^

Zdraví

Dětský alergik

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Alergie, tj. Nadměrná reakce imunitního systému na látky neškodné většině lidí, se stala jednou z nejčastějších onemocnění na světě. Podle Světové organizace pro alergie (Světová organizace pro alergie) doposud je alergie neuspokojivou diagnózou 20-30% obyvatel naší planety.

Podle Americké rady pro alergie a imunologii (ABAI) 50 milionů Američanů - včetně milionů dětí - trpí alergiemi. Počet alergií v Evropě dosáhl 150 milionů a alergické poruchy, které postihuje asi třetina evropských dětí, patří k nejdůležitějším z chronických onemocnění dětí. Ve Švýcarsku je tedy 11,2% dětí u alergenů dětí. Mezi dětmi britských rodin téměř 50% má nějakou formu alergie (více než 8% z nich trpí potravinovou alergií, kterou lékaři nazývají potravinovou intolerancí).

Zvláštní lékař - dětský alergik - potřebuje optimální léčbu a zlepší stav malých pacientů.

trusted-source[1]

Kdo je dětský alergik?

Dětský alergik nebo lékař, alergolog-imunolog, je odborník s vyšším lékařským vzděláním v samostatné oblasti klinické medicíny, která se nazývá alergologie. Tato část léku studuje alergické reakce a související nemoci, jejich etiologii, vývojové mechanismy a symptomy, jakož i metody diagnostiky, léčby a prevence.

Dětský alergik bere na vědomí charakteristiky organismu dítěte na základě základního vzdělání v pediatrii, který se zabývá dětskými nemocemi a péčí o zdravé a nemocné děti jakéhokoli věku. Proto alergisté dětí vědí, jak účinně a bezpečně pomáhat svým pacientům.

Děti alergici jsou vyškoleni k léčbě příznaků potravinové alergie, a může poskytnout odbornou pomoc rodičům, aby se zabránilo zhoršení onemocnění a snížit alergické příznaky - pomocí speciální nebo eliminaci individuální hypoalergenní dietu.

Kdy mám kontaktovat pediatrického alergistu?

Specialisté upozorňují, že nejčastější alergickou reakcí u dětí je alergická rýma. Ačkoli alergické reakce dítěte na pyl rostlin, léky, kůži domácího původu, prachové roztoče, domácí chemikálie a určité potraviny, vykazují stejné příznaky jako dospělí.

Je třeba mít na paměti, že jakékoli dítě může být alergické, ale děti z rodin, u kterých má někdo z příbuzných alergii, mohou tuto chorobu zdědit s pravděpodobností až 40%. To neznamená, že tyto děti jsou odsouzeny k aktivnímu vývoji této nemoci, ale dětští alergikové doporučují věnovat pozornost hlavním příznakům alergie. Mezi ně patří: poruchy nosního dýchání, svědění nosu a patra, kýchání a rýma; edém a hyperemie spojivky, svědění očních víček a slzám; často opakovaný noční suchý kašel; sípání v hrudi a dušnost (až do dýchání a úzkost); svědivé kožní vyrážky.

Zpravidla se jeden z těchto příznaků alergie projevuje bez změny tělesné teploty. Rodiče proto musí být opatrní as podobnými, zdánlivě "nepřiměřenými" reakcemi dítěte, aby se obrátili na specialistu - dětského alergikovi.

Kromě toho nedostatek včasného léčení alergií jakékoli etiologie může vést k nejzávažnějším komplikacím.

Jaké testy mám vzít, když se obrátím na dětského alergistu?

Téměř všechny příznaky skutečné alergie mohou být příznaky velkého počtu dalších onemocnění, takže když kontaktujete pediatrického alergistu, budete potřebovat klinický krevní test. Tato analýza umožní lékaři objektivně zhodnotit celkový zdravotní stav dítěte na základě údajů o koncentraci hemoglobinu; počet leukocytů, erytrocytů a krevních destiček; míra sedimentace erytrocytů (ESR) a další ukazatele. Obecný krevní test poskytne informace o přítomnosti infekčních, zánětlivých procesů v těle, identifikuje virové a bakteriální onemocnění.

Dětský alergik také může poslat krevní test na úroveň obsahu eozinofilů, obecnou analýzu sputu a nános z nosu na eozinofily. Často se doporučuje podstoupit spirography - určit odezvu průdušek a objasnění příčin kašel (kašel, jako v noci, kdy je mnoho jiných patologických stavů, jako je například hypertrofie nosohltanu mandlí - nosní mandle).

K určení správné diagnózy, zejména u podezření na pollinózu nebo atopickou bronchitidu, se často používají údaje z rentgenového vyšetření paranazálních dutin nosu nebo plic. Navíc s helminthickou invazí se zvyšuje citlivost organismu dítěte na různé antigeny, a proto může být předepsána analýza výkalů pro vejce hlístů.

Jaké diagnostické metody používá dětský alergik?

V současné době se v domácí pediatrické alergologii používají dvě klíčové speciální diagnostické metody, které se zaměřují na identifikaci alergenů - látek, které způsobují nedostatečnou odpověď imunitního systému.

Kožní alergie a zkoušky nebo kožní testy na alergeny z různých typů dětí se koná ne dříve než 4 let věku. V kožních onemocnění, alergické epikutánní testy jsou nastaveny: zvlhčí roztokem alergenu kusu sterilním obvazem se aplikuje na kůži na předloktí nebo zadní (tam, kde není vyrážka) je shora pokryté filmem nebo celofánu a je upevněn pomocí sádry (asi 1 čtvereční cm.). Výsledky hodnocení vyrobené po 20 minutách, 5-6 hodin a 1-2 dny později.

Také provádí skarifikatsionnye kožní alergie testů, kde jsou kapičky speciálních přípravků na specifické alergeny jsou použity na vnitřní straně předloktí a v každé kapky na kůži se provádí malé, mělké rýhy (škrábance vyrobené jednotlivé lancety nebo jehlový konec). Vyhodnocení výsledků se provádí v 15-20 minut. Alergologa zdůraznit, že skarifikatsionnye kožní testy prováděné s pacienty s podezřením na pyl alergii, alergické rýmy, atopické formu bronchiální astma, kopřivka, angioedém a - to znamená, když reaginových (E-dependentní) časné reakce.

Druhou hlavní diagnostickou metodou, kterou široce využívá dětský alergik, je enzymová imunotest (ELISA), která určuje celkový sérový imunoglobulin a specifické protilátky (IgE). Tato metoda diagnostiky alergií je považována za přesnější a její výsledky jsou prakticky nezaměnitelné.

Kromě toho, mezi diagnostických metod používaných v dětské alergie, je možno uvést provokační zkoušky: nosní (nosní) test pro diagnostiku alergickou rýmou (stanovení eozinofilie - hladiny eosinofilů v vylučování sliznicí) a spojivek testu (testu k detekci okamžité přecitlivělosti spojivky na alergen). Vdechnutí Test (malé množství inhalací z alergenu v nízké koncentraci - pro detekci atopické astma) se provádí během remise a výhradně v nemocnicích.

Co dělá dětský alergik?

Úkolem každého alergologa dítěte je správná diagnóza a předepisování adekvátní léčby alergických onemocnění a patologických poruch imunitního systému u dětí.

Alergie je systémové onemocnění a pro stejné příznaky mohou existovat různé příčiny. A dětský alergik se zabývá zjišťováním těchto příčin, tj. Specifických alergenů, u dětí všech věkových kategorií - od kojenců až po adolescenty.

Například, u kojenců alergická dermatitida (diatéza) dochází velmi často, protože trávicí systém kojenců je v procesu tvorby. A obvykle ne kožní reakce imunologické charakter spojený se zahájením krmení, kdy se strava dítěte, které je kojené, začínají zavádět nové produkty: kravské mléko a mléčné výrobky, obiloviny, vejce, zelenina, ovoce. A starší děti alergické reakce v podobě nosní kongesce a rýmy je důsledkem vstupu do dýchacího systému alergeny bílkovin původu.

V každém případě, dětský alergolog pečlivě zkoumat dítě a držet anamnézu - to znamená, že požádat o přítomnosti alergických onemocnění v rodině, požádala svou matku, jak plynula těhotenství a porod prošly. A pokud je potřeba, lékař provede zvláštní alergologickou (imunologickou) vyšetření.

Jaké nemoci jsou léčeny dětským alergikem?

Jiná onemocnění, u nichž léčba je v kompetenci dětského alergologa, jsou absolutně všechny projevy alergických reakcí organismu a alergie jakékoliv etiologie. Tento senná rýma (sezónní alergická rýma nebo senná rýma), alergická rýma, alergický zánět spojivek, alergická bronchitida, atopické bronchiální astma, kopřivka, atopická dermatitida, alergická dermatóza (včetně dávkování toksikodermiya), sérová nemoc, angioneurotický edém (Quinckeho edém).

Tipy pediatrického alergisty

Alergie je velmi závažné onemocnění, takže je nemožné se zabývat samoléčbou. Zejména proto, že není možné vyléčit alergii, ale vy můžete pouze odstranit její příznaky.

Jakýkoli lék z alergického kašle, alergické rýmy nebo kopřivky by měl předepisovat dětský alergik, jinak rodiče ohrožují zdraví svého dítěte.

Rodiče si musí pamatovat, že minimalizovat riziko vývoje alergických reakcí novorozence pomáhá přirozenému krmení. Proto je nutné dítě podávat s mateřským mlékem co nejdéle a až pět měsíců, aby mu nebyly živočišné bílkoviny a až jeden rok - kravské mléko. Nové produkty ve stravě malých dětí jsou zavedeny jeden po druhém, počínaje malým počtem.

Nejlepší prací prostředek pro malé dítě je dětské mýdlo bez přísad. Před nanášením nového oblečení je nutné jej umýt. Byt musí být čistý: prach a plísně jsou velmi časté a nebezpečné alergeny. Koberce a měkké (kožešiny a plyšové) hračky mohou poškodit zdraví dítěte náchylného na alergie.

V případě nejmenšího podezření na alergii potřebujete vyhledat odbornou lékařskou pomoc, kterou poskytuje pouze dětský alergik.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.