^

Zdraví

Retikulocyty

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Retikulocyty jsou mladé formy erytrocytů, které obsahují zrnitou filamentózní látku, zjištěnou pomocí speciálního zbarvení. Doba zrání retikulocytů je 4-5 dní, z nichž během 3 dnů dozrávají v periferní krvi, po které se stávají zralými červenými krvinkami.

Retikulocyty jsou "novorozenci", nezralé erytrocyty. Retikulocyty pocházejí z nejdůležitějšího orgánu, kde se vlastně tvoří všechny nové krevní buňky, kostní dřeň. Tam je výsledek rozdělení a diferenciace kmenových buněk, že se objevují a procházejí všechny fáze zrání erytrocytů.

Novorozence erytrocytů obsahují křehkou síť mikroskopických krevních cév - retikulum, odkud se objevuje jméno mladé červené mrtvoly. V kostní dřeni se objevují retikulocyty, které dozrávají ještě několik dní a pak se přesunují do krevních cév - na periferní. Tam také zrají jeden nebo dva dny, rychle "vyrůstají". Je zajímavé, že zralé červené krvinky opouštějí pole pro cirkulaci malého množství retikulocytů, ne více než 2%. Takže takřka za den je "rodina" červených krvinek doplněna o čerstvé, nové telata. Lidské tělo je navrženo tak moudře, že se snaží přilnout k trvalému vzoru cirkulace erytrocytů. Život každého erytrocytu trvá nejdéle 3 měsíce, ale kvůli neustálé částečné aktualizaci obecný systém netrpí. Zastaralé a staré červené krvinky jsou využívány lymfoidním systémem, přesněji - slezinou a novými - retikulocyty se rodí v kostní dřeni každé dva dny. Existuje také druh "dispečera" v tomto kontinuálním toku - hormon vylučovaný ledvinami, erythropoietin. Ovládá se tímto způsobem:

Když je počet velmi potřebné kyslíku, ledvina produkuje erytropoetinu přepravovány průtok krve v „porodnici“ červených krvinek, hlavní systém je snížena v krvi - kostní dřeni. Erytropoetin je stimulující látka pro iniciaci retikulocytů. Pokud je hemopoetický orgán "přehnaný" a červené krvinky jsou příliš mnoho, erytropoetin přestává být produkován okamžitě ledvinovým systémem.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Jaký je účel analýzy, která určuje "novorozené" retikulocyty?

 • Jednak je to velmi důležitý ukazatel stavu kostní dřeně a její regenerační kapacity;
 • Za druhé, retikulocyty, nebo spíše jejich počet, ukazují účinnost terapeutických opatření v různých formách anémie;
 • Za třetí, posoudit a ověřit funkci sleziny nebo funkci ledvin po transplantaci.

Analýza je důležitá také pro sportovní soutěže, kdy jsou účastníci kontrolováni na doping.

Například retikulocyty začínají aktivně vytlačovat zralější protějšky - erytrocyty, jejich počet se zvyšuje. Taková aktivita může naznačovat správnou strategii v léčbě anémie nebo naopak skutečnost, že v těle dochází ke ztrátě krve v případě, že léčba není prováděna. Také z pochopitelných důvodů vzrůstá počet "mladých" červených krvinek u těhotných žen.

Snížené množství retikulocytů, stejně jako jejich zmizení, svědčí o vážné patologii krve a neúčinnosti léčby. Kostní dřeň nesplňuje své funkce, její stav je charakterizován jako utlačovaný.

Navíc jsou retikulocyty indikátorem rychlosti hlavního orgánu krvetvorby - kostní dřeně.

Jak se počítá index retikulocytů?

Aby bylo možné přesně stanovit stupeň anémie, stupeň jeho závažnosti vypočítá index retikulocytů zvláštním vzorcem:

Percento retikulocytů se vynásobí indexem hematokritu. Poté je výsledek rozdělen na produkt čísel 45 a 1,85. 45 je úroveň normy hematokritu a číslo 1,85 je průměrné období, po které do krve vstupují nové retikulocyty.

Co může ukázat, když jsou zvýšené retikulocyty?

Zvýšené množství retikulocytů v medicíně se nazývá retikulocytóza. To může být známkou onemocnění a problémů:

 • Akutní ztráta krve;
 • Hemolytický syndrom (hemolytická anémie);
 • Aktivní terapie anémie závislé na thiaminu;
 • Účinná léčba anémie s nedostatkem železa;
 • Paroxysmální infekce - malárie;
 • Hypoxie.

Pokud jsou retikulocyty sníženy, může to znamenat takové nemoci jako:

 • Myelodysplázie nebo aplastické anémie;
 • Hypoplastická patologie kostní dřeně je hypoplastická anémie;
 • Neúčinná léčba megaloblastické (B12-dependentní) anémie;
 • Autoimunitní patologie;
 • Chronický alkoholismus;
 • Patologie ledvin.

Pokud jste obdrželi výsledky klinických krevních testů a rozhodli jste se je nezávisle interpretovat, pak se v nejlepším případě dostanete zmatené, v nejhorším případě zažijete marný alarm. Forma, v níž jsou popisovány a počítány retikulocyty a jiné složky krve, se proto nejlépe přenáší do spolehlivých rukou profesionála. Vysvětlete všechny detaily, které vás poslal do studia, protože to byly jeho retikulocyty, které ho zajímaly.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.