, tak při nesprávném výběru účinných terapeutických metod, které se často stávají výsledkem nesprávné diagnostiky. Přesto keratitida různých etiologií vyžaduje svůj vlastní jedinečný přístup k léčbě.

Nejčastější komplikací zánětlivého procesu v rohovce je jeho zakalení. Dlouhodobý zánět způsobuje změny v tkáních oka a není vždy možné dosáhnout úplné resorpce. V některých případech se změny v průhlednosti rohovky vyvíjejí s vytvářením místního jasného bodu (oči) nebo obecným snížením vidění v jednom oku až do úplného oslepnutí v budoucnosti. [15]

Jakýkoli zánět je živnou půdou pro bakteriální infekci, která nic nebrání připojit se k parazitům. V tomto případě může zánět pokrýt také nejhlubší struktury oka, což vyvolává hnisavý zánět vnitřních membrán oční bulvy (endoftalmitida), stejně jako zánět všech membrán a očních médií (panophthalmitis).

Na pozadí snížené imunity není přidání herpevirové infekce neobvyklé.

Čím hlubší je zánět, tím závažnější důsledky lze očekávat. Není vždy možné udržovat zrak a estetický vzhled oka, poměrně často se onemocnění objevuje po zdánlivě účinné terapii, takže lékaři se někdy uchylují k chirurgické léčbě, která spočívá v nahrazení (transplantaci) rohovky.

Akantamoebická keratitida má stejně jako jakýkoli zánět rohovky 5 stupňů závažnosti (stupně):

 • povrchová epiteliální léze,
 • povrchová bodná keratitida,
 • stromální prstenec,
 • ulcerativní (s tvorbou rány na rohovce)
 • skleritida (zánět se rozšiřuje do skléry)

První 2 stádia jsou léčena léky. Léčba však ne vždy dává dobré výsledky. S progresí onemocnění je indikována chirurgická léčba v kombinaci s léky.

Diagnostika akantamebické keratitidy

Pohodlí a bolest v oku dříve či později nutí pacienty, aby vyhledali pomoc odborníků. A tady se ukazuje, že příčinou bolesti a poškození zraku nebyly kontaktní čočky a prach, který se na nich lepil, ale protozoa, která se kdysi usadila v tkáních oka kvůli nedbalosti člověka. Ale co se týče vzhledu pacienta, je pro lékaře obtížné říci, co způsobuje zarudnutí očí, bolest a trhání, protože tyto příznaky existují i u jiných nemocí. Zčervenání a bolest očí v kombinaci s fotofobií jsou zaznamenány i u chřipky, nemluvě o očních chorobách. [16]

Pouze odborník (oftalmolog) může stanovit přesnou diagnózu, na kterou je pacient předán. Ukazatelem zánětlivého procesu u tohoto lékaře bude samotný fakt zákalu rohovky způsobený hromaděním leukocytů, lymfocytů a dalších malých buněčných prvků, jejichž úroveň se zánětem zvyšuje.

Avšak zakalení této části oka může také způsobit degenerativní-dystrofické změny, takže je důležité, aby lékař určil, zda se vyskytuje zánět a s čím je spojen. Důkladný popis symptomů a anamnézy pacienta mu pomůže v tom: nosí pacient kontaktní čočky, jak se o ně stará, odstraňuje během koupání, došlo k poškození očí atd.

Instrumentální diagnostika  akantamoebické keratitidy obvykle sestává z jedné základní metody - oční biomikroskopie, což je bezkontaktní studie různých struktur oka pomocí speciálního vybavení. Během studie se používá mikroskop a různé možnosti osvětlení, které pomáhají vizualizovat i ty struktury složitého optického systému oka, které nejsou při běžném osvětlení viditelné. [17]

V moderních klinikách se stále více používá ultrazvuková biomikroskopie (kontakt pomocí anestetické a bezkontaktní metody). V každém případě lékař obdrží spolehlivé informace o různých strukturách oka, jejich stavu, přítomnosti zánětu, jeho povaze a prevalenci. Biomikroskopie dokáže detekovat onemocnění i v raných stádiích, kdy symptomy ještě nejsou vyjádřeny.

Ale odhalení zánětu rohovky je jen polovina bitvy. Je důležité určit příčinu nemoci. Ale to často způsobuje problémy. Diferenciální diagnostika  bakteriálních, virových, alergických, fungálních a jiných typů keratitidy je poměrně obtížná. Vysoké riziko nedostatečné diagnózy.

Specifické testy pomáhají určit příčinu onemocnění nebo vylučují jeho různé možnosti . Krevní test pomůže identifikovat zánět, ale už ne. Mikrobiologické studie však mohou poskytnout odpověď na původce nemoci. Za tímto účelem proveďte:

 • bakteriologické vyšetření materiálu, se v průběhu rohovky stěry (často pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR)  [18], [19]
 • cytologické vyšetření epitelu spojivky a rohovky,
 • alergeny s různými antigeny
 • sérologické studie založené na interakci antigenů a protilátek.

Problém je však v tom, že diagnóza „akantamoebické keratitidy“ je často způsobena absencí příznaků jiných patogenů, nikoli přítomností cyst a aktivních jedinců akantameby. Laboratorní studie nejsou vždy příležitostí k přesnému zodpovězení toho, zda se v tkáních oka vyskytují protozoa nebo zda tam nejsou.

V poslední době si získává stále větší oblibu specifická metoda konfokální laserové skenovací mikroskopie, která má vynikající kontrast a prostorové rozlišení. Umožňuje identifikovat původce onemocnění a jeho cysty v kterékoli z vrstev rohovky a určit hloubku a prevalenci poškození očí. To vám umožní stanovit diagnózu s maximální přesností a eliminovat nemoci s podobnými příznaky.

Léčba akantamebické keratitidy

Protože zánětlivý proces ve strukturách oka může být způsoben různými důvody, může lékař předepsat účinnou léčbu až poté, co se ujistí, že diagnóza je správná. Diagnostické chyby jsou však často detekovány po době, kdy předepsaný průběh (nejčastěji antibiotická terapie v důsledku podezření na bakteriální povahu choroby) nedává výsledky. Použitá léčiva musí být účinná proti prvokům, nejen proti bakteriím, tj. Výběr antibiotik a antiseptik by neměl být náhodný analogicky s konjunktivitidou.

Mimochodem, tento problém se často vyskytuje v samoléčbě, protože lidé mají omezené znalosti očních chorob, takže pacienti přičítají všechny příznaky zánět spojivek, neberou-li v úvahu patogen. Pokoušejí se tedy také o léčbu léky, které byly kdysi předepsány pro zánět spojivek. Často to jen zhoršuje situaci, protože čas nehraje do rukou pacienta. Pacienti navíc často nosí kontaktní čočky, což nelze provést.

Léčba akantamoebické keratitidy tedy začíná přesnou diagnózou a odmítáním nošení kontaktních čoček alespoň po dobu trvání léčby. Mírné formy onemocnění, detekované v rané fázi, jsou léčeny ambulantně. Léčba v nemocnici je indikována pro těžké a komplikované formy keratitidy. Ve stejných případech se zvažuje možnost chirurgického ošetření (vrstvená povrchová a hluboká keratoplastika, end-to-end keratoplastika, fototerapeutická keratektomie).

V mírných případech stojí léky zaměřené na zničení původce nemoci (akantameba a její cysty) a obnovu rohovkové tkáně. Pro tyto účely aplikujte oční kapky, masti, instillace léků a léčivé filmy obsahující antibakteriální (antiprotozoální), protizánětlivé a někdy antivirové (pokud se herpesová infekce připojuje) složky.

K boji proti původci nemoci se používá komplexní léčba antibiotiky a antiseptiky, protože v současné době neexistuje žádné specifické účinné léčivo proti akantamebě. Nejčastěji používanou kombinací je chlorhexidin (ve formě vštěpování) a polyhexamethylen biguanid (zahrnutý v roztoku pro péči o kontaktní čočky Optifree, který se používá k vštípení očí, a Comfort Drops zvlhčující oční kapky). Tento komplex je účinný jak proti aktivním formám améby, tak proti jejím cystám. Biguanidy jsou jedinou účinnou terapií pro encystované tělesné formy in vitro a in vivo. Použití moderních steroidů je kontroverzní, ale pravděpodobně účinné při léčbě závažných zánětlivých komplikací rohovky, které nebyly účinné při léčbě biguanidů. Acanthamoeba skleritida je málokdy spojena s extracornální invazí a obvykle se léčí systémovými protizánětlivými léky v kombinaci s lokálními biguanidy. Terapeutická keratoplastika může být použita při léčbě některých závažných komplikací akantamoebické keratitidy. [20]

Ve vážnějších případech, s komplikovaným průběhem nemoci a při neexistenci účinku specifické terapie, jsou navíc předepisována následující léčiva:

 • antiseptické kapky „Vitabact“ na bázi pikloxidinu nebo „Okomistin“ na bázi miramistinu,
 • diamediny (propamidin - látka s výrazným baktericidním a antiprotozoálním účinkem, je součástí dovážených očních kapek, například droga „Brolene“),
 • antibiotika ze skupiny aminoglykosidů (neomycin, gentamicin) a fluorochinolony (existují informace o vysoké účinnosti antimikrobiálního léku ze skupiny fluorochinolonů na bázi Vigamox moxifloxacinu ve formě očních kapek),
 • polypeptidová antibiotika (polymyxin),
 • mycostatika (flukonazol, intrakonazol),
 • jódové přípravky (povidon-jod),
 • protizánětlivé léky:
  • NSAID (např. Kapky „Indocollyr“ na bázi indometacinu - anestetizují a zmírňují zánět) jsou předepsány zřídka a v krátkém čase,
  • kortikosteroidy, například dexamethason, se používají hlavně po chirurgickém zákroku nebo v akutním období nemoci, protože mohou vyvolat aktivaci onemocnění, v kombinaci s nimi jsou předepisovány antiglaukomové léky (například Arutimol, který normalizuje nitrooční tlak),
 • mydriatika (tyto léky jsou předepisovány jak pro diagnostické účely pro rozšíření zornice, tak i pro léčbu zánětlivých očních chorob),
 • přípravky s regeneračním účinkem (Korneregel, Lipoflavon, Tauforin),
 • umělá slzná zařízení
 • vitaminy, biogenní stimulanty.

Snížení zrakové ostrosti je také léčeno pomocí fyzioterapeutických postupů: elektroforéza, fonoforéza s enzymy, ozonová terapie, VLOK.

Existují různé přístupy k  léčbě akantamoebické keratitidy, léky a léčebný režim jsou předepisovány individuálně na základě diagnózy, stadia a závažnosti onemocnění, přítomnosti komplikací, účinnosti terapie atd.

Léky

Praxe ukazuje, že obvyklá širokospektrální antibiotika jsou účinná při komplikovaném průběhu akantamoebické keratitidy, ale nemají destruktivní účinek na akantameb. Antiseptika, zejména chlorhexidin, a dezinfekční prostředek, který je součástí očních kapek a roztoku pro péči o kontaktní čočky, mají výraznější baktericidní účinek. Pomocí roztoku Opti-fri je možné se vyhnout chorobě nebezpečné pro oči. [21], [22]

Pokud jde o antiseptika, lék Okomistin ve formě očních kapek byl široce používán při léčbě zánětlivých očních chorob. Její účinná látka - miramistin - působí proti velkému počtu bakterií, hub, prvoků, navíc zvyšuje citlivost patogenů na silnější antimikrobiální látky.

Pro léčbu keratitidy se Okomistin používá v kombinaci s antiprotozoálními činidly a antibiotiky. Lék je předepsán pro dospělé a děti 4-6krát denně. Injikuje se spojivkovým vakem po dobu 1-2 (pro děti) a 2-3 (pro dospělé) kapky v průběhu maximálně 14 dnů.

Tento léčivý přípravek se používá také v pooperačním období: 1-2 kapky třikrát denně po dobu až 5 dnů a také pro přípravu k chirurgickému zákroku (2-3 kapky třikrát denně po dobu 2-3 dnů).

Jedinou kontraindikací k použití antiseptika je hypersenzitivita na jeho složení.

Užívání drogy málokdy doprovází nepohodlí (mírný pocit pálení, který zmizí během několika sekund). Tento vedlejší účinek není nebezpečný a není důvodem k ukončení léčby. Reakce přecitlivělosti však vyžadují stažení léčiva a přezkum léčby.

Okomistin se často používá v kombinaci s místními antibiotiky.

Neméně populární v  léčbě akantamoebické keratitidy  a antiseptika Vitabact na bázi picloxidinu - derivátu biguanidu, který je považován za účinný proti velkému počtu infekcí, včetně a protozoální.

Lék je k dispozici ve formě očních kapek. Obvykle se předepisuje 1 kapka 3-4 krát denně (až 6krát) v desetidenním kurzu. Před operací očí se také doporučuje vložit 2 kapky roztoku do spojivkového vaku.

Lék není předepsán pro nesnášenlivost jeho složek, přecitlivělost na biguanidy. Při kojení během užívání léku je lepší kojit. Použití léku je  také nežádoucí  během těhotenství.

Při vpravování roztoku do očí lze pociťovat pálení, je zaznamenána lokální hyperémie, která nevyžaduje léčbu.

Brolene oční kapky s propamidinem jsou dobrou alternativou kombinované léčby s Comfort Drops a chlorhexidinem nebo jiným antiseptikem. Propamidin snižuje aktivitu patogenů, inhibuje jejich reprodukci, takže je snadnější odstranit je z oka pomocí instilací.

Roztok se vstřikuje do oka 1-2 kapky až 4krát denně.

Kapky se nedoporučují těhotným ženám a kojícím matkám ani pacientům s přecitlivělostí na složky léčiva.

Užívání drogy je bezbolestné, ale rozmazané vidění může být po nějakou dobu pociťováno. Během tohoto období je lepší zdržet se provádění potenciálně nebezpečných akcí. Pokud se zhorší vidění nebo se zhorší příznaky nemoci, měli byste se poradit se svým lékařem.

"Indocollyr" je nehormonální lék s protizánětlivými a analgetickými účinky. Předepisuje se hlavně po operaci očí, ale lze jej použít i při komplexní léčbě léků bez chirurgického zákroku.

Předepište lék 1 kapku 3-4krát denně, včetně dne před operací (snižuje se tak riziko komplikací).

Lék je relevantní pro silnou bolest. Má však řadu závažných kontraindikací: přecitlivělost na lék, anamnézu „aspirinu“ v anamnéze, žaludeční a duodenální vředy, závažné patologické nálezy jater a ledvin, druhou polovinu těhotenství a kojení. Tento léčivý přípravek se v pediatrii nepoužívá.

„Indocollyr“ patří do kategorie NSAID, které vzhledem ke svému účinku na krev inhibují regenerační procesy v rohovce, proto se nedoporučuje používat po dlouhou dobu nebo bez lékařského předpisu.

Užívání drogy může způsobit vedlejší účinky z očí: zarudnutí, svědění, mírné pálení, dočasné zhoršení vidění, zvýšená citlivost na světlo. Je pravda, že takové stížnosti pacientů jsou vzácné.

Korneregel je oční gel na bázi dexpanthenolu. Podporuje regeneraci sliznic oka a kůže kolem nich a snadno proniká hluboko do tkání. Aktivně se používá při léčbě keratitidy různých etiologií.

Gel se aplikuje topicky, přičemž se bere v úvahu závažnost onemocnění. Začněte 1 kapkou 4krát denně a 1 kapkou před spaním. Naneste gel do spojivkového vaku.

Délka léčby je čistě individuální a je stanovena lékařem v závislosti na pozorovaném terapeutickém účinku. Je vhodné nepoužívat lék často a na dlouhou dobu kvůli konzervační látce v gelu, která způsobuje podráždění a dokonce i poškození sliznice. Při použití v kombinaci s jinými očními kapkami, gely, masti by měl být interval mezi užíváním drog alespoň 15 minut.

Z kontraindikací užívání přípravku Korneregel je indikována pouze přecitlivělost na dexpanthenol nebo na kteroukoli jinou složku léčiva.

Mezi nežádoucí účinky patří převážně reakce z přecitlivělosti, které jsou doprovázeny svěděním, zarudnutím kůže, vyrážkami a očními symptomy. Mezi ně patří zarudnutí, pálení, pocit cizího těla, bolest, slzení, otok.

„Lipoflavon“ je léčivé a regenerační činidlo na bázi rercetinu a lecitinu. Má antioxidační vlastnosti, je účinný proti virům, inhibuje produkci zánětlivých mediátorů, zlepšuje trofickou tkáň oka.

Lék je vyráběn ve formě prášku v injekční lahvičce, ke které je připojena sterilní injekční lahvička s 0,9% roztokem chloridu sodného (fyziologický roztok) a kapátkem. Používá se k vštípení keratitidy různých etiologií ve formě očních kapek, stejně jako v pooperačním období. Tento lék snižuje riziko keratitidy způsobené poškozením rohovky během operace.

Při použití v oftalmologii se do lahve přidá prášek, dobře se protřepává, dokud se úplně nerozpustí, a nasadí se na kapátko. Přeneste lék do spojivkového vaku, 1-2 kapky až 8krát denně. Po odeznění zánětu se počet vštípení sníží na polovinu. Průběh léčby obvykle trvá 10 až 30 dní.

Droga má kontraindikace: přecitlivělost na složení, alergické reakce na bílkoviny a vakcíny při anamnéze, konzumace alkoholu. Během těhotenství a kojení se Lipoflavon používá pouze se svolením lékaře, protože chybí údaje o účinku léku na plod a průběh těhotenství. Používá se v pediatrii od 12 let.

Mezi vedlejšími účinky při lokální aplikaci jsou možné pouze alergické reakce (svědění, vyrážky, horečka).

Vzhledem k tomu, že oko je velmi citlivým orgánem, nedoporučuje se používat žádné léky bez lékařského předpisu. Pokud lékař předepíše vštípení obou očí, i když je postiženo pouze jedno, musí být provedeno jeho jmenování, protože existuje vysoká pravděpodobnost přenosu infekce, aktivace viru žijícího v těle atd.

Použití alkylfosfocholinů může být novou léčbou. Jedná se o fosfocholiny esterifikované na alifatické alkoholy. Vykazují protinádorovou aktivitu in vitro a in vivo a ukázalo se, že jsou cytotoxické pro druhy Leishmania, Trypanosoma cruzi a Entamoeba histolytica. Nedávná studie ukázala, že zejména hexadecylfosfocholin (miltefosin) je také velmi účinný proti různým kmenům Acanthamoeba. [23], [24]

Alternativní léčba

Lékaři považují akantamoebickou keratitidu za závažné oční onemocnění, protože při nesprávném přístupu k léčbě může nemoc postupovat a vést k oslepnutí. Alternativní metody léčení zánětu rohovky nejsou náhradou za tradiční lékovou terapii, ale mohou ji pouze doplnit a odstranit bolestivé příznaky. Navíc vzhledem k tomu, jak jemná je struktura našich očí, se nedoporučuje vštípit do něj pochybná řešení. Jakýkoli předpis by měl být nejprve projednán s lékařem.

Rostliny a produkty používané v alternativní léčbě nejsou schopny ničit patogen, ale mohou snížit bolest a nepohodlí, zmírnit přecitlivělost na světlo, zmírnit zarudnutí a otok očí a pomoci obnovit poškozené tkáně. Navrhované recepty však musíte používat vědomě a pečlivě posoudit možná rizika.

Co nám alternativní léčitelé nabízejí s keratitidou?

 • Rakytníkový olej. Je to vynikající zdroj vitamínů pro oči, který má také regenerační účinek. Není mnohem lepší brát sterilní, prodává se v lékárnách. Vypusťte 2 kapky do bolestí očí. Interval mezi procedurami je od 1 do 3 hodin.

Nástroj snižuje bolest, zmírňuje fotofobii, pomáhá obnovovat rohovkovou tkáň. Ale není třeba od něj očekávat zázrak. Olej je proti původci nemoci neutrální, a proto je nutné s ním současně používat antiprotozoální a antiseptická činidla.

 • Propolis vodný extrakt (1 díl) a lastura (3 díly). Kompozice se používá ve formě očních kapek pro bakteriální komplikace keratitidy. Doporučená dávka jsou 2 kapky do oka v noci.
 • Hlína Používá se na pleťové vody, zmírňuje bolest. Na ubrousek se nanese vlhká hlína o vrstvě asi 2 až 3 cm. Na oči se aplikuje obvaz na hodinu a půl.
 • Tekutý med. Jedna část květového medu se smíchá se 3 díly teplé vody a míchá se, aby se tekutina vyčeřila. Použijte nástroj k vštípení nebo vypláchnutí očí 2krát denně.

Med je silný alergen, a proto s alergií na včelařské produkty může taková léčba pouze zvýšit zánět.

 • Aloe Šťáva z této rostliny má pozoruhodné regenerační vlastnosti, je vynikající antiseptikum. Jeho použití pomůže předcházet bakteriálním a virovým komplikacím keratitidy. Na začátku choroby se používá šťáva z aloe přidáním několika kapek mumie a poté v čisté formě (1 kapka na oko).

Používá se také v případě keratitidy a  bylinné léčby, což pomáhá zvyšovat účinnost lékové terapie a předcházet komplikacím.

Oční bulva má příznivý účinek na oko. Z něj se vyrábí tekutý lék, který se používá interně a k vštípení očí. Chcete-li připravit infuzi pro vnitřní použití, vezměte 1 lžíci na litr vroucí vody. Nasekané bylinky a trvat na žáru nejméně 6 hodin. Léčba se provádí třikrát denně, přičemž se užívá ½ šálku infuze.

Oční kapky se připravují odebíráním 1 lžička. Byliny ve sklenici (200 ml) vody. Směs se vaří po dobu 3 minut, poté se odstraní z tepla a trvá na tom po dobu dalších 3 hodin. Před spaním se do očí vštípí napjatý vývar (2-3 kapky).

Pro obklady a pleťové vody se používá odvarů jetele (20 g trávy na 1 / lžíce vody, vařit 15 minut) a měsíčku (1 lžička na 1 lžíci vody, vařit 5 minut), které mají antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Komprimace z odvarku jetele se nasadí na půl hodiny a pleťové vody - na 10-15 minut. Procedura se provádí dvakrát denně. Léčba se provádí, dokud příznaky onemocnění nezmizí.

Pro mytí očí je užitečné použít heřmánkovou infuzi. Protože použití protizánětlivých léků u akantamoebické keratitidy je omezené, je heřmánek skutečným nálezem, protože nezpůsobuje nežádoucí vedlejší účinky.

K přípravě infuze je třeba vzít 2 lžíce. Suché květiny a nalijte je 2 šálky vroucí vody. Lék se podává infuzí po dobu 15–20 minut nebo do úplného vychladnutí pod víkem.

Oční mytí lze provádět 3-4krát denně. Kromě toho lze infuzi použít pro pleťové vody.

Při přípravě domácích prostředků k pohřbívání a mytí očí je třeba mít na paměti sterilitu. Je lepší brát vyčištěnou vodu, nádobí důkladně vařit. Zařízení pro instilaci očí by měla být také sterilní: kapátka, pipety. V opačném případě není obtížné zadat bakteriální infekci v infekci acanthamoeba.

Při kopání do očí se musíte snažit, aby se kapátko nedotklo tkání oka. Při mytí očí je důležité pro každé oko použít samostatnou bandáž nebo vatovou podložku, která je během procedury mění co možná nejčastěji.

Homeopatie

U nemoci, jako je akantamoebická keratitida, může být i léčba alternativními činiteli pochybná, nemluvě o homeopatii. Homeopati však trvají na příznivých účincích některých léků tohoto druhu. A musím říci, že jejich argumenty jsou velmi přesvědčivé.

Akantamoebická infekce je jedním z typů infekčních procesů. Příčinou onemocnění je protozoální infekce, konkrétně akantameb. Pokud půjdete tradičním způsobem, pak lze identifikaci původce choroby pomocí laboratorních testů považovat za dlouhý proces. PCR analýza vzorků rohovkového epitelu a slzné tekutiny umožňuje izolovat amébu DNA i s minimálním obsahem, ale vyžaduje to hodně času.

Scraping barvení různými metodami ne vždy dává přesné výsledky, které vyžadují profesionální interpretaci. Histochemická metoda je relevantní v těžších stádiích onemocnění, ale zpočátku může mít negativní výsledek a cysty lze detekovat pouze pomocí biopsie.

Maximální rychlost získání skutečného výsledku je ukázána metodou konfokální mikroskopie, ale dosud se nepoužívá na všech klinikách. Takže ve většině případů objasnění diagnózy, aby bylo možné zahájit účinnou léčbu, trvá několik dní nebo dokonce týdnů.

Po celou dobu bude zánět postupovat, což negativně ovlivňuje funkčnost rohovky. Homeopati nabízejí dobrou cestu ven - zahájit léčbu protizánětlivými a regeneračními látkami ihned po návštěvě pacienta u lékaře. Kromě toho použité homeopatické léky na rozdíl od kortikoidů a NSAID nevyvolávají potenciální zánět.

Mezi homeopatickými léčivy používanými pro jakýkoli typ keratitidy je zvláštní role Mercurius corrosivus, který je často předepisován pro ostré trhavé bolesti očí v noci, fotofobii a výskyt hlubokých vředů na rohovce.

S pálivými bolestmi v očích a hojným výtokem se homeopatické léky jako Mercurius solubilis (relevantní v počátečních stádiích choroby), Pulsatilla, Brionia, Belladonna, Aurum, album Arsenicum, Apis, Aconitum atd. Ukázaly docela dobře.

S ulcerací předepisují homeopati také Heparovu síru, Kali bichromicum, Kali iodatum, Konium, Rus toxikodendron, Syphilinum, Calcarea. S chronickou keratitidou a silným zákalem síry rohovky.

Mnoho z těchto léků pomáhá zmírnit bolest a vyrovnat se se zvýšenou citlivostí očí na světlo. Téměř všechny jsou zařazeny do malého chovu.

Předepisujte léky uvnitř 3-6 granulí pod jazykem 20-30 minut před jídlem několikrát denně. A nejde o monoterapii, ale o použití homeopatických přípravků souběžně s klasickými léky předepisovanými pro keratitidu, s výjimkou antibiotik. Ten má smysl jmenovat, když je určen původce nemoci.

Homeopati dnes aktivně hledají účinné komplexní prostředky pro léčbu keratitidy (před zavedením antibiotik a v kombinaci s nimi). Za inovativní vývoj se považuje lék založený na těchto složkách: Mercurius corrosivus, Belladonna, Apis, Silicea (všechny mají jedno ředění C3). K tomu lze přidat také konium.

Obě verze léku snižují bolest během prvních 2 hodin. Snižuje také citlivost očí na světlo, slzení. Následující den se příznaky téměř necítily.

Vývojáři léku, který ještě nemá jméno, tvrdí, že tento komplexní lék je univerzální, nezpůsobuje alergické reakce, nevstupuje do nebezpečných interakcí s léky, nemá žádné vedlejší účinky a věková omezení. Mohou to předepsat homeopatové i lékaři, kteří nemají speciální výcvik.

Je zřejmé, že s ní nelze léčit akantamoebickou keratitidu, ale zmírnit stav pacienta a na chvíli zpomalit patologický proces, zatímco diagnóza je schopna léčit nemoc a léčit nemoc.

Prevence

Každému vážnému onemocnění je snazší zabránit než léčit, zejména pokud jde o parazity, účinné léky, proti nimž prakticky neexistuje. Zde jsou však určité potíže. Faktem je, že cysty Akantameb jsou odolné vůči dezinfekci. Mohou být zničeny chlorací vody, ale koncentrace chloru v tomto případě daleko překročí přípustné normy. Jak tedy říkají, spása utopených lidí je dílem utopení samotných. “

Ale akantamoeba je také děsivá, protože podle nejnovějšího výzkumu vědců se mohou stát nositeli bakteriální infekce, která je uvnitř parazita chráněna před dezinfekčními prostředky.

Akantambická keratitida je však dnes poměrně vzácným onemocněním, což znamená, že ochrana vašich očí před amébou a zabránění ztrátě zraku není tak obtížná. Mezi nejúčinnější preventivní opatření patří:

 • Správná péče o kontaktní čočky, použití vysoce kvalitních sterilních roztoků pro jejich skladování, použití pouze licencovaných čoček.
 • Zachování hygieny rukou při manipulaci s čočkami v oblasti očí, hygiena očí.
 • Při sprchování, mytí, koupání v jakémkoli vodném médiu musí být kontaktní čočky odstraněny a umístěny do specializovaných roztoků. Pokud se vám voda dostane do očí, je lepší je propláchnout roztokem typu „opt-free“ nebo „Comfort Drops“. Taková péče o oči může snížit pravděpodobnost infekce Akantamebou.
 • Každé 3 měsíce se doporučuje vyměnit nádobu na kontaktní čočky.
 • Měli byste pravidelně navštěvovat oftalmologa (alespoň jednou za šest měsíců), i když by to zřejmě nemělo žádný důvod. Pokud pacient pociťuje nepříjemné pocity, pálení, bolest v očích, rozhodně nemá cenu odkládat návštěvu optometristy.

Akantamoebická keratitida je nebezpečné onemocnění, které může připravit osobu o zrak, tj. Tuto cennou funkčnost, díky které vnímáme největší část informací o světě kolem nás. Taková nemoc by se neměla brát nedbalo a odkládat jít k lékaři na pozdější dobu. Včasná diagnostika a léčba, stejně jako prevence, mohou chránit zdraví očí a štěstí vidět svět vlastníma očima.

Předpověď

Názor akantamoebické keratitidy jako jedné z nejnebezpečnějších a zákeřných očních chorob u lékařů je stejný. Toto onemocnění je obtížné léčit, tradiční antibiotika jsou často neúčinná. Vzhledem k nedostatečnému účinku léčení této pomalu progresivní patologie je fototerapeutická keratektomie považována za nejoptimálnější léčebnou metodu. Pokud existuje hluboká léze rohovky, která zachrání oko, nelze se vyhnout keratoplastice. [25]

Prognóza chirurgického zákroku je do značné míry závislá na hloubce rohovky a věku pacienta.

Akantamobická keratitida se při absenci účinné léčby stává chronickou s obdobím remise a exacerbace (v závislosti na životním cyklu protozoů). Současně se rohovka postupně zbledne, objevují se vředy, které přitahují bakteriální infekce, a zhoršuje se vidění. Při silné perforaci rohovky mohou být do procesu zapojeny základní struktury, což je indikací pro odstranění očí (enukleace).

Prognóza akantamoebické keratitidy obecně závisí na několika faktorech:

 • Včasná diagnostika a správná diagnostika,
 • Přiměřenost léčby
 • Termíny chirurgických výkonů,
 • Účinnost následné léčby kortikoidy a imunosupresivy.

Existuje názor, že ve stadiu diagnózy by měla být u všech pacientů používajících kontaktní čočky podezření na akantamoebickou keratitidu. To platí zejména v případě, že zánět je křečovitý s výraznými obdobími exacerbace a remise.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.