Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Analýza pro opisthorchiasis: protilátky proti příčinné látce opisthorchiázy v krvi

Lékařský expert článku

Internistické infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Protilátky proti příčinné látce opisthorchiázy v séru jsou normální.

Příčinným faktorem opisthorchiázy je trematoda Opisthorchis felineus. Trematodozy jater dochází v počáteční fázi akutní alergóza vysoký eozinofilií, později - z primární léze hepatobiliárním systémem, se středně vysokou nebo normální obsah eosinofilů. Sérologické diagnostiky (pomocí ELISA a PHA) opisthorchiasis v rané fázi, před přidělení vejce parazita, - jedinou metodou laboratorní diagnostiky, chronické opistorhoze - pomocnou metodu.

Citlivost metody ELISA pro diagnostiku akutní fáze opisthorchiasis blížící se 100%, v chronické fázi onemocnění - 70%, v závislosti na intenzitě zamoření. IgM protilátky se objeví v krvi po 1 týdnu po infekci, dosáhl maximální hodnoty v 1,5-2 týdnů, a po 6-8 týdnech jejich titr začíná rychle klesat. Protilátky třídy IgG začínají být syntetizovány po dobu 2-3 týdnů později protilátek IgM. Jejich koncentrace se stává maximálně 2-3 měsíce po infekci, a mohou být drženy v množství do 1 roku a déle. Nicméně, v širším smyslu onemocnění u pacientů často říkají snížení titru specifických protilátek pod práh citlivosti diagnostických metod v důsledku vazby protilátky k antigenu a vytvoření helmintů CEC.

Falešně pozitivní výsledky jsou možné při analýze v séru zdravých jedinců studie 1% případů, pacienti neparazitické onemocnění (alergie, gastrointestinální patologické stavy se hepatobiliárního systému, systémové onemocnění), - 1,5%, toxoplazmóza - 5,6%, larvální toxokaróza - 7, 3%, echinokokóza - 15,4%, trichinóza - 20,0%, fasciolóza - u 29,4% případů.

Při vypuknutí opisthorchiázy dochází k poklesu sérologických reakcí domorodých lidí v důsledku vrozené tolerance. Došli jsme populaci (například pracovníci pracovní posuv, osob a další.), vzhledem k nedostatku přirozené imunity proti infekci Opisthorchis felineus, mají tendenci zaznamenat vysokou míru sérologických reakcí.

Pokud sérologická diagnostika obdržet falešně negativní výsledky na pozadí stavy imunodeficience v důsledku chronickým onemocněním nebo užívání léků (antibiotika, steroidy, chemoterapeutická činidla).

Indikace pro stanovení analýzy opisthorchiázy:

  • vysoká eozinofilie krve nebo leukemoidní reakce podle eozinofilního typu u osob, které jedou říční ryby;
  • průzkum lidí, kteří pracovali nebo žili v oblastech endemických pro opisthorchiázu a v době vyšetření žlučovodů trpících chorobami.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.