^

Zdraví

Anestetické čípky po porodu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Devět měsíců žena nese své dítě, úzkostlivě čeká na nástup rozhodujícího okamžiku - narození dítěte. Porod je přirozený proces, doprovázen obrovskou zátěží ženského těla. Hormonální změny, fyzická bolest a psychický stres jsou faktory, které neustále doprovázejí ženu při porodu. Je-li první porod, nebo opakované a rychlý, velké dítě nebo porodník částečně kvalifikovaní vedl přirozený porod, že komplikace vznikají v podobě vnitřních a vnějších trhliny, slzy v pochvy a hráze. Příčinou těchto komplikací může být také nedostatečné rozvinutí vaginy (úzký a krátký), negramotné použití porodních kleští nebo vakuových extraktorů. Mezery jsou vyloučeny šitím. V důsledku toho mohou zůstat drsné a bolestivé jizvy, které narušují normální život. Pokud jde o prevenci poranění hlavy dítě a spontánní matky vaginální nebo perineální slzy používá porodnické chirurgické taktiky dodání - hráze. Perineum a zadní stěna pochvy jsou chirurgicky odděleny. Po narození dítěte jsou hrany řezů spojeny a upevněny stehy.

Při použití stehů v rozkroku a v pochvě musíte pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny. Provádějte opatření zaměřená na zabránění vstupu patogenní mikroflóry do švů a jejich otoku.

Po porodu může být žena obtěžována bolestí a krvácením ze zraněných hemoroidů. Tato skutečnost negativně ovlivňuje obecný stav matky při porodu.

Šestinedělí intenzivní, přetrvávající povahu a obsedantně nepříjemná bolest v hrázi, dolní části zad po epidurální anestezie, bolest v řiti a konečníku po hemeroidy zranění, bolest spojená s císařským řezem. Několik týdnů po narození se reprodukční orgány ženy vrátí k normálu. Děloha se sníží, bude bolest a otok hráze a matka s dítětem můžete vychutnat stýkat s sebou.

Faktor bolesti negativně ovlivňuje regulaci laktačního procesu a psychologický stav dítěte porodníka. Žena v poporodním období je emočně nestabilní a je v nejsilnějším stresovém stavu, takže velmi důležitým bodem bude úleva a odstranění bolestivého syndromu. K určení typu analgezie (tablety, čípky, injekce) je nutná odborná konzultace. Zúčastněný lékař bude schopen přiměřeně posoudit, zda přínos pro matku převyšuje potenciální riziko vzniku vedlejších účinků u novorozence. Samoléčení je nepřijatelné a má nepředvídatelné a nebezpečné následky. Rektální a vaginální čípky mohou být použity pro anestezii v Puerperia. Mají jak obecné, tak lokální anestetické účinky. Mají protizánětlivý účinek. Názvy analgetických čípků povolených v poporodním období jsou následující: Ketorol, Ketanol, Diclof, Diclofenac, Voltaren.

Nejúčinnější analgetické čípky s úspěchem používané v gynekologické praxi po podání jsou rektální čípky Diclofenac.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace Anestetické čípky po dodání

 • Degenerativní, destruktivní posttraumatické akutní a chronické nemoci.
 • K odstranění syndromu bolesti edémy v pooperačním období.
 • Gynekologická praxe: poporodní období, algodismenorea (diklofenak je schopen eliminovat bolestivý syndrom a snižovat závažnost ztráty krve).
 • Neurologie: eliminaci akutní bolesti v zádech, migrénové bolesti hlavy, syndromy tunelu.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Farmakodynamika

Léčivou látkou je diklofenak sodný. Vztahuje se na skupinu nesteroidních protizánětlivých léčiv, je účinným multifunkčním nástrojem používaným v různých oborech lékařské praxe. Diklofenak má antiflogistické, analgetické a antipyretické účinky.

Protizánětlivá aktivita je založena na potlačení syntézy bioaktivních sloučenin, které doprovázejí jakýkoli zánětlivý proces v těle. Diclofenac významně inhibuje sekreci látek, které přispívají k vzniku aktivního zánětlivého procesu, zvýšené tělesné teploty a bolesti.

Analgetický účinek se vysvětluje na základě schopnosti metabolitů sodné soli diklofenaku vliv na intenzitu bolesti ovlivněním stupeň stimulace určitých mozkových receptorů. Kromě centrálního potlačení signálu účinku léků proti bolesti a citlivosti periferních receptorů, to znamená, že může dojít k závěru, že se léčivo dostane Diklofenak analgetický účinek vzhledem pulzní přerušení raznourovnevyh řetězové články výskyt signálů bolesti.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Farmakokinetika

Při rektálním podání se aktivní aktivní složka rychle a zcela vstřebává do krevního oběhu. Po 0,5-1 hodině po podání dosáhne koncentrace látky v krvi maximální hladiny, což je mnohem rychlejší než při perorálním podání tabletovaného sodného diklofenaku (2-4 hodiny). Transformuje játra do aktivních metabolitů, které ovlivňují receptory neuronové tkáně. Neúčinné deriváty diklofenaku se vylučují hlavně ledvinami (65%) a částečně střevem (30%).

U pacientů s chronickou funkční hepatitidou a cévními změnami v játrech s porušením činnosti ledvin nebyla pozorována žádná farmakokinetika.

Při mírném stupni narušení filtrační funkce ledvin se vyznačuje prodloužením doby clearance. Diklofenak v těle se nekumuluje. Penetruje do mateřského mléka a synoviální tekutiny.

trusted-source[18], [19], [20], [21],

Dávkování a aplikace

Diklofenak ve formě rektálních čípků má přednost před enterálním a parenterálním způsobem podávání léčiva. Čípky při injektování nespouštějí komplikace (infiltráty, abscesy) a absorbují se mnohem rychleji než tablety. Rektální čípky, nedráždí sliznice žaludku a dvanáctníku, na aktivitu léčiva bariérové funkce jater ovlivněna méně intenzivně. Denní dávka by měla vypočítat ošetřující lékař v závislosti na problému (nejvýše 150 mg / den).

Před použitím čípků se doporučuje čistit střeva tak, aby byla absorbována hlavní účinná látka. Uvolněte čípku z konturového plastového obalu. Je nutné injektovat čípky do konečníku co nejhlubší. Doporučuje se provádět tuto manipulaci v noci nebo po zavedení do ležaté polohy 20-30 minut. Při porodnické a gynekologické praxi (císařský řez a analgezie po porodu) se diklofenak doporučuje v případě, kdy přínos pro matku převyšuje možné riziko pro dítě. Samoléčba v porodnictví může výrazně zhoršit stav matky. Výběr prostředků a metod anestezie po porodu by měl být proto svěřen kvalifikovanému lékaři.

Denní dávka podle instrukcí je: 1 čípka (Diclophenacum 0,1 g) jednou rektálně.

Doba trvání léčby a dávka léčiva jsou stanoveny lékařem individuálně, s přihlédnutím k dynamice a snášenlivosti léčby.

trusted-source[28], [29], [30]

Kontraindikace

 • přecitlivělost na diklofenak nebo jiné nesteroidní léky (možná "aspirační triáda");
 • destruktivní-zánětlivé změny na sliznici v horní části gastrointestinálního (eroze, žaludečních a duodenálních vředů projevy v akutní fázi, nebo společně s explicitní nebo latentní krvácení);
 • exacerbace proktitidy a paraproctitidy;
 • exacerbace průběhu hemoroidů doprovázená krvácením;
 • porušení hematopoézy nevysvětlitelného vzniku;
 • stavy, ke kterým dochází při potlačení krvetvorby - aplastická nebo hypoplastická anémie, trombocytopenie;
 • akutní onemocnění jater;
 • akutní onemocnění ledvin doprovázené hlubokým stupněm poškození filtrační kapacity;
 • věk dětí do 16 let;
 • těhotenství (zejména v III. Trimestru);
 • období laktace (v případě nutnosti dlouhodobá léčba diklofenakem, doporučené zastavení kojení);
 • přítomnost potvrzené hyperkalémie.

Rizikové faktory, při kterých by měla být jmenování a dávka diklofenaku lékařem zvolena zvlášť pečlivě:

 • Věk 65 let.
 • Hypertenzní onemocnění.
 • Střední a hluboký stupeň chronického selhání ledvin se sníženou filtrační kapacitou.
 • Chronické destruktivní onemocnění jater.
 • Srdeční selhání.
 • Příjem alkoholu.
 • Kouření.

trusted-source[22], [23], [24], [25]

Vedlejší efekty Anestetické čípky po dodání

Obvykle je lék pacientů dobře snášen. Při rektálním podání se mohou objevit lokální reakce: svědění, pálení, bolest během defekace, výtok sliznice s příměsí krve, otok v místě vpichu;

 • hematopoetický systém - trombocytopenie, leukocytopenie, agranulocytopenie;
 • CNS - vertigo, cefalalgie, třes rukou, křeče;
 • nervový systém - podrážděnost, úzkost, nespavost, deprese, dezorientace;
 • kardiovaskulární systém - tachykardie, bolest na hrudi, zvýšený krevní tlak;
 • respirační - dušnost, bronchiální astma;
 • imunitní systém - přecitlivělost, anafylaktický šok, Quinckeho edém;
 • GI - bolesti břicha, nevolnost, zvracení, nadýmání, ztráta chuti k jídlu, proktitida, exacerbace ulcerózní kolitidy, zácpa, hemeroidy zhoršení, výskytu HMC;
 • trávicí orgány - pankreatitida, toxická hepatitida se zvýšenou hladinou transamináz a bilirubinu, akutní selhání jater;
 • kůže - svědění, vyrážka, kopřivka, erythema multiforme, fotosenzitivita;
 • vylučovací systém - akutní selhání ledvin, výskyt krve a bílkovin v moči, vznik akutního nefrotického syndromu;
 • projev lokálních reakcí - podráždění v místě, kde byl přípravek užíván.

Nežádoucí účinky při užívání diklofenaku se vyskytují během dlouhodobého užívání nebo při užívání vysokých dávek.

Pokud se po nanesení čípku objeví nebo zhorší některý z uvedených nežádoucích účinků, je nutné okamžitě informovat ošetřujícího lékaře.

trusted-source[26], [27]

Předávkovat

Příznaky předávkování diklofenakem sodným - nepohodlí v epigastrické oblasti, zvracení, HCC, průjem, závratě, tinnitus.

Překročení doporučené dávky může negativně ovlivnit funkci ledvin (vývoj nefrotického syndromu) a toxické poškození jater.

Léčba: neexistuje žádná antidota na sodnou sůl diklofenaku. Léčba předávkování spočívá v udržení životně důležitých funkcí těla a symptomatické léčby. Použití hemodialýzy a nucené diurézy nemá žádný účinek vzhledem k významnému stupni vazby diklofenaku a jeho metabolitů na proteiny krevní plazmy.

trusted-source[31]

Interakce s jinými léky

Se synchronním použitím čípků "Diclofenac" s:

 • léky obsahující lithium-digoxin zvyšují hladinu jejich koncentrace v krvi;
 • diuretikum a hypotenze snižuje jejich účinnost;
 • draslík šetřící diuretika - hladiny draslíku v krvi se pravděpodobně zvýší;
 • glukokortikoidy - výrazně zvyšuje riziko vzniku FGM;
 • cyklosporin, metotrexát významně zvyšuje jejich toxický účinek na játra;
 • antikoagulancia - je nutná neustálá kontrola srážení krve;
 • deriváty chinolu - mohou se objevit křeče;
 • hypoglykemické léky téměř nemají žádný vliv na jejich účinnost, je však nutné sledovat koncentraci glukózy v krvi;
 • alkohol - projevovaný těžkou toxickou intoxikací, nepravidelným krevním tlakem, zpomalením metabolismu a eliminací obou látek, poruchami činnosti nervového systému.

trusted-source[32], [33], [34]

Podmínky skladování

Čípky jsou uloženy v chladném a temném místě, při teplotě vzduchu 8 C - + 15 o C (v chladničce). Zabraňte zahřívání jednotlivých plastových obalů. Čípky v baleních s poškozenou celistvostí nejsou použitelné a mohou být infikovány. Uchovávejte mimo dosah dětí.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti je 2 roky. Nepoužívejte po uplynutí doby uvedené na továrně.

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45], [46], [47]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Anestetické čípky po porodu" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.