Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Albumin v moči

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 31.05.2018

Vyšetřování mikroalbuminurie (analýza pro albuminu v moči) byl použit pro screening ledvinových lézí, zejména diabetické nefropatie, což výrazně snižuje náklady a zlepšuje prognózu terminál chronického renálního nedosatochnosti.

Frekvence diabetické nefropatie je 40-50% u pacientů s diabetes mellitus 1. Typu a 15-30% pacientů s diabetes mellitus 2. Typu Riziko této komplikace je skutečnost, že se vyvíjí pomalu a postupně, takže po dlouhou dobu bez povšimnutí. Nejdříve známkou diabetické nefropatie (před vznikem proteinurie) je mikroalbuminurie. Mikroalbuminurie je vylučování albuminu v moči, které překračuje přípustné normální hodnoty, ale nedosahuje úrovně proteinurie. Za normálních okolností, ne více než vylučuje albumin 30 mg za den, což odpovídá koncentraci albuminu v moči nižší než 20 mg / l při jeho jednorázovém analýzy. U proteinurie vylučování albuminu močí přesahuje 300 mg / den. Rozsah kolísání koncentrace albuminu v moči s mikroalbuminurií je tedy 30 až 300 mg / den nebo 20 až 200 μg / min. Vzhled trvalé mikroalbuminurie u pacienta s diabetes mellitus svědčí o pravděpodobném vývoji (během příštích 5-7 let) výrazného stupně diabetické nefropatie.

Dalším časným markerem diabetické nefropatie je narušení intracelulární hemodynamiky (hyperfiltrace, hyperperfúze ledvin). Hyperfiltrace je charakterizována zvýšením rychlosti glomerulární filtrace (GFR) nad 140 ml / min. Pro stanovení GFR se používá Reberg-Tareevův test na základě studie clearance endogenního kreatininu.

Klasifikace albuminurie

 

Vylučování albuminu v moči

Koncentrace

Typ albuminurie

S jednorázovou sbírkou moči, μg / min

Za den, mg

Albuminu v moči, mg / l

Normoalbuminurie

Mikroalbuminurie

Makroalbuminurie

Méně než 20

20-200

Více než 200

Méně než 30

30-300

Více než 300

Méně než 20

20-200

Více než 200

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.