^

Zdraví

A
A
A

Bílý výtok u mužů

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 10.11.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ne všechny sekrece u mužů svědčí o patologii a rozvoji závažných onemocnění, existuje také fyziologická sekrece z penisu, obvykle průhledná. Bohužel ne vždy se onemocnění v této oblasti projevují zjevnými příznaky, takže bílý výtok by měl upozornit. Návštěva urologa objasní situaci a identifikuje problém v počáteční fázi, což je důležité nejen pro muže, ale i pro jeho rodinu či sexuálního partnera.

Epidemiologie

Podle statistik se každý den na světě nakazí sexuálně přenosnými infekcemi více než milion lidí. V roce 2016 tedy WHO zaznamenala 127 milionů. Případů chlamydií, 87 milionů. - kapavka, 156 milionů. - trichomoniáza. V USA je 8 % všech urologických onemocnění způsobeno prostatitidou.

Příčiny bílý výtok u mužů

Vzhled bílého výtoku u mužů má několik důvodů:

  • kandidóza (způsobená Candidou); [1]
  • mykoplazmóza (provokovaná nejmenšími bakteriemi - mykoplazmami); [2]
  • chlamydie (chlamydie napadají buňku, množí se, ničí ji); [3]
  • prostatitida (zánět prostaty); [4]
  • kapavka (pohlavní onemocnění způsobené gonokokem). [5]

Rizikové faktory

Přispívá k šíření pohlavně přenosných infekcí, pohlavně přenosných chorob, nesprávné intimní hygieny, promiskuity, nechráněných kontaktů.

Patogeneze

Každá z těchto diagnóz má svou vlastní patogenezi. Takže s kandidózou se houby připojují ke stěnám epitelu, kolonizují a hluboce pronikají do něj. Jejich pronikání do těla je ve 30-40% případů usnadněno sexuálním kontaktem s infikovaným partnerem.

Mykoplazmóza, chlamydie, kapavka - s odlišnou strukturou patogenních mikroorganismů (s buněčnou membránou nebo bez ní) produkují intracelulární parazitismus, který nakonec zničí buňku a způsobí zánět.

Symptomy bílý výtok u mužů

Bílý výtok na spodních kalhotkách u mužů je poměrně častým jevem, který ne vždy ukazuje na zdravotní problémy. Doprovázejí sexuální vzrušení, jejich ranní výskyt naznačuje ranní vyzařování, což je u mladých mužů zcela normální.

Bílý výtok u mužů na hlavě je bez zápachu, ve většině případů nezpůsobuje nepohodlí, má fyziologickou povahu a neměl by vyvolávat obavy.

První příznaky potíží signalizuje bílý výtok se zápachem. Může se jednat o poplašný zvonek indikující infekci kapavkou. Kromě toho se objevuje bolest v tříslech, pálení při močení, horečka.

Nepříjemný zápach se objevuje i při mykoplazmóze, chlamydiích. Poslední jmenovaná je jednou z nejčastějších pohlavně přenosných chorob. Často je dlouhou dobu bez příznaků, dále se u mužů objevuje bílý sklovitý výtok z močové trubice a bolesti při močení, svědění, bolesti v šourku, kříži, varlata.

Mykoplazmóza má podobné příznaky: při vyprazdňování močového měchýře se leukorea uvolňuje z močové trubice, jsou také zjištěny ráno, močení je obtížné a rychlé, bolest je pociťována v šourku, zasahující do řitního otvoru.

Pokud se na hlavě penisu u mužů objeví bílý sražený výtok, který má hustou koncentraci a kyselý zápach a proces močení je doprovázen pálením, svěděním, bolestí, pak je diagnóza předvídatelná - kandidóza nebo drozd. Onemocnění postihuje hlavu a předkožku, pod kterou se také hromadí bílé šupinky.

Pro prostatitidu jsou kromě bílého výtoku charakteristické výrazné klinické projevy ve formě horečky, horečky, zimnice, bolesti v dolní části zad, břicha, v řiti, známky celkové intoxikace (celková slabost, únava), bolest při defekaci a močení, křeče, sexuální dysfunkce.

Komplikace a důsledky

Většina vyjmenovaných diagnóz je nebezpečná s následky a komplikacemi. Akutní zánětlivý proces v prostatě tedy může vést k cystitidě, pyelonefritidě a celkové otravě krve.

Bakteriální infekce genitálií často končí neplodností. Kapavka je nebezpečná pro rozvoj komplikací, jako je balanopostitida, kuperitida, parauretritida, prostatitida, vezekulitida a tvorba zúžení močové trubice. Mužské sexuální funkce mohou být také ovlivněny.

Diagnostika bílý výtok u mužů

Diagnostika onemocnění doprovázených bílým výtokem z penisu se skládá z řady vyšetření, včetně vyšetření lékařem, testů, instrumentálního vyšetření. Pacient bude odeslán na celkový rozbor moči a krve, na cukr, odebere mu stěr na kultivaci, který umožňuje identifikovat patogen a jeho reakci na antibiotikum. Materiál pro bakterioskopický rozbor je tajemství z prostaty, seškrab z močové trubice.

Integrovaný přístup k identifikaci onemocnění zahrnuje počítačovou tomografii, ultrazvuk, urografii.

Diferenciální diagnostika

Mnoho onemocnění mužské genitální oblasti s bílým výtokem má podobné příznaky. Úkolem diferenciální diagnostiky je určit skutečnou příčinu takového jevu, stanovit patogen a nasměrovat terapeutická opatření k jeho zničení.

Léčba bílý výtok u mužů

Výše uvedená onemocnění se léčí především antibakteriálními léky, které mají široké spektrum účinku. Pokud jsou detekovány intracelulární bakterie, je předepsáno antibiotikum, které může proniknout do buňky.

Plísňové infekce se léčí antimykotiky. Mohou být také použity léky proti bolesti a nesteroidní protizánětlivé léky.

Využívá se jak vnitřní podávání léků, tak lokální léčba.

Při léčbě kapavky se používá kombinovaná antibiotická terapie skládající se z těchto léků: ceftriaxon intramuskulárně a perorálně spolu s azithromycinem nebo doxycyklinem 2x denně.

Ceftriaxon je antibiotikum III generace s prodlouženým účinkem, prášek pro přípravu roztoku. Injekce se provádí jednou denně na 255 mg. Schopný způsobit nežádoucí účinky ve formě reakce z přecitlivělosti, dušnosti, bronchospasmu, bolesti hlavy, závratě, průjmu. Kontraindikováno během těhotenství a kojení.

Azithromycin je širokospektrální antibakteriální látka. Užívá se jednorázově v dávce 1g. Může způsobit nevolnost, zvracení, plynatost, bolesti žaludku, průjem, celkovou slabost, úzkost, křeče, arytmii, tachykardii. Není předepsáno pro přecitlivělost na sloučeniny

V případě prostatitidy se stanoví antibiotikum citlivé na mikroorganismy, které ji způsobily. Může to být moxifloxacin, levofloxicin, minocyklin, chloramfenikol.

Moxifloxacin je lék ze skupiny chinolonů. Podává se intravenózně jednou denně ve formě pomalých infuzí 400 mg, trvajících 60 minut. Po několika dnech můžete přejít na perorální pilulky. Průběh léčby se v průměru pohybuje od jednoho do dvou týdnů. Nežádoucí účinky zahrnují alergie, anémii, stav nervového vzrušení, dyspepsii, gastritidu. Kontraindikováno u dětí do 18 let, těhotných žen, kojících žen, osob se závažnými poruchami srdeční činnosti, jaterních funkcí.

Takové pohlavně přenosné bakteriální infekce, jako je mykoplazmóza, chlamydie, jsou úspěšně léčeny především erytromycinem a jeho deriváty - makrolidy, z nichž jeden je fromilid.

Fromilid je kyselinovzdorné antibiotikum, navíc má imunostimulační účinek. Užívejte jednu tabletu dvakrát denně po dobu 7-14 dnů. Použití léku je bezpečné (má méně než 1% vedlejších účinků). Je zvláště účinný při společné terapii cyprinolem.

Kandidóza u mužů se léčí převážně lokálními léky, jako je Zalain-krém, Lomaxin 2%.

Zalain je syntetické antimykotikum. Nanáší se v tenké vrstvě na čistě umytý orgán ráno a večer. Průběh léčby může být až 4 týdny. Mast je dobře snášena, ve vzácných případech se vyskytuje svědění, zarudnutí, olupování.

Jakákoli patologie je snazší překonat posílením imunitního systému. Ochranné síly pomohou posílit vitamín-minerální komplexy a potravinářské výrobky, ve kterých jsou vitamíny a minerály vyváženy. Pro muže by měly obsahovat vitamíny A, C, E, K1, skupinu B, kyselinu listovou, biotin, jód, vápník, hořčík, draslík, zinek, selen, chrom atd.

Fyzioterapeutické postupy jsou široce používány při komplexní léčbě prostatitidy. Jejich potřeba vzniká kvůli tomu, že léky špatně pronikají do prostaty, kde je jejich koncentrace mnohem slabší než v krevním séru. Na záchranu přicházejí takové procedury, jako je masáž prostaty prstem, její elektrická stimulace, magnetoterapie, rektální a uretrální tepelné ošetření.

Pro léčbu chronické kapavky a jejích komplikací našly široké uplatnění hřejivé a léčivé obklady, bahenní terapie, použití ozoceritu, parafínu, UHF a elektroforéza pro zábaly.

V jiných případech se fyzikální metody používají ke stimulaci procesů imunity, k provádění antirelapsové terapie.

Alternativní léčba bílého výtoku u mužů zahrnuje vnější léčbu hlavy a předkožky penisu, stejně jako požití léků, které zvyšují odolnost těla.

Nejčastěji se k tomu používají bylinky. Nejvhodnější k mytí, aplikace jsou heřmánek, měsíček, třezalka, eukalyptus, dubová kůra, provázek. Z jejich sbírek je nejlepší připravovat odvary a nálevy, které lze užívat i ústně. Zvyšte imunitu echinacea, ženšen.

Homeopatie v žádném případě nenahradí medikamentózní léčbu bílého výtoku u mužů, ale sehraje svou pozitivní roli v komplexní léčbě onemocnění genitální oblasti a obnoví rovnováhu prospěšné mikroflóry. Mezi takové léky patří Natrium muriaticum, Sulfum, Kalium muriaticum, Sabal serrulyata. Jmenování, způsob podávání a dávky může určit pouze homeopat.

Všechny výše uvedené diagnózy se léčí konzervativně. K chirurgické intervenci se přistupuje především v případech, kdy nastanou komplikace a je nutné obnovit normální odtok moči.

Prevence

K prevenci diagnóz u mužů doprovázených bílým výtokem není tolik potřeba: dodržovat zdravý životní styl, dodržovat intimní hygienu, vyhýbat se stresu, přepracování, hypotermii, být selektivní při pohlavním styku, používat ochranné prostředky, když si nejste jisti bezpečností intimity.

K prevenci genitální chlamydiové infekce lze použít makrolidová antibiotika.

Předpověď

Včasná a kompetentní léčba zachrání člověka před patologickými sekrety a nebude mít nebezpečné následky.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.