^

Zdraví

A
A
A

Anorektální píštěl (píštěl konečníku)

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Anorektální píštěl je trubkový průchodový otvor na jedné straně v análním kanálu a druhý otvor na kůži v perianální zóně. Symptomy anorektálních píštělí se projevují výtokem z píštěle a někdy bolestí. Diagnostika je stanovena vyšetřením a sigmoidoskopií. Léčba anorektálních píštělí často vyžaduje operaci.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Co způsobuje anorektální píšťaly?

Anorektální fistuly se po spuštění paralekálního abscesu spontánně rozvinou nebo se vyvinou sekundárně. Předisponující faktory zahrnují Crohnovu chorobu a tuberkulózu. U většiny píštělí je postižena anorektální krypta; jiné mohou být důsledkem divertikulitidy, nádoru nebo zranění. U kojenců jsou fistuly vrozené a charakteristické pro chlapce. Rektovaginální píštěle mohou být sekundární vůči Crohnově nemoci, která je důsledkem poranění v porodnické péči, radioterapii nebo malignitě.

Symptomy anorektální píštěle

Charakteristické relapsy abscesu v anamnéze, doprovázené periodickým nebo konstantním výtokem z píštěle. Oddělitelné, zpravidla, nafouklé, serózně hemoragické nebo smíšené. Pokud dojde k infekci, může dojít k bolesti.

Diagnostika anorektálních píštělí

Při vyšetření lze nalézt jeden nebo více sekundárních otvorů píštěle. Často hmatatelná píštělka v podobě turnačky. Zkouška se sondou vloženou do fistulózního kursu umožňuje stanovit hloubku, směr a často primární otevření píštěle. Můžete použít sigmoidoskopii. Z kryptogenní píštěle by rozlišovat hnisavý hidradenitis, epiteliální kokcygeální píštěle, pustulární kožní léze, a uretrální-perianální fistulas.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Léčba anorektálních píštělí

Dříve byl jediný účinný způsob léčby anorektálních píštělí chirurgický, který spočíval v počátečním otevření celé píštěle, excizi s vytvořením "drážky". Je nutná částečná spincterotomie. Při disekci významné části svěrače se může vyvinout inkontinence stolice. Za přítomnosti průjmu nebo Crohnovy choroby se fistulotomie nedoporučuje vzhledem k dlouhému uzdravení rány. U Crohnovy choroby je třeba pacientům předepisovat metronidazol a další vhodné antibiotika, stejně jako supresivní léčbu. U píštěle způsobené Crohnovou chorobou je infliximab velmi účinný. Pohyblivé klapky nebo instilace fibrinového lepidla do fistulózního kloubu je alternativou konvenční chirurgie.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.