Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kompletní krevní obraz

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Obecný klinický výzkum je jednou z nejdůležitějších diagnostických metod, která přesně odráží reakci hematopoetických orgánů na účinek různých fyziologických a patologických faktorů. V mnoha případech má velký význam v diagnostice a v onemocněních hematopoezního systému má vedoucí úlohu.

Pod pojmem „klinická krev“ (CBC) zahrnuje stanovení koncentrace hemoglobinu, počítání počtu erytrocytů, index barvy, leukocytů, sedimentace erytrocytů (ESR) a leukocytární vzorce. Tam, kde je to nezbytné, dále zahrnuje stanovení času srážení krve, trvání krvácení, počet retikulocytů a krevních destiček. V současné době se většina ukazatelů stanoveny na automatizovaných hematologických analyzátorů, které umožňují studium současně od 5 do 36 parametrů, z nichž nejvýznamnější patří koncentrace hemoglobinu, hematokritu, počet erytrocytů, MCV, průměrná koncentrace hemoglobinu, průměrný obsah hemoglobinu, distribuce Poloviční šířka erytrocytů velikost, počet krevních destiček, střední objem destiček, bílých krvinek.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Příprava na krevní test

K provedení klinickou analýzu kapilární krve je používán, který se získává z prstu (typicky - nejmenované, alespoň - střední a index) od bočního vpichu měkkých tkání povrchu koncových článků prstů zvláštní použitelná lancet. Tento postup obvykle provádí laboratorní asistent.

Před přijetím krve kůži ošetřené s 70% vodným roztokem alkoholu, první kapky krve z přeneseny vaty, a následné použití pro přípravu krevním nátěru, stanovené ve speciální skleněné kapiláry pro stanovení rychlosti sedimentace erytrocytů a vyhodnocení dalších parametrů, které budou popsány níže .

Základní pravidla pro odběr krve z prstu

Abyste se vyvarovali chyb při provádění klinického testu krve, musíte dodržovat některá pravidla. Analýza krve z prstu by měla být podána v ranních hodinách po přespání, tj. 8-12 hodin po posledním jídle. Výjimkou je případ, kdy je lékař podezření vzniku vážné akutní onemocnění, například akutní zánět slepého střeva, pankreatitida, infarkt myokardu a další. V takových situacích je odebrána krev bez ohledu na denní dobu nebo krupice.

Před návratem do laboratoře je povoleno mírné užití pitné vody. Pokud jste v den předtím, než jste užívali alkohol, je lepší darovat krev za účelem analýzy nejdříve po 2-3 dnech.

Také před odběrem krve k analýze, že je žádoucí, aby se zabránilo nadměrnému cvičení (kříž, vzpírání a podobně) ani jiné intenzivní dopady na organismus (návštěva parní sauny, plavání ve studené vodě, atd.). Jinými slovy, režim fyzické aktivity před vydáním krve by měl být nejčastějším.

Neznečistěte a nečistěte prsty před odebráním krve, protože to může vést ke zvýšení hladiny leukocytů v krvi, stejně jako ke změně poměru kapalných a hustých částí krve.

Hlavní ukazatele klinické analýzy krve a co mohou naznačovat jejich změny

Nejdůležitější pro hodnocení zdravotního stavu vyšetřovaný mají ukazatele, jako je poměr objemu kapaliny a krvinek částí, počtu buněčných elementů krve a leukocytní vzorce a obsah hemoglobinu v erytrocytů a sedimentace erytrocytů.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.