^

Zdraví

A
A
A

Alergie u dětí

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Alergie u dětí se vyvíjí stejným mechanismem jako u dospělých a příčiny jejího výskytu jsou stejné.

Počátek dvacátého století byl plný objevů v různých oblastech vědy a techniky. Medicína není vynechána. Jednou rakouský pediatr provedl jedinečné pozorování, které ukázalo, že stejné látky vyvolávají ve většině lidí násilnou reakci. Takže tam byla celá skupina nazvaná "alergeny" a termín označující reakci těla na působení alergenů - alergie. Jméno pediatra, který začal celý lékařský směr - alergologie, - Kliment von Pirket.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Co způsobuje alergie u dětí?

Názory vědců až dosud mají silné rozdíly v otázkách týkajících se skutečných příčin alergií obecně a zejména u dětí. Existuje několik mechanismů pro vývoj alergických reakcí, které jsou spojeny s poruchami v jednotlivých tělesných systémech. Patří sem:

 • imunitní poruchy;
 • nerovnováha střevní mikroflóry;
 • zvýšený počet alergenů v kontaktní zóně.

Alergie u dětí často souvisí se všemi třemi příčinami, začíná jednat důsledně, nebo jinými slovy, jeden důvod se stává platformou pro vstup do jiné. Takže nerovnováha střevní mikroflóry vede k rozvoji dysbiózy a on naopak narazí na imunitní systém. Oslabený imunitní systém není schopen se vypořádat s příjmem škodlivých alergenů chemického nebo biologického charakteru. Dítě je obklopeno domácími zvířaty, drsnými příchutěmi, včetně parfumerie rodičů, které se mohou stát také velmi příčinou. Konstantní expozice nezjištěnému alergenu vede k agonizujícím projevům. Črevo se nespokojuje s potravinovými alergeny a léčivé alergeny zničí již slabou střevní flóru.

Tak dostáváme začarovaný kruh, který může být přerušený pouze pečlivou detekcí alergenu a postupným výběrem správných terapeutických metod.

Alergické onemocnění různé závažnosti (na kožní reakce až anafylaktického šoku) a lokalizaci vyvinutý kontaktem s vnějšími alergeny (atopická dermatitida, konjunktivitida, rýma, bronchiální astma, atd.), - geneticky cizí látky. V primární požití mohou způsobit vývoj senzibilizace (často s hyper IgE specifické protilátky jsou upevněny na žírné buňky). Objemové alergeny - proteiny (obecně, molekulová hmotnost alergeny 10000 - 20000), ale mohou být hapteny a - látky s nízkou molekulovou hmotností, které jsou imunogenní pouze po vytvoření komplexu s tkání nebo plazma nosné proteiny.

Hlavní skupiny exogenních alergenů

 1. Aeroalergeny - jsou ve vzduchu ve významném množství alergenů:
  • alergeny na pyl (stromy, trávy, plevele);
  • alergeny domácího prachu (komplex alergenů domácího prachu, alergeny roztočů domácího původu, alergeny švábů);
  • alergeny hub (mimo domov, intramuskulární);
  • epitelu a dalších zvířecích alergenů.
 2. Potravinářské alergeny.
 3. Léčivé alergeny.
 4. Alergeny jedu hmyzu.
 5. Průmyslové chemické a biologické látky.

Podrobnější popis alergenů je uveden v sekcích jednotlivých nosologických forem alergických onemocnění.

Klasifikace R. Jell a P. Coombs (RRA Gell a P G. N. Coombs) předpokládá rozdělení alergických reakcí na 4 typy. Je třeba zdůraznit, že takové rozdělení na typy alergií je založeno na převládající formě imunitní odpovědi. Ve skutečnosti existuje těsný vztah mezi nimi a často kombinací.

Německý Immunology škola zajišťuje izolace V-typu, alergie, ve které protilátky na buněčné receptory (např. Hormon) mají stimulační nebo blokující účinky na funkčních dat z cílových buněk. Také navrhuje samostatně v úvahu typ VI (nebo Ha), kde cytolýza, prováděné za účasti specifických protilátek (bez aktivace komplementu), zprostředkovaných přes FcR nespecifických zabíječi. Tato tzv ADCC - protilátce závislá buněčná cytotoxicita, kterými je těleso uvolní z infikovaných virem buněk a bakteriálních agens nezahynula v fagocytového (např., Gram-negativní koky).

Patogeneze alergií u dětí

Alergický proces trvale probíhá ve fázích:

 1. imunologické: interakce antigenu s třídami protilátek IgE gomotsitotropnymi nebo IgG4, stálých na žírné buňky (typ I - reakce okamžitého typu přecitlivělosti); specifické protilátky na antigen části membrány cílové buňky (typ II - cytotoxické poškození); nespecifická CEC fixace na buňku, která má FcR a C3R (typ III - onemocnění imunitního komplexu vaskulitida), nebo specifické T-buněčný receptor-killer buňky s antigenem cílové buněčné membrány (IV m a n - hypersenzitivita pozdního typu - DTH). To znamená, že zapojení buněk - společným rysem alergických forem imunitní odpovědi:
 2. pathochemické - osvobození a syntéza chemických mediátorů alergie;
 3. patofyziologické - klinické projevy.

"Časná fáze" anafylaxe. V pathochemické fázi je vymezena fáze osvobození a formace primárních mediátorů a sekundárních.

Klíčovým mechanismus lokálních a systemických projevů alergie typu I je degranulace žírných buněk pro uvolnění předem vytvořené primární mediátorů syntetizovaných a přepravovány danou buňku. Mezi mediátorů poprvé (již ve třetí minutu) se uvolňují histamin, faktor aktivující destičky (PAF), eosinofilů, chemotaktický faktor (FHE), prostaglandin D.

Dále stojí za půl hodiny leukotrieny (pomalu reagující substance anafylaxe - SRS-A), thromboxan A2, endoperoxidy a aktivní formy kininů aktivační faktor XII srážlivost krve, tj koagulační kaskádu ... Současně z žírných buněk uvolní celou řadu enzymů a cytokinů. Tento takzvaný „počáteční fáze“ anafylaxe.

„Pozdní fáze“ poznamenat, po 6-12 hodinách (pouze při vysokých koncentracích antigenu) a má výrazné zánětlivou složku zprostředkovanou mediátory aktivovaných eozinofilů, polymorfonukleárních granulocytů, krevní destičky a makrofágy. V této fázi dochází ke zvýšení vaskulární permeability, migrace leukocytů povrchu endotelu ( „Rolling efekt“) v důsledku jejich interakce s adhezních molekul na endotelu vážícím buňky v místě cévního reakce a migrace buněk do tkáně. Kůže Takto vytvořený erytematózní infiltráty v plicích - obstrukce způsobené změnami v bronchiální sliznice.

Spuštění zánět momentu u alergických II (antiteloposredovanny cytotoxické) a typu III (imunitním komplexem zprostředkovaná, typ Arthus „onemocněním imunitního systému“) - aktivaci systému komplementu. Složky komplementu aktivovaného v těchto případech klasickou cestou, mají řadu účinků: chemotaxe, anafilatoksicheskim C3d, C1a (nespetseficheskaya degranulace žírných buněk), opsonizing C1b, aktivace uvolňování granulí neutrofilů - C5a cytolytická - „membrána útok komplex“ - C6, C7, C9. Morfologické charakteristiky ložisek komplementu v reakcích II, III různých typů.

Primární mediátory IV typu alergie - lymfokiny (cytokiny), se liší od specifických T-lymfocytů, a mají následující účinky: chemotaktický, blasttransformiruyuschim a cytolytické a regulátory.

Sekundární mediátory alergie všech typů alergických reakcí - obecné. Jak je uvedeno výše, tento mediátory zánětu, hemostázy, krev: biologicky aktivní látky krevní leukocyty, krevní destičky, endotelové buňky; Plazmatické aktivované proteolytické kaskádové systémy (koagulační systém, plasmin, kininové, komplement), metabolity kyseliny arachidonové, reaktivní formy kyslíku, NO, prozánětlivé cytokiny, chemoatraktant, růstové faktory, neuropeptidy (jako je substance P). Je třeba mít na paměti, že při aktivaci plazmy kaskádových zařízení, k tvorbě nových biologicky aktivních látek C3a, C5a anaphylatoxin, což způsobuje přímé degranulaci žírných buněk; Bradykininu - vasoaktivní peptidové aktivní proteázy, které zvyšují vaskulární permeabilitu, a mnoho dalších.

Klinické projevy alergických onemocnění jsou integrujícím výsledkem působení primárních a sekundárních mediátorů s převahou jednotlivých skupin látek v závislosti na typu alergie. Při regulaci alergického zánětu se neuroendokrinní systém účastní prostřednictvím systému vysílačů, neuropeptidů a tkáňových hormonů. Homeostatická kontrola se provádí za účasti adrenergního, cholinergního a neadrenergního-necholinergního nervového systému.

Alergeny indukující IgE zprostředkované alergické reakce jsou závislé na brzlík, tj. E. Vyžadovat povinné účasti T-pomocných buněk pro indukci imunitní odpovědi. V tomto typu II helper (Th2) prostřednictvím IL-4 stimuluje B lymfocytů pro syntézu specifických protilátek třídy IgE; prostřednictvím IL-3 a umožňují zrání zánět zahrnující žírných buněk; prostřednictvím IL-4, -5 - eosinofilů, a prostřednictvím koloniostimuliruyuschy Factor - makrofágy. Tak, T-helper typu II, žírné buňky a eosinofily cytokiny (IL-4, -5, -13) a membránou vázané molekuly (gr39) zahrnující IgE protilátky tvořit pozitivní signály síť vzaimonapravlennyh (bludný kruh) podpůrné alergický (alergie typu I).

Co je alergen?

Seznam látek, které mohou způsobit alergické reakce z těla, mnoho lidí. Pro jednoduchost definice, studie a eliminace jsou konvenčně přiděleny alergeny podle jejich povahy, které mohou být:

 • potraviny;
 • chemické;
 • droga;
 • biologický.

Nejčastějšími jsou prachové alergeny, včetně malých kleští, ve velkém množství obsažených ve vrstvách domácího prachu, pylu rostlin, mikroorganismů a látek obsažených v vlně domácích zvířat, v potravinách. V posledních několika letech bylo zjištěno několik případů, kdy se alergie u dětí vyvinula v reakci na účinky plísňových hub. Oblasti plísní, které se vytvářejí v domácích podmínkách v místnostech s vysokou vlhkostí, na potravinách, se stávají jedním z nejsilnějších alergenů.

Allergen může být podáván absolutně jakoukoliv látkou, drogovou nebo potravinou, která se na první pohled zdá zcela neškodná. Obvykle se symptomy objeví okamžitě po interakci s příčinou alergie.

Druhová klasifikace alergie

Z klasifikace alergenů do skupin, v závislosti na povaze jejich původu, pochází i klasifikace typů alergií. Zvažte nejběžnější typy alergií, mezi které patří:

 • potraviny;
 • sezónní;
 • studená;
 • atopická dermatitida.

Potravinové alergie u dětí

Alergie u dětí, zejména malých dětí, jsou přímo spojeny s potravinami, která jde do jejich těl a potravin, který se maminka. Během chyby ve stravě, které umožňují kojící ženy, vaše dítě má často erupce na tvářích, opruzenin a zarudnutí ve všech hlavních těla záhyby: třísla, podkolenní šlachy, loktů záhyby, krční, axilární. Rychle se spojte s problémy s střevami. Častý průjem, vodnatý sobě, bolesti břicha, doprovázené neustálým plačící dítě a tahání kolenochek hrudníku. V případě potřeby naprinimali opatření zarudnutí na lících může přerůst malé vřídky, které se ponoří tvořit pevnou kůru, roztahování kůže, ve kterém existují drobné praskliny, dodávající dítě silnou bolest. Únava výrazně "odjede" kůži, což také vede k tvorbě otevřených vředů. To vše je reakcí na potravinový alergen.

Pokud strava dítěte plná mateřského mléka, a v tomto případě, tam jsou první příznaky alergické reakce, je třeba okamžitě provést analýzu produktů, které tvoří strava matky stravy. Nejlepší je vyloučit na krátkou dobu všechno, co se alespoň nějak může týkat počtu alergenů. Buď stravu tak, aby se na základě obilovin, s nízkým obsahem tuku kuřecí vývar, sýr, ovocné kompoty, rostlinné oleje (slunečnicový, olivový, ze sojových bobů). Pít lépe, jen čistou vodu. Při přechodu na takovou přísnou dietu by měla alergie u dětí projít v první den. Pokud symptomy přetrvávají, mělo by se předpokládat, že existuje reakce na mléčné bílkoviny, což je hlavní složka mléka. V takovém případě co nejdříve požádejte o pomoc pediatra nebo alergikovi.

Z mléčných směsí se alergie vyskytují častěji než u mateřského mléka. Při přechodu od jednoho způsobu krmení k jinému se alergie u dětí projevuje poměrně často. To je způsobeno skutečností, že tělo dostane nový protein. V případě zjištění alergie na nějaký druh směsi, neměli byste experimentovat a nechat jej v jídelníčku dítěte, je lepší zvolit pro kojence jiné firmy, a ujistěte se, že věnovat pozornost složek obsažených v jeho složení. Je velmi pravděpodobné, že kompozice ukáže vitamínový doplněk, který je stejný jako alergeny. V každém případě, jakmile zdánlivou alergickou reakci na potraviny, by měl být označován pediatr, sdílet s ním vybrat nejlepší volbu pro odstranění příčin a všechny nežádoucí důsledky s ním spojené.

trusted-source[5], [6], [7]

Sezónní alergie u dětí

Když se jedna sezóna mění na jinou, mnoho dospělých začíná mít alergické reakce na určité dráždivé látky. Sezónní alergie u dětí dochází nejen na jaře, kdy je čas začít kvést, to se může objevit v létě, během tvorby prvního pylu na podzim, kdy je pozdě kvetou a trávy, a to iv zimním období - při velmi nízké teplotě, tělo může také reagovat alergické projevy. Alergie u dětí může také odkazovat na počet sezónních projevů. Proto byste měli věnovat zvláštní pozornost výskytu příznaků jako je zarudnutí očí a zvýšené slzení, průběžný výtok z nosu, otoky sliznic, zejména v krku, zarudnutí kůže s bohatou vyrážkou na nich. Vyskytnou-li se tyto příznaky se čas od času, s recidivou v určitých obdobích roku, se můžete bezpečně předpokládat, že se jedná o příznaky sezónní alergie.

Sezónní alergie u dětí, která se projevuje od jara do podzimu, a je také nazýván „senná rýma“, protože jeho spojení s počátkem rozkvětu mnoho bylin, které se následně pokračujeme Sklizeň od sena.

Studená alergie na děti

Studená alergie u dětí začíná stejně jako každý jiný druh: začervenání kůže s vážným svěděním, vzhled vyrážky a otoky v určitých oblastech pokožky. V budoucnosti se spojí křeče dýchacích cest. Jakmile se dítě pod vlivem nízkých teplot dýchá, okamžitě se stává obtížné. To je jasný znak alergie na nachlazení. Je velmi obtížné přesně určit přesnou diagnózu a izolovat původní příčinu doma. Bronchospasmus může způsobit nejen alergické projevy při nízkých teplotách, ale také projev nástupu akutního zánětlivého procesu. Volání lékaře a neustálé sledování změn příznaků k použitým opatřením je třeba poprvé provést.

trusted-source[8], [9], [10]

Atopická dermatitida

Často vidíte, zejména u výrobků určených pro děti, ale s obalem určeným pro dospělé, fotku dívčí panenky s jasně červenými tvářemi. Barva tváří na fotografii je tak jasná, že způsobuje, že mnoho dospělých se dotkne a přijímá jako znamení dobrého zdraví dítěte. Nicméně, jakýkoli lékařský odborník bude říkat, že taková hyperémie na tvářích není v žádném případě známkou dobrého zdraví, ale příznakem alergické reakce na kůži. Alergie u dětí, která se opakovaně projevuje a prochází do chronické fáze, se nazývá atopická dermatitida. Je to jeho projev červených tváří u dětí, když jsou pečlivě vyšetřeni, lze vidět, že zarudnutí není jediná věc, která je na tvářích, jsou zcela pokryté vyrážkou.

Atopická dermatitida se nazývá jinak, často je diagnostikována jako "diatéza", ale je obecnějším názvem pro řadu alergických onemocnění, jejichž hlavním projevem je kožní reakce. Alergie u dětí, postupující na principu atopické dermatitidy, se rozvíjí od dětství a může dojít až do mladistvého období. Existují čtyři stadia atopické dermatitidy, které postupně postupují po sobě:

 • dítě (od 0 do 2 let);
 • dětské (do 13 let);
 • dospívající (13-15 let);
 • dospělý (15-18 let).

Každá z těchto fází má své vlastní rozdíly a mechanismus průniku. Skutečnost, že se tyto stadia vyskytují krok za krokem, po jednom po druhém, vůbec neznamená, že není možné vyléčit atopickou dermatitidu v každé fázi. Organismus dítěte může tuto chorobu "překonat" v jakékoli fázi a přestane být obnovena. K tomu je nutné provést lékařské a preventivní opatření včas a dodržet přísnou stravu a dodržovat všechna pravidla osobní hygieny, neodchýlit se od doporučení pediatra a alergiků.

trusted-source[11], [12], [13], [14]

Diatz

Alergie u dětí, která se projevuje kožními reakcemi, se v každodenním životě nejčastěji nazývá jedno slovo "diatéza". Ve skutečnosti je diatéza jen formou alergie, jisté předispozice organismu dítěte reagovat na alergeny. Diatéza není jen vyrážka na kůži a její zarudnutí, je to také intertrigo, které se vyskytuje neustále, a oblasti seborrhey na pokožce hlavy a řada dalších příznaků. Pouze diety, hraje roli předzvěst možného vývoje mnoha nemocí, například:

 • exemplar;
 • dermatitidy různé etiologie;
 • neurodermatitida;
 • psoriáza.

Diatéza má výživovou povahu původu, je častěji spojována s poruchami v mateřské stravě než s nepřesností vlastní stravy dítěte. Zneužívání určitých druhů potravin během těhotenství může s vysokou pravděpodobností zaručit vzhled po narození dítěte diatézy. Kategorie produktů riziku diatezy zahrnuje vejce, ořechy, med a pomeranče. Během těhotenství musíte být opatrnější při užívání těchto přípravků.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Alergie u dětí: diagnóza

Alergie u dětí je bohužel běžná. V posledních letech trpí taková onemocnění rostoucím počtem dětí. Je to způsobeno environmentálními chybami v životním prostředí a není to politováníhodné nízké úrovně zdravotních ukazatelů budoucích rodičů.

K diagnóze, na základě příznaků, přibližných důvodů pro jejich vzhled a povahu jejich průběhu, je poměrně jednoduché. Pro stanovení předispozice některých alergenů je nezbytné provést speciální analýzy, jejichž přiměřenost a nezbytnost bude indikovat alergik. Chcete-li začít bojovat proti alergii, je nutné, abyste se navštívili s tímto lékařem. Pouze je schopen přiřadit správný seznam všech nezbytných testů. Často se stává, že rodiče rozhodují ve prospěch určitých alergických testů, z nichž mnohé jsou pro dítě absolutně zbytečné a nejsou orientační z důvodu nedostatečného věku nebo neodrážejí podstatu této příčiny.

trusted-source[24], [25], [26], [27]

Kdo kontaktovat?

Léčba alergií u dětí

Lékař alergik předepisuje provádění všech nezbytných alergologických testů a analýz a na základě získaných údajů vybere nejvhodnější léčbu. Nejčastěji se skládají z oblastí jako:

 • Blokace uvolňování mediátorů z žírných buněk (stabilizace membrány).
 • Blokáda syntézy biologicky aktivních látek, aktivních radikálů O2, cytokinů, NO; inhibice příjmu Ca v buňce a její akumulace v cytoplazmě v důsledku zvýšení syntézy cAMP.
 • Blokace H1-histaminových receptorů.
 • Účinky na funkční aktivitu antagonistů biogenních aminů.
 • Zvyšte odstranění alergenů ze střeva a ledvin.
 • Specifická imunoterapie (zastaralé názvy: hyposensitizace, desenzitizace).
 • Maximální vyloučení alergenu na těle dítěte;
 • Užívání antihistaminika, které odstraňují symptomy samotné alergie;
 • Výběr stravy a její přísné dodržování;
 • Odstranění souběžných symptomů a léčba sekundárních onemocnění;
 • Obecné postupy a opatření posilování.

Musí se vždy pamatovat na to, že alergie u dětí je ochrana těla od prvků, které jsou pro ni cizí. Alergická reakce, tělo slabého dítěte signalizuje, že do něj vstoupily látky, s nimiž se nedokáže vyrovnat. Pozorné rodiče věnují pozornost všem neočekávaně se objevujícím červeným skvrnám, vyrážkám a podrážděním, začnou se ozývat poplach a naprosto správně. Čím dříve je odstraněna příčina alergických reakcí, tím rychleji obnoví narušené funkce organizmus dítěte.

Alergie u dětí by měla být vnímána především jako nebezpečné nemoci, ale jako pomoc organizmu dítěte, kterou poskytuje obklopujícím dospělým při hledání a odstraňování škodlivých příčin.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.