^

Zdraví

Stopové prvky

Feritin v krvi

Ferritin je ve vodě rozpustný komplex hydroxidu železa s apopheritinovým proteinem. To se nachází v buňkách jater, selesin, červené kostní dřeně a retikulocytech.

Transferrin v krvi

Transferin se týká beta-globulinů. Hlavní funkcí transferinu je transport absorbovaného železa do jeho depa (játra, slezina) do retikulocytů a jejich prekurzorů v červené kostní dřeni. Transferin je schopen vázat ionty jiných kovů (zinek, kobalt atd.).

Celková schopnost vazby krevní sérum na železo

Celková kapacita krevní séra vázaná na železo je indikátorem koncentrace transferinu. Všimněte si, že při posuzování obsahu transferinu, měřeno podle celkové vazebné kapacity železa séra, se nafukuje 16-20%, protože při více než polovina nasycení železa transferinu se váže na jiné proteiny.

Železo v krvi

Celkový obsah železa v lidském těle, je asi 4,2 asi 75 až 80% z celkového množství železa obsažené v hemoglobinu, 20-25% železa jsou vyhrazena, 5-10% součástí myoglobinu obsahoval 1% v dýchacích enzymů, katalytické dýchací procesy v buňkách a tkáních.

Jod v moči

Jód je stopový prvek přítomný v přírodě ve stopových množstvích. V pitné vodě je obsah jodu nevýznamný, takže většina tohoto stopového prvku vstupuje do lidského těla s jídlem. Nejvyšší koncentrace jodu v mořských plodech (přibližně 800 mcg / kg); obzvláště bohaté na jódové mořské řasy.

Měď v moči

Analýza mědi v moči se používá hlavně k diagnostice a hodnocení účinnosti léčby Wilson-Konovalovovy nemoci. Vylučování mědi v moči s Wilson-Konovalovovou chorobou je obvykle vyšší než 100 μg / den (1,57 μmol / den), ale může být nižší u mladých sourozenců před vznikem symptomů onemocnění.

Měď v krvi

Měď je jedním z nejdůležitějších základních mikronutrientů nezbytných pro lidský život. V dospělém těle obsahuje 1,57-3,14 mmol mědi a polovina tohoto množství padá na svaly a kosti, 10% na játrovou tkáň.

Chloridy v moči

Množství chloru v moči závisí na jeho obsahu v jídle. U kojenců s močí se vylučuje velmi málo chlóru, protože jeho obsah v mateřském mléce je nízký. Přechod na směsnou výživu vede k významnému zvýšení obsahu chloru v moči. Jeho množství v moči se zvyšuje v souladu s stále rostoucím množstvím stolní soli.

Chloridy v krvi

Celkový obsah chlóru zdravé osoby o tělesné hmotnosti 70 kg je přibližně 2000 mmol, tj. 30 mmol / kg. Chlór je hlavní extracelulární kation. V těle je to hlavně v ionizovaném stavu, ve formě solí sodíku, draslíku, vápníku, hořčíku atd.

Hořčík v krvi

Hořčík je čtvrtý největší prvek v lidském těle po draslíku, sodíku, vápníku a druhém nejhojnějším prvku v buňce po draslíku. Lidské tělo obsahuje asi 25 g hořčíku, 60% z něj je součástí kostní tkáně a většina zbytku je v buňkách. Pouze 1% celkového hořčíku je obsaženo v extracelulární tekutině.

Pages

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.