Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hořčík v krvi

Lékařský expert článku

Gastroenterolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Hořčík je čtvrtý největší prvek v lidském těle po draslíku, sodíku, vápníku a druhém nejhojnějším prvku v buňce po draslíku. Lidské tělo obsahuje asi 25 g hořčíku, 60% z něj je součástí kostní tkáně a většina zbytku je v buňkách. Pouze 1% celkového hořčíku je obsaženo v extracelulární tekutině. Přibližně 75% hořčíku séra je v ionizované formě, 22% je spojeno s albuminem a 3% - s globulinem. Hořčík hraje důležitou roli ve fungování neuromuskulárního aparátu. Největší obsah hořčíku v myokardu. Fyziologicky je hořčík antagonista vápníku, jeho nedostatek v séru je doprovázen zvýšením obsahu vápníku. Čím vyšší je metabolická aktivita buňky, tím více hořčíku obsahuje. Koncentrace ionizovaného hořčíku v buňce je udržována na konstantní úrovni i při velkých výkyvech v extracelulární tekutině.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Koncentrace hořčíku v krevním séru

Věk

Koncentrace hořčíku v krevním séru

Meq / litr

Mmol / l

Novorozenci

1,0-1,8

0,5-0,9

5 měsíců - 6 let

1,32-1,88

0,71-0,95

6-12 let

1,38-1,74

0,69-0,87

12-20 let

1,35-1,77

0,67-0,89

Dospělí

1.3-2.1

0,65-1,05

Hořčík je kofaktor řady enzymatických reakcí, působí jako fyziologický růstový regulátor a podporuje zásobu purinových a pyrimidinových bází. Hořčík je nezbytný ve všech fázích syntézy bílkovin.

Hlavním regulátorem udržování koncentrace hořčíku v krevním séru je ledvina. U zdravé osoby je denní vylučování hořčíku přibližně 100 mg. Při vyčerpání hořčíku dochází ke snížení nebo úplnému vylučování hořčíku. Přebytečný hořčík se rychle odstraní ledvinami. Hořčík prochází glomerulární membránou, 80% z nich je reabsorbováno v proximálních tubulech vzestupného segmentu Henleovy smyčky. Velké dávky PTH přispívají ke snížení vylučování hořčíku v moči (glukagon a kalcitonin mají stejný účinek). Vitamin D a jeho metabolity zvyšují absorpci hořčíku v tenkém střevě, avšak v menší míře než vápník.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.