Tkaniny

Rudé orgány člověka

Rudé orgány osoby jsou orgány v těle, které s vývojem přestaly fungovat a přestaly být významné.

Krevní plazma

Plazma krve je tekutá extracelulární část průtoku krve, což je asi 60% krve. Konzistencí může být průhledný nebo slabě nažloutlý odstín (vlivem částeček pigmentu žluči nebo jiných organických prvků) a plazma je také nejasná v důsledku příjmu tučných potravin.

Krev

Krev je druh pojivové tkáně. Jeho mezibuněčná látka je kapalina - to je krevní plazma. V krevní plazmě jsou ("plovoucí") její buněčné prvky: erytrocyty, leukocyty, stejně jako krevní destičky (krevní destičky).

Nervové tkáně

Nervní tkáň je hlavním konstrukčním prvkem nervového systému - mozku a míchy, nervů, nervových uzlin (ganglií) a nervových zakončení. Nervní tkáň se skládá z nervových buněk (neurocytů nebo neuronů) a s nimi spojených anatomicky a funkčně pomocných neurogliových buněk.

Svalová tkáň

Svalová tkáň (textus muscularis) je skupina tkání (pruhovaná, hladká, srdeční), která má odlišný původ a strukturu kombinovanou podle funkčního znaku - schopnost kontrahovat - zkrátit. Spolu s výše uvedenými typy svalové tkáně, tvořené z mesodermu (mezenchymu), lidské tělo vylučuje svalovou tkáň ectodermálního původu - myocyty oční duhovky.

Chrupavka a kostní tkáň

Spojovací tkáně jsou také chrupavčité a kostní tkáň, z nichž je postavena kostra lidského těla. Tyto tkáně se nazývají kosterní. Orgány vyrobené z těchto tkání plní funkce podpory, pohybu, ochrany. Jsou také zapojeni do minerálního metabolismu.

Spojovací tkáň

Pojivové tkáně (Textus connectivus) představuje velkou skupinu tkání, včetně pojivové tkáně, vhodných (sypkých a hustý vláken) tkaniny se speciálními vlastnostmi (retikulární, tukové tkáně), kapalina (v krvi) a kosterní (kosti a chrupavky).

Epiteliální tkáň

Epiteliální tkáň (textus epithelialis) pokrývá povrch těla a obnaží sliznice, oddělující tělo od vnějšího prostředí (krycí epitel). Z epiteliálního tkáně se tvoří žlázy (žlázovitý epitelium).

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.