Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Chrápání náramek

Lékařský expert článku

Chirurg, otorinolaryngolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.04.2020

Chrápání pravděpodobně odkazuje na věčné problémy, které neztrácí význam ani v současnosti. A to není překvapivé, protože ostré hlasité zvuky, které člověk vysní ve snu, jsou nejen nepříjemné pro blízké, ale také představují určité nebezpečí pro samotného pacienta. [1]Na první pohled je obtížné zbavit se chrápání. Nic však není nemožné: dnes existuje mnoho prostředků, od sprejů a speciálních cvičení po ústa a další doplňky. Například náramek proti chrápání se považuje za velmi vhodný a účinný. Není to levné, ale stále si získává stále větší popularitu mezi fanoušky chrápání. Jaké je tajemství a je tento nástroj opravdu tak účinný, jak o něm říkají výrobci?

Indikace Náramek pro chrápání

Chrápací náramek lze použít k chrápání různé povahy. Výjimkou je apnoe nebo dech ve snu. Pokud osoba trpí apnoe, pak je možné použít náramek až po jmenování lékaře.

Náramek obvykle pomáhá zbavit se chrápání, vyvolaného sníženým svalovým tonem orofaryngu - k tomu dochází například u starších osob. Pokud jsou nepříjemné zvuky v noci důsledkem anatomie (nízký tvrdý patro, podlouhlý jazyk), poruch segmentu krční páteře, deformovaného nosního septa, zánětlivých procesů, výskytu nádorů, cyst, polypů nebo obezity, pak náramek pravděpodobně tyto problémy nezmírní.

Formulář vydání

Náramky chrápání jsou obvykle malá elektronická zařízení, která jsou připevněna k zápěstí. Jsou pohodlné, nezpůsobují nepohodlí během spánku, neruší noční odpočinek, protože jsou velmi podobné běžným hodinám. V procesu spánku náramek posílá tělu určitý druh zprávy - impulsy, které stimulují člověka ke změně polohy těla. [2]

Existuje mnoho podobných zařízení a jejich rozdíly jsou hlavně v konstrukci, nikoli v zásadách expozice.

 • Náramek Snore Gone je moderní biosenzorové zařízení vybavené pohodlným suchým zipem. Zařízení registruje chrápání již 4 sekundy poté, co to začalo: impulzní vibrace jsou posílány na nervové zakončení, což stimuluje člověka ke změně polohy spánku. Zařízení lze snadno překonfigurovat s ohledem na individuální citlivost, takže vyhovuje téměř každému. Obzvláště snadné použití.
 • Náramek Inlins Snore má stylový design, který léčí chrápání i nespavost. Je vybaven displejem z tekutých krystalů s indikací kvality spánku, regulátorem pulzní síly a působí také jako náramkové hodinky a budík. Ergonomický, vypíná se po 7 hodinách nepřetržitého používání.
 • Snore Stopper Snore Stopper UK je jednou z nejčastějších možností miniaplikací. Účinně zaznamenává problém během spánku a do 4 sekund odešle impuls. Přístroj byl testován v mnoha známých klinických centrech na Tchaj-wanu i v jiných zemích. Má 7 stupňů intenzity, takže je snadné ji nakonfigurovat pro použití staršími i dospívajícími dětmi. Aby nedocházelo k nepříjemným následkům ve formě nesprávného používání náramku, umožňuje měsíční výměna kontaktních podložek za předpokladu, že se zařízení pravidelně používá.
 • Náramek Hivox SS 650 je multifunkční zařízení, které podporuje zvláštní masáž svalů hrtanu. Vytváří puls trvající 5 sekund, je vybaven monitorem a stimulátorem nervových zakončení a reaguje na hlasitou řeč nebo zvuk. Každý měsíc musí být náramek podroben preventivní údržbě výměnou gelových elektrod.

Musíte pochopit, že jakýkoli náramek chrápání je kompletní zdravotnický prostředek. Proto jej nelze použít bez předchozí konzultace s lékařem. Kromě toho byste si vždy měli pečlivě přečíst pokyny k těmto zařízením.

Používejte Náramek pro chrápání během těhotenství

Během těhotenství a kojení je přísně zakázáno používat náramek na chrápání.

Kontraindikace

Chrápací náramek, i když je účinný, není vždy a ne každý jej může používat. Kdo by měl hledat další lék na chrápání? Zde je seznam základních kontraindikací:

 • přítomnost integrovaného kardiostimulátoru;
 • přítomnost jakéhokoli jiného elektronického zařízení pro sledování hodnot, které nelze provést (například při monitorování EKG);
 • patologie kardiovaskulárního systému, u kterých může náramek z chrápání poškodit;
 • syndrom respirační zástavy - apnoe;
 • epilepsie
 • těhotenství, období kojení;
 • infekční a zánětlivé léze dýchacího systému.

Kromě toho by se náramek na chrápání neměl používat, pokud v oblasti jeho připevnění existují zánětlivé prvky, otoky, nádory, alergické procesy.

Dávkování a aplikace

Náramek z chrápání je upevněn v zápěstí. Po jeho aktivaci se biosenzor spustí v pohotovostním režimu a po zafixování chrápání se signály vysílají do vodivých elektrod. Elektrody „reagují“ na excitaci zasláním slabého elektrického impulzu na kůži a také přispívají k přivádění krčních svalů na tón.

Zasílané impulsy jsou opravdu slabé: jejich činy jsou malé, takže člověk se může probudit, ale dost na to, aby se otočil a zaujal jinou pozici. Když se chrápání opakuje, impuls bude opět nasměrován na kůži.

Výrobci náramků na chrápání naznačují, že pravidelné používání jejich výrobků povede k trvalému vytváření zvyku „chrápání“ po dvou nebo třech měsících. To znamená, že postupně bude potřeba náramek zmizet a regulace nastane již na úrovni podvědomí.

Chrápání náramky mohou být použity u dětí od dospívání. Dřívější použití odborníky se nedoporučuje.

Analogy náramků pro chrápání

Kromě náramků na chrápání existuje mnoho dalších prostředků určených k zbavení osoby tohoto problému. Mezi ně patří speciální spreje, náplasti, polštáře, intraorální vložky, nosní klipy, masky atd. Zpravidla mají všechny tyto doplňky pouze symptomatický účinek - například zjemňují sliznice, tonizují svaly, zvlhčují, dokonce i dýchají atd., ale nevylučujte hlavní příčinu chrápání.

Nejoblíbenějšími analogy náramků pro chrápání jsou takové fondy:

 • Polštář na chrápání je speciální ortopedický polštář, který během odpočinku poskytuje optimální anatomickou polohu krční oblasti a hlavě. Je tedy možné zabránit zatažení jazyka, zlepšit průchod vzduchu dýchacími cestami, snížit zatížení páteře a uvolnit svaly krku.
 • Extra lore je intraorální zařízení připomínající dětskou figurínu. Tento nástroj skutečně chrápání odstraňuje, ale pouze pokud je správně vybrán a představen. Mechanismus účinku zařízení spočívá v zabránění zatažení jazyka, zvýšení svalového tónu hrtanu.
 • Sádrové obvazy, nosní spony - to jsou zařízení, která rozšiřují nosní průchody, zlepšují dýchání nosem a zabraňují vibracím v chodidle. Z mínusů můžeme jmenovat skutečnost, že takové nástroje neovlivňují polohu kořene jazyka.
 • Čelenky - slouží k fixaci dolní čelisti a brání otevření úst během nočního odpočinku. Zařízení je vhodné pro lidi, jejichž chrápání je způsobeno neustále otevřenými ústy během spánku.
 • Masky pro vytvoření pozitivního tlaku vzduchu (CPAP) jsou považovány za nejúčinnější z hlediska zbavení chrápání, ale nejsou levné.

Pokud pacient trpí silným chrápáním s periodickou apnoe, mohou mu specialisté nabídnout radikální a rychlé řešení problému - instalaci speciálních palatinových implantátů. Takové „vložky“ posilují měkkou tkáň palatinu a zvyšují tón palatinové záclony. Jsou instalovány ambulantně za použití lokální anestézie. Při zatažení jazyka, s těžkou obstrukční apnoe, není tato metoda předepsána.

Recenze

Recenze použití náramků z chrápání se liší. Díky tomu si můžete vytvořit seznam hlavních výhod a nevýhod těchto zařízení.

Mezi výhody patří následující body:

 • přítomnost deklarovaného účinku (chrápání opravdu zmizí);
 • nedostatek negativního účinku na spánek (spánek nepřerušuje, nespavost se nevyvíjí);
 • snadnost použití (náramek nezasahuje a nevyžaduje specifické dovednosti použití);
 • ekonomická spotřeba energie (náramek sám se vypne asi po 8 hodinách, protože to je to, kolik nočního odpočinku obvykle trvá);
 • akce v jakékoli fázi spánku;
 • docela příjemný vzhled (náramek z chrápání vypadá jako obyčejné a dokonce i módní hodinky, takže pokud přitahuje pozornost, je to jen v pozitivním aspektu);
 • žádné vedlejší účinky.

Na základě recenzí můžete posoudit přítomnost nedostatků:

 • když náramek neustále nosí pulsní nebo vibrační efekt, citlivost kůže v fixační zóně se někdy snižuje;
 • s pravidelnými účinky je nervový systém přetížený, což se může projevit ve formě neurózy, psychózy atd.

Uživatelé obecně reagují na takové chrápající náramky jako účinná zařízení. Tento účinek je zvláště patrný, pokud chrápání je způsobeno sníženým svalovým tonem orofaryngeální oblasti. Tento stav je často pozorován na pozadí změn souvisejících s věkem v těle. Je však třeba poznamenat, že příčiny problému jsou odlišné: od anatomických rysů struktury orofaryngu, po přítomnost novotvarů, polypů, deformit, obezity atd. V těchto případech náramek z chrápání nejspíše neukáže očekávaný účinek. Proto je před zakoupením takového zařízení lepší se předem poradit s odborníkem a zjistit přesnou příčinu chrápání. Na základě diagnózy bude možné uzavřít vhodnost nákupu náramku z chrápání.


Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Chrápání náramek" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.