Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Atony dělohy

Lékařský expert článku

Porodník-gynekolog, odborník na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Zvýšená slabost svalové síly dělohy, která je ve většině případů příčinou prodlouženého krvácení, které doprovází ženu po porodu, má svůj vlastní lékařský termín - atony dělohy.

V normálním svalového tonu dělohy bezprostředně po ukončení mateřské spirály utahuje kapilár placentární postel, která může zabránit nadměrné krvácení z oběhového systému, pevněji dostatek pronikající tkáň dělohy. K podpoře zmírnění tohoto problému je také vyžadována svalová kontrakce dělohy. Výhodně tento postup rovněž zabraňuje hromadnému krvácení ze spirálových tepen placentární vrstvy. Koagulace krve má v této situaci průměrný účinek. Pokud se přeruší kontraktilní síla svalstva dělohy - je diagnostikována atonie dělohy.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Příčiny atonie dělohy

V jádru je atonie dělohy ztráta schopnosti svalů dělohy se smršťovat, což vrhá tento ženský orgán téměř do stavu paralýzy. Lékaři sdílejí úplnou a částečnou nepřítomnost tónu dělohy. Je třeba poznamenat, že za určitých podmínek může zvažovaná patologie vést k úmrtí matky při porodu.

Zdravotní pracovníci jsou určeni pro pacienty, kteří spadají do rizikové zóny pro vznik atonie dělohy, i když existují případy těžkého děložního krvácení u žen, které nebyly ohroženy.

Jaké jsou tedy kategorie žen přiřazené problematickým ženám v práci pro riziko krvácení z postpartum a pravděpodobné příčiny atonie dělohy:

 • Ženy se zrodily hodně, v důsledku zvýšeného protahování svalové tkáně.
 • Polyhydramnios u těhotných žen.
 • Pokud ultrazvuk vyšetření ukazuje velký plod.
 • Umělá iniciace nástupu porodu nebo předávkování oxytocinem. Nadměrné zavedení uterotonikov, léčivých přípravků vyvolaných umělým potratem nebo aktivací práce během přirozeného porodu.
 • Hemorrhagický šok.
 • Prodloužený proces porodnictví nebo naopak rychlé vyřešení porodu.
 • Příčinou atony dělohy může být použití při porodu císařským řezem obecné anestézie. Zvláště to platí pro léky, které mají relaxační účinek na svaly dělohy.
 • Vrozená patologie hematopoézy, například trombocytopenická purpura (hemoragické projevy ve formě krvácení pod kůží a krvácení).
 • Pokud má žena slabou pracovní sílu.
 • Gestóza nebo pozdní toxikóza u ženy během období těhotenství.
 • Podávání síranu hořečnatého významně zvyšuje riziko krvácení a zvýšené krvácení.
 • Individuální charakteristika ženského organismu, projevující se tendencí k atonii.
 • Akumulace významného počtu krevní sraženiny v děložní dutině po odchodu po porodu.
 • Placenta previa je patologie charakterizovaná abnormálním uchycením placenty ke stěnám v dolních částech dělohy.
 • Komplikované narození.
 • Neočekávaný odchod z dělohy po děloze.
 • Zranění stěn dělohy během porodu.
 • Žena má pooperační jizvu.
 • Geneticky odůvodněná defektnost neuromuskulárního systému dělohy, která se projevuje nezralostí ve vývoji, nízkou hladinou hormonů fetoplacentárního komplexu, sníženou funkcí vaječníků.
 • Zánětlivý proces, který způsobil patologické změny v myometriu.
 • Benígní nebo maligní nádory.
 • Předčasné oddělení normálně umístěné placenty.
 • Porucha rovnováhy homeostázy.
 • Snížený vaskulární tón.
 • Porucha rovnováhy endokrinního systému.
 • Embolie - zablokování lumenů cév emboliem, které se přivádí proudem částice v krvi, v tomto případě může být plodovou tekutinou.
 • Šok bolestí.

trusted-source[11], [12], [13]

Symptomy atony dělohy

Krvácení děložní je nedílnou součástí generického procesu. Po příštích čtyřech hodinách po narození, jak se lékaři zřídili, nově mumie ztrácí v průměru půl litru této životodárné tekutiny (dostatečné krvácení). A to odpovídá normě! Bezprostředně po výskytu dítěte ve světle se na břicho, v níž je umístěn led, umístí čekající matka. Je to takový kryokompres, který pomáhá zdravé ženě stlačit krevní cévy rychleji, což zastaví další krvácení a v kratším časovém období dochází ke kontrakci dělohy.

V příštích několika dnech pokračuje kontrakce dělohy až do okamžiku, kdy orgán dosáhne rozměrů odpovídajících jeho parametrům před počátkem. Pokud tomu tak není, jsou to hlavní příznaky atonie dělohy. Těžké krvácení, pokud neučiníte nouzová opatření k zastavení této patologie, může vést k těžké anémii nebo dokonce ke smrti.

Zdravá žena na fyzické úrovni cítí kontrakci dělohy. To je zvláště jasné v prvních dnech po narození dne. Okamžitě v okamžiku krmení má žena pocit nízké hmotnosti v dolní části břicha a je zcela přirozené pozorovat krevní sraženiny vznikající z dělohy.

Situace je komplikovanější, když atonie dělohy vede k latentnímu vnitřnímu krvácení. Zvlášť je nebezpečné, pokud tento proces zůstane bez povšimnutí po dlouhou dobu. Tento klinický obraz je předchůdcem následného silného, již vnějšího krvácení. Jak to není absurdní, ale lékaři tvrdí, že mnohem větší procento úmrtí není způsobeno zvládáním těžkého krvácení, ale neúčinnými pokusy zastavit slabý krvavý výtok.

Hlavní příznaky atonie dělohy, která by měla varovat porodníka, hostitele porodu a postpartum ženy:

 • Krvácení z dělohy je variabilní, s různou intenzitou.
 • Kapalina se uvolňuje ne v homogenním stavu, ale s více hustými sraženinami.
 • Při palpacích je děloha měkká.
 • Rozměrové parametry dělohy se zvyšují vzhledem k tomu, že dochází k akumulaci krve.
 • Parametry dělohy se zhoršují.
 • Úroveň spontánní excitability dělohy se snižuje.
 • Jeho náchylnost k různým patogenům (mechanický, farmakologický, termální nebo chemický plán) klesá.
 • V nervovém aparátu dělohy existuje státní hranice mezi životem a smrtí buňky (inhibiční fáze parabiózy).
 • Vizuálně lze zjistit bledost pacienta.
 • Zvýší se srdeční frekvence.

Fyzický a psychický stav ženy velmi závisí na intenzitě krvácení, stabilitě hemodynamiky, kvalifikaci a zkušenostech lékaře. A nejdůležitější je včasnost poskytované lékařské péče.

Kde to bolí?

Diagnóza atonie dělohy

Hlavním projevem této nemoci je odlišná intenzita krvácení, která začíná v procesu nebo po přechodu práce. Nicméně, diagnóza založena pouze na tento faktor, to není nutné, protože průtok krve od narození pohybů nelze hovořit jen o krvácení jako symptom choroby, ale také jako přirozený proces, investovat do mateřské normě. Jednoduše během průchodu porodu se může akumulace krve v děložním prostoru (to je způsobeno jednotlivými vlastnostmi strukturní struktury tohoto ženského orgánu nebo jeho dystrofie způsobené jinými faktory). Objemy kapaliny mohou dosáhnout až jednoho litru.

Proto k vyloučení takového krvácení provádí porodník-gynekolog palpation břicha, aby určil skutečnou velikost dělohy, protože tekutina dodatečně protáhne stěny.

Vzhledem k tomu, že se zvyšuje objem cirkulující krve v průběhu těhotenství dítěte, velmi často dochází k diagnóze atonie dělohy po porodu po vážné ztrátě krve. Pro potvrzení svých odhadů porodník-gynekolog cítí břicho v mateřství, když je atonie měkká. Podobně lékař musí alespoň "podle zraku" odhadnout množství ztracené krve. To se provádí po dobu nejméně jedné hodiny po porodnické péči. Pokud zdravotní pracovník má podezření na atonii dělohy, prodlužuje se doba, během níž lékař podrobněji zkoumá postpartum symptomy porodní ženy.

Při pohledu s gynekologickým zrcadlem narozeninového kanálu může lékař pozorovat ruptury tkání, které postihují pochvu, děložní kůži, perineum. Je kontrolována reakce děložních tkání na farmakologickou reaktivitu a spontánní excitabilitu. V případě atonie dělohy se tyto projevy vyhlazují a stávají se méně nápadné. Gynekolog kontrolovat a stav funkce koagulace krve - komplexní systém interakce mezi krevních proteinů, fibrinu a krevních destiček, který poskytuje ochranu pro ženském těle ze silného velkoobjemový ztráty krve pro drobná poranění. Porušení této neklidné rovnováhy může vést k poklesu hladiny krevních destiček, protrombinu a fibrinogenu v matčině krvi. Současně se fibrinolytická aktivita zvyšuje se snížením protrombinového času. Při vyšetřování ženské krve s atonií dělohy může porodník-gynekolog pozorovat diferenciaci produktů rozkladu fibrinogenu a fibrinu. Na pozadí těchto změn může být viděn rychlý rozvoj DIC (diseminovaná intravaskulární koagulace), se vyznačuje zhoršenou indexem srážení krve v důsledku obrovského uvolňování buněk tkáně tromboplasticheskih látky.

V případě předčasné diagnózy atonie dělohy a nedostatku včasné adekvátní léčby se objem ztrát krve podstatně zvětší a může vést k nevratným změnám v mateřském organismu. S dalším vývojem této patologie zemře žena hemoragickým šokem nebo hromadou krve.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19]

Co je třeba zkoumat?

Kdo kontaktovat?

Léčba atonie dělohy

Taktika jako terapie a prevence atonie dělohy jsou docela podobné. Pro preventivní metody během porodnictví je obtížné provádět radikální opatření.

Hlavní opatření k zastavení krvácení lze klasifikovat podle funkční orientace do tří typů:

 • Aby se zabránilo rozvoji rychleji nebo k zastavení již rozvoji onemocnění, prevenci nebo léčení na děložní atonie začíná s invazí oxytocinu, což umožňuje dostatečné koncentrace pro urychlení děložní aktivity, brání rozvoji atonie.

Oxytocin patří do farmakologické skupiny léků - hormonů zadního laloku hypofýzy. Výhodně se toto léčivo podává pro intramuskulární podávání. Pokud po této formě obdržení terapeutický účinek se nevyskytuje, nebo je slabý, ošetřující lékař ve tvaru listu přiřazení může změnit vstup pro nitrožilní zavádění oxytocinu do těla porodu. V tomto případě by měl být léčivý přípravek podáván velice pomalu, kapající (rychlostí 125-165 ml / h). Dávkování roztoku je přiděleno od 1 do 3 IU, u dodávek s císařským řezem se oxytocin injektuje přímo do dělohy počáteční injekcí v množství 5 IU. Pokud je patologický stav dostatečně komplikovaný, může být dávka zvýšena na 5 až 10 IU. Toto léčivo se nepoužívá v koncentrované formě, protože takové množství účinné látky může vést k hypertenzi, proto se v terapeutické terapii používá pouze roztok.

Lék je absolutně kontraindikován v případě zavedení diagnostiky ultrazvukovým vyšetření, které se obvykle provádí bezprostředně před předpokládaným dodáním nesrovnalosti rozměrové parametry matky pánev a velikost batole, stejně jako „špatný“ fetální pozice (křížek nebo diagonálně). Nepoužívejte oxytocin, pokud existuje skutečná hrozba prasknutí dělohy.

Oxytocin analogy jsou ty léky, jako klostilbegit, triderm, hydrokortizon, Nazoneks, utrozhestan, noretin, metilergobrevin, metilergometrinklimodien, ginepriston a další.

Meteorin je injikován sestrou do svalu nebo žíly, ale velmi pomalu, protože rychlá intravenózní injekce léku může vyvolat nástup hypertenze. Tento lék je velmi účinný lék, jehož terapeutický účinek lze pozorovat po několika minutách. Dávkování léku závisí na mnoha faktorech, včetně období porodnictví.

Je-li druhá fáze doručení (když je v objeví rozkroku porodu rameno novorozence) metergin přiváděného do žíly v množství 0,1 - 0,2 mg, ale nejpozději v okamžiku, kdy se dítě vbíhá úplně. Při provádění císařského řezu při celkové anestezii se léčivo aplikuje v dávce 0,2 mg.

Pokud je klinická potřeba opakované léčby, lze léčivo znovu zavést dvě hodiny po první injekci.

V případě císařského řezu se měřidlo okamžitě po extrakci dítěte intravenózně podává v množství 0,05-0,1 mg nebo intramuskulárně 0,2 mg.

Tento přípravek je předepsán a užíván pouze tehdy, když je žena v nemocnici pod bdělým dohledem ošetřujícího lékaře.

Nepřijatelné podáván lék v případě, že žena nese pouze dítě v první fázi dodávky toku (do hlavy dítěte), ale také v případě diagnostikování v těhotnou nefropatie, sepse, hypertenze, onemocnění spojených s abnormální zúžení periferních cév, přímo před začátkem krmení novorozeného dítěte. S velkou péčí je předepsán pro poruchy funkce ledvin a jater v případě mitrální stenóza.

 • Manipulační techniky se také používají k aktivaci kontrakce dělohy a ke snížení krvácení. Ve světle těchto činností se provádí masáž dělohy, po níž je břicho ženy pevně utaženo obvazem nebo obvazem. Masáž se často používá jako přípravná fáze pro další terapeutické aktivity. Těžké převíjení v moderním lékařství se používá jen zřídka.
 • V případě podezření nebo diagnózy atonie dělohy se doktor věnuje chirurgickým technikám k zastavení tohoto problému.

Laparotomie (laparotomia mediana) nebo břišní kůra se provádí. Tento postup je určen, pokud krvácení nezastavilo předchozí dvě metody. Po otevření dutiny pobřišnice porodníka - gynekologa provádí vejcovodů tepny, může nastat situace, ve zvlášť závažných případech, lékař rozhodne o odstranění dělohy.

Pokud se silné krvácení lékařský personál musí být připraven na tovární katetru do velké žíly a objem předem připraveného šíření dárce krve (ve fázi v pozorování těhotných žen konzultovat povinně stanovena krevní ženy, a bezprostředně před dodáním jsou vyrobeny křížová zkouška).

Volba taktiky pro léčení děložní atonie je individuální a závisí na celé řadě ukazatelů, analyzuje, že správné rozhodnutí může být přijato pouze kvalifikovaní matek zvažují plány pro budoucí rození dětí.

Prevence atonie dělohy

Preventivní opatření v prevenci této patologie jsou podobná terapeutickému léčení této nemoci, ale stále existují rozdíly. Prevence atonie dělohy zahrnuje několik věcí:

 • Kvalifikace porodníka - gynekologa, který se porodí, by měla být dostatečná k udržení porodu na dostatečně vysoké úrovni: netlačte na břicho a provádějte palpaci dělohy. Aby nedošlo ke vzniku atonie dělohy, není nutné, aby se pupoční šňůra během dodávky vytáhla a vytáhla.
 • Pokud je žena v jejím zdraví ohrožena tímto onemocněním, dostává oxytocin v určitém období práce, což umožňuje aktivnější vývoj dělohy, aby se kontrasil, zastavil krvácení krevních cév.
 • Takové ženy před porodem, během nošení dítěte vyvíjí klasifikace hematolog list sekvenční působení glukokortikoidů (steroidní hormony produkované kůrou nadledvin) a dárcovské plazmy, který se dodává do účinku v případě, že se otevře porodu silné krvácení.

Aby nedošlo k potřebě spojit atonovou terapii dělohy, zvláště radikální, je lepší připravit ženský organismus na dodání v předstihu a provést preventivní opatření v průběhu jejich průběhu.

Prognóza atonie dělohy

Kolik lidstva existuje, tolik žen musí projít porodem. Další veřejné - před sto lety, úmrtnost těhotných žen byla poměrně vysoká, a to pouze moderní medicína se naučil vyrovnat se s mnoha patologií, které se projevují u těhotné ženy během ní s dítětem v náručí, nebo přímo při průtoku samotný porod. Atonie dělohy je jednou z nemocí, od které žádná žena není pojištěna. Proto pouze vysokou profesionalitu lékařského týmu přejímat a postoj většiny matek narození vašeho dítěte může predikce děložní atonie příznivé.

V opačném případě, pokud žena nemá stát registrován v předporodní kliniku a neprošel požadované zkoušky (stanovení její anamnézy, krevní skupinu a test kompatibility) nebo porodník - gynekolog příjem dodávky neměli dostatek zkušeností, může být situace tristní až do smrti pro ženu.

Žena, která je matkou, která dává život nové osobě v této vzrušující chvíli, může ztratit její život. A příčinou tohoto výsledku může být atonie dělohy, projevující se součinností některých faktorů v období po porodu. Co mohu poradit budoucím matkám ve světle tohoto článku? Za prvé, výsledek narození dítěte závisí na zdraví, životním stylu a postoji k těhotenství budoucí mladé matky. Pokud byla zpočátku zdravá a sledovala všechna doporučení lékaře během celého těhotenství, měla by předem poradit, aby určila kliniku, ve které by chtěla vidět narození dítěte. Při výběru této specializované zdravotnické instituce stojí za to požádat o úroveň kvalifikace jejího zdravotnického personálu u těch žen v pracovním poměru, kteří již tuto cestu absolvovali v tomto mateřském oddělení. Pokud má žena zdravotní potíže, tím více se postará o dobrou kliniku a lékař, který pomůže svému dítěti, aby se na tomto světě objevil. Riziko získání diagnózy atonie dělohy bude tedy výrazně sníženo. A i kdyby se krvácení stalo, zkušený tým lékařů udělá vše pro to, aby tento problém co nejrychleji vyřešil a současně zachoval zdraví dítěte a jeho matky!


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.