^

Zdraví

Spontánní test s NST

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Spontánní test s NST (nitrosinium tetrazolium) umožňuje vyhodnotit stav baktericidního mechanismu fagocytů (granulocytů) závislé na kyslíku in vitro.

Obvykle je počet HCT-pozitivních neutrofilů u dospělých až 10%.

Charakterizuje stav a stupeň aktivace intracelulárního NADPH oxidasy antibakteriální systému. Princip metody založené na snížení absorbované fagocytů rozpustného barviva NBT na nerozpustný diphormazane ovlivněna superoxidu aniontu (pro intracelulární destrukci infekčního činidla po absorpci) vyráběné v NADPH oxidasy reakce. NBT-test ukazatele rostou v počátečním období akutních bakteriálních infekcí, vzhledem k tomu, že se sníží subakutní a chronické průběhu infekčního procesu. Sanitace organismu z patogenu je doprovázena normalizací indikátoru. Prudký pokles naznačuje dekompenzace protiinfekční ochrana a je považován za špatný prognostický znak.

Test s NST hraje důležitou roli v diagnostice chronických granulomatózních onemocnění, které jsou charakterizovány přítomností defektů v komplexu NADP-H-oxidasy. U pacientů s chronickou granulomatózní onemocnění charakterizované přítomností opakujících se infekcí (zápal plic, lymfadenitida abscesy plic, jater, kůže) způsobené Staphylococcus aureus, Klebsiella spp., Candida albicans, Salmonella spp., Escherichia coli, Aspergillus spp., Pseudomonas cepacia, Mycobacterium spp. A Pneumocystis carinii.

Neutrofily u pacientů s chronickými granulomatózními onemocněními mají normální fagocytární funkci, ale vzhledem k defektům v komplexu NADP-H-oxidasy nejsou schopny ničit mikroorganismy. Dědičné defekty komplexu NADP-H-oxidasy jsou ve většině případů spojeny s chromozómem X, méně často autosomálně recesivní.

Snížená spontánní těsto HCT charakteristika chronických zánětlivých procesů, vrozené vady fagocytární systém, primární a sekundární imunodeficience, HIV infekce, malignity, těžké popáleniny, poranění, stres, podvýživa, cytostatické a imunosupresivní léčba, vystavení ionizujícímu záření.

Zvýšená spontánní těsto HCT bod, kdy antigenní stimulace v důsledku bakteriálního zánětu (prodromální období, období akutních projevů infekce během normálního fagocytózy činnosti), chronická granulomatóza, leukocytóza, zvýšení na protilátkách závislou cytotoxicitu fagocytů, autoimunitních onemocnění, alergií.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Aktivoval test s NST

Obvykle je počet HCT-pozitivních neutrofilů u dospělých 40-80%.

Aktivovaný test s NST umožňuje vyhodnotit funkční rezervu baktericidního mechanismu fagocytů závislého na kyslíku. Test se používá k identifikaci rezervní kapacity intracelulárních fagocytových systémů. Při zachování intracelulární antibakteriální aktivity ve fagocytech dochází po stimulaci latexem k prudkému zvýšení množství formazan-pozitivních neutrofilů. Snížení parametrů aktivovaného HCT testu neutrofilů pod 40% a monocytů pod 87% indikuje nedostatek fagocytózy.

trusted-source[9], [10]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.