^

Zdraví

Kompletní krevní obraz

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Obecný klinický výzkum je jednou z nejdůležitějších diagnostických metod, která přesně odráží reakci hematopoetických orgánů na účinek různých fyziologických a patologických faktorů. V mnoha případech má velký význam v diagnostice a v onemocněních hematopoezního systému má vedoucí úlohu.

Pod pojmem „klinická krev“ (CBC) zahrnuje stanovení koncentrace hemoglobinu, počítání počtu erytrocytů, index barvy, leukocytů, sedimentace erytrocytů (ESR) a leukocytární vzorce. Tam, kde je to nezbytné, dále zahrnuje stanovení času srážení krve, trvání krvácení, počet retikulocytů a krevních destiček. V současné době se většina ukazatelů stanoveny na automatizovaných hematologických analyzátorů, které umožňují studium současně od 5 do 36 parametrů, z nichž nejvýznamnější patří koncentrace hemoglobinu, hematokritu, počet erytrocytů, MCV, průměrná koncentrace hemoglobinu, průměrný obsah hemoglobinu, distribuce Poloviční šířka erytrocytů velikost, počet krevních destiček, střední objem destiček, bílých krvinek.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Příprava na krevní test

K provedení klinickou analýzu kapilární krve je používán, který se získává z prstu (typicky - nejmenované, alespoň - střední a index) od bočního vpichu měkkých tkání povrchu koncových článků prstů zvláštní použitelná lancet. Tento postup obvykle provádí laboratorní asistent.

Před přijetím krve kůži ošetřené s 70% vodným roztokem alkoholu, první kapky krve z přeneseny vaty, a následné použití pro přípravu krevním nátěru, stanovené ve speciální skleněné kapiláry pro stanovení rychlosti sedimentace erytrocytů a vyhodnocení dalších parametrů, které budou popsány níže .

Základní pravidla pro odběr krve z prstu

Abyste se vyvarovali chyb při provádění klinického testu krve, musíte dodržovat některá pravidla. Analýza krve z prstu by měla být podána v ranních hodinách po přespání, tj. 8-12 hodin po posledním jídle. Výjimkou je případ, kdy je lékař podezření vzniku vážné akutní onemocnění, například akutní zánět slepého střeva, pankreatitida, infarkt myokardu a další. V takových situacích je odebrána krev bez ohledu na denní dobu nebo krupice.

Před návratem do laboratoře je povoleno mírné užití pitné vody. Pokud jste v den předtím, než jste užívali alkohol, je lepší darovat krev za účelem analýzy nejdříve po 2-3 dnech.

Také před odběrem krve k analýze, že je žádoucí, aby se zabránilo nadměrnému cvičení (kříž, vzpírání a podobně) ani jiné intenzivní dopady na organismus (návštěva parní sauny, plavání ve studené vodě, atd.). Jinými slovy, režim fyzické aktivity před vydáním krve by měl být nejčastějším.

Neznečistěte a nečistěte prsty před odebráním krve, protože to může vést ke zvýšení hladiny leukocytů v krvi, stejně jako ke změně poměru kapalných a hustých částí krve.

Hlavní ukazatele klinické analýzy krve a co mohou naznačovat jejich změny

Nejdůležitější pro hodnocení zdravotního stavu vyšetřovaný mají ukazatele, jako je poměr objemu kapaliny a krvinek částí, počtu buněčných elementů krve a leukocytní vzorce a obsah hemoglobinu v erytrocytů a sedimentace erytrocytů.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.