^

Zdraví

A
A
A

Cannerův syndrom

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Cannerův syndrom nebo autismus v raném dětství (RDA) je porušením duševního vývoje, kdy dítě má problémy s komunikací, sociálním vnímáním a nedostatečným rozvojem emočních projevů.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny cannerův syndrom

Dnes nejsou přesné příčiny vývoje Kannerova syndromu známy. Předpokládá se, že nemoc je dědičná. Může se vyskytnout pod vlivem následujících rizikových faktorů:

 • intrauterinní infekce;
 • asfyxie, která vznikla v průběhu porodu;
 • poškození dítěte při porodu - trauma na krku nebo hlavě.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8]

Patogeneze

Patogeneze syndromu, stejně jako mnoho jiných psychopatií, nebyla studována. Existuje několik mechanismů rozvoje onemocnění skryté „symptomatická autismus“, což vede k vývoji mozku infekcí nebo při rekonvalescenci po infarktu encefalitidy (tento syndrom tzv postentsefaliticheskogo autismus). To je nyní věřil, že RDA je časná forma schizofrenie, která se vyvíjí u dítěte v prvních 2 letech života. Toto onemocnění postihuje chlapce častěji.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Symptomy cannerův syndrom

Symptomy Kannerova syndromu jsou:

 • Dítě nemůže být ve vizuálním kontaktu s lidmi, ať už se jedná o rodiče nebo cizince;
 • Jeho činy mají určitou sekvenci s neustálým opakováním monotónních pohybů;
 • Neexistuje žádné porozumění hrozbě a nebezpečí, stejně jako schopnost posoudit situaci;
 • Echolalia - blábolení, mnohokrát opakováno; Namísto obvyklého projevu - imitace jeho zvuku;
 • Agresivní chování vůči blízkým nebo neznámým lidem, pokud se ho snaží kontaktovat;
 • Přehrávání her za jejich vize, ignorování pravidel a vytváření vlastních, což dělá dítě neschopné hrát s vrstevníky;
 • Pacient komunikuje s objekty a současně nechce komunikovat s lidmi;
 • Mutismus, který je považován za jeden z hlavních příznaků - dítě je tvrdohlavě tiché a nereaguje, když je osloven nebo se pokouší mluvit.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29]

První znaky

První známky Kanner syndromu je snadné určit, jak dítě od útlého věku se vyznačuje svým neobvyklým chováním - mírné zobrazení emocí, častém posedlost určité objekty a opakované akce, málomluvností, neprovedení kontakt. Uzavření samo o sobě není ukazatelem mentální retardace, ale je to v průběhu diagnózy, že se stává nejvýraznějším příznakem.

trusted-source[30]

Komplikace a důsledky

Důsledkem RDA může být porušení emocionálních vazeb a kontaktů pacienta se společností.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36], [37]

Diagnostika cannerův syndrom

Kromě Kannerova syndromu mohou mít děti i jiné duševní poruchy - například neurózu nebo schizofrenii - a některé zdravé děti mohou vykazovat znaky, které jsou charakteristické pro autismus. Proto, pokud vznikne podezření, neváhejte dítě vést dítě k psychiatrům, aby vyšetřili diagnózu přítomnosti nebo nepřítomnosti onemocnění. Současně často není dostatečné vyšetřit diagnózu psychiatra a vyšetřit také neurologa, pedagoga, pediatra a psychologa.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42]

Analýzy

V některých případech je pro diagnózu psychiatra nutná informace o celkovém stavu těla nemocného dítěte - za to může poslat k dodání moči a krevních testů.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48]

Instrumentální diagnostika

Chcete-li vyloučit další duševní choroby a potvrdit diagnózu, lékař může potřebovat postup elektroencefalogramu.

Diferenciální diagnostika

Cannerův syndrom musí být odlišován od Aspergerova syndromu, Retta, a také mentální retardací a poruchami smyslových orgánů. Rovněž je důležité rozlišovat RDA od počáteční fáze schizofrenie a deprivačního syndromu (takzvaný hospitalismus).

Srovnávací charakteristiky Aspergerova a Kannerova syndromu

Autismus v raném dětství (Kannerův syndrom)

Autistická psychopatie (Aspergerův syndrom)

První odchylky

Obvykle v prvních měsících života

Významné odchylky, které začínají 3 roky

Vizuální komunikace s ostatními lidmi

Zpočátku se zpravidla odvrací, později začne kontaktovat, ale ve vzácných případech; vyhýbavé a krátkodobé reakce

Ve vzácných případech a na krátkou dobu

Řečové dovednosti

Mluví se pozdě, řeč je špatně rozvinutá (asi 50% nemocných dětí)

Silná retardace vývoje řeči

Pozorované echolálie (komunikační funkce řeči je narušena)

Speech dovednosti se vyvíjejí brzy

Správný a kompetentní projev se rozvíjí brzy

Řeč se používá pro komunikaci, ale stále dochází k porušení - řeč je spontánní

Duševní schopnosti

Konkrétní struktura inteligence, schopnosti výrazně sníženy

Ve většině případů je intelekt na vysoké úrovni nebo nad průměrem

Motorické dovednosti

Neexistují žádné případy porušení, pokud neexistuje souběžné onemocnění

Problémy s pohyblivostí motorů - poruchy koordinace, nepříjemnost, neohrabanost

Kdo kontaktovat?

Léčba cannerův syndrom

Je velmi důležité poskytnout dítěti speciální pedagogy. Kannerův syndrom není doprovázen porušením inteligence, ale kvůli emočním poruchám tyto děti nemohou být vyškoleny podle standardního programu. Spolu s lékaři musí vychovatel zvolit metodu výuky vhodnou pro dítě, jakož i individuální program, ve kterém budou maximálně využity všechny jeho schopnosti.

Je také důležité komunikovat s dětským psychologem, protože řada psychologických technik může pomoci rozvíjet komunikační dovednosti ve společnosti, učit je přizpůsobit se týmu. Existují speciální techniky pro autistiku, například udržování terapie (jde o metodu s použitím nucených objetí), pomáhá posílit emocionální spojení mezi nemocným dítětem a jeho rodiči.

Musíme také pečlivě zvážit stravu dítěte s Kennerovým syndromem - tyto děti potřebují speciální dietu. Vzhledem k tomu, že narušují trávicí enzymy, snížila se schopnost těla rozbít určité druhy bílkovin, které se nacházejí v produktech mouky a mléka. Z tohoto důvodu je nezbytné omezit používání mléčných a moučných výrobků u pacientů.

Je velmi důležité a zapojení malé autistické rodiny do rehabilitačního procesu. Rodiče by neměli být nepochopitelné a chladné vůči dítěti, protože to negativně ovlivňuje proces léčby. Je třeba obklopit dítě pečlivě, milovat a podporovat - což velmi přispívá ke zlepšení stavu pacienta.

Mezi metodami terapie jsou také rozvíjeny psychologické podpůrné kurzy, prováděné jak jednotlivě, tak ve skupinách:

 • třídy s řečníkem;
 • cvičení fyzikální terapie;
 • postupy lékařské práce;
 • tanec, hudba a kresba.

Léky

Mnoho lékařů s velkou pečlivostí předepisuje psychotropní léky autorstem, protože neexistují žádné spolehlivé informace, které by měly pozitivní vliv na pacienta. Používejte tyto léky by měly být, jestliže dítě je přehnané, snaží se fyzicky ublížit sebe, problémy se spánkem. Pro léčbu v těchto případech se používají antidepresiva (amitriptylin) a neuroleptika (v malých dávkách) - obvykle Sonapaky, Haloperidol, Rispolept.

Také během terapie s léky používané léky, které zlepšují metabolismus v mozkové tkáni (tento Aminalon, Cerebrolysin, a kyselinu glutamovou) a nootropní činidla (Nootropil).

Vitamíny a fyzioterapie

Zlepšení stavu pacienta může také terapie s použitím vitamínů. K léčbě syndromu Kanner platí vitaminy ze skupin B, C, stejně jako PP.

Realizované a procedury fyzioterapeutické léčby - magnetoterapie, úprava vody, elektroforéza. Také děti se zabývají tělesnou výchovou a dostávají potřebnou fyzickou zátěž.

Alternativní léčba

Aby se uklidnil autismus, někdy se doporučuje používat mletý muškátový oříšek, protože pomáhá zlepšit krevní oběh v mozku a má uklidňující účinek. Je nutné vzít malou dávku této složky a rozpustit ji v malém množství mléka. Mělo by se však pamatovat na to, že ořech obsahuje safrol (psychotropní látka), takže je lepší nepoužívat alternativní léčbu bez konzultace s lékařem.

trusted-source[49], [50], [51], [52], [53], [54]

Bylinné ošetření

Po konzultaci s lékařem můžete použít upokojující rostlinné léky jako pomocnou metodu léčby.

Při ošetřování bylin můžete použít odtučněné odrůdy z borovice, citrónové balzámy a také listy rostliny ginkgo biloba. Tento léčivý přípravek se připravuje následujícím způsobem: 5 gramů drcených složek nalijte 250 ml vody a vaříme asi 10 až 15 minut a potom ochlaďte. Dekorativní nápoj 3 r. / Den. (před jídlem po dobu 25-30 minut) na 1-2 polévkové lžíce.

Prevence

Neexistují žádné specifické preventivní metody, které by zabránily vývoji syndromu Kanner syndromem. Ale můžete snížit možné riziko této nemoci - pokud budoucí rodiče s vážným přístupem k procesu plánování těhotenství. Dokonce před koncepcí byste měli podstoupit vyšetření se specialisty na identifikaci a léčbu chronických onemocnění nebo infekcí. Také těhotná žena by měla neustále navštěvovat konzultace žen, dodržovat zdravý životní styl a nekontaktovat infekční pacienty.

trusted-source[55], [56], [57], [58], [59], [60], [61], [62]

Předpověď

Prognózu o budoucím stavu pacienta může provést pouze ošetřující lékař, který neustále pozoroval dítě. Existuje mnoho případů, které ukazují kvalitativní léčbu Kanner syndromu iv těžkou formou nemoci nezabrání pacienta k rozvoji a slabé příznaky onemocnění účinně uzavřeno terapie může obecně činí téměř nepostřehnutelné.

trusted-source[63], [64]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.