^

Zdraví

A
A
A

Alergie na rajčata

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V současné době je potravinová alergie považována za nejčastější onemocnění na světě. Existuje myšlenka, že alergie na rajčata je způsobena tím, že obsahují červený pigment, což je důvodem pro vznik takové reakce u lidí.

trusted-source[1], [2]

Příčiny alergie na rajčata

Tento druh alergie se nazývá nutriční. To nastane v důsledku alergické reakce dané osoby na jednom z dostupných látek v rajčat - lykopen nebo antokyanů. Ale mělo by být také zřejmé, že případy jsou někdy pozorována nesnášenlivost různé chemické aditiva a jiné škodlivé látky, které spadají do rajčat v důsledku procesu kultivace při výrobě - to doplňuje dusičnany, různá barviva a konzervační látky. Je třeba poznamenat, že to samo o sobě může být transportován rajčata naprosto normální.

Symptomy alergie na rajčata

Příznaky přecitlivělosti na rajčata jsou velmi podobné jako u jakékoli jiné potravinové intolerance. Mohou se objevit po 1-1,5 hodinách po jídle alergenu a teprve po několika dnech.

Nejčastější příznaky alergie na rajčata jsou následující:

  • Bolest v žaludku, průjem a zvracení s nevolností;
  • Křeče průdušek, vznik konjunktivitidy, závažné záchvaty bronchiálního astmatu, stejně jako intaktní rýma;
  • Snížení krevního tlaku;
  • Sliznice (zejména hrdlo a rty), stejně jako kůže začíná bobtnat, jsou velké blistry, kopřivka a také závažné svědění. Kůže je suchá na dotek a drsná;
  • Občas může alergie způsobit stav anafylaxe;
  • Krevní test odhaluje zvýšenou koncentraci imunoglobulinu E v séru - tento faktor naznačuje, že alergie se stala závažnou. Pokud má tento indikátor průměrnou úroveň, znamená to, že alergie je v latentní podobě.

Alergie na žluté rajčata

Obvykle pomerančové nebo žluté rajčata nezpůsobují intoleranci, protože téměř nemají alergen, který obsahuje mnoho ovoce, zeleniny a bobulí červené barvy - anthocyanin.

Alergie k pečenému rajčatům

Alergie na pylové rajče se někdy objevuje při práci ve skleníku nebo v důsledku výsadby sazenic v městském bytě. V tomto případě je vysoká nasycení alergenu ve vzduchu v malé, zřídka větrané místnosti.

trusted-source[3], [4]

Alergie na dětská rajčata

Alergie k rajčatům u dítěte se může projevit hned po prvním použití této zeleniny. Protože děti, na rozdíl od dospělých, mohou mít různé komplikace, předtím, než poprvé dávají své dětské rajčata, měli by rodiče tuto záležitost projednat s pediatrem.

trusted-source[5], [6], [7]

Komplikace a důsledky

Pokud nezačnete léčit alergie v čase, může být v průběhu času nejprve přeměněna na bronchiální astma v chronické formě nebo na alergickou dermatitidu. A později, po 3 letech, kromě nesnášenlivosti k rajčatům bude i nesnášenlivost na vlnu, pyl z rostlin, kosmetiku, obyčejný prach a jiné dráždivé látky.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Diagnostika alergie na rajčata

Aplikační test na detekci alergické intolerance, díky níž můžete zjistit, zda osoba má zvýšenou citlivost na rajčata. Chcete-li provést test, je nutné aplikaci aplikovat na vzorku produktu (rajčata) a poté jej nechat 1-2 dny na zadní straně pacienta. Pokud na otevřených oblastech kůže došlo k podráždění, znamená to existenci intolerance.

Testovací prick, ve kterém je alergie zjištěna následujícím způsobem: některé potraviny obsahující alergen se umístí pod kůži pomocí sterilní jehly. Pokud osoba později má ekzém, podráždění nebo puchýře - potvrdí to přítomnost alergií.

trusted-source[13], [14]

Analýzy

Alergie na rajčata je nejpřesněji detekována krevními testy. Lidské tělo po expozici alergenu začne produkovat IgE - tzv. Protilátky imunoglobulinu E a analýza vám umožňuje kontrolovat přítomnost těchto látek v krvi. S pozitivním výsledkem testu je bezpečné říci, že osoba trpí alergií na rajčata.

trusted-source[15], [16], [17]

Jaké testy jsou potřeba?

Diferenciální diagnostika

Alergie na potraviny by měly být odlišeny od otravy, duševní poruchy, poruchy metabolismu, nemoci a anomálie infekce trávicího traktu. Kromě toho, že by měla být provedena diferenciální diagnostiku stavu imunodeficiencí, endokrinních poruch, IBS, předávkování léky, disaccharidase selhání, endokrinní činnost slinivky břišní, stejně jako glutenová enteropatie a tak dále.

Kdo kontaktovat?

Léčba alergie na rajčata

Odstranění alergie na rajčata lze provést speciální dietou. Stejně jako u jakékoli jiné potravinové intolerance, mělo by být léčeno odstraněním alergenu z potravní dávky. Chcete-li to udělat, přestat jíst rajčata a všechny její deriváty - kečup, červené omáčky a rajčatové šťávy. Kromě toho byste měli vždy a s velkou pečlivostí studovat složení všech pokrmů, které budete používat. Kromě toho, protože je známo, že antigeny, které jsou příčinnými faktory alergie, mohou být eliminovány tepelným ošetřením, měli byste se pokusit použít vařené místo čerstvé zeleniny.

Léky

V průběhu lékové terapie lze použít následující léky:

Antihistaminika, která pomáhají zlepšit stav, snižují sílu příznaků. Lékaři obecně předepisují takové léky: Dimebon a Dimethinen, stejně jako Difigidramin a Doxylamin; kromě toho Kestin a Clemastin, Mebrogrolin, Loratadin a Meklosin. Prometazin, Sephifenadine a Telfast mohou být také předepsány, stejně jako Fexofenadin; Cetirizin, hifenadin a cyproheptadin.

Léky můžete konzumovat pouze na základě jmenování lékaře. Léčba trvá přibližně 2-3 týdny.

Glukokortikoidy, které odstraňují zánět. Mezi takové přípravky patří hydrokortizon, betamethason, triamcinolon a flutikason. Navíc mohou být předepsány prednisolon, dexamethason a acetonid fluocinolon.

Epinefrin, který se podává intramuskulárně. S pomocí této drogy uvolní svaly dýchacího ústrojí, čímž usnadňuje narušené dýchání. Používá se, pokud existuje riziko anafylaxe.

Bronchodilátor, který pomáhá odstranit příznaky bronchiálního astmatu.

Léky, které odstraňují průjem: atapulgit a hydrolyzovaný lignin.

Lék proti zvracení Meklosin.

Kortikosteroidy, které jsou předepsány pouze pro alergie v těžké formě. Musí být spotřebovávány výhradně krátkými kursy, protože dlouhodobé užívání může způsobit vážné komplikace.

Serotonergní lék Cyproheptadin.

Sorbenty, mezi nimiž patří: atapulgit, uhličitan vápenatý, hydrolytický lignin, Lactofiltrum a také Filtrum. Kromě toho jmenujte Enterosgel a Eubikor.

Proces desenzitizace je prováděn, při kterém se přípravek Zaditen (Ketotifen) užívá 1,5 - 3 měsíce - 1 mg 2 r. / Den.

Alternativní léčba a bylinné ošetření

Metody alternativní léčby alergií:

  • Recept číslo 1. Odvar z bylin. Mezi složkami 1,5 lžíce. Valerijský kořen a řetězec, stejně jako 1 polévková lžíce. Tymián, oregano, fialové listy, kopřivu a heřmánek, kořen cukru a přesličky trávy.

Připravte tinkturu následujícím způsobem: 2 polévkové lžíce. Nakrájené byliny a nalijte je 0,5 litru vroucí vody. Vařte tento vývar po dobu 5 minut a poté vypusťte. Musíte použít tinkturu pro 0,5 zásobníku. čtyřikrát denně.

  • Recept číslo 2. Tinktura, která pomáhá odstranit alergeny. Mezi ingredience 1 polévkové lžíce. Kůra řešetláku, kořený lišejník, kořen lopuchu a pampelišky, stejně jako ovoce feniklu.

Příprava tinktury: nakrájejte přísady a mícháme, pak pokryjeme 5 lžící. Směs v termosky. Dále by se měl vývar vstříknout po dobu 12 hodin a poté by měl být filtrován sítkem. Musíte použít odvar z 0,5 šálku. Před jídlem (po dobu 30 minut). Opakovaný příjem je nutný až do okamžiku, kdy zmizí všechny příznaky onemocnění.

  • Číslo receptury 3. Bylinný čaj z tahu. Mezi komponenty: 1,5 zásobníku. Vroucí vodou a 1 polévkovou lžící. Posloupnost.

Příprava: nalijte řez na vroucí vodu a ponechte 20 minut na infuzi a poté přetáhněte sítem. Během dne musíte pít nápoj a nahradit je prostým čajem nebo kávou. Nezapomeňte, že pro každý nový čas musíte vařit čerstvou porci bylin.

  • Recept číslo 4. Kolekce, která pomáhá eliminovat alergii na potraviny. Mezi složkami: 5 dílů bylin, šalvějových listů a kořenů pšenice, 10 částí kalichové barvy, 3 části kořene elecampanu a 2 části kořene lékořice.

Takto připravte tinkturu: brousíme brusky komponenty tinktury, 1 polévková lžíce. Výsledná směs se vlije do termosky a pak se vylije s vroucí vodou (250 g). Poté ponechte vývar na dobu 8 hodin a poté přetáhněte sítem. Pijte tinkturu, kterou potřebujete čtyřikrát denně, než jíte.

trusted-source[18], [19]

Prevence

Aby se zabránilo výskytu alergií, je třeba vypít komplex mikro- a makroekonomických prvků, stejně jako vitamínů, který má obnovující účinek. V srdci komplexu jsou léky obsahující vápník. Někdy může být enterosgel používán k čištění těla. Tyto postupy by měly být prováděny pouze pod dohledem ošetřujícího lékaře.

trusted-source[20], [21], [22]

Předpověď

Alergie na rajčata, stejně jako jiné alergické závislosti, zůstává po celý život. Ale jaké budou jeho projevy a četnost, závisí na stravě, stavu imunity a životním stylu.

trusted-source[23], [24]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.