^

Zdraví

Imunoglobulin E v krvi

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mechanismus atopických alergických reakcí je úzce spojen s imunoglobuliny E (reaktanty). Mají schopnost rychlé upevnění na buňky kůže, slizniční žírných buněk a bazofilů, a tak ve volné formě IgE přítomný v krevní plazmě ve stopovém množství. Poločas rozpadu imunoglobulinu E je 3 dny v krevním séru a 14 dnů na membránách žírných buněk a bazofilů. Tím opakovaném styku s antigenem (alergenem) reakcí reaginových protilátky a antigenu se vyskytuje na povrchu bazofilů a žírných buněk, která vede k degranulaci, uvolněním vazoaktivních faktorů (histamin, serotonin, heparin, atd.) A vývoj klinické projevy anafylaxe. Imunoglobulin E způsobuje typ I typu hypersenzitivity okamžitého typu - nejčastější typ alergických reakcí. Kromě účasti na alergických reakcích typu I se imunoglobulin E podílí také na ochranných antihelmintických imunitách.

Referenční hodnoty (norma) koncentrace celkového imunoglobulinu E v séru

Věk

Koncentrace, kE / l

1-3 měsíce

0-2

3-6 měsíců

3-10

1 rok

8-20

5 let

10-50

15 let

15-60

Dospělí

20-100

Zvýšená koncentrace imunoglobulinu E se častěji objevuje u dětí s alergií a senzibilizací na velké množství alergenů. Frekvence detekce zvýšené hladiny imunoglobulinu E je vyšší u pacientů s přecitlivělostí na alergeny na potraviny a pyly než u dětí s přecitlivělostí na domácí prach a plísně.

Hlavní nemoci a stavy spojené se zvýšením koncentrace celkového imunoglobulinu E v séru

Nemoci a podmínky

Možné příčiny

Alergická onemocnění způsobená IgE protilátkamiAlergeny:
Atopické nemoci: 
alergická rýma;pyl;
atopický bronchiální astma;prach;
atopická dermatitida;potraviny;
alergická gastroenteropatieléčivé;
Anafylaktické nemoci:chemické látky;
systémová anafylaxe;kovy;
kopřivka a angioedémcizí protein
Alergická bronchopulmonární aspergilózaNeznámá
HelminthiasesIgE-IT
Hyper-IgE syndrom (Jobův syndrom)Porucha T-supresorů
Selektivní nedostatek IgAPorucha T-supresorů
Syndrom Wiskott-AldrichNeznámá
Thymus aplázie (syndrom Di-Giorgiho syndromu)Neznámá
IgE myelomB-buněčná neoplázie

Reakce "štěpu versus hostitel"

Porucha T-supresorů

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Zvýšení imunoglobulinu E

U dospělých je stanovení koncentrace imunoglobulinu E v séru méně diagnostické než u dětí. Zvýšené hladiny imunoglobulinu E jsou detekovány pouze u 50% pacientů s atopickým bronchiálním astmatem. Nejvyšší hodnoty koncentrace imunoglobulinu E v krvi jsou zaznamenány při přecitlivělosti na velké množství alergenů v kombinaci s bronchiálním astmatem, atopickou dermatitidou a alergickou rýmou. Při přecitlivělosti na jediný alergen může být koncentrace imunoglobulinu E v normálním rozmezí.

Alergická bronchopulmonární aspergilóza je doprovázena významným zvýšením obsahu imunoglobulinu E v krvi. Jeho koncentrace se zvyšuje u téměř všech pacientů s alergickou aspergilózou v období akutní plicní infiltrace. Normální hladina imunoglobulinu E u pacientů s aktivním plicním onemocněním umožňuje vyloučit diagnózu aspergilózy.

Stanovení imunoglobulinu E je důležité pro diagnózu syndromu hyper-IgE vzácného onemocnění. To se vyznačuje zvýšením koncentrace IgE v krvi až do 2000-50 000 CFU / l, eosinofilie, výraznou kopřivka a erytém na inhalační alergeny, pyl, potraviny, bakteriální a plísňové alergeny. Bronchiální astma pro tento syndrom není charakterizována.

Při hodnocení výsledků stanovení celkového imunoglobulinu E je třeba mít na paměti, že přibližně 30% pacientů s atopickými nemocemi má normální koncentraci imunoglobulinu E.

Kdy je snížen imunoglobulin E?

Snížení obsahu imunoglobulinu E v krvi je detekováno ataxií-telangiektázií v důsledku defektu T buněk.

Koncentrace celkového imunoglobulinu E v krevním séru za určitých patologických podmínek

Patologické stavy

Koncentrace, kE / l

Alergická rýma

120-1000

Atopický bronchiální astma

120-1200

Atopická dermatitida

80-14,000

Alergická bronchopulmonární aspergilóza:

 

Odpuštění;

80-1000

Exacerbace

1000-8000

IgE-myelom

15 000 a více

Při diagnostice alergie nestačí zjistit zvýšení koncentrace celkového imunoglobulinu E v krvi. Pro nalezení příčinou alergií je třeba identifikovat specifické protilátky imunoglobulinu třídy E. V současné době, laboratoře jsou schopny detekovat alergen specifických IgE v séru více než 600 alergenů, které nejčastěji vyvolávají alergické reakce u lidí. Nicméně detekce alergen-specifických IgE (kteréhokoli alergenu nebo antigenu) neprokáže, že se tento alergen zodpovědné za klinické symptomy. Interpretace výsledků studií by měla být provedena pouze po porovnání s klinickým obrazem a údajem o podrobné alergologické anamnéze. Nedostatek specifických IgE v séru nevylučuje účast v patogenezi mechanismu IgE závislých onemocnění, protože lokální syntézy IgE a senzibilizace žírných buněk může nastat v nepřítomnosti specifického imunoglobulinu E v krvi (např., Alergické rýmy). Protilátky jiných tříd specifické pro tento alergen, zejména třídy imunoglobulinu G, mohou způsobit falešně negativní výsledky.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.