^

Zdraví

Čípky z herpesu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Herpes virus typu 1 a typ 2 dosud infikoval asi 90% celkové populace Země. Virus zůstává v těle po celý život, ale zvláštní prostředky mohou být použity k zabránění jeho reprodukce během opakování infekce. Velmi oblíbené drogy v moderní medicíně jsou herpes čípky.

trusted-source[1], [2]

Indikace Svíčky z herpes

Prostředky pro léčbu herpesu ve formě čípků se běžně používají k léčbě rektální nebo urogenitální formy onemocnění. Často jsou předepsány pro léčbu herpesvirové infekce u dětí.

Při působení dostatečné tělesné teploty začne rektální čípka tát. Díky tomu se jejich účinné látky rychle dostávají do ohnisek infekce. Prakticky všechny herpetické čípky mají imunostimulační a antivirový účinek, takže mohou rychle potlačit aktivní rozmnožování viru a zvýšit lokální imunitu.

trusted-source[3]

Formulář vydání

Jedinečné drogy pro léčbu herpesu dosud, poměrně málo, protože všechny léky, které lze nalézt v lékárně, jsou analogy. Nejpopulárnějšími prostředky jsou:

 1. Genferon
 2. Viferon
 3. Kifferon.
 4. Hexikon.
 5. Čípky Betadine.
 6. Galavit.
 7. Panavir
 8. Čípky Polyoxidonium (během relapsů).

Je to o nich, o kterém budeme hovořit v tomto článku.

Genferon

Rozlišuje imunostimulační a antivirové účinky. V přípravku lze nalézt následující aktivní složky: rekombinantní lidský interferon, benzokain a taurin. Je předepsána pro kombinovanou léčbu genitálního herpesu.

Pro léčbu herpes zosteris jsou ženy podávány intravaginálně dvakrát denně, každý jeden čípku. Léčba trvá deset dní. Pokud je onemocnění chronické, léčba trvá jeden až tři měsíce v dávce jednoho čípku každý druhý den.

U herpetické terapie urogenitální oblasti se mužům podává rektálně dvakrát denně jeden čípku po dobu deseti dnů.

Pacienti, kteří mohou mít nesnášenlivost alespoň jedné složky léku, používají čípky. V ojedinělých případech se u pacientů se může vyvinout nežádoucí účinky na čípky Genferon: alergická vyrážka, podráždění a svědění kůže, bolesti hlavy, trombocytopenie, leukopenie, zvýšené pocení a vysoké tělesné teploty.

trusted-source[4]

Viferon

Rektální čípky, které se liší imunostimulačním a antivirovým účinkem. Ve složení čípků je účinnou látkou rekombinantní lidský interferon. Může být použita k léčbě chronického herpesu u dětí.

Standardní dávka přípravku Viferon pro léčbu herpesu u dospělých a dětí je jedna čípka dvakrát denně (každých 12 hodin) po dobu deseti dnů. Čípky se podávají rektálně. Terapie se doporučuje začít s výskytem prvních příznaků: svědění v urogenitální oblasti, pálení a zarudnutí kůže.

Pacienti s intolerancí na interferon užívají léčivou látku. Pro léčbu těhotných žen lze jmenovat s časovým odstupem 14 týdnů. Zřídka se mohou u některých pacientů vyskytnout různé alergické reakce na léčivo.

Kifferon

Antivirová léčiva, která je často předepsána pro léčbu urogenitálního herpesu. Zvyšuje lokální imunitu. Ve složení čípků jsou účinné látky: interferon a plazmatické bílkoviny. Může být také předepsáno pro léčbu chlamydií u žen.

Pro léčení herpesvirové infekce u žen se čípku podává intravaginálně 1 čípku dvakrát denně. Pro léčení mužů je dávka stejná, ale čípka se podává rektálně. Léčba trvá zpravidla asi deset dní.

Těhotné ženy a kojící ženy dostávající čípky Kipferon je zakázáno. Pacienti s nesnášenlivostí k hlavním složkám léku jsou kontraindikováni.

Gexicon

Antiseptikum, které se nejčastěji používá v gynekologii. Složení léčivé látky je účinná látka chlorhexidin-bi-glukonát. Je aktivní v boji proti mnoha gram-pozitivním a gram-negativních bakterií: Ureaplasma spp, Treponema pallidum, Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia spp, Bacteroides fragilis, Gardnerella vaginalis; .. Někteří prvoci (Trichomonas vaginalis) a viry (Herpes simplex I a typu II).

Čípky Hexicon mohou být použity jak pro prevenci, tak pro léčbu mnoha urogenitálních onemocnění, včetně herpesu. Jako prevenci doporučují lékaři injekci jednoho čípku intravaginálně dvě hodiny po sexuálním styku. Pro léčbu podávejte jeden čípik dvakrát denně po dobu sedmi až deseti dnů.

Pacienti s intolerancí na chlorhexidin bigklukonata, kteří užívají tento lék, jsou zakázáni. Neexistují žádné kontraindikace pro použití čípků těhotnými ženami. Vzácně po podání čípku může pacient pocítit brnění, pálení a svědění v urogenitální oblasti.

Betadinovye čípky

Populární v gynekologickém antiseptickém léku, který má dezinfekční účinek. Složení léčiva je povidon-jod, což je jeho účinná látka. Je aktivní v boji proti bakteriím (Staphylococcus aureus, E. Coli), virem herpes simplex a některým houbám (včetně kandidů).

Před použitím čípku je třeba ho chvíli držet pod proudem vody, aby se trochu změkčila droga. Podává se intravaginálně, dostatečně hluboko, nejlépe před spaním. Dávkování pro léčbu herpes je předepsáno lékařem individuálně. Obvykle je to jeden čípku denně za sedm dní.

U pacientů s poruchami štítné žlázy, štítné žlázy adenomu, dermatitida Dühring, nesnášenlivost hlavní složky přípravku, použití Betadinovye čípek zakázáno. Také lék nelze použít k léčbě herpesu u dětí a těhotných žen. Ve vzácných případech se mohou pacienti po léčbě vyskytnout některé nepříjemné vedlejší účinky: svědění, podráždění, hyperémie, pálení, přecitlivělost.

Galawit

Populární lék na zlepšení imunity a léčby herpes simplex. V jediném čípku je 100 mg aminodihydroftalazindionu sodného, což je účinná látka činidla.

Dávkování, stejně jako doba trvání léčby stanoví lékař individuálně, na základě závažnosti onemocnění a stavu pacienta. Pouze čípky se podávají rektálně. Před použitím je doporučeno vytvořit čisticí klystýr. Standardní dávka pro herpetickou infekci je následující: nejdříve se podávají dvě čípky jednou denně a po vymizení hlavních příznaků 1 čípku jednou denně.

Těhotné ženy, stejně jako kojící ženy a pacienti s nesnášenlivostí na sodnou sůl aminodihydrophthalazindionu by neměli užívat lék. Velmi vzácně během léčby se mohou vyskytnout alergické reakce.

Panavir

Antivirová látka, která obsahuje složky rostlin: výtažky z výhonků Solanum tuberosum (čištěné), hexózový glykosid. Díky tomuto nástroji pomáhá zvýšit imunitu těla. Používá se spolu s jinými léčivy pro terapii genitálního herpesu.

Dávkování je předepsáno lékařem individuálně. Závisí to na závažnosti onemocnění.

Pacienti s těžkými onemocněními sleziny a ledvin, nesnášenlivost základních látek obsažených v přípravku, nemohou používat čípky. Oni jsou také zakázáni v dětství a pro léčbu během laktace. Velmi vzácně jsou pacienti alergičtí na panavir.

Čípky Polyoxidonium pro opakující se herpes

Lék na stimulaci imunity a boj proti herpesviru. Aktivní látkou, která je součástí svíček, je polyoxidonium nebo bromid azoximu. Produkována ve dvou formách: čípka s 6 mg hlavní složky a 12 mg polyoxidonium. To se často používá k zlepšení imunity u dětí a dospělých.

Čípky se podávají rektálně a intravaginálně. Léčebný režim, stejně jako jeho trvání, je jmenován individuálně ošetřujícím lékařem. Standardem pro léčbu herpesu se podává jeden čípek jednou denně po dobu tří dnů, pak se provede jednodenní přestávka a příprava se opět obnoví.

Těhotné ženy, stejně jako kojící matky, jsou drogy kontraindikovány. Pacienti s nesnášenlivostí k hlavní složce recepce jsou zakázáni.

Čípky z genitálního herpesu

Všechny prostředky, které jsou určeny pro terapii genitálního herpesu, lze rozdělit do tří hlavních skupin:

 1. Atypické nukleosidy.
 2. Hexóza glykosidy.
 3. Přípravky pro stimulaci imunity.

První skupina byla vyvinuta za účelem zablokování procesu reprodukce druhů viru herpes typu I a II. Je velmi důležité zahájit léčbu co nejdříve, protože atypické nukleosidy jsou účinné v počáteční fázi onemocnění. Tato skupina obsahuje pouze masti a tablety (Acyclovir, Zovirax, GlaxoSmithKline).

Nejoblíbenější drogou ve druhé skupině je čapík Panavir. Často se předepisují pro lokální nebo systémové léčení. Vydává se v lékárně na základě předpisu a je nutné ji používat pouze na doporučení lékaře.

Imunomodulátory jsou nejoblíbenějším prostředkem pro léčbu genitálního herpesu. Produkovalo obrovské množství svíček: Viferon, Ridostin, Cycloferon, Polyoxidonium.

Rektální čípky z herpesu

Rektální čípky z herpesu mají mnoho výhod:

 1. Může být použita doma, sami.
 2. Úvod je zcela bezbolestný.
 3. Metoda rektálního podání podporuje rychlou absorpci účinných látek do lymfatického systému a krev.
 4. Játra dostávají velmi malé množství drogy.
 5. Nemá dráždivý účinek na žaludeční sliznici.
 6. Léčebný efekt je mnohem rychlejší.

Farmakodynamika

Zvažte farmakodynamiku a farmakokinetiku čípků z herpesu na příkladu populárních prostředků "Genferon".

Tento lék je kombinací, takže má imunostimulační a antivirové vlastnosti. Rekombinantní lidský interferon, který je součástí jejich složení, pomáhá v boji proti viru herpesu s čípky. Zvyšuje aktivitu vrahů, fagocytů a T-pomocníků.

Formulace také zahrnuje benzokain a taurin. První je anestetikum. Druhá zrychluje regeneraci tkání.

trusted-source[5], [6]

Farmakokinetika

Genferon po podání (rektálně nebo intravaginálně) se začne absorbovat do sliznice a vstoupit do tkání, které ji obklopují.

trusted-source[7], [8],

Dávkování a aplikace

Čípky z herpesu jsou vaginální a rektální. Rektální formy se zpravidla používají k léčbě mužů a dětí a vaginální formy pro léčbu žen. Postup léčby stanoví ošetřující lékař. Ovšem jeden čípik se zpravidla podává jednou nebo dvakrát denně.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21]

Používejte Svíčky z herpes během těhotenství

Zpravidla se herpes čípky nepoužívají k léčbě těhotných žen, ale protože genitální herpes je poměrně závažné a závažné onemocnění, které může být přenášeno z matky na dítě během porodu, je stále nutné provést léčbu. Nejoblíbenější a nejbezpečnější léčbou dneška je čípka Viferon. Může se také použít k prevenci virových onemocnění, protože zvyšuje imunitu během těhotenství.

Čípky Viferon mohou být použity od 29. Týdne těhotenství a až do samého konce gestačního věku. Obvykle je třeba podávat dvakrát denně (ráno a večer). Lék se užívá asi pět dní, po němž je provedena krátká přestávka. Nejoptimálnější variantou léku pro nastávající matky je Viferon №2.

Kontraindikace

Neexistují zvláštní kontraindikace užívání těchto léků. Pouze pokud pacient zjistí, že netoleruje jakékoli složky léku, je zakázáno.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Vedlejší efekty Svíčky z herpes

Nejčastěji se u pacientů během léčby čípky z genitálního herpesu nevyskytují žádné nepříjemné pocity. Ve velmi vzácných případech mohou nastat alergické reakce, které lze snadno překonat obvyklým odmítnutím léku.

trusted-source[13], [14], [15]

Podmínky skladování

Vzhledem k tomu, že čípky mají často tukovou základnu, měly by být skladovány na chladném a tmavém místě (teplota by neměla překročit +8 stupňů). Je velmi důležité, aby droga nedala malým dětem.

trusted-source[22], [23]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti od dvou do tří let. Nepoužívejte čípky po uplynutí této doby.

trusted-source[24], [25]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Čípky z herpesu" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.