^

Zdraví

Hořčík v krvi

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hořčík je čtvrtý největší prvek v lidském těle po draslíku, sodíku, vápníku a druhém nejhojnějším prvku v buňce po draslíku. Lidské tělo obsahuje asi 25 g hořčíku, 60% z něj je součástí kostní tkáně a většina zbytku je v buňkách. Pouze 1% celkového hořčíku je obsaženo v extracelulární tekutině. Přibližně 75% hořčíku séra je v ionizované formě, 22% je spojeno s albuminem a 3% - s globulinem. Hořčík hraje důležitou roli ve fungování neuromuskulárního aparátu. Největší obsah hořčíku v myokardu. Fyziologicky je hořčík antagonista vápníku, jeho nedostatek v séru je doprovázen zvýšením obsahu vápníku. Čím vyšší je metabolická aktivita buňky, tím více hořčíku obsahuje. Koncentrace ionizovaného hořčíku v buňce je udržována na konstantní úrovni i při velkých výkyvech v extracelulární tekutině.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Koncentrace hořčíku v krevním séru

Věk

Koncentrace hořčíku v krevním séru

Meq / litr

Mmol / l

Novorozenci

1,0-1,8

0,5-0,9

5 měsíců - 6 let

1,32-1,88

0,71-0,95

6-12 let

1,38-1,74

0,69-0,87

12-20 let

1,35-1,77

0,67-0,89

Dospělí

1.3-2.1

0,65-1,05

Hořčík je kofaktor řady enzymatických reakcí, působí jako fyziologický růstový regulátor a podporuje zásobu purinových a pyrimidinových bází. Hořčík je nezbytný ve všech fázích syntézy bílkovin.

Hlavním regulátorem udržování koncentrace hořčíku v krevním séru je ledvina. U zdravé osoby je denní vylučování hořčíku přibližně 100 mg. Při vyčerpání hořčíku dochází ke snížení nebo úplnému vylučování hořčíku. Přebytečný hořčík se rychle odstraní ledvinami. Hořčík prochází glomerulární membránou, 80% z nich je reabsorbováno v proximálních tubulech vzestupného segmentu Henleovy smyčky. Velké dávky PTH přispívají ke snížení vylučování hořčíku v moči (glukagon a kalcitonin mají stejný účinek). Vitamin D a jeho metabolity zvyšují absorpci hořčíku v tenkém střevě, avšak v menší míře než vápník.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.