Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Clonorchóza: příčiny, symptomy, diagnóza, léčba

Lékařský expert článku

Infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Clonorchiáza je biogelmintóza, která se v počátečním stádiu projevuje jako alergické příznaky a v chronické fázi probíhá převládající léze jater a pankreatu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Epidemiologie klonorózy

Zdrojem napadení jsou infikovaní lidé, stejně jako psi, kočky a volně žijící masožravci. Osoba se nakazí touto chorobou konzumací syrových a nedostatečně dekontaminovaných ryb, stejně jako krevet.

Vývojový cyklus, podobně jako v případě opisthorchiázy, nastává při změně tří hostitelů. Definitivní hostitelé - lidé, kočky, psi, prasata, vydry, kuny, jezevci, krysy a některé další zvířata, jíst ryby. Hlístů vejce přiděleny s výkaly, když se vloží do vody požité by mezihostitele - měkkýši. Rodů Codiella atd., v těle, jehož vývoj larvů přechází do stupně cercariae. Cerkárií opustit měkkýše a pronikají další počítače, které slouží mnoha druhů kaprovitých ryb (kapr, IDE, cejn, kapři, atd), alespoň - Hlaváče a sledi; v Číně, počet dalších hostitelů zahrnuje také krevetu. Cerkárií usadit ve svalech, podkoží a dalších tkání, kde asi 35 dnů intsistiruyutsya a proměnit metacercariae. Po styku s metacercariae v gastrointestinálním traktu člověka nebo jiných konečných hostitelů cyst shell rozpouští a uvolňuje se larva přes žlučovod nebo portální žíly do jater, kde je přeměněn na zralou náhoda, že měsíc po majiteli infekce začíná naklást vajíčka. Vývoj larvy před zralým stupněm může také nastat v kanálech pankreatu. Životní cyklus čínské fluke v hostiteli může dosáhnout 40 let.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Co způsobuje klonorchózu?

Clonorchiáza je způsobena čínským dvanáctníkem Clonorchis sinensis, který má ploché tělo o délce 10-20 mm, šířce 2-4 mm. Na předním konci těla je na hranici prvního a druhého čtvrtletí těla perorální výkřik - menší břicho.

Podle struktury těla jsou klonorchidy podobné opistorům. Jejich charakteristickými vlastnostmi jsou větší velikost a užší přední část těla. Testes klonorchidů jsou na rozdíl od otpidistorů hluboce rozřezány, jejich větve přesahují střevní kanály. Proto se jmenuje Clonorchis (řecký klonos - branchy, latinský orchis - testis).

Vejce příčinného činidla jsou žlutavě hnědé, velikosti 26 až 35 x 17-20 mikronů, s víkem na jednom sloupu a tuberkulou na straně druhé. Přední konec vajíčka výrazně zúžily, výstupky na okrajích víček jsou dobře definované, že je charakteristickým znakem opisthorchis vajec.

Clonorhoz je široce distribuován v Číně, Japonsku, Koreji a v řadě zemí v jihovýchodní Asii. V některých endemických oblastech je ovlivněno až 80% obyvatelstva a celá řada milionů lidí je napadena klonorchózou. V Rusku se klonorhóza vyskytuje v povodí Amur a v Primorye, incidence je poměrně nízká. Nicméně, nižší Priamure (úsek od Khabarovsk do Komsomolsk-NA-) mezi původními populacemi (Nanais) zamoření dosahuje 25%.

Klonorchóza Symptomy

Symptomy klonorchózy jsou v podstatě stejné jako u opisthorchiázy. Častěji než u opisthorchiázy dochází k náhlému nástupu se závažnými alergickými příznaky. Najednou se při zimě vyskytne vysoká horečka s konstantním nebo relapsujícím typem. Objeví polymorfní kožní vyrážku, eosinofilní infiltraci do plic, zánět průdušek, zánět pohrudnice, reaktivní rozptýlených myokardu změn, myalgie, artralgie, lymfadenopatie. Přibližně 30% pacientů má zvětšenou slezinu.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Diagnostika klonorchózy

V krvi je zpravidla zjištěna leukocytóza až do 20-30 x 109 / l, eozinofilie (až 70%), zvýšení ESR na 30-40 mm / h. Konečná diagnóza "klonorchózy" se vyskytuje, když se vejce hlísty nacházejí v duodenálním obsahu nebo stolici.

Karcinogenita klonů není jednoznačně stanovena.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Léčba klonorchózy

Léčba klonorchózy je v podstatě stejná jako u  opisthorchiázy.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.