^

Zdraví

A
A
A

Celkový bilirubin v krvi

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bilirubin je žlučový pigment tvořený rozpadem hemových proteinů. Nepřímý bilirubin se rozpouští v tucích a je transportován krevní plazmou ve stavu vázaném na albuminy. Jeho konjugace nastává v játrech s tvorbou ve vodě rozpustného vázaného bilirubinu. Vázaná bilirubin propuštěn přes žlučovodu do dvanáctníku, který je metabolizován, transformuje do nevázaného bilirubinu, urobilinogenu bezbarvý a potom urobilin oranžové barvy, které se vylučují převážně ve výkalech.

Referenční hodnoty (norma) koncentrace celkového bilirubinu v séru jsou menší než 0,2-1,0 mg / dL (méně než 3,4-17,1 μmol / L).

Hyperbilirubinemie se vyskytuje jako důsledek hypersekrece bilirubinu, inhibice zpětného vychytávání a konjugace bilirubinu v játrech a snížení biliární exkrece. Obsah celkového, většinou nevázaného, bilirubinu v krevní plazmě nepřekračuje 1,2 mg / dL (<20 μmol / l). Frakce může určit obsah vázaného bilirubinu (nebo přímý, tj. Stanovený přímo). Oddělení do frakcí je nezbytné pouze pro žloutenku novorozenců nebo pokud se zvyšuje hladina bilirubin s normálními ukazateli jiných jaterních testů, což indikuje jinou příčinu žloutenky.

Zvyšování úrovně nevázaného bilirubinu (nepřímý bilirubin frakce větší než 85%), odráží zvýšení bilirubinu (například při hemolýza), sníženou zpětného vychytávání procesy nebo bilirubinu konjugaci v játrech (např., Gilbert syndrom ). Tak nevázaného bilirubinu ne více než 5 krát [<6 mg / dl (<100 mmol / l)] v nepřítomnosti souběžné onemocnění jater.

Související hyperbilirubinemie (frakce přímého bilirubinu> 50%) se vyvíjí kvůli poklesu tvorby nebo vylučování žluči (cholestáza). Sérový bilirubin není citlivý na poruchy funkce jater a nerozlišuje cholestázu od hepatocelulárních lézí. Současně může být těžká hyperbilirubinemie předzvěst nepříznivého výsledku v jaterní cirhóze, primární biliární cirhóze, alkoholické hepatitidě a akutní jaterní insuficienci.

Nevázaný bilirubin nelze vyloučit močí, protože je nerozpustný ve vodě a je vázán na albumin. Bilirubinurie obvykle naznačuje vysoký obsah séra vázaného bilirubinu a hepatobiliární patologie. Bilirubinemie se může stanovit pomocí testovacích proužků (močová analýza) u akutní virové hepatitidy nebo jiných hepatobiliárních poruch před vznikem žloutenky. Nicméně, diagnostická hodnota této zkoušky je omezen na moč, protože moč při dlouhodobém skladování po částech, dietní příjem vitaminu C, nebo v přítomnosti dusičnanů v moči (např., Infekce močových cest) lozhnootritsatelnyi možný výsledek. Podobně je omezena diagnostická hodnota zvýšení hladiny urobilinogenu; tyto analýzy nejsou specifické ani citlivé.

Zvýšení koncentrace bilirubinu v séru nad 17,1 μmol / l se nazývá hyperbilirubinemie. Tento stav může být důsledkem tvorby bilirubin v množství překračujícím schopnost normální jater vylučovat; poškození jater v bilirubinu vylučování v běžných množstvích, jakož i v důsledku ucpání žlučovodů, která zabraňuje vylučování bilirubinu. Ve všech těchto případech se bilirubin hromadí v krvi a když dosáhne určitých koncentrací, difunduje do tkání a zbarví je v žluté barvě. Tento stav se nazývá žloutenka. Existuje mírná forma žloutenka (koncentrace bilirubin v krvi až 86 μmol / l), středně těžké (87-159 μmol / l) a těžké (nad 160 μmol / l).

V závislosti na tom, jaký typ bilirubin je přítomen v séru - nekonjugovaný (nepřímé) nebo konjugované (přímé) - hyperbilirubinémie klasifikován jako postgepatitnuyu (nekonjugovaného) a insuficience (konjugovaný), v tomto pořadí. V klinické praxi, nejrozšířenější v rozdělení žloutenky hemolytické, parenchymatózní a obstrukční. Hemolytická a parenchymu žloutenku - nekonjugovaný a obstrukční - konjugované hyperbilirubinemie. V některých případech může být žloutenka smíšena patogenezí. Tak, s prodlouženým porušení odtoku žluči (žloutenka) v důsledku sekundárních lézí parenchymu jater může být narušen přímého bilirubinu vylučování ve žluči kapiláry, a to dostane přímo do krve; Kromě toho, že snižuje schopnost jaterních buněk syntetizovat bilirubinu glukuronidy a tím nepřímo množství bilirubin také zvyšuje.

V klinické praxi se stanovení koncentrace bilirubin v séru používá k řešení následujících problémů.

  • Identifikace zvýšeného bilirubinu v krvi v případech, kdy pacientovi není diagnostikována žloutenka nebo pokud jeho přítomnost způsobuje pochybnosti. Žloutenka zbarvení pokožky se objeví, když obsah bilirubinu v krvi přesáhne 30-35 μmol / l.
  • Objektivní posouzení stupně bilirubinemie.
  • Diferenciální diagnostika různých typů žloutenka.
  • Posouzení průběhu choroby opakovanými studiemi.

Obsah bilirubinu v krvi může být snížen při nízké hemolýze, což je pozorováno u posthemoragické anémie a alimentární dystrofie. Snížení obsahu bilirubin nemá diagnostickou hodnotu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.