^

Zdraví

A
A
A

Anorektální abscesy: příčiny, příznaky, diagnóza, léčba

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Anorektální abscesy (paraproctitida) jsou omezené nahromadění hnisu v pararektální oblasti. Absces se obvykle vyvíjí v anální kryptoch. Symptomy jsou bolest a otok. Diagnóza je stanovena při vyšetření CT nebo MRI panvy s hlubšími abscesy. Léčba spočívá v chirurgické drenáži.

Abscesy mohou být lokalizovány v různých oblastech kolem konečníku a jsou povrchní (subkutánní) nebo hluboké. Perianální abscesy jsou povrchní pod kůží. Ischiorektální absces hlubší, šíří se od svěrače k ischiorektálnímu prostoru pod sval, který zvedá konečník; Absces se může rozšířit na opačnou stranu a formovat absces ve formě "podkovy". Absces je vyšší než sval, který zvedá konečník (tj. Axilární absces, pelvio-rektální absces), je umístěn dostatečně hluboko a může dosáhnout peritonea nebo břišních orgánů; Tento absces je často důsledkem divertikulitidy nebo zánětlivého pánevního onemocnění. Někdy je anorektální absces projevem Crohnovy choroby (zejména tlustého střeva). Obvykle dochází ke smíšené infekci, včetně Escherichia coli, Proteus vulgaris, Bacteroides, streptokoků s převahou stafylokoků.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Symptomy anorektálního abscesu

Nadměrné abscesy mohou nastat při syndromu silné bolesti; charakterizované otoky v perianální zóně, hyperémie a bolest. Hlubší abscesy mohou být méně bolestivé, ale způsobují známky intoxikace (např. Horečka, zimnice, nevolnost). Při vyšetřování místních příznaků abscesů někdy chybí, ale s prstovým vyšetřením konečníku je možné určit nehybnost střevní stěny a kolísavý výčnělek stěny. Vysoké pelviorektální abscesy mohou způsobit bolest v dolní části břicha a horečka bez známky konečníku. Někdy je horečka jediným příznakem onemocnění.

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Léčba anorektálního abscesu

Nemůžete očekávat, že spontánní přestávka vřed je naléhavě zapotřebí otevření a adekvátní drenáž abscesu. Plošné abscesy mohou být vypuštěny v ambulantním prostředí; hlubší abscesy vyžadují odvodnění za provozních podmínek. Pacienti s horečkou nebo diabetes potřebovat antibiotika (například ciprofloxacin 500 mg / každých 12 hodin a 500 mg metronidazolu v / v 8 hodinách ampicilin / sulbaktam 1,5 g / v každých 8 hodin.); pacienti s podkožními abscesy nepotřebují antibiotika. Po odtoku se mohou vytvářet anorektální píštěliny.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.