Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bolest v několika kloubech

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Příčinou polyartikulární artralgie může být artritida nebo extraartikulární poruchy (například revmatická polymyalgie a fibromyalgie).

Artritida může být zánětlivá a neinvazivní (např. Osteoartróza). Při zánětlivé artritidě mohou být do procesu zapojeny pouze periferní klouby nebo periferní klouby s axiálními klouby. Zánětlivá artritida, doprovázená lézí ne více než 4 klouby, je označována jako periferní oligoartritída. Účast více než čtyř kloubů v procesu se nazývá periferní polyartritida. Každá z nich má své vlastní charakteristické rysy.

Často je artritida přechodná a vyřešená sama o sobě nebo její projevy nesplňují kritéria jakékoliv konkrétní patologie; v takových případech může být léčba zahájena na základě předběžné diagnózy. Pro všechny atypické a nejasné

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Nejčastější příčiny polyartritidy

Periferní polyartritida

 • Revmatoidní artritida
 • Systémový lupus erythematodes
 • Virová artritida
 • Sérová nemoc
 • Psoriatická artritida

Periferní oligoartritída

 • Behcetova nemoc
 • Enteropatická artritida
 • Infekční endokarditida
 • Gadget (nebo pseudo-gadget)
 • Psoriatická artritida
 • Reaktivní artritida
 • Reumatická horečka
 • Artritida u lymské nemoci

Periferní artritida s postižením axiálních kloubů

 • Ankylozující spondyloartritida
 • Enteropatická artritida
 • Psoriatická artritida
 • Reaktivní artritida

Diagnostika bolesti u několika kloubů

Klinická data, zejména anamnéza onemocnění, jsou pro diagnózu nejdůležitější.

Anamnéza. Lokalizace bolesti nám umožňuje zjistit vzhled postižené anatomické struktury (kloub, kosti, šlachy, kloubní sáček, svaly, další struktury měkkých tkání, nervy). Zánětlivost arthritidy může být indikována přítomností ranní ztuhlosti, netraumatického edému kloubů, zvýšení tělesné teploty a snížení tělesné hmotnosti. Difusní, neurčitá nebo nestabilní bolest může být spojena s fibromyalgií nebo funkčními poruchami.

Bolest zad společně s vývojem artritidy naznačuje přítomnost spondyloartropatie, například ankylozující spondylitidy. Artritida, spojená s uretritidou a poruchami gastrointestinálního traktu, jsou nejčastěji reaktivní. Zvláště hnačka a bolesti břicha jsou charakteristické pro artritidu spojenou se zánětlivými onemocněními střev.

Fyzikální vyšetření. Při systémových revmatických a nereumatických onemocněních se může objevit zvýšení tělesné teploty, slabost, kožní vyrážky. Vyšetření muskuloskeletálního systému umožňuje zjistit, zda má porucha intraartikulární charakter, a pokud ano, zda je doprovázena zánětem. Prodloužení existence artritidy může vést k omezení množství pasivních pohybů v kloubu.

Posouzení přítomnosti periartikulárních změn může být také užitečné při diferenciální diagnostice určitých onemocnění. Například souběžná tendonitida je charakteristická pro gonokokovou artritidu, RA a další systémová onemocnění; citlivost kostí - pro srpkovitou anémiu a hypertrofickou plicní osteoartropatii, tofusi - pro dnu, revmatické uzliny - pro RA.

Také užitečné pro diferenciální diagnostiku artritidy je vyšetření štětcem. Deformace jako "labutí krk" nebo "knoflíková dírka" jsou typické pro dlouhotrvající RA. Porážka distálních interfalangiálních kloubů s erozí nehtů a asymetrická povaha léze je důkazem pro psoriatickou artritidu. Asymetrické léze kloubů prstů mohou také nastat při reaktivní artritidě; asymetrická léze distálních interfalangeálních kloubů a přítomnost tofusov - s dnou. Ztuhnutí kůže a kontrakce ohybu naznačují přítomnost systémové sklerosy. Fenomén Reynaud může nastat s progresivní systémovou sklerózou, SLE nebo smíšenými onemocněními pojivové tkáně. Club ve tvaru ztluštění prstů a citlivost distálního radia a ulny kvůli okostice jsou označeny hypertrofické plicní osteoartropatie. Bolest s mírným projevem objektivních změn je typická pro SLE, ale ve vzácných případech se může objevit u dermatomyozitidy. Současně s těmito nemocemi je možné vyvinout synovitidu, která se podobá RA. Erytém, doprovázený odlupováním kůže z povrchu extenzoru kloubů, zejména kolena, může naznačovat dermatomyositidu.

Zkouška. Není-li klinická specifická diagnostika možná, zánětlivou povahu artritidy lze potvrdit vyhodnocením ESR a koncentrace C-reaktivního proteinu. Zvýšení hodnot těchto indikátorů naznačuje zánět, ale je velmi nespecifický, zvláště u dospělých. Navíc v případě nejasné diagnózy je možné provést další studie.

Diferenciální diagnostika revmatoidní artritidy a osteoartritidy kloubů ruky

Kritéria

Revmatoidní artritida

Osteoartróza

Povaha edému

Synoviální, kapsulární, měkká tkáň; hustý při palpaci - pouze v pozdních fázích

Hustota kosti s přítomností nepravidelných růstů; v ojedinělých případech vytváření měkkých cyst

Slabé stránky

Vždycky

Neexistuje žádný nebo lehký stupeň závažnosti, přechodný

Porážka distálních interfalangeálních kloubů

Netypicky, s výjimkou palce

Charakteristicky

Affection of proximal interphalangeal joints

Charakteristicky

Velmi často

Poranění kardiometakarpálních kloubů

Charakteristicky

Netypicky

Zkrácení kloubů zápěstí

Obvykle nebo často

Zřídka, s výjimkou karpometakarpálního kloubu palce

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.