Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Anestetické čípky po porodu

Lékařský expert článku

Internista, pulmonolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Devět měsíců žena nese své dítě, úzkostlivě čeká na nástup rozhodujícího okamžiku - narození dítěte. Porod je přirozený proces, doprovázen obrovskou zátěží ženského těla. Hormonální změny, fyzická bolest a psychický stres jsou faktory, které neustále doprovázejí ženu při porodu. Je-li první porod, nebo opakované a rychlý, velké dítě nebo porodník částečně kvalifikovaní vedl přirozený porod, že komplikace vznikají v podobě vnitřních a vnějších trhliny, slzy v pochvy a hráze. Příčinou těchto komplikací může být také nedostatečné rozvinutí vaginy (úzký a krátký), negramotné použití porodních kleští nebo vakuových extraktorů. Mezery jsou vyloučeny šitím. V důsledku toho mohou zůstat drsné a bolestivé jizvy, které narušují normální život. Pokud jde o prevenci poranění hlavy dítě a spontánní matky vaginální nebo perineální slzy používá porodnické chirurgické taktiky dodání - hráze. Perineum a zadní stěna pochvy jsou chirurgicky odděleny. Po narození dítěte jsou hrany řezů spojeny a upevněny stehy.

Při použití stehů v rozkroku a v pochvě musíte pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny. Provádějte opatření zaměřená na zabránění vstupu patogenní mikroflóry do švů a jejich otoku.

Po porodu může být žena obtěžována bolestí a krvácením ze zraněných hemoroidů. Tato skutečnost negativně ovlivňuje obecný stav matky při porodu.

Šestinedělí intenzivní, přetrvávající povahu a obsedantně nepříjemná bolest v hrázi, dolní části zad po epidurální anestezie, bolest v řiti a konečníku po hemeroidy zranění, bolest spojená s císařským řezem. Několik týdnů po narození se reprodukční orgány ženy vrátí k normálu. Děloha se sníží, bude bolest a otok hráze a matka s dítětem můžete vychutnat stýkat s sebou.

Faktor bolesti negativně ovlivňuje regulaci laktačního procesu a psychologický stav dítěte porodníka. Žena v poporodním období je emočně nestabilní a je v nejsilnějším stresovém stavu, takže velmi důležitým bodem bude úleva a odstranění bolestivého syndromu. K určení typu analgezie (tablety, čípky, injekce) je nutná odborná konzultace. Zúčastněný lékař bude schopen přiměřeně posoudit, zda přínos pro matku převyšuje potenciální riziko vzniku vedlejších účinků u novorozence. Samoléčení je nepřijatelné a má nepředvídatelné a nebezpečné následky. Rektální a vaginální čípky mohou být použity pro anestezii v Puerperia. Mají jak obecné, tak lokální anestetické účinky. Mají protizánětlivý účinek. Názvy analgetických čípků povolených v poporodním období jsou následující: Ketorol, Ketanol, Diclof, Diclofenac, Voltaren.

Nejúčinnější analgetické čípky s úspěchem používané v gynekologické praxi po podání jsou rektální čípky Diclofenac.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace Anestetické čípky po dodání

 • Degenerativní, destruktivní posttraumatické akutní a chronické nemoci.
 • K odstranění syndromu bolesti edémy v pooperačním období.
 • Gynekologická praxe: poporodní období, algodismenorea (diklofenak je schopen eliminovat bolestivý syndrom a snižovat závažnost ztráty krve).
 • Neurologie: eliminaci akutní bolesti v zádech, migrénové bolesti hlavy, syndromy tunelu.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Farmakodynamika

Léčivou látkou je diklofenak sodný. Vztahuje se na skupinu nesteroidních protizánětlivých léčiv, je účinným multifunkčním nástrojem používaným v různých oborech lékařské praxe. Diklofenak má antiflogistické, analgetické a antipyretické účinky.

Protizánětlivá aktivita je založena na potlačení syntézy bioaktivních sloučenin, které doprovázejí jakýkoli zánětlivý proces v těle. Diclofenac významně inhibuje sekreci látek, které přispívají k vzniku aktivního zánětlivého procesu, zvýšené tělesné teploty a bolesti.

Analgetický účinek se vysvětluje na základě schopnosti metabolitů sodné soli diklofenaku vliv na intenzitu bolesti ovlivněním stupeň stimulace určitých mozkových receptorů. Kromě centrálního potlačení signálu účinku léků proti bolesti a citlivosti periferních receptorů, to znamená, že může dojít k závěru, že se léčivo dostane Diklofenak analgetický účinek vzhledem pulzní přerušení raznourovnevyh řetězové články výskyt signálů bolesti.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Farmakokinetika

Při rektálním podání se aktivní aktivní složka rychle a zcela vstřebává do krevního oběhu. Po 0,5-1 hodině po podání dosáhne koncentrace látky v krvi maximální hladiny, což je mnohem rychlejší než při perorálním podání tabletovaného sodného diklofenaku (2-4 hodiny). Transformuje játra do aktivních metabolitů, které ovlivňují receptory neuronové tkáně. Neúčinné deriváty diklofenaku se vylučují hlavně ledvinami (65%) a částečně střevem (30%).

U pacientů s chronickou funkční hepatitidou a cévními změnami v játrech s porušením činnosti ledvin nebyla pozorována žádná farmakokinetika.

Při mírném stupni narušení filtrační funkce ledvin se vyznačuje prodloužením doby clearance. Diklofenak v těle se nekumuluje. Penetruje do mateřského mléka a synoviální tekutiny.

trusted-source[18], [19], [20], [21],

Kontraindikace

 • přecitlivělost na diklofenak nebo jiné nesteroidní léky (možná "aspirační triáda");
 • destruktivní-zánětlivé změny na sliznici v horní části gastrointestinálního (eroze, žaludečních a duodenálních vředů projevy v akutní fázi, nebo společně s explicitní nebo latentní krvácení);
 • exacerbace proktitidy a paraproctitidy;
 • exacerbace průběhu hemoroidů doprovázená krvácením;
 • porušení hematopoézy nevysvětlitelného vzniku;
 • stavy, ke kterým dochází při potlačení krvetvorby - aplastická nebo hypoplastická anémie, trombocytopenie;
 • akutní onemocnění jater;
 • akutní onemocnění ledvin doprovázené hlubokým stupněm poškození filtrační kapacity;
 • věk dětí do 16 let;
 • těhotenství (zejména v III. Trimestru);
 • období laktace (v případě nutnosti dlouhodobá léčba diklofenakem, doporučené zastavení kojení);
 • přítomnost potvrzené hyperkalémie.

Rizikové faktory, při kterých by měla být jmenování a dávka diklofenaku lékařem zvolena zvlášť pečlivě:

 • Věk 65 let.
 • Hypertenzní onemocnění.
 • Střední a hluboký stupeň chronického selhání ledvin se sníženou filtrační kapacitou.
 • Chronické destruktivní onemocnění jater.
 • Srdeční selhání.
 • Příjem alkoholu.
 • Kouření.

trusted-source[22], [23], [24], [25]

Vedlejší efekty Anestetické čípky po dodání

Obvykle je lék pacientů dobře snášen. Při rektálním podání se mohou objevit lokální reakce: svědění, pálení, bolest během defekace, výtok sliznice s příměsí krve, otok v místě vpichu;

 • hematopoetický systém - trombocytopenie, leukocytopenie, agranulocytopenie;
 • CNS - vertigo, cefalalgie, třes rukou, křeče;
 • nervový systém - podrážděnost, úzkost, nespavost, deprese, dezorientace;
 • kardiovaskulární systém - tachykardie, bolest na hrudi, zvýšený krevní tlak;
 • respirační - dušnost, bronchiální astma;
 • imunitní systém - přecitlivělost, anafylaktický šok, Quinckeho edém;
 • GI - bolesti břicha, nevolnost, zvracení, nadýmání, ztráta chuti k jídlu, proktitida, exacerbace ulcerózní kolitidy, zácpa, hemeroidy zhoršení, výskytu HMC;
 • trávicí orgány - pankreatitida, toxická hepatitida se zvýšenou hladinou transamináz a bilirubinu, akutní selhání jater;
 • kůže - svědění, vyrážka, kopřivka, erythema multiforme, fotosenzitivita;
 • vylučovací systém - akutní selhání ledvin, výskyt krve a bílkovin v moči, vznik akutního nefrotického syndromu;
 • projev lokálních reakcí - podráždění v místě, kde byl přípravek užíván.

Nežádoucí účinky při užívání diklofenaku se vyskytují během dlouhodobého užívání nebo při užívání vysokých dávek.

Pokud se po nanesení čípku objeví nebo zhorší některý z uvedených nežádoucích účinků, je nutné okamžitě informovat ošetřujícího lékaře.

trusted-source[26], [27]

Dávkování a aplikace

Diklofenak ve formě rektálních čípků má přednost před enterálním a parenterálním způsobem podávání léčiva. Čípky při injektování nespouštějí komplikace (infiltráty, abscesy) a absorbují se mnohem rychleji než tablety. Rektální čípky, nedráždí sliznice žaludku a dvanáctníku, na aktivitu léčiva bariérové funkce jater ovlivněna méně intenzivně. Denní dávka by měla vypočítat ošetřující lékař v závislosti na problému (nejvýše 150 mg / den).

Před použitím čípků se doporučuje čistit střeva tak, aby byla absorbována hlavní účinná látka. Uvolněte čípku z konturového plastového obalu. Je nutné injektovat čípky do konečníku co nejhlubší. Doporučuje se provádět tuto manipulaci v noci nebo po zavedení do ležaté polohy 20-30 minut. Při porodnické a gynekologické praxi (císařský řez a analgezie po porodu) se diklofenak doporučuje v případě, kdy přínos pro matku převyšuje možné riziko pro dítě. Samoléčba v porodnictví může výrazně zhoršit stav matky. Výběr prostředků a metod anestezie po porodu by měl být proto svěřen kvalifikovanému lékaři.

Denní dávka podle instrukcí je: 1 čípka (Diclophenacum 0,1 g) jednou rektálně.

Doba trvání léčby a dávka léčiva jsou stanoveny lékařem individuálně, s přihlédnutím k dynamice a snášenlivosti léčby.

trusted-source[28], [29], [30]

Předávkovat

Příznaky předávkování diklofenakem sodným - nepohodlí v epigastrické oblasti, zvracení, HCC, průjem, závratě, tinnitus.

Překročení doporučené dávky může negativně ovlivnit funkci ledvin (vývoj nefrotického syndromu) a toxické poškození jater.

Léčba: neexistuje žádná antidota na sodnou sůl diklofenaku. Léčba předávkování spočívá v udržení životně důležitých funkcí těla a symptomatické léčby. Použití hemodialýzy a nucené diurézy nemá žádný účinek vzhledem k významnému stupni vazby diklofenaku a jeho metabolitů na proteiny krevní plazmy.

trusted-source[31]

Interakce s jinými léky

Se synchronním použitím čípků "Diclofenac" s:

 • léky obsahující lithium-digoxin zvyšují hladinu jejich koncentrace v krvi;
 • diuretikum a hypotenze snižuje jejich účinnost;
 • draslík šetřící diuretika - hladiny draslíku v krvi se pravděpodobně zvýší;
 • glukokortikoidy - výrazně zvyšuje riziko vzniku FGM;
 • cyklosporin, metotrexát významně zvyšuje jejich toxický účinek na játra;
 • antikoagulancia - je nutná neustálá kontrola srážení krve;
 • deriváty chinolu - mohou se objevit křeče;
 • hypoglykemické léky téměř nemají žádný vliv na jejich účinnost, je však nutné sledovat koncentraci glukózy v krvi;
 • alkohol - projevovaný těžkou toxickou intoxikací, nepravidelným krevním tlakem, zpomalením metabolismu a eliminací obou látek, poruchami činnosti nervového systému.

trusted-source[32], [33], [34]

Podmínky skladování

Čípky jsou uloženy v chladném a temném místě, při teplotě vzduchu 8 C - + 15 o C (v chladničce). Zabraňte zahřívání jednotlivých plastových obalů. Čípky v baleních s poškozenou celistvostí nejsou použitelné a mohou být infikovány. Uchovávejte mimo dosah dětí.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti je 2 roky. Nepoužívejte po uplynutí doby uvedené na továrně.

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45], [46], [47]

Farmakologická skupina

Обезболивающие и противовоспалительные лекарственные средства

Farmakologický účinek

Обезболивающие препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Anestetické čípky po porodu" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.