Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Co dělat, když nehty na pažích a nohách jsou odlupovány a zlomeny?

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.06.2019

Nikdo nemůže přesně říci, co dělat, když se nehty odlupují a zlomí, lékař vám tuto léčbu předepíše. Určuje ji diagnóza stanovená výsledky výzkumu a měla by ovlivnit nejen samotné nehtové destičky, ale i celé tělo, aby se odstranila bezprostřední příčina porušení.

Jaké léky mohou lékaři poradit?

 • Taktika léčby v případě nedostatku vitamínů v těle, makro a mikroelementů je omezena na doplňování nezbytných látek, aminokyselin. K nápravě rovnováhy je nutné provést kvalitativní změny ve stravě, a pokud je to nutné, vzít s kurzem speciální multivitaminové komplexy.
 • Terapie léčby systémových poruch v těle je určena v závislosti na tom, který orgán nebo systém je ovlivněn. Například, často nehty exfoliate a zlomit po dlouhém průběhu léčby antibiotiky, stejně jako v nemoci jater, slinivky břišní nebo štítné žlázy. Léčba je tedy předepsána v souladu s původní patologií. V tomto případě je třeba užívat potřebné léky současně se změnami ve stravě.
 • Pokud se nehty začaly odlupovat a rozrušovat v důsledku agresivního působení chemikálií a čisticích prostředků, je třeba věnovat zvláštní pozornost preventivním opatřením: nošení ochranných rukavic, aby se zabránilo přímému kontaktu pokožky s nehty chemickými látkami a vodou. Pokud toto pravidlo ignorujete, žádné ošetření nepřinese očekávaný pozitivní výsledek.
 • Pokud se problém s nehty vznikl v důsledku vadné manikúry technologie, pak nejlepší způsob léčby je změnit mistra na kvalifikovanější odborník. Pokud jste dříve provedli manikúru sami, pak má smysl změnit nástroje na lepší, nebo navštívit nehtový salon pro takový postup. Pro zlepšení stavu nehtů si můžete vyzkoušet alternativní metody, které popisujeme níže.

Jak posílit nehty, pokud se odlupují a zlomí?

V závislosti na příčinách křehkosti a rozvrstvení nehtů může lékař předepsat následující léky:

 

Dávkování a podávání

Nepříznivé události

Zvláštní pokyny

Levomekol

Masti se do nehtů a do okolní kůže vtírá ráno a večer po dobu 4 dnů.

Vzácně - alergie, svědění, dermatitida.

Antibakteriální a imunostimulační činidlo. Nedoporučuje se aplikovat více než 5-7 dní.

Ricinový olej

Denně se vmasíruje do křehkých nehtů, dokud není deska zcela obnovena.

Extrémně vzácné - alergická reakce.

Olej změkčuje, vyživuje, hojí, posiluje tkáně. Externě lze aplikovat v každém věku.

Ekzoderil

Aplikujte přímo na nehtovou destičku dvakrát denně. Před použitím musí být jejich povrch očištěn a ošetřen antiseptikem.

Extrémně vzácná - suchá kůže, místní podráždění.

Mast účinně bojuje s dermatomykózou, onychomykózou, kandidózou, která může způsobit křehké a exfoliační nehty.

Solcoseryl

Masti nebo želé se vmíchají do postižené nehtové destičky ráno a večer. Doba trvání léčby je dána pozitivní dynamikou zotavení.

Vzácně - mírné pálení kůže v oblasti aplikace.

Prostředek ke zlepšení lokálních metabolických procesů, urychlení regenerace tkání.

Geliomycin

Masti se aplikují na poškozené oblasti dvakrát denně po dobu jednoho týdne nebo déle.

Extrémně vzácné - alergická reakce.

Heliomycin má antibakteriální a antivirové účinky, nízkou toxicitu.

Doporučené vitamíny a komplexní přípravky:

Vitrum Beauty

Tablety se užívají celé, po jídle, jeden kus třikrát denně.

Ladys Formula

Pijte jednu tobolku dvakrát denně s jídlem. Kurz není kratší než jeden měsíc.

Doppelgerts aktivum

Můžete užívat perorálně od 14 let, jednu tabletu denně, po jídle. Optimální doba trvání kurzu je 1 měsíc.

Aevit

Obsah tobolky se aplikuje na nehtovou destičku denně před spaním. Délka léčby je nejméně dva týdny. Současně můžete užívat lék uvnitř (jedna tobolka denně, s jídlem).

Zápas svítí

Užívejte jednu tabletu na snídani po dobu čtyř týdnů.

Perfectil plus

Komplexní přípravek sestává z průběhu tablet a kapslí. Užívejte jednu tabletu a jednu tobolku denně s jídlem. Léčba by měla pokračovat po dobu jednoho měsíce.

trusted-source[1]

Fyzioterapie

Lékaři často nepřipojují fyzioterapii k odstranění delaminace a křehkých nehtů. Existuje však několik metod, které umožňují relativně krátkou dobu obnovit nehtovou destičku a vrátit je do zdravého vzhledu.

 • Parafínová terapie.

Speciální parafínové koupele nebo lázně vykazují dlouhodobě viditelný efekt. Samotný postup netrvá déle než třicet minut. Průběh parafínové terapie zahrnuje 5-10 sezení v závislosti na zanedbání problému.

 • Těsnící hřebíky.

Relativně novým postupem pro utěsnění je nanesení speciálních látek nebo hmot na poškozené desky, které zajišťují nasycení tkání nehtů nezbytnými užitečnými složkami. Jako takový může být použita směs vosku a mědi, minerálního oleje, biogelu, vosku s minerálním olejem. Léčba s použitím těchto postupů se zpravidla provádí měsíc.

 • Masáže.

Masáže lze provádět jak ve speciální místnosti, tak i doma. Je žádoucí dodatečně používat zpevňující oleje, výživné krémy, které se vtírají do nehtové desky a urychlují regeneraci.

trusted-source[2], [3]

Domácí léčba

Pokud se nehty odlupují a rozbijí v důsledku nedostatku vápníku v těle, následující recept vám pomůže situaci napravit: sbírají skořápku z vajec, omyjí ji a řádně osuší. Pak se jemně rozpadne a pečená 10 minut v peci (nebo na suché pánvi za stálého míchání). Poté se skořápka rozemele v mlýnu na kávu nebo v maltě na stav prášku, nalije se do nádoby s těsným víčkem. Nástroj je uložen v chladničce, spotřebovává ho po dobu několika týdnů jednu čajovou lžičku.

Kromě toho byste měli rozšířit svou stravu o zdravé potraviny. Například jen málo lidí ví, že vápník není přítomen pouze v mléčných výrobcích. Obrovské množství je v zelených: kopr, lístky máty a celer, petržel. Potraviny bohaté na vápník a jiné potraviny:

 • semena kmínu a fenyklu, estragon, tymián;
 • maková a sezamová semena, lněná semena, slunečnice;
 • ořech, lískový ořech, mandle;
 • sója, tofu;
 • řasy.

Pro lepší vstřebávání vápníku je nutné chodit častěji ve venkovním prostoru, nejlépe za slunečného počasí, hrát aktivní hry, ztvrdnout.

Alternativní léčba

Alternativní recepty pomáhají zbavit se mnoha zdravotních problémů. Ne výjimkou je situace, kdy se nehty odlupují a zlomí, jejich vzhled se zhoršuje. Existuje mnoho metod pro řešení tohoto problému a každý z nich je účinný svým vlastním způsobem:

 • Užívání teplých koupelí s olivovým olejem opravdu funguje zázraky. Můžete přidat olej do teplé vody a držet ruce v něm po dobu 10-15 minut, nebo můžete jednoduše pára vaše nehty v teplé (ne horké!) Voda, a pak třít trochu olivového oleje do talířů. Postupy se opakují denně (nejlépe přes noc) po dobu 14 dnů.
 • Tření citronové šťávy do nehtů, které se rozkládají a odlupují, stejně jako jejich otírání citrónovou kůrou vám umožní saturovat látku všemi potřebnými živinami. Účinnost procedury je způsobena přítomností éterických olejů, vitamínů v kůře. Po 1-2 týdnech budou nehty silné a problém křehkosti zmizí.
 • Použití jódu pro aplikaci na poškozené nehtové destičky je poměrně běžným způsobem, jak je posílit. Jód potírá nehtem večer, takže ráno se produkt vstřebává a nezanechává nepříjemnou žlutou značku. Odborníci říkají, že někdy 5-6 postupy jsou dostatečné k zastavení nehtů z lámání a exfoliační.
 • Masáž s použitím mořské soli pomáhá dlouho zapomenout na křehké nehty. Vezměte velkou mořskou sůl a otřete ji do mokrých talířů na nehty a do okolí. Masáž by měla trvat asi 10 minut, denně, 1-2 týdny. Po zákroku se ruce opláchnou teplou vodou a aplikuje se výživný krém.

trusted-source[4]

Bylinná medicína

Jako alternativní pomoc k nehtům, které jsou odlupované a rozbité, může přijít léčba léčivými rostlinami. Pokud budete dodržovat všechny nuance formulace, pak můžete obnovit nehty deska s takovými prostředky do 10-15 dnů.

 • Strom aloe sap je aplikován na čistě umyté a sušené nehty, ochranné rukavice jsou umístěny nahoře a udržovány po dobu 1-2 hodin. Pak si umyjte ruce teplou vodou. Opakujte denně.
 • Heřmánkový čaj se vaří (přibližně 1 lžička. Suché, drcené rostliny na 200 ml vroucí vody), 1 lžička. Soda a tolik mořské soli. Držte prsty v teplém roztoku půl hodiny. Postup se opakuje denně.
 • Lopata a stonky jitrocelu (libovolné číslo) rozemele na mlýnek na maso, přidáme trochu medu a kurkuma. Ponořte prsty do výsledné hmoty a inkubujte po dobu 15-20 minut, poté si umyjí ruce v teplé vodě (bez detergentu). Tento postup se nejlépe provádí v noci. Každý den je třeba připravit nový nástroj.
 • Nakrájíme jeden stroužek česneku, smícháme s 1 lžičkou. Olivový olej a 50 ml mléka. Udržujte nehty ve výsledné směsi po dobu 20 minut, nejlépe před spaním. Zároveň se doporučuje jemně masírovat nehty: to umožní, aby prospěšné látky pronikly rychleji do tkání.

Homeopatie

Když se nehty odlupují a rozbijí, jsou nejaktivnější homeopatické léky jako Conium 3, Tui 3X (užívané třikrát denně, dávkování je určeno individuálně homeopatickým lékařem).

Kromě toho můžete poradit s dalšími homeopatickými léky:

 • Silicon 30-6-3
 • Grafit 6-3
 • Kyselina fluoritá 6-12
 • Causticum 3

Dobrý účinek dává střídání léků Conium 3 a Tui 3X.

Tyto prostředky jsou pacienty dobře vnímány. Neexistují prakticky žádné vedlejší účinky, s výjimkou ojedinělých případů, kdy se vyvinuly alergické reakce na konkrétní léčivo.

trusted-source[5]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.